Úterý 12. prosince. Svátek má Simona.

Pět případů, kdy nedostanete vdovský důchod

Penze Petr Gola 10.06.2014 | 16:42 19 komentářů

Spoléhat se pouze na pozůstalostní důchod nelze. Podívejme se na praktické příklady, kdy nárok na vdovský či vdovecký důchod nevznikne, nebo vznikne pouze na rok. 

Vlastní investice a úspory mají výhodu, že v případě úmrtí je zdědí rodinní příslušníci. Peníze, které se platí na důchodovém pojištění, mohou v některých případech zcela „propadnout“, neboť přiznání pozůstalostních důchodů není automatické. Spoléhat se pro případ úmrtí na pozůstalostní důchody je chybné. Živitelé rodiny by měli mít vlastní komerční produkty, aby bylo o rodinu alespoň po dobu prvních let od úmrtí finančně postaráno.

1) Druh (družka) nemá na vdovský důchod nárok

Každoročně stoupá počet partnerů, kteří spolu nežijí v manželském svazku. V manželství žije každoročně méně lidí. S ohledem na výplatu pozůstalostních důchodů to není dobře. Ze zákona má nárok na vdovský důchod pouze manželka (manžel). Nárok na vdovský (vdovecký) důchod tedy nevzniká družce (druhovi), i když spolu žili partneři několik let a měli společnou domácnost.

2) Vdovský důchod není automatický  

Manželka (manžel) má nárok na vdovský důchod pouze při splnění zákonných podmínek, při úmrtí nárok na vdovský důchod nevzniká automaticky. Vdova (vdovec) má nárok na důchod po zemřelém manželovi (manželce), pouze když byl zemřelý poživatelem starobního důchodu nebo invalidního důchodu nebo ke dni úmrtí splnil podmínky na starobní nebo invalidní důchod nebo došlo k úmrtí v důsledku pracovního úrazu.

V praxi tak může dojít k situaci, že zemřelý nesplnil ke dni úmrtí podmínky pro přiznání invalidního důchodu, neboť pro přiznání invalidního důchodu se požaduje splnit podmínku doby pojištění, která se liší dle věku. Občané starší 28 let musí získat dobu pojištění v rozsahu 5 let v posledních 10 letech.

Při delší nezaměstnanosti může být získání potřebné doby pojištění problém, neboť evidence na úřadu práce se započítává v omezeném rozsahu (maximálně v rozsahu 3 let, přitom do 55 let pouze 1 rok). Dále nemusí být podmínka pojištění splněna při dlouhodobé práci na dohody o provedení práce, protože do měsíční odměny 10 tisíc Kč se neplatí z odměny povinné pojistné (v minulosti nebyl žádný limit).

3) Děti pracují a požadovaný věk nesplňujete

Standardně je vdovský důchod ze zákona pobírán pouze jeden rok. Po uplynutí jednoho roku náleží vdovský důchod pouze při splnění některé ze zákonných podmínek. Po uplynutí jednoho roku má vdova (vdovec) nárok na vdovský důchod, když:

 • pečuje o nezaopatřené děti
 • pečuje o dítě závislé na péči jiné osoby (stupeň II, III nebo IV)
 • pečuje o své rodiče nebo rodiče zemřelého, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV
 • je invalidní ve třetím stupni
 • dosáhla požadovaného věku (o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosáhla svého důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší)

V praxi často mají nárok na vdovský důchod pouze jeden rok vdovy, jejichž děti již pracují, a přitom nedosáhnou požadovaného věku.

4) Požadovaný věk se dosáhne po skončení obnovovací lhůty

Když je některá z podmínek v bodě 3) splněna v zákonné dvouleté obnovovací lhůtě po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod, tak se nárok na vdovský důchod obnoví. Je však nutné si podat žádost o obnovu vdovského důchodu. Když vdova dosáhne požadovaného věku tři roky po skončení dřívějšího nároku na vdovský důchod, tak se vdovský důchod neobnoví a pobírala vdovský důchod pouze jeden rok.

5) Nové manželství – zánik vdovského důchodu

Vznikem nového manželství ze zákona zaniká nárok na vdovský důchod.

Závěrem

Zodpovědní živitelé rodiny se na zajištění od státu pro své blízké v případě jejich úmrtí nespoléhají a mají pro tyto případy uzavřeny vlastní komerční produkty. Vdovský/vdovecký důchod nemusí být přiznán vůbec nebo se pobírá pouze jeden rok.

