CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Dostávají regulátoři konečně zdravý rozum?

 

Během prestižní konference FECIF minulý týden v Bruselu jsem začal téměř doufat, že evropští regulátoři ve svém myšlení snad přece jen dostávají zdravý rozum. Dost kacířská myšlenka na klasického liberála, viďte?

Loading 

Když jsem slyšel europoslance pana Markuse Ferbera mluvit o tom, že sdělení klíčových informací (KID) dle nařízení PRIIPs jsou špatná, nemohl jsem si pomoci. Samozřejmě nepoužil tato konkrétní slova, ale zaplavil mě naprosto pozitivní dojem z toho, že byl schopen připustit, že se tento výtvor k danému účelu nehodí.

Je třeba říci, že ve svém uvažování nejsem ochoten přijmout většinu projevů regulátorů, které slýcháme dnes a denně. Příkladem byl řečník ze samotné Evropské komise, který dost razantně hájil nedávný vývoj regulace.  Jeho hlavním argumentem bylo, že „trh je lepší než dřív“. No, člověk by těžko dokázal najít lepší příklad post hoc klamu. Je trh skutečně lepší „po regulaci, a proto kvůli regulaci“? A co nesmírné úsilí firem, inovátorů a klientů vyrábět produkty levněji, s větší transparentností, flexibilitou a vhodněji pro náročné a měnící se potřeby spotřebitelů? Podle mého názoru žádná regulace nikdy nevedla k inovaci sama o sobě. Abychom ale na druhou stranu byli spravedliví, daný úředník netvrdil, že veškerá regulace byla úspěšná, a také naznačil, že kritizovaný KID formulář není k deklarovanému účelu vhodný.

Tuto moji tezi nepřímo podpořil Guillaume Prache (Better Finance) v druhém panelu akce, který se týkal penzí. Z jeho komentářů jsem nabyl dojmu, že současný návrh panevropského penzijního produktu (Pan-European Pension Product, PEPP) má k dokonalosti daleko. Uvědomili si konečně spotřebitelé, jež Better Finance zastupuje, že nadměrná regulace uskutečňovaná Bruselem je také poškodí? Většími poplatky, menší flexibilitou, finančním vyloučením? To by byl velmi potěšující závěr z naší akce, ačkoli – nutno podotknout – značně smělý.

Nicméně realita je taková, že se vývoj událostí skutečně pozvolna mění. Brexit a sílící skeptičnost vůči politikám Bruselu konečně sklízí nějaké to ovoce. Optimisté mezi námi mluví o tom, že se kurz konečně změní po volbách v roce 2019, kterými skončí populisté „ochrany spotřebitele“. Zásadní otázka: není na to už příliš pozdě?

REKLAMA

Evropská unie je konec konců skvělý projekt, a byla by neskutečná škoda, pokud by zanikl kvůli bandě byrokratů a jejich přehnanému úřednímu šimlu. Ale jak jsem říkal, nedávno se začaly objevovat záblesky slibnějších trendů. Tak doufejme, že když se nechystáme k divoké revoluci, můžeme doufat v poměrně klidnou a bezproblémovou evoluci. Včetně našeho silně přeregulovaného poradenského sektoru.

Autor je místopředseda představenstva FECIF a předseda představenstva a výkonný ředitel ČASF

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Michal

  12 listopadu, 2018

  to je to pozitivní na BREXITU. Británie si odnese pryč jejich nesmyslně tvrdou regulaci a EU se nebude inspirovat odpadlíkem. 🙂

  Odpovědět

 • josef

  12 listopadu, 2018

  To je dost naivni, zvlaste kdyz by chteli zustat na spolecnem trhu. Treba takove Svycarsko ma ve financnich institucich stejnou regulaci jako EU.

  Odpovědět

 • Michal

  12 listopadu, 2018

  Toto je ovsem něco jiného. Mít stejnou regulaci a být původcem tě regulace. Británie byla nejen příkladem, ale svoji regulaci i dále pushovala do Evropy. To už nehrozí.

  Odpovědět

 • Michal

  12 listopadu, 2018

  Naštěstí nehrozí. A naštěstí jdou vidět velmi dobře negativní důsledky tě regulace.

  Odpovědět

 • Vladimír Kos

  13 listopadu, 2018

  Negativní důsledky? Jako že v Británii nepřebouchávají investička? 😀

  Odpovědět

 • Mechanik

  18 listopadu, 2018

  V Británii má aktuálně poradce jenom nejvyšší vrstva obyvatel díky zákazu provizního poradenství.

  Odpovědět

 • Michal

  12 listopadu, 2018

  Ale jinak samozřejmě ve zdravý rozum úředníků v Bruselu či u nás moc nevěřím. Jeden rozumný úředník bude ušlapán desítkami chytráků, co tomu fakt nerozumí..

  Odpovědět