CZK/€ 24.745 +0,14%

CZK/$ 22.792 +0,00%

CZK/£ 28.930 +0,33%

CZK/CHF 25.049 -0,10%

Text: David Charlet

21. 08. 2019

0 komentářů

Nová EU, nebo vše při starém?

 

Budeme letos v létě svědky zrodu nové Evropy, nebo návratu ke „starému dobrému kontinentu“? Jaké výzvy čekají naše povolání a naše klienty?

Loading 

Nebylo to jednoduché, ale Ursula von der Leyenová byla nakonec zvolena předsedkyní Komise a Christine Lagardeová se ujala vesla v ECB, což vedlo některé komentátory k výrokům o nové Evropě.

Můžeme však – mimo symbolický význam těchto dvou jmenování – předpokládat skutečnou obrodu Evropské unie – a co můžeme my jako finanční odborníci a naši klienti od tohoto nového týmu očekávat?

Náš kontinent nese jak jméno fénické princezny, do níž se bůh Zeus nejprve zamiloval a následně ji přenechal jinému, jakož i jméno jednoho z ledových měsíců Jupiteru. Zabrání naši noví lídři tomu, abychom skončili jako opuštěná a bohy zapomenutá země, a zajistí nám po brexitu – alespoň z ekonomického hlediska – rovné podmínky s ostatními velmocemi?

Co bychom měli očekávat? Změnu evropské politiky a strategie, nebo pokračování toho, co je již zavedeno?

REKLAMA

Analýza posledních 5 hlavních vedoucích představitelů Unie a předsedy Hospodářského a měnového výboru, tj. výboru, který se nejvíce zabývá tématy, jež se nás dotýkají, je velmi poučná.

Zatímco nová předsedkyně Komise patří k hlavním postavám německé CDU, třikrát zastávala funkci spolkové ministryně a občas se o ní hovoří jako o možné nástupkyni současné kancléřky, prezidentka ECB má pověst skvělé advokátky, byla jedním z nejvýraznějších francouzských ministrů hospodářství a nikým menším než generální ředitelkou MMF.

Tento vedoucí tým doplní tři muži. Charles Michel, bývalý belgický premiér, který byl schopen vytvořit vládu a vést zemi uprostřed politické krize, se stane předsedou Rady, tj. „komorou“ složenou ze zástupců vlád. Josep Borrell, bývalý španělský ministr zahraničních věcí z Katalánska, který má zároveň i argentinské kořeny, převezme naši diplomacii. A konečně funkce předsedy Parlamentu se ujme David-Maria Sassoli – bývalý italský novinář, názorově se pohybující mezi mírným socialismem a střední pravicí, který je znám jako „zprostředkovatel“ obchodu.

Pokud jde o finanční instituce Unie, Hospodářskému a měnovému výboru bude předsedat italský socialista a povoláním historik Roberto Gualtieri, který je zapojen do výměn a jednání s Latinskou Amerikou, a zejména s Brazílií.

REKLAMA

Vedoucí představitelé tří Evropských orgánů dohledu (regulační orgány EU na vysoké úrovni pro bankovnictví, finance a pojišťovnictví) a GŘ FISMA (Ředitelství pro finanční stabilitu a finanční služby) se prozatím měnit nebudou. V současné době jsou jejich předsedy osoby nizozemského, španělského, portugalského a francouzského původu.

Jaké závěry můžeme z této reorganizace vyvodit?

Zaprvé se nejedná o reorganizaci v pravém slova smyslu!

Přestože došlo k určitým personálním změnám, hlavních úředníků se (zatím) nedotkly.

Politiky jsou velmi nové, a to i pro 4 z nich, kteří jsou ve svých zemích politickými matadory a často mají značné mezinárodní zkušenosti. Zastupují však tradiční, proevropské a tradiční politické strany. Pravděpodobně tak nelze očekávat změnu směru politiky a změnu logiky, pokud jde o vlastní evropský projekt a vnitřní trh, který nás zajímá nejvíce. Vzestup nových stran, ať protievropských nebo těch, které si přejí jinou Evropu, pravděpodobně nebude mít v krátkodobém horizontu významné důsledky.

Na druhou stranu na mezinárodní úrovni jsou signály a požadavky Unie podle všeho velmi odlišné. Zdá se, že nově dosazené osobnosti byly vybrány pro své kontakty, a zejména velmi dobrou znalost jiných zemí a kultur.

Celkově se mi jeví jako evidentní, že pokud je možné změnit styl, k vytvoření prostoru pro nové názory nebo zamyšlení se nad novými způsoby činnosti bude pouze nezbytné se spolehnout na kvalitu a osobní představy těchto vedoucích představitelů, nicméně směřování zůstane v každém případě stejné.

Měli bychom tak mít na paměti program, který byl oznámen: pro začátek je zde plán na revizi nařízení o strukturovaných retailových investičních produktech a pojistných produktech s investiční složkou (PRIIPS), neboť se ukázalo, že některé naše názory, které tehdy nebyly vyslyšeny, se týkaly zjevně potřebných oprav.

A samozřejmě bude nadále pokračovat projekt bankovní unie. V neposlední řadě – a specificky v souvislosti s naším povoláním a naší nabídkou pro klienty – je ještě třeba dokončit unii kapitálových trhů a všechny související projekty, jako jsou například panevropský penzijní produkt, finanční gramotnost, digitalizace financí a úspor, alternativní metody financování a jejich regulace, které jsou již ve značně pokročilém stádiu a byly nedávno označeny za priority.

Program bude podle všeho velmi nabitý a pro naše členy a jejich klienty je v sázce poměrně dost.

Všichni vedoucí činitelé a zástupci členských organizací FECIF a celý tým výkonné rady budou nadále tlumočit názory našich poradců a zprostředkovatelů. Dále budeme usilovat o to, abychom mohli od září uspořádat několik setkání s novými osobnostmi, které za náš sektor odpovídají nebo pro něj mají velký význam.

Autor je předseda FECIF

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024

Penzijní spoření od července 2024 – více peněz od státu, žádný příspěvek pro důchodce

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost další změny v oblasti doplňkového penzijního spoření (DPS). Mezi nejdůležitější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně a ukončení jeho poskytování klientům, kteří již pobírají starobní důchod. Změny se dotknou všech účastníků DPS bez ohledu na datum uzavření […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *