Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Voda: Vysoce riziková investice?

Investice Petr Němec 20.06.2017 | 00:00 7 Komentářů

Na letošní akci Fincentrum & Forbes Investice roku se hodně diskutovaly investice do vodního hospodářství. Jaké jsou klady a zápory této investice? A proč Divokou kartu Forbes vyhrál Parvest Aqua (RH) CZK?

Parvest Aqua (RH) CZK byl oceněn cenou Divoká karta Forbes. Proč tento fond? Fond pamatuje historii v třídě EUR, která zatím vykazuje velice nadprůměrnou výkonnost. Prvním důležitým ukazatelem je u nové třídy CZK zajištění do české koruny.

Fond vykazuje za 5 let průměrnou roční výkonnost 14,33 % p.a. a vznikl v roce 2012. Ovšem významnějším důvodem je investiční strategie, která se zakládá na rostoucí ceně vody jako komodity, a také na ubývání vody v globálním měřítku.

Graf 1: Vývoj zhodnocení Parvest Aqua (RH) EUR

Podílový fond Parvest Aqua (RH) EUR - vývoj zhodnocení fondu

Do budoucna očekávám ještě větší spotřebu z důvodu rostoucí spotřeby v průmyslu, což bude mít za následek další ubývání vody v globálním měřítku. To pravděpodobně vyžene cenu vody a celkového vodního hospodářství směrem vzhůru. Bez vody není možný život. Pokles ceny této komodity s jejím úbytkem očekávat skutečně nelze, její cena poroste. A to hlavně v dlouhodobém měřítku.

Určitě u této investice neočekávám růst hodnoty během pár let, doporučuji investiční horizont minimálně 10 let. V případě investičního horizontu 15 a více let se můžeme těšit na velice příjemné výnosy a zhodnocení naší investice.

Fond je veden jako globální akciový fond, avšak 50 % fondu obsahují americké společnosti, 13 % společnosti z Velké Británie, 8 % společnosti ze Švýcarska a 7 % společnosti z Japonska a dále je to rozloženo mezi Francii, Hong Kong, Nizozemí, Finsko, Norsko, Německo a Jižní Koreji.

Graf 2: Regionální rozložení fondu Parvest Aqua (RH) CZK

Podílový fond Parvest Aqua (RH) CZK - regionální rozložení investic

Ve fondu jsou zastoupeny společnosti, které se zabývají transportem vody ke spotřebiteli, čištěním vody, prodejem vody apod. Největší podíl ve fondu mají společnosti Veolia Environnement, Ecolab Inc a Kubota Corp.

Tabulka 1: TOP 10 společností v portfoliu Parvest Aqua (RH) CZK

Společnost Podíl zastoupení
DANAHER CORP 3,48 %
SUEZ ENVIRONNEMENT SA. 3,40 %
ECOLAB 3,19 %
HD SUPPLY HOLDINGS. INC 3,02 %
WOLSELEY PLC 2,99 %
GEORGES FISCHER SA NOM. 2,98 %
VEOLIA ENVIRONNEMENT 0.70 2,98 %
XYLEM INC/NY 2,95 %
AMERICAN WATER WORKS CO INC 2,90 %
AGILENT TECHNOLOGIES INC 2,90 %

Podílový fond Parvest Aqua (RH) CZK investuje do společností vodního hospodářství. V prospektu fondu má stanoveno, že v portfoliu může držet 50 akcií společností z vodního hospodářství. Investice je tak riziková z důvodu nízké diverzifikace a striktní strategie. Fond vybírá 50 akcií společností z celkových 300 dostupných ze sektoru vodního hospodářství.

Z mého pohledu investice velice logická a z dlouhodobého pohledu ne příliš riziková. Sám v tomto fondu investuji pravidelně i jednorázově.

Investujete do akciových podílových fondů?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

7 komentářů: “Voda: Vysoce riziková investice?”

 1. Dušan napsal:

  Pane Němče,
  moc děkuji za dobrý tip.
  Ať se vám vše daří.
  Dušan

 2. Anonym napsal:

  Jak říkal starý Templeton. Vyhybej se popularnimu ;). A když už, tak např Robeco má tu vodu trošku lepsi… neměla být u článku poznámka že se jedná o reklamu?

 3. Petr Novák napsal:

  Dobrý den, pane Němče,

  kde investujete, prosím? Conseq ho zalistovaný má, ale man. poplatek necelé 2%.

  Díky moc,
  Petr

  • Petr Němec napsal:

   Dobrý den, pane Nováku,

   já investuji přes Conseq a samozřejmě, že podílové fondy nejsou mojí jedinou investicí v mém investičním portfoliu.

   Petr Němec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.