Měli byste nárok na pozůstalostní penzi?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

19 komentářů: “Pět případů, kdy nedostanete vdovský důchod”

 1. Radka napsal:

  Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat po jaké době trvání manželství vzniká nárok na vdovský důchod?

 2. Lada Pagáčová napsal:

  nar.15.5.1964 manžel nar.6.1.1963zemřel v roce 2001 pobírala jsem vdovský a sirotčí důchod na 2nezletilé dcery a už jsem se nevdala budu mít i po těch letech nárok na vdovský důchod?děkuji za odpověd

 3. Alena Nováková napsal:

  Dobrý den, má jeden z manželů nárok na vdovský důchod po druhém zemřelém , pokud nežili ve společné domácnosti 35 let ?
  děkuji za odpověď

 4. Zuzana napsal:

  Má moje maminka (53 let) nárok na vdovský důchod, když je v částečném invalidním důchodě a její manžel nyní tragicky zemřel na horách, ale pracoval stále až do posledního dne od jeho 24 do 53 let. Děkuji za odpověď.

 5. Iveta Szlaurova napsal:

  Dobry den. Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na vdovský důchod,jsem vdova 10 let a jsem bezdětna a je mi 51 let,děkuji za odpověd,

 6. Marta Mlezivová napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na vdovský důchod. Manžel mi zemřel minulý rok ve věku 60 let. Ještě samozřejmě nebyl v důchodu a penzijní připojištění platil teprve cca 3 roky. Dočetla jsem se, že v tomto případě nárok na vdovský důchod nemám. Je to tak?
  Děkuji za odpověď.

  • Radek napsal:

   Dobrý den,
   vdovský důchod se vyplácí ze sociálního pojištění, které zaměstnanec i podnikatel platí povině. Vyplácí ho Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Tam zjistíte, jestli na důchod máte nárok.
   Penzijní připojištění (doplňkové penzijní spoření) je soukromé spoření, které byste měla zdědit po své manželovi v rámci dědického řízení. S vdovským důchodem nemá nic společného.
   Krásný den a hodně štěstí.

 7. Jiřina Kučerova napsal:

  Dobry den.Zajimalo by mne jestli mam narok na duchod po svem zemřelem druhovi.Žili jsme spolu 21let ve společne domacnosti.Dekuji za odpověd.

  • Radek napsal:

   Dobrý den, bohužel nemáte. Na vdovský/vdovecký důchod mají nárok pouze manželé (a nejsem si jist, jestli i registrovaní partneři…). Pokud jste s přítelem žila „jen“ ve společné domácnosti, tak na důchod nárok nemáte.

 8. Černá M. napsal:

  Dobrý den, já bych spíš měla dotazek, manžel zamrel před ,25lety a já jsem se nikdy nevdala.Jsem v důchodu starobním,cirka 6 let.Mam či nemám nárok ,po manželovi nárok na důchod. Děkuji Černá

 9. Hela napsal:

  Dobrý den, před 6 lety zemřel můj manžel ve věku 65 lety, já jsem o 12 let mladší. Na sociálce mi bylo řečeno, že podle tabulek jsem o 2 měsíce mladší, než abych měla na vdovský důchod nárok, takže nikdy žádný nedostanu (tedy rok po jeho smrti jsem dostala jako každý). Nechápu, co hrají 2 měsíce mého věku v otázce, že jsem ovdověla… , navíc manželství trvalo 25 let… Děkuji za odpověď.

  • Radek napsal:

   Paní Helo bude hůř! Jinak k Vaší otazce: myslím že se tomu říká „sociální spravedlnost“. Je třeba si uvědomit, že sociální pojištění je pouze jiná forma daně. A ano, při troše štěstí můžete s toho něco dostat zpět. A jak říkám, v této oblasti bude do budoucna jenom hůř.

 10. irenka napsal:

  Dobrý den chci se zeptat můžu si zažádat o vdovský když mám v péči druha děkuji

 11. Jitka Zahradníková napsal:

  Dobrý večer,mám podobný dotaz jako paní Marie. Každý máme jinou adresu trvalého pobytu, já bydlím u svého muže a dům opravuji. Nejsme spolu dlouho.Měli bychom nárok na vdovský nebo vdovecký důchod? Děkuji za odpověď.

 12. Marie Macháčková napsal:

  Dobrý den.Zajímalo by mne jestli mám nárok na vdovský důchod nebo on vdovecký, žijeme ve společné domácnosti,ale manžel je trvale přihlášen na jiné adrese.Byt,ve kterém je přihlášen pronajímá.Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.