CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Text: Luboš Smrčka

07. 09. 2020

2 komentáře

Jsou snížení daní a helikoptérové peníze opravdu nesmysl?

 

Diskuse o tom, zda vláda nezavinila rozhodnutím vyplatit důchodcům mimořádný příspěvek a snížit daň z příjmu fyzických osob budoucí zkázu a zmar českého hospodářství, neberou konce. Občas to vypadá, že začal Armageddon.

Loading 

Jako by vzplála závěrečná bitva mezi silami Boha (opozice) a silami Satana (vláda). No, ono nebude tak zle. A jak to v ekonomice bývá, ani ty strany dobro versus zlo nejsou tak jasné.

Co se týká daňového balíčku v objemu nějakých 70 nebo 80 miliard korun, tak v podstatě dostává opozice to, co dlouhodobě (a v obecné rovině jistě správně) žádala. Snižuje se daňová zátěž.

Mimořádný důchodový příspěvek?

Co se mimořádného příspěvku starobním důchodcům ve výši pět tisíc korun týká, tak v minulosti byl při valorizacích mnohokrát slyšet argument, že zvýšení důchodů jsou nedostatečná, protože se řídí obecným indexem spotřebitelských cen (inflací), ale životní náklady seniorů rostou obvykle rychleji. S tímto (fakticky správným) tvrzením přicházela celkem pochopitelně vždy a jenom opozice a to celkem bez rozlišení, která část politického spektra ji právě v danou chvíli představovala. To je folklór.

Především by bylo dobré ubrat emocí. Ve skutečnosti se zase tolik neděje. Jsem dalek toho, abych bagatelizovat výpadek osmdesát miliard a výdaj, který se blíží dvaceti miliardám korun, tedy dohromady pěkných sto miliard, ale…

REKLAMA

Jak velký to udělá schodek?

Za prvé dvacet miliard připadá na letošek (již započteno ve schodku 500 miliard) a osmdesát na příští rok a pak další roky. Takže to není sto najednou. Což je, uznávám, trochu detail – přinejmenším tváří v tvář letošnímu schodku a představám, že si příští rok dopřejeme dalších třeba 350 miliard minus. To je relevantní část diskuse.

Za druhé z jedné i druhé částky se státu něco vrátí. To je známý spor, zda lidé budou spíše šetřit nebo spíše utrácet, každopádně pokud by nové peníze důchodci i zaměstnanci utratili, stát z nich získá jen přímo na dani z přidané hodnoty kolem 15 miliard, něco připadne určitě na spotřební daně a následné vyšší zdanění korporací také nelze přehlédnout. A konec konců i uložené peníze se dostanou do ekonomiky (když nejsou pod matrací).

Problémy bych viděl někde jinde. Pokud využít pro stimulaci ekonomiky daňový balíček, proč zrovna daň z příjmu?

Bude se rušit superhrubá mzda

Jistě – rozhodnutím vlády se předběžně (máme také parlament) naplnila dlouhodobá touha zbavit se superhrubé mzdy. Dosavadní zdanění bylo ve skutečnosti nějakých 20 a kousek procenta a něco kolem 28 procent u části nejvyšších příjmů nad 140 tisíc měsíčně (protože rovnou daň jsme ve skutečnosti v podstatě nikdy neměli). Když přejdeme na skutečné sazby 15 a 23 procent, bude do jisté míry posíleno progresivní zdanění. Tady se sluší dodat – které je v principu ve všech vyspělých zemích.

REKLAMA

Jenže – pokud mělo být výsledkem také nějaké sociální působení daňového systému, tak je třeba čestně říci, že lidé s nízkými příjmy reálně neodváděli daň nyní a nebudou ji tedy platit ani v budoucnosti. Což platí i u lidí s příjmy středními, ale s více dětmi. Abychom se spíše nezačali topit v daňových bonusech.

Otázkou do relevantní diskuse je, zda raději nejít německou cestou a nesáhnout k dočasnému snížení daně z přidané hodnoty, což by stimulovalo spotřebu a touto převodovou pákou i ekonomiku. Právě dočasnost opatření (v Německu do konce roku 2020) je pobídkou k „využití příležitosti“. Nu, rozhodnutí na úrovni výkonné moci již padlo a měnit se asi nebude, takže nezbývá než doufat, že „to bude fungovat“. Navíc není žádný důkaz, že nebude – je to prostě varianta toho, jak dodat rodinám disponibilní prostředky.

Pět tisíc pro každého důchodce

Druhé opatření, tedy pět tisíc pro důchodce bez rozdílu, má velkou výhodu v jednorázovosti. Nezatíží příští rozpočty – jsou to skoro definičně čisté „helikoptérové“ peníze. Ty nevymyslel žádný „šílený levičák“, ale Milton Friedman jako koncept a Ben Bernanke to předložil v roce 2002 jako reálný návrh. Ostatně opakovaně došlo různými způsoby k praktickému použití tohoto postupu. Skutečně nebudeme prvními na světě. Opomíjím často probírané politické konsekvence návrhu (volby, proč právě senioři a ne rodiny s dětmi), ale z čistě ekonomického hlediska to není nic zase tak šíleného, jak se někdo může tvářit.

Co tím chci říci: Diskuse o vládním rozhodnutí snížit příjmové daně a jednorázově vylepšit příjmy důchodců je samozřejmě legitimní. To špatné na ni je, že je vedena mnohdy z pozic zbytečné jednoznačnosti. Ta opatření jsou nesporně rozpočtově riskantní (ale to je dnes všechno a třeba Reaganovo snížení daní nebylo jiné), mají nejisté výsledky (což platí i o všech ostatních nápadech) a můžeme najít i další otazníky.

Ale ani jedno není naprostý nesmysl a hloupost. Tak se vzpamatujme a začněme diskutovat jako lidi a ne křičet jak na lesy.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

daňové přiznání v důchodu

Kdy musí starobní důchodce podávat daňové přiznání

Při pobírání starobního důchodu platí, že tyto příjmy jsou osvobozené od daně z příjmu. Důchodci tak nemusí podávat daňové přiznání, pokud pobírají pouze důchod a nemají jiné zdanitelné příjmy. Jaké jsou případy, kdy důchodce musí podat daňové přiznání?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

23. 01. 2023

Paušální daň pro podnikající důchodce

Vyplatí se mít paušální daň, když jste v důchodu a podnikáte?

Při pobírání starobního důchodu si můžete bez omezení přivydělat. A to buďto na pracovní poměr, prací na dohodu, stejně tak i prací na živnostenský list. Z těchto příjmů pak samozřejmě osoba pobírající důchod platí daň z příjmu.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 12. 2022

Daňová vratka

Kdy budete mít jako starobní důchodce nárok na daňovou vratku

Jako pracující starobní důchodce máte nárok na základní daňovou slevu na poplatníka. Díky tomu platíte během roku menší daně, pokud jste podepsali u zaměstnavatele prohlášení poplatníka k dