CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

Text: Daniel Mareš

11. 12. 2020

0 komentářů

Pomůže zvolení Joe Bidena prezidentem USA světové ekonomice?

 

I přes žaloby a odmítání Donalda Trumpa budou mít Spojené státy po inauguraci – 20. ledna – nového prezidenta. Co přinese Joe Biden v Bílém domě pro světovou ekonomiku a investice? Uklidnění?

Loading 

Všichni se asi shodnou na tom, že pro světovou ekonomiku znamená volba Bidena zklidnění vypjaté situace a velké – otázkou je, zda naplněné – naděje. „Nepředpokládám, že by se nástupem nového prezidenta ovšem měnila zahraniční nebo obchodní politika USA o 180 stupňů. Možná to bude z pohledu slov vypadat, avšak skutky budou spíše jen symbolické,“ myslí si ekonom Československé obchodní banky (ČSOB) Petr Dufek.

Podle ekonoma České spořitelny (ČS) Michala Skořepy je nepopiratelné, že nástupem Joe Bidena dojde k renesanci autority existujících mezinárodních institucí. „Tím myslím například Spojené národy nebo Světovou obchodní organizaci. Na pole mezinárodního obchodu by se tak měla vrátit větší jistota,“ podotýká Michal Skořepa. Na druhou stranu podle něj nelze rozhodně vyloučit, že i Biden bude tlačit Evropskou unii ke změnám v nastavení parametrů vzájemného obchodu. Například v oblasti osobních aut, která jsou pro Česko velmi důležitým vývozním artiklem, je průměrné clo na dovoz z USA do Evropy několikanásobně vyšší než clo opačným směrem.

Nepodléhejme přehnanému optimismu a nadějím

Ekonom Partners Petr Mašát dodává, že nový prezident USA přinese na finanční trhy větší předvídatelnost. To by mohlo snížit volatilitu cen akcií a dluhopisů. Biden totiž na rozdíl od nevypočitatelného Trumpa nebude tak často překvapovat svět svými výbušnými tweety.

Politika nové garnitury se zaměří na domácí hřiště, kde bude třeba naplnit alespoň něco z mnoha slibů. Ať už půjde o „boj“ s klimatem nebo koronavirem, větší vstřícností k emigraci a či menší ochraně hranic atp. „Samozřejmě v rámci omezených možností, které federální vláda vůbec má. Pokud jde o investiční či další záměry, tak samozřejmě bude záležet na tom, jak je vůbec bude schopna protlačit parlamentem. Takže nějakému přehnanému optimismu a nadějím bych nepodléhal,“ dodává Petr Dufek z ČSOB.

Co se týče zahraniční politiky, tak si mnou ruce hlavně představitelé Evropy, kteří očekávají zlepšení vztahů. Na druhou stranu se podle Petra Mašáta z Partners asi nic nemění pro Čínu. Politické body, které doma získával Trump za svoji asertivní obchodní politiku s Čínou, si bude chtít Biden také ponechat. „Relativně největší ekonomické přesuny lze tedy očekávat uvnitř americké ekonomiky,“ vysvětluje odborník Partners. A dodává, že Biden se v kampani jasně vyhranil proti Trumpovi. Na rozdíl od něho chce napumpovat více peněz do sociální sféry, infrastruktury a udržitelného rozvoje, resp. do enviromentálních projektů. Samozřejmě to bude velice nákladné, což indikuje prudký růst daní nejen pro firmy, ale i pro střední vrstvu, což mnoho lidí popudí.

Inaugurace bude 20. ledna

Vítězství Joe Bidena je už jasné. Informovala o tom agentura Reuters. Připomeňme, že Trump proti výsledku voleb protestuje a tvrdí, že hlasování provázely podvody. Zároveň ale jeho právnický tým postupně v jednotlivých okresech stahuje žaloby.

Biden už si také vybral budoucího ministra financí. Do čela úřadu se postaví bývalá šéfka centrální banky Fed Janet Yellenová. Inaugurace nově zvoleného prezidenta USA se uskuteční před budovou Kapitolu ve Washingtonu D.C. 20. ledna. Na tomto místě složí slib a pronese inaugurační řeč.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *