CZK/€ 24.885 +0,48%

CZK/$ 23.151 +0,16%

CZK/£ 29.465 +0,56%

CZK/CHF 26.179 +0,52%

Text: Petr Gola

10. 01. 2020

64 komentářů

Pět případů, kdy nedostanete vdovský důchod

 


 

Vlastní investice a úspory mají výhodu, že v případě úmrtí je zdědí rodinní příslušníci. Peníze, které se platí na důchodovém pojištění, mohou v některých případech zcela „propadnout“, neboť přiznání pozůstalostních důchodů není automatické. Spoléhat se pro případ úmrtí na pozůstalostní důchody je chybné. Živitelé rodiny by měli mít vlastní komerční produkty, aby bylo o rodinu alespoň po dobu prvních let od úmrtí finančně postaráno.

1) Druh (družka) nemá na vdovský důchod nárok

Každoročně stoupá počet partnerů, kteří spolu nežijí v manželském svazku. V manželství žije každoročně méně lidí. S ohledem na výplatu pozůstalostních důchodů to není dobře. Ze zákona má nárok na vdovský důchod pouze manželka (manžel). Nárok na vdovský (vdovecký) důchod tedy nevzniká družce (druhovi), i když spolu žili partneři několik let a měli společnou domácnost.

2) Vdovský důchod není automatický

Manželka (manžel) má nárok na vdovský důchod pouze při splnění zákonných podmínek, při úmrtí nárok na vdovský důchod nevzniká automaticky. Vdova (vdovec) má nárok na důchod po zemřelém manželovi (manželce), pouze když byl zemřelý poživatelem starobního důchodu nebo invalidního důchodu nebo ke dni úmrtí splnil podmínky na starobní nebo invalidní důchod nebo došlo k úmrtí v důsledku pracovního úrazu.

V praxi tak může dojít k situaci, že zemřelý nesplnil ke dni úmrtí podmínky pro přiznání invalidního důchodu, neboť pro přiznání invalidního důchodu se požaduje splnit podmínku doby pojištění, která se liší dle věku. Občané starší 28 let musí získat dobu pojištění v rozsahu 5 let v posledních 10 letech.

Při delší nezaměstnanosti může být získání potřebné doby pojištění problém, neboť evidence na úřadu práce se započítává v omezeném rozsahu (maximálně v rozsahu 3 let, přitom do 55 let pouze 1 rok). Dále nemusí být podmínka pojištění splněna při dlouhodobé práci na dohody o provedení práce, protože do měsíční odměny 10 tisíc Kč se neplatí z odměny povinné pojistné (v minulosti nebyl žádný limit).

REKLAMA

3) Děti pracují a požadovaný věk nesplňujete

Standardně je vdovský důchod ze zákona pobírán pouze jeden rok. Po uplynutí jednoho roku náleží vdovský důchod pouze při splnění některé ze zákonných podmínek. Po uplynutí jednoho roku má vdova (vdovec) nárok na vdovský důchod, když:

 • pečuje o nezaopatřené děti,
 • pečuje o dítě závislé na péči jiné osoby (stupeň II, III nebo IV),
 • pečuje o své rodiče nebo rodiče zemřelého, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
 • je invalidní ve třetím stupni,
 • dosáhla požadovaného věku (o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození nebo dosáhla svého důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší).

V praxi často mají nárok na vdovský důchod pouze jeden rok vdovy, jejichž děti již pracují, a přitom nedosáhnou požadovaného věku.

Také si přečtěte: Jak vysoký je průměrný důchod v ČR

4) Požadovaný věk se dosáhne po skončení obnovovací lhůty

Když je některá z podmínek v bodě 3) splněna v zákonné dvouleté obnovovací lhůtě po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod, tak se nárok na vdovský důchod obnoví. Je však nutné si podat žádost o obnovu vdovského důchodu. Když vdova dosáhne požadovaného věku tři roky po skončení dřívějšího nároku na vdovský důchod, tak se vdovský důchod neobnoví a pobírala vdovský důchod pouze jeden rok.

REKLAMA

5) Nové manželství – zánik vdovského důchodu

Vznikem nového manželství ze zákona zaniká nárok na vdovský důchod.

Závěrem

Zodpovědní živitelé rodiny se na zajištění od státu pro své blízké v případě jejich úmrtí nespoléhají a mají pro tyto případy uzavřeny vlastní komerční produkty. Vdovský/vdovecký důchod totiž nemusí být přiznán vůbec nebo se pobírá pouze jeden rok.

Loading

Vstoupit do diskuze 64 komentářů


Související články

Penzijní spoření od července 2024 – více peněz od státu, žádný příspěvek pro důchodce

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost další změny v oblasti doplňkového penzijního spoření (DPS). Mezi nejdůležitější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně a ukončení jeho poskytování klientům, kteří již pobírají starobní důchod. Změny se dotknou všech účastníků DPS bez ohledu na datum uzavření […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Rizika nového spoření DIP: Pozor na šmejdy, varují experti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) představuje od prvního ledna nový způsob zajištění na penzi. Rozšiřuje tak okruh možností spoření na stáří o produkty bankovního a investičního typu. Stát tedy nově umožňuje čerpat daňovou podporu celkem na čtyři produkty. Ke stávajícímu penzijnímu připojištění a životnímu pojištění přibyl DIP a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024

Přehledně: Nejdůležitější změny v reformě penzí schválené vládou

Vláda pod vedením Petra Fialy přišla s „reformou“ penzí. Je postavená na šesti základních bodech – postupném zvyšování důchodového věku po roce 2030, jistém minimálním důchodu, snížení výpočtu nových důchodů, výchově dětí a péči o blízké, sdílení vyměřovacích základů manželů a vdovských a vdoveckých důchodech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Marie Macháčková

  12 srpna, 2016

  Dobrý den.Zajímalo by mne jestli mám nárok na vdovský důchod nebo on vdovecký, žijeme ve společné domácnosti,ale manžel je trvale přihlášen na jiné adrese.Byt,ve kterém je přihlášen pronajímá.Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • Jitka Zahradníková

  16 října, 2016

  Dobrý večer,mám podobný dotaz jako paní Marie. Každý máme jinou adresu trvalého pobytu, já bydlím u svého muže a dům opravuji. Nejsme spolu dlouho.Měli bychom nárok na vdovský nebo vdovecký důchod? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • irenka

  15 března, 2017

  Dobrý den chci se zeptat můžu si zažádat o vdovský když mám v péči druha děkuji

  Odpovědět

 • Hela

  11 července, 2017

  Dobrý den, před 6 lety zemřel můj manžel ve věku 65 lety, já jsem o 12 let mladší. Na sociálce mi bylo řečeno, že podle tabulek jsem o 2 měsíce mladší, než abych měla na vdovský důchod nárok, takže nikdy žádný nedostanu (tedy rok po jeho smrti jsem dostala jako každý). Nechápu, co hrají 2 měsíce mého věku v otázce, že jsem ovdověla… , navíc manželství trvalo 25 let… Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • Radek

  12 července, 2017

  Paní Helo bude hůř! Jinak k Vaší otazce: myslím že se tomu říká „sociální spravedlnost“. Je třeba si uvědomit, že sociální pojištění je pouze jiná forma daně. A ano, při troše štěstí můžete s toho něco dostat zpět. A jak říkám, v této oblasti bude do budoucna jenom hůř.

  Odpovědět

 • Černá M.

  14 srpna, 2017

  Dobrý den, já bych spíš měla dotazek, manžel zamrel před ,25lety a já jsem se nikdy nevdala.Jsem v důchodu starobním,cirka 6 let.Mam či nemám nárok ,po manželovi nárok na důchod. Děkuji Černá

  Odpovědět

 • Radek

  24 října, 2017

  Dobrý den, bohužel nemáte.

  Odpovědět

 • Jiřina Kučerova

  24 září, 2017

  Dobry den.Zajimalo by mne jestli mam narok na duchod po svem zemřelem druhovi.Žili jsme spolu 21let ve společne domacnosti.Dekuji za odpověd.

  Odpovědět

 • Radek

  24 října, 2017

  Dobrý den, bohužel nemáte. Na vdovský/vdovecký důchod mají nárok pouze manželé (a nejsem si jist, jestli i registrovaní partneři…). Pokud jste s přítelem žila „jen“ ve společné domácnosti, tak na důchod nárok nemáte.

  Odpovědět

 • Marta Mlezivová

  24 října, 2017

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na vdovský důchod. Manžel mi zemřel minulý rok ve věku 60 let. Ještě samozřejmě nebyl v důchodu a penzijní připojištění platil teprve cca 3 roky. Dočetla jsem se, že v tomto případě nárok na vdovský důchod nemám. Je to tak?
  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • Radek

  24 října, 2017

  Dobrý den,
  vdovský důchod se vyplácí ze sociálního pojištění, které zaměstnanec i podnikatel platí povině. Vyplácí ho Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Tam zjistíte, jestli na důchod máte nárok.
  Penzijní připojištění (doplňkové penzijní spoření) je soukromé spoření, které byste měla zdědit po své manželovi v rámci dědického řízení. S vdovským důchodem nemá nic společného.
  Krásný den a hodně štěstí.

  Odpovědět

 • Zdenka

  28 prosince, 2017

  Jen doplním, že pokud je v soukromém penzijním pojištění zapsán obmyšlený kupř. 100% a nejste to vy, dědit nemůžete a není součást dědického řízení. Zde probíhá výplata na základě úmrtního listu a podmínek daného pojišťovacího subjektu.

  Odpovědět

 • Iveta Szlaurova

  30 října, 2017

  Dobry den. Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na vdovský důchod,jsem vdova 10 let a jsem bezdětna a je mi 51 let,děkuji za odpověd,

  Odpovědět

 • Radek

  13 listopadu, 2017

  Už nikoli.

  Odpovědět

 • Anonym

  30 července, 2020

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Manžel mi zemřel v roce 2011.po té jsem psychicky to nevydržela mám nárok žádat o vdovy důchod. Po tolika letech. Předem děkuji za odpověď

  Odpovědět

 • Zuzana

  12 listopadu, 2017

  Má moje maminka (53 let) nárok na vdovský důchod, když je v částečném invalidním důchodě a její manžel nyní tragicky zemřel na horách, ale pracoval stále až do posledního dne od jeho 24 do 53 let. Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • Radek

  13 listopadu, 2017

  Ano, měla by mít nárok.

  Odpovědět

 • Alena Nováková

  13 listopadu, 2017

  Dobrý den, má jeden z manželů nárok na vdovský důchod po druhém zemřelém , pokud nežili ve společné domácnosti 35 let ?
  děkuji za odpověď

  Odpovědět

 • Lada Pagáčová

  19 listopadu, 2017

  nar.15.5.1964 manžel nar.6.1.1963zemřel v roce 2001 pobírala jsem vdovský a sirotčí důchod na 2nezletilé dcery a už jsem se nevdala budu mít i po těch letech nárok na vdovský důchod?děkuji za odpověd

  Odpovědět

 • Radka

  27 listopadu, 2017

  Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat po jaké době trvání manželství vzniká nárok na vdovský důchod?

  Odpovědět

 • Radek

  27 listopadu, 2017

  Nejsem si jistý, ale mám dojem, že žádné takové omezení není…

  Odpovědět

 • Marie

  19 prosince, 2017

  Dobrý den,chci se zeptat zda mám nárok na vdovský či vdovecký důchod po zemřelém manželovi.Pobíral starobní důchod,mě je 53 let a pracuji.Manžel nyní náhle zemřel.Děkuji

  Odpovědět

 • Radek

  19 prosince, 2017

  Ano, měla byste mít na vdovský důchod nárok.

  Odpovědět

 • Hana

  15 února, 2018

  Proč žena vdova nemůže dostat po odchodu do starobního důchodu znovu vdovsky důchod
  ,to vdova které zemřel manžel a ona byla mladá je jiná vdova než vdova,které zemřel manžel když byla stará? To si myslíte,že bolest z úmrtí manžela mladší vdova necítí. Myslím,že vdova je vdova a měla by pobírat ke svém starobní důchodů í duchod vdovsky , myslim,ze jinak je to diskriminace zen, ktere prisly o manzela v mladsim veku,kdo urcil ze vdovy jsou rozdílné! Poslanci by to měli řešit,myslím,že zen,kterým zemřel manžel v mladším věku a nevdaly se není snad tolik,aby to stát polozilo ,dejte nam vdovecke duchody , jsme take vdovy !

  Odpovědět

 • Anonym

  16 února, 2018

  zřejmě si myslí,že jsme ještě atraktivní a najdeme si nějakého sponzora,je to bolest i vztek zároveń

  Odpovědět

 • Jana Obořilová

  26 března, 2018

  Souhlasím s komentářem os p. Hany 3. Kvuli tomu že mi nebyl přiznáa vdovský duchod po milovaném manželovi je nespravedlivé.Těch pár korun co by nám dali,by ani nepoznali a nám by to pomohlo,malá záplata na tu bolest co máme.

  Odpovědět

 • Jitka

  10 dubna, 2018

  Dobrý den , chtěla bych se zeptat ,jestli mám nárok na vdovský důchod po manželovi. Ovdověla jsem ve 42 letech a manželovi bylo 45 let když zemřel a byl pracující . Od 3 září 2017 jsem ve starobním důchodu a dosud jsem se nevdala a jsem sama , tak jsem se chtěla informovat jestli ještě mám nárok na vdovský důchod . Děkuji

  Odpovědět

 • Alena

  26 června, 2018

  Já mám to stejné manžel zemřel mladý. A tím pádem mě řekli že nemám nárok ve svém důchodu pobírat důchod vdovsky… Je to opravdu diskriminace.. Snad ten zákon teď změní

  Odpovědět

 • Anonym

  12 srpna, 2018

  Eva je mi 46 manžel zemřel v roce2010 děti chodí do prace taky nemám žádný důchod splacim dum kluci mi pomáhají ale na dum si platm sama mam jednu výplatu je to hrozné ze dělají rozdíly jako kdyby mlada vdova nepotřebovala peníze je to bordel hlavně ze řeší kouření v hospodách chtělo by to poslat někde do televize at to řeší to sou

  Odpovědět

 • vdovsky duchod

  19 února, 2020

  Mate pravdu,taky řeším stejný problém,jsem vdova 52 let,manzel před rokem umřel,odpracoval 35let,a nemám nárok vubec na nic,hlavně že nacpal do statní kasy,hanba státu,jak se starají,je mi s toho zle fuj.

  Odpovědět

 • Vdovsky duchod

  13 srpna, 2020

  Mate pravdu,manzel odpracoval 35 let,celej zivot jenom dřel,pak mě doma náhle umřel,a po roce nedostanu nic,Ani az budu možná v důchodu.Hlavně sporit na důchod,pak s toho zaplatite daň,hodně smutný,ma to vůbec cenu se v životě honit.Pracuju taky nebojte,celej zivot.

  Odpovědět

 • Lucie Nová

  27 února, 2018

  Dobrý den. zajímalo by mě,jestli seberou vdovský důchod přítelovi,když se k němu jako nová přítelkyně nastěhuji. Děkuji za odpověd.

  Odpovědět

 • Lucie Nová

  27 února, 2018

  Dobrý den.Zajímalo by mě,jestli přijde přítel o vdovský důchod,když se k němu jako nová přítelkyně nastěhuji.Děkuji za odpověd

  Odpovědět

 • Simona

  11 dubna, 2018

  Dobry den mam prozbu mam narok ja po manzelovy na nejaky duchod bude my 40 let a jsem furt sama.dekuji navratilova

  Odpovědět

 • Jana

  18 dubna, 2018

  Dobrý den, letos v březnu mi skončila výplata vdovského důchodu, na 1 rok. Manžel 2.5. 1951 zemřel v březnu 2017. Já 2.4.1962 kdy mohu žádat o opětovné vyplácení vdovského důchodu. Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • helena zimova

  26 dubna, 2018

  dobry den mam narok na vdovsky duchod manzel umrel 2 ,5,2114 narozen 29,10,1949 me narozeni 13,10,1955

  Odpovědět

 • EVA

  22 května, 2018

  Dobrý den , 5.5 2018 zemřel manžel , který pobíral invalidní důchod II . stupně .Já se starám o maminku , která má postižený III. stupně . Mám nárok na vdovský důchod .

  Odpovědět

 • Miluše Uherková

  13 července, 2018

  Dobrý den,manžel zemřel před 6 lety-bylo mu 61, já jsem o 5 let mladší.Po roce mi důchod po něm skončil a dál nic, že nemám nárok.Rozdíl nějakých pár měsíců.Vůbec tomu nerozumím, ale asi to tak bude.Jen jsem se tak chtěla informovat.Hodně lidí se diví, že už neberu ani pakatel,Ale je napsané Můžete ale Nemusíte pobírat.Už mě to zklamání trochu přešlo.Děkuji za odpověd.

  Odpovědět

 • Eva

  31 srpna, 2018

  Dobry den, je to 14 dni co mi zemrela sestra. Bylo ji 59 let a asi pul roku pobirala castecny invalidni duchod. Jeji pozustaly manzel jeste pracuje, je mu 57 let. Ma prosim narok na vdovsky duchod po manzelce? Dekuji Eva

  Odpovědět

 • MRTH

  9 října, 2018

  Ano, je jenom hůř a vyjímky jsou jen pro ovdovělé současných papalášů.
  Soukromé dluhy ovdovělí dědí napumpované o neskuskutecné RPSN a ostatní poplatky, pokuty atp. a na vdovsky důchod ma nárok jen některa vyjímka z pravidla. V praxi vdova je nezaopatřena, pokud neměla svůj pořádný příjem a často je oloupena o vše, co mělo nějakou hodnotu a je z ní bezdomovkyně. Bez ohledu na svůj přínos v domácnosti a péči o spoutu společných dětí v manželství. Ženy v domacnosti mají podle planů vlady ČR vychchcípat jako škodná, zahnaná mezi bezdomovce

  Odpovědět

 • MRTH

  9 října, 2018

  Ďábelský převrat v roce 1989: poběhlici se povedlo provdat se těsně před porodem a muže za pár měsíců pohřbila. Bere po něm 16 let vdovský a sirotčí důchod a má na to ještě 10 roků nárok, pokud se dítě bude do 26 let vzdělávat a připravovat na zaměstnání. Mezi tím měla spoutu chlapů, s jedním z nich má další dítě a žije s ním na hromádce. Ženy, které prožily desítky let v manželství a byl jim odchod do důchodu oddálen novými zákony cca o 10 i více let, jsa staré, nezaměstnatelné, mají narok nejvýše na rok důchodu po zesnulém. Toto je realita v praxi. Ale závazky zesnulého, v SJM jí zůstavají jako prokletí, že si dovolila mít stálého parnera a nežila jako štětka jen co chvíli s kde kým 🙁 !!!

  Odpovědět

 • Věra

  28 října, 2018

  Moje sestra ovdověla,má 53 let a pobirá částeční invalidní dúchd.Švagr pobírál invalidní dúchod a dožil se 60 let.

  Odpovědět

 • Věra Kapustová

  28 října, 2018

  Moje sestra ovdověla,má 53 let a pobirá částeční invalidní dúchd.Švagr pobírál invalidní dúchod a dožil se 60 let.

  Odpovědět

 • Zuzana

  13 listopadu, 2018

  Některé ženy si po úmrtí manžela nechají udělat dítě a vdovský jim běží dál.Tohle je divné.Pobírat vdovský na děti zemřelého chápu,ale kvůli jinému dítěti.Je evidentní, že žena i živitele dítěte má…Naschvál se nevezmou a to se to potom pobírá ze státního rozpočtu.Na tohle by se mělo dívat.Příspěvek na dítě se také nesmí pobírat jestliže otec dítěte žije ve společné domácnosti.

  Odpovědět

 • Zuzana

  13 listopadu, 2018

  Některé ženy si po úmrtí manžela nechají udělat dítě a vdovský jim běží dál.Tohle je divné.Pobírat vdovský na děti zemřelého chápu,ale kvůli jinému dítěti.Je evidentní, že žena živitele dítěte má…Naschvál se nevezmou a to se to potom pobírá ze státního rozpočtu.Na tohle by se mělo dívat.Příspěvek na dítě se také nesmí pobírat jestliže otec dítěte žije ve společné domácnosti,i když nejsou manželé.Dítě živitele má,bere i třeba alimenty.V tomto případě bych už vdově nic nedala.Znám případ,co to takhle táhne 16let.

  Odpovědět

 • Hana

  1 ledna, 2021

  No a? Stat nas okrada, kde muze, tak at taky plati. Vy delate jskoby to slo z vasi kapsy.

  Odpovědět

 • Jana

  18 září, 2021

  Milá Zuzano, souhlasím s Vámi. Znám také takový podobný případ. Jedna matka spáchala sebevraždu kvůli nevěře svého manžela. Ten potom pobíral vdovský i sirotčí důchod. Svojí přítelkyni se kterou měl druhé dítě si nevzal, aby nepřišli o důchody. Neomlouvám sebevraždy, ale ona paní byla v opravdu těžké situaci, o které mi nepřísluší se zde rozepisovat.
  Jiná moje známá žije s přítelem. Pobírá vdovský důchod. Do práce nechodí. Neberou se, aby o důchod nepřišla.

  Odpovědět

 • Eva Černošková

  17 listopadu, 2021

  Znám ženu, která bere vdovský důchod celý život – když jí bylo 22 let, její manžel se oběsil. Měli 2 malé děti, tak jí byl přiznán vdovský (a dětem sirotčí) důchod. Léta planula, děti jsou dnes dospělé, žena se z vypočítavosti nikdy nevdala, s partnerem žila na „hromádce“ a vdovský důchod bere i dnes, je jí 75 let. Já jsem ovdověla za rok po svatbě, brala jsem důchod 800 korun jeden rok a šlus. Celoživotní vdovské důchody jsou nehorázný podvod. Mě právník řekl, že na důchod nemám nárok, protože zákon předpokládal, že se znovu provdám. Psal se rok 1977. Systém důchodů je na palici. Dnes jsem rozvedená, ano mám řádný starobní důchod, žiju sama a dělám všechno co je v mých silách, abych důstojně přežila.

  Odpovědět

 • Adéla

  19 března, 2019

  Dobrý den,
  prosím, mám nárok na vdovský důchod? Je mi 62 let pobírám invalidní důchod, manžel zemřel 16. 3. 2019 v 61 letech, máme dvě dcerky na střední škole.

  Odpovědět

 • Anonym

  1 ledna, 2020

  Dobrý den, jsem vdova, manžel mi zemřel v roce 2011, mám nárok na nějaké peníze? Jsem výdělečně činná, jsem sama.

  Odpovědět

 • vdovský důchod

  30 listopadu, 2019

  Dobrý den, jsem vdova, manžel zemřel tragicky v práci v roce 1997, narozen 10.4. 1951, já 6.9. 1956, do jeho 65 narozenin, jsem pobírala rentu, poté jsem šla do důchodu a nárok na jeho důchod mi neuznaly. Prosím jen se ptám zdali je to opravdu tak. Děkuji.

  Odpovědět

 • Třinec

  1 ledna, 2020

  Dobrý den, jsem vdova, manžel mi zemřel v roce 2011, mám nárok na nějaké peníze? Jsem výdělečně činná, jsem sama.

  Odpovědět

 • Nárok na vyplácení vdovského důchodu i po roce.

  8 dubna, 2020

  Dobrý den,chci se zeptat jestli budu mít nárok na vdovský důchod i po roce, který se vyplácí jenom 1 rok, když mám v současnosti 77 let. Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • Sirotci duchod

  18 května, 2020

  Dobri den mel bych dotaz,moje manželka bere sirotci duchod na deti co mela s byvalim partnerem.Vzali sme se 2015 a po celou dobu bere na deti penize.Deti sem nevzal na svoje jméno,jen manželka brala me příjmení

  Odpovědět

 • Vdovský duchod

  1 června, 2020

  Dobrý den,chci se zeptat švagr ovdověl duben 2020 bude pobírat vdovský duchd jeden rok.Do starobního duchodu nastupuje listopad 2022 muze pozadat o obnovení vdovského duchodu. Miluše

  Odpovědět

 • Beďka

  8 září, 2020

  Dobrý den,v 51letech mi skončil vdovsky a sirotci duchod,teď mi je 53let.Mam v 55letech nárok na obnovu vdovskeho duchodu?Děkuji.

  Odpovědět

 • Anonym

  12 listopadu, 2020

  Žena mi umřela 2004 měla částečný ivalndni důchod man narok na vdosky důchod

  Odpovědět

 • Petra

  12 ledna, 2021

  Dobrý den, moje maminka jde teď do starobního důchodu, vdovou je od roku 2002.Ma nárok na nějaký pozůstalosti důchod? Předem děkuji

  Odpovědět

 • Jana

  10 dubna, 2021

  Pozůstalostní důchod (vdovský nebo vdovecký) je nespravedlivý. Měl by být zrušen a nahrazen důchodem za vychované děti. Rozvedené matky na něj právo nemají, aby měly slušný důchod a mohly živit děti, vykonávají často dvě zaměstnání.
  Důchod po mém zemřelém bývalém manželovi bude mít jeho druhá manželka, která rodinu rozbila, nutila ho k neplacení alimentů, nepouštěla ho za jeho dětmi a společné děti s ním neměla. Případů takové a podobné nespravedlnosti je mnoho.
  Starší lidé se mnohdy rozejdou, ale zůstávají spolu formálně v manželství kvůli tomu, aby jednou měli pozůstalostní důchod. Někdy i vdova a vdovec žijí spolu „na hromádce“ a mají tak dva pozůstalostní důchody dohromady.

  Odpovědět

 • Tatiana

  13 dubna, 2021

  Plně s vámi souhlasím.

  Odpovědět

 • Satima

  16 května, 2021

  Jsem vdova a pečují o dceru která je ve 4. stupni závislosti která má však 25 let tak by mě zajímalo zda věk závislého dítěte hraje roli v trvalém pobírání vdovského důchodu

  Odpovědět

 • Marie

  4 listopadu, 2021

  Naše vláda by nám měla ukázat, jak ovlivnit smrt člověka. Stav vdova mám v OP, ale na vdovský důchod nemám nárok. Jakým právem kšeftí se smrtí člověka. Zemřel mi manžel se kterým jsem žila 30 let, byl nemocen a já se o něj starala, ale zemřel ve špatnou dobu.

  Odpovědět

 • Pavlina Burianova

  5 ledna, 2022

  Mamka ovdovela r.1995 1rok pobirala vdovsky důchod,je nar.1950 teď je ve startovním důchodu od r.2010,uspěla by o obnovení vdovskeho důchodu i nyní?děkuji Pavlina

  Odpovědět

 • Milan

  8 března, 2023

  Dobrý den,
  mám dotaz, zda-li vzniká nárok na vdovský důchod jestliže spolu manželé několik let nežijí ve společné domácnosti a ani si v ničem nepomáhají, děkuji

  Odpovědět