CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

Text: Hana Bartušková

09. 07. 2020

2 komentáře

Jak vysoký je průměrný důchod v ČR a bude se příští rok opět valorizovat?

 

Vláda na začátku roku 2020 valorizovala důchody, průměrný důchod dostal přidáno 900 Kč. Díky tomu se průměrná výše důchodu v prvním čtvrtletí 2020 dostala k 14 397 Kč. Vláda také už koncem minulého roku avizovala, že důchody bude zvedat dále a že čeká, že průměrný důchod přesáhne 15 000 Kč už při další valorizaci.

Loading 

To ale bylo ještě před začátkem koronavirové krize, která zastavila českou ekonomiku. A i když zatím jsou dopady na zaměstnanost a mzdy minimální, je možné čekat, že nezaměstnanost bude v druhém pololetí spíše stoupat. Česká ekonomika už rozhodně nebude šlapat jako hodinky na úrovni plné zaměstnanosti a růst průměrné mzdy se nejspíše zastaví. Bude to mít dopad na plánovanou valorizaci?

Jaký je průměrný důchod v ČR

Průměrný důchod byl na konci prvního čtvrtletí 2020 ve výši 14 397 Kč. A rozdíl mezi průměrným důchodem muže a ženy byl asi dva a půl tisíce korun. Za posledních dvacet let se tak průměrný důchod zvýšil zhruba dva a půl krát. Průběh zvyšování důchodů od roku 2020 si můžete prohlédnout na následujícím obrázku.

Průměrný důchod ČR 2020

Zdroj: ČSSZ, statistiky důchodového systému

REKLAMA

A jaké jsou rozdíly mezi důchodem pro muže a pro ženy ukazuje následující tabulka.

Průměr Průměr muži Průměr ženy
Starobní důchod 14397 15781 13141
Předčasný důchod 12875 14186 11698
Invalidní důchod I. stupně 7400 7709 7133
Invalidní důchod II. stupně 8537 8842 8229
Invalidní důchod III. stupně 12723 13059 12326
Vdovský důchod 9525 9525
Vdovecký důchod 8534 8534
Sirotčí důchod 7634 7628 7640

Zdroj: ČSSZ, statistiky důchodového systému

Jak se počítá valorizace důchodu

Důchody jsou valorizovány dle zákona na základě růstu české ekonomiky.

 • Důchody se valorizují při inflaci tak, aby byla alespoň částečně zachována jejich koupěschopnost.
 • A důchody se také valorizují na základě rostoucí reálné mzdy tak, aby se neprohlubovaly příliš rozdíly mezi pracujícími a starobními důchodci.
 • Toto představuje povinnou složku valorizace důchodů, která se počítá na základě vývoje ekonomických ukazatelů.

Vláda také může přistoupit k mimořádné valorizaci, tedy že změní formuli výpočtu starobního důchodu tak, že přidá určitou částku do základní výměry důchodu. Stejně tak by mohla vláda změnit procentní složku nebo upravit redukční hranice pro výpočet důchodu.

REKLAMA

Důchod se také zvyšuje při dosažení určitého věku. Toto zvýšení je automatické, není třeba o něj nikdy žádat, ani ho nemusí schvalovat vláda. Každý starobní důchod se tak zvýší o tisícovku při dosažení 85 let. A při oslavení stých narozenin se důchod zvyšuje o další dva tisíce.

Povinné zvýšení důchodů vždy probíhá v termínu od 1. ledna. Nový důchod by měl reflektovat ekonomický vývoj v uplynulém roce, přičemž je postaven na růstu inflace i reálných mezd. Minimální růst je dle zákona ve výši růstu spotřebitelských cen (inflace) a ve výši poloviny růstu reálných mezd.

Bude se valorizovat v lednu 2021?

Vláda zatím avizovala, že příští rok bude valorizovat o povinnou složku. Ale nic víc jako dobrovolnou valorizaci přidávat nebude. Jasno bude v září, protože valorizace důchodů musí být známa do 30. září každého roku. Přitom současná krize by prý měla ovlivnit valorizaci důchodů minimálně.

Alena Schillerová i Jana Maláčová se už vyslovily, že povinná valorizace proběhne a bude zhruba ve výši přes 800 korun (pro průměrný důchod). Průměrný důchod v příštím roce by tam měl přesáhnout 15 tisíc korun, jak vláda slibovala. Bude ale záležet také na inflaci a růstu mezd.

Přitom je možné očekávat, že inflace ještě pár procent do valorizace přidá, v tuto chvíli je inflace kolem 3 % a zatím to nevypadá, že by v dohledné době klesla.

Oproti tomu mzdy asi už moc neporostou. Na pracovní trh spíš dopadnou důsledky koronavirové epidemie a dojde k růstu nezaměstnanosti, což bude nejspíše znamenat stagnaci až mírný pokles průměrné mzdy.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

valorizace důchodu 2024

Valorizace důchodů od ledna 2024

Státní důchody (starobní, invalidní, sirotčí a vdovské) se tradičně valorizují vždy od 1. ledna. Jaká byla valorizace v roce 2024? A jaké jsou podmínky pro to, aby se důchod valorizoval?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 01. 2024

živnostenský list v důchodu

Podnikání na živnostenský list, když pobíráte starobní důchod

Pro důchodce pracující na malý a částečný úvazek jsou často velmi vhodné pracovní dohody. DPP i DPČ umožňují práci i jen několik hodin měsíčně. Pro osoby pobírající starobní důchod je výhodné, že se z těchto dohod do limitu neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Podobné podmínky ale nabízí […]

Text: Hana Bartušková

Foto: sxc.hu

24. 11. 2023

Práce v důchodu

Na jakou smlouvu je výhodné si přivydělávat v důchodu

Pro přivýdělek v důchodu můžete mít různé motivy. Možná máte ještě stále dost energie a nechcete skončit s pracovním procesem. Nebo si chcete přivydělat k důchodu, vydělat si na nečekané výdaje a nebo si jen zajistit ještě další příjem. Jaký přivýdělek je právě pro vás výhodný?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jaroslav Kolinský

  3 května, 2021

  Od této vlády je supr,že nenechala důchodce ve srabu,ale valorizaci všem stejnou mnoho lidí nemohlo přispívat víc do s.
  Je paráda prům.důchod,že bude až 15 000kč,ale když máte důchod 7000kč,tak k tomu plná volorizace to pomůže moc. př.valor.840kč mi 340kč proti tomu,jaké peníze se stále rozkrádají ta pětistovka,je mužka zlatá,chce to dát všem důchodcům plnou částku určené valorizace díky.

  Odpovědět

 • Pavel

  3 května, 2021

  To právě ne, valorizovat všem stejně. Chápu, že mnoha porevolučním IČařům by se to libilo, ale ten, kdo platil více, teď nemůže za to, že máte málo, když jste do systému pojištění i málo přispíval. Zeptám se, když platíte pojištění 500 ročně třeba za vaši nemovitost a váš soused 5000 ročně, kdo dostane víc, když třeba dům vyhoří? No ten, kdo platil víc, že? Krom toho, můžete pobírat i soc. dávky, jestli na ně máte nárok. Ale přidávat všem důchodcům stejně, to je cesta do pekel. Vysoce příjmový pak přejdou hromadně na IČO a nebudou odvádět vůbec nic, proč by to dělali, když pak stejně dostanou všichni stejně?

  Odpovědět