CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 23.377 -0,22%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.385 -0,16%

Niall Murphy: Z problémů s vodou těží investoři

 

Problém nedostatku a kvality vody či zastaralá vodní infrastruktura jsou potenciálem růstu řady společností, ze kterých těží tzv. vodní fondy. Správný výběr portfolia ale vyžaduje znalosti a zkušenosti. „Rybaříme v neprozkoumaných vodách a hledáme akcie, které konkurenční radary nezachytily,“ říká v rozhovoru Nial Murphy, Senior Vice President KBI.

Loading 

Na trhu se množí v posledních letech nejrůznější vodní fondy. V čem je KBI Water Fund jiný?

Spustili jsme vodní fond již v roce 2000. Z toho také plynou naše zkušenosti založené na znalostech, což je důležité i pro naše investory. Co nabízíme jsou jedinečné znalosti vnitřního prostředí vodních akcií kotovaných na burze.

Proč jste rozhodli právě pro vodu?

V době založení fondu jsme byli malý tým investičních manažerů a věděli jsme, že musíme nabídnout něco, co bude schopné konkurovat celosvětově. Hledali jsme témata, která by byly udržitelné několik desetiletí a kde bychom byli schopni vybudovat konkurenční výhodu.

Identifikovali jsme dvě témata. Prvním tématem byl nedostatek přírodních zdrojů – voda, jídlo a čistá energie. Také jsme se podívali na obecnou problematiku stárnoucí populace a poptávku po příjmech a z toho vyplynula poptávka po dividendovém investování. Takže jsme se zaměřili na přírodní zdroje a dividendové investování. Klíčové ale bylo, abychom našli něco odlišného a dlouhodobě konkurenceschopného.

REKLAMA

Lidé mají zájem investovat pouze pokud věří, že mohou vydělat peníze. A voda právě takovou investicí je. Voda je klíčová pro správné fungování globální ekonomiky. S masivními problémy nedostatku a kvality vody musí přijít řešení, investice, a tím pádem i nadprůměrný růst trhů. Proto hledáme společnosti po celém světě, které nabízí řešení vodních problémů.

Kvůli zásadním otázkám souvisejících s rostoucí poptávkou po vodě a regulací, chronicky nedostatečné investice do vodní infrastruktury a omezenou nabídkou tyto společnosti generují nadprůměrný růst. Investováním do těchto společností jsme proto schopni dosahovat nadprůměrných výnosů.

Změnili jste během těchto 18 let vaší strategii v souvislosti s vývojem trhu?

Když jsme začínali, tak to bylo spíše o hledání společností, které měly co do činění s vodou. Roky jsme pak pilovali celý investiční proces, abychom mohli identifikovat ty společnosti operující ve vodním hodnotovém řetězci, které mají potenciál akciového zhodnocení. Jen mít expozici na vodu, ještě nutně neznamená, že jde o dobrou investici – je nutné najít podhodnocené „vodní“ akcie. My nabízíme celosvětově diverzifikované a vyvážené portfolio, které identifikuje nedoceněné a podhodnocené společnosti.

Jak to děláte?

Vynakládáme na to veliké úsilí. Hledáme společnosti s co nejčistší expozicí na vodní hodnotový řetězec, co se týče aktivit společnosti. Aby se společnost kvalifikovala do investorského vesmíru, musí poskytovat řešení problému nedostatku vody či recyklace. Jde tedy o společnosti, které zvyšují nabídku a dostupnost vody, snižují poptávku (např. detekce úniků vody) či odpad, zlepšují a testují kvalitu vody, nebo staví a opravují infrastrukturu (např. potrubí, kanalizace, cesty).

Naši konkurenti například investují do společností, které vyrábí balenou vodu. Takové společnosti ale nejsou poskytovatelem řešení, protože pouze přemisťují vodu z jednoho zdroje do druhého.

REKLAMA

Námi vybrané společnosti musí navíc splňovat kritéria z pohledu tržeb. Hledáme společnosti, kde se voda podílí na budoucím úspěchu společnosti. Některé společnosti mají mnoho různých činností, proto vybíráme ty, které generují minimálně 50 % celkových tržeb ze sektoru vody, nebo musí být tržním lídrem a generovat alespoň 10 % celkových tržeb ze sektoru vody.

Jak tedy vypadá vaše portfolio dnes?

Vážený průměr tržní kapitalizace našeho portfolia je přibližně osm miliard dolarů. Naše portfolio zahrnuje 47 firem napříč celým světem. Přibližně 20 % z nich jsou tzv. Small Cap (pozn. red. společnosti s nízkou kapitalizací), které konvenční investoři nezahrnují do svého portfolia. A to je naše konkurenční výhoda.

Identifikujeme společnosti, jejichž hodnotě podle nás trh plně nerozumí, nebo možná do nich investoři nechtějí vkládat energii a úsilí, aby jim porozuměli. Mnoho těchto společností proto pokrývá malý počet výzkumných analytiků z makléřských firem, na rozdíl například od společností jako General Electric či jiných velkých podniků, které pokrývá mnoho výzkumných analytiků. Rybaříme v neprozkoumaných vodách a hledáme akcie, které konkurenční radary nezachytily.

Jezdíme také na globální průmyslové konference a odborné veletrhy jako Singapore Water Week, kde se setkáváme s dalšími společnostmi a dozvídáme se více o vývoji v tomto odvětví. Děláme fundamentální analýzu, abychom pochopili společnosti a jejich koncové trhy, poznali management a skrze ně fungování dané společnosti. Výsledkem je model, který nám ukáže riziko vůči jejich ceně. Zabírá to hodně času a zkoumání.

Naši portfolio manažeři se potkávají s vedením v sídle společnosti nejen před výběrem do portfolia, ale i poté. Při čtvrtletních výsledcích obnovujeme naše modely. Po celou dobu sledují koncový trh i hodnotový řetězec vodního světa a své znalosti si udržují. Vybírají akcie s největším potenciálem růstu.

Můžete uvést příklad společností získané s přirážkou?

REKLAMA

Příkladem může být společnost Pure Technologies, která nabízí technologii detekování úniků vody. Šetří peníze, protože zjistí, kde uniká voda z trubek a nemusí se rozkopat metry rozvodů. Taková společnost má potenciál vysokého růstu výdělků, a zapadla proto do naší strategie, než byla získána s přirážkou 102 % v porovnání s cenou za akcii před nabídkou na konci roku 2017.

Mnoho oborů se potýká s regulacemi, vám ale regulace naopak pomáhají…

Pro nás jsou regulace příležitostí. Seznam látek zamořujících vodu se rozšiřuje každý rok, a to znamená, že se musí vyvíjet řešení. Například Čína nedávno zakázala desítky látek, které zamořují vodu. A to je příležitost pro společnosti, které vyrábí chemikálie, filtrace či jiné technologie, které tyto látky z vody eliminují.

Dalším příkladem je město Flint v Michiganu, kde došlo v roce 2014 k vodní krizi kvůli změně zdroje pitné vody. Pitná voda byla kontaminována z ocelových trubek, jejichž výměna bude trvat až do roku 2020. Lidé byli nuceni dva roky používat balenou vodu.

Toto je příklad, kdy chronicky nedostatečné investice do infrastruktury a špatné rozhodování při provedení ovlivnilo lidské životy. Proto bude regulace neustále růst, aby lidi ochránila a zajistila kvalitní vodu.

Společnost Calgon Cargo je zase příkladem, kde regulace může vést k multimilardovému byznysu. Calgon Cargo má systém na úpravu vody pro lodi. Mezinárodní námořní organizace přišla s novým nařízením ochrany životního prostředí, podle kterého musejí mít lodě po celém světě filtrační zařízení. To dalo této společnosti významný potenciál růstu.

Jaký vývoj očekáváte do budoucna?

Mluvil jsem o chronicky nedostatečných investicích do infrastruktury. Když si vezmeme města na celém světě, vodní infrastruktura často není vidět, protože je pod zemí, ale je v kritickém stavu. Mnohdy jsou trubky staré 100 let, proto musí být vyměněny, a to rychle.

Kvůli globální finanční krizi si města a vlády mnoho let nemohly dovolit investovat potřebné peníze. Odhady hovoří o 7,5 bilionu dolarů, které musí být celosvětově investovány do vodní infrastruktury do roku 2030. To je například 2,5krát více než HDP Velké Británie.

Dává to smysl, protože například v Irsku asi 50 % vody se ztrácí úniky z potrubí, které nebyly vyměněny. Nyní vidíme trvalý růst a odhodlání ze strany měst a vlád po celém světě překonat tyto problémy a zvýšit investice do vodní infrastruktury.

To znamená, že tyto peníze jsou již připraveny, protože nikdo nechce být zodpovědný za další vodní krizi, která nastala ve Flintu. Může to trvat šest sedm let, než se významnější projekty rozjedou (je potřeba zapojit inženýry, konsultanty, výrobce vybavení, získat povolení, rozjet tendry atd.). Ale je vidět, že se to hýbe kupředu.

My jsme již investovali do všech částí tohoto hodnotového řetězce. Konzultanti a inženýři nám navíc potvrzují, že mají nahromaděné projekty, které je třeba rozjet. A kde je taková míra závazku (peníze jsou již vyčleněny z rozpočtů), nemůžete se zastavit v polovině cesty. Jsme přesvědčení, že pro příští tři až čtyři roky je investiční budoucnost ve vodní infrastruktuře. Věříme, že v letošním i příštím roce dosáhneme dvouciferných výnosů „vodních“ společností v našem portfoliu.

Výzvou pro globální ekonomiku je také nedostatek vody a rostoucí poptávka. Spotřeba vody roste dvakrát rychleji než populace. Poptávka roste, ale nabídka nemůže posilovat. A tyto trendy se budou rok od roku stupňovat.

Jaké jsou dnes vaše výnosy?

Nadvýkonnost fondu oproti světovým akciím (benchmarku) je průměrně 3 % za rok od jeho založení v roce 2000. Myslíme si, že je to velmi dobrý výnos, na kterém mají svůj podíl dva faktory. Koncové trhy jsou tak silné, že tyto společnosti generují nadprůměrné výnosy a trh si ještě neuvědomil jejich hodnotu. Druhý element je způsoben mnoha akvizicemi společností v portfoliu získaných s přirážkou za posledních 17 let.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Cena bitcoinu je dnes v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes dopoledne středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, kolem 1 520 000 korun. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021 (viz graf analytické platformy CoinGecko níže). V dolarech dnes bitcoin překonal rovněž psychologickou úroveň, 65 000 dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • matka

    21 srpna, 2018

    BNP Paribas Aqua RH CZK , Voda nad Zlato , pa 7%, velikost 1,3 Mld.Kč

    Odpovědět