Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Penzijní fondy: Každý pes, jiná ves

Penze Aleš Náhlík 06.08.2009 | 15:59 22 Komentářů

Neschopnost dohodnout se. Takový závěr lze snadno získat po zhlédnutí tzv. informačních listů penzijních fondů. Přístup jednotlivých fondů se zcela liší a to i v základní interpretaci zákona. Reakci České národní banky tak lze očekávat v blízké době.

Nové povinnosti

Novela zákona č. 42/1994 Sb., o penzijním připojištění se státním příspěvkem ve znění platném a účinném od 1. 8. 2009 ukládá povinnost informovat zájemce v písemné formě o:

Reakcí fondů na novou povinnost bylo vytvoření nových smluv. Jejich součástí je v části smluvního ujednání (nebo tzv. prohlášení) i věta typu:  „Prohlašuji, že jsem se seznámil s informacemi o penzijním fondu, zprostředkovateli, výši provize…  atd.“ Klient svým podpisem smlouvy potvrzuje splnění zákonem daných podmínek. Způsob, jakým byly informace zájemci předány, se však významně liší.

Pro penzijní fond i pro zprostředkovatele je nejjednodušší variantou uvedení požadovaných informací přímo ve smlouvě. Tento postup zvolily např. penzijní fondy ze skupiny PPF Generali. PF České pojišťovny vložil všechny informace do části „Smluvní ujednání“ na zadní straně smlouvy. Výhodou je, že není třeba dalšího dokumentu distribuovaného navíc ke smlouvě, penzijnímu plánu a statutu.

Druhou možností je použití samostatného listu (nejvíce se prosadil název Informační list), který obsahuje všechny požadované údaje. A zde již záleželo pouze na fantazii jednotlivých penzijních fondů, jak obsáhle chtějí informovat. Informace o penzijním připojištění a penzijním fondu jsou často řešeny odkazem na statut, penzijní plán a internetové stránky poskytovatele. Uveden bývá konkrétní poplatek za zrušení smlouvy nebo převod a často je součástí listu místo pro doplnění zprostředkovatele. Některé fondy pro své významné partnery vytvořily a vytiskly listy přímo „na míru“ – zprostředkovatel je již předtištěn včetně IČO, adresy a dalších kontaktních údajů.

Provize a co s ní

Nejvíce diskutovaná byla otázka zveřejňování provize. Ukázalo se, o jak citlivé téma se jedná, a penzijní fondy do poslední chvíle tajily, jak k této povinnosti přistoupí. Možnosti byly v zásadě dvě: uvést informaci o výši provize obecně bez konkrétní částky a tvrdit, že se jedná o splnění zákona. Nebo na informačním listu vytvořit kolonku, do které zprostředkovatel vepíše konkrétní výši provize.

Obecná informace o provizi má často následující formu: „Výše provize za zprostředkování smlouvy je závislá na sjednaných podmínkách ve smlouvě o obchodním zastoupení a stanovuje se s ohledem na sjednané a skutečně placené příspěvky, výši převodových a jednorázově vložených prostředků a délku trvání smlouvy.“

A právě u informace o provizi se nejvíce projevila neschopnost penzijních fondů se dohodnout na úrovni své asociace: polovina penzijních fondů kolonku k vyplnění vložila, polovina ne (viz tabulka 1). A je zřejmé, že fondy neuvádějící tuto kolonku mají v tomto okamžiku výhodu. Vždyť který zprostředkovatel by chtěl nabízet produkt s nutností vyplnit volné místo, když má k dispozici stejný, kde na informačním listu (nebo ještě lépe pouze jako součást smlouvy) je obecná informace? 

Tabulka 1: Předepsané vyplnění provize

Penzijní fond

Kolonka k vyplnění provize

Aegon PF

ANO

Allianz PF

NE  (ANO u Allianz Direct)

AXA PF

ANO

ČSOB PF

NE

Generali PF

NE

ING PF

ANO

PF České pojišťovny

NE

PF České spořitelny

ANO

PF Komerční banky

NE

Uvedený stav dává tedy části fondů konkurenční výhodu, ale zároveň je napadnutelný ze strany ČNB. Její představa byla nejspíše trochu jiná, ale o naplnění/nenaplnění zákona může rozhodnout pouze soud. To je ale krajní řešení a spíše se dá očekávat, že po určité době (a diskuzi v rámci APF ČR a s ČNB) se najde univerzálně přijatelné řešení. V tomto okamžiku je nejpřehlednější informace o provizi uvedena v informačním listu Allianz PF pro zprostředkovatele Allianz Direct. Možná by mohla být do budoucna vzorem pro všechny ostatní.

Galerie informačních listů

Základní šablony informačních listů všech penzijních fondů jsou volně přístupné na serveru Produktové listy .cz v sekci Penzijní připojištění.

Autor je redaktorem a analytikem projektu Produktové listy .cz

Spoříte si na penzi?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

22 komentářů: “Penzijní fondy: Každý pes, jiná ves”

 1. Amstrong napsal:

  Může mi někdo vysvětlit, proč bych měl investovat a spořit do penzijního fondu? Já vlastně posílám bance peníze, na kterých ona vydělává ale já z toho nic mít nemusím. Když ústav krachne, a né že by to bylo nereálný, po tom co vidíme ve světě,tak dostanu od státu cca 750 tis. (nepletuli-li se) Co když tam budu mít naspořeno více? A vůbec, kde ten stát vezme potom peníze? Vybere je na daních, tedy i na mně. Takže já posílám peníze bance, další dávám státu. A v případě krachu si zaplatím ty moje ukradené peníze těmi, kterými jsem platil daně. Jaký to smysl všechno?

  • PJ napsal:

   Máte v tom trochu hokej mladý muži. Soudě dle jména to vypadá na předčasný návrat z Měsíce. Ale k věci.
   Peníze v PP samozřejmě NEJSOU zajištěny státem, v případě krachu hold máte smůlu. Jde o investici do soukromého fondu – takže od státu dostanete čistou nulu. Peníze v PP jsou v majetku (a účetnictví) PF, do doby výplaty dávky na ně nemáte nárok. Takže na „velké sypání peněz do PP“ si ve vlastním zájmu dejte pozor.

   • Amstrong napsal:

    Aha, tak to děkuji za odpověď a upozornění. To je tedy ještě horší, než jsem čekal….

    • chk napsal:

     ale neni. ma to i svoje vyhody. nicmene ten produkt v podobe jaka je dnes a s pravnim nastavenim jako dnes ma svoje mouchy.

  • chk napsal:

   typickej priklad cloveka, kterej ani netusi jak system funguje, ale nadava na banku. a tak je to se vsema. ta zla banka je odira, a oni chudaci nic nemaji! ja se snad rozplacu!

   • Amstrong napsal:

    Já přece nenadávám na banku. Nikdo nikoho nenutí, aby ty peníze dával do banky. Neříkám že banka okrádá lidi. Každopádně na nich vydělává (možná pracujete v bance, tak to neberte ve zlém) a nejvéce mi vadí, že vydělává na nevědomosti lidí a jejich slabém finančním vzdělání.

    • chytrej napsal:

     Jsi dement. Nebo jsi z Vietnamu? Podniká se za účelem zisku, jenom Vietnamci jsou už 20 let ve ztrátě.

    • chk napsal:

     prave ze pro banku plati ty nejprisnejsi kriteria, o kterych se muze radobyporadcum jenom zdat! a pokud si myslis, ze okrada lidi na depozitnich produktech, hod sem priklad. protoze jinak to jsou jen obycejny hospodsky kecy, kterych tu je nespocet.

  • chytrej napsal:

   Bance nic neposíláš, banka není penzijní fond. Mudruj o něčem, o čem alespoň něco víš.

   • Petra napsal:

    Můžeme mi někdo poradit, jak PP funguje? Když si spořím 1000 měsíčně, mám zaručený nějaký zisk za x let, nebo alespoň nějaký minimální či se může stát, že o něco taky přijdu? Dík.

    • chytrej napsal:

     O to právě u PP jde, že je to konzervativní spoření s celkem jistým průměrným výnosem cca 3 % a zcela jistým státním příspěvkem. U Vás se navíc připojuje i daňový odpočet. PP je pro lidi, co chcou co největší jistotu.

     • Majk napsal:

      Opravdu hodně konzervativní spoření. Výnos cca 3%? To bych rád věděl, který PF to dlouhodobě udrží. To jedině za předpokladu, že inflace stoupne k 10%. jediné co je „ZATÍM“ jisté je státní příspěvek a případný daňový odpočet. Při dlouhodobém spoření do PF jej převálcuje spořící účet i bez státního příspěvku a s okamžitou likviditou.

      • chytrej napsal:

       Tak nabídněte tazatelce program s vyšším zhodnocením. Nezapomeňte jí ale říci, že taky může závratně prodělat.

       • Majk napsal:

        a jak může prodělat na bankovním spořícím účtu s vyhlašovaným složeným úročením, navíc ze zákona pojištěným. Reaguji výlučně na poslední příspěvek, ne na doporučení kam a kde spořit, tam jsou opravdu i úplně jiné možnosti.

     • chk napsal:

      ja bych nesouhlasil s tou nejvetsi jistotou, nebot nejsou penzijni fondy vubec pojistene. tady vedou banky se svymi sporicimi ucty.
      jde o to, upravit zakon tak, aby mohl penzijni fond investovat s delsim horizontem a mohl zvysit vynos kvuli vetsimu tenoru klientu. taky je dost neprehledna struktura vyplaceni provizi, kterou se snazi nove upravy eliminovat. uvidime jestli uspesne.

      penzijni fondy v dnesni podobe maji tak svazane ruce, ze se vetsinu let budou pohybovat zrejme pod hranici realnyho vynosu. jestlize je nekomu dnes 18, tak by byl blbej, kdyby cpal penize do penzijniho fondu. pochopim to u cloveka co ma par let do duchodu.

      • chytrej napsal:

       Klidně cpu do PP peníze. Částku tak akorát.

       Jistota za každou cenu? Kdybych měl furt přemýšlet o takových hloupostech jako že zítra se něco stane, tak bych nemohl vůbec nic. Kvůli zhodnocení lze dělat takové ty opičárny jako je držení peněz na spořícím účtu a jejich následné převáděni na PP. Pokud budeme mluvit o velmi mladých lidech, ona stovka, co dají na PP, se dá chápat jako výchovný prvek – naučí se odkládat si peníze na vzdálenou spotřebu. To kilčo nikomu chybět nebude. Nemluvě o tom, že se dají na PP navázat slevy na pojištění. Třeba na povinné ručení auta.

       Ty klasické poradenské pindy o PP jsou jenom kecy. Každý finanční produkt má svou cílovou skupinu. PP je pro konzervativního klienta, pokud se někomu nelíbí zhodnocení kolem 3 % a státní příspěvek, ať dá peníze jinam. Je to úplně jednoduché. Ale vykládat, že jenom jedna cesta je správná, je blbost.

       • Petra napsal:

        No mě je 28. A co byste mi tedy doporučili, abych byla zabezpečená na stáří? Myslím pro člověka s běžnými příjmy. Mě každý říká něco jinýho, takže opravdu nevím…

        • carlos napsal:

         rozhodně ne PP nebo IŽP…
         PP produkt který nemá zhodnocení ani na urovni inflace rovná se garance ztráty + 70% se investuje do tzv. zaručených cenný papírů /státní dluhopisy/ tj . dáváte Vaše zdaněné peníze opět na pokrytí státního dluhu a garance je rovněž od tohoto velmi zadluženého subjektu. za 35 let bude jiná demografická struktura tj. vybírat bude chtít více lidí než spořit..PP je soukromý subjekt už vidím spojkojené majitele fondu jak budou každý měsíc vyplácet více peněz než přiteče
         IŽP kapitola sama o sobě, riziková je nutná v případě že je na Vás někdo závislý /smrt/ a pokrytí trvalých následků při těžké invaliditě…zbytek je v podstatě legální podvod
         osobně to řeším zahraničníma podílovými fondy…pro investice v horizontu 30 let zatím soudruzy v NDR nevymysleli nic lepšího

        • maca napsal:

         pokud si chcete udělat obrázek o PP tak napište pošlu vám hodně materiálů k prostudování ať vidíte do čeho lidé dávají peníze.Jinak bych vaši situaci řešil důchodovým spořením s garantovanou doživotní rentou a gar. výnosem.To je zákl. jistota a k tomu investiční portfolio,které financuje z výnosů důchodové spoření a ještě budujete kapitál k lepší životní úrovni.Máte to pak z krku a nemusíte řešit kolik vyděláváte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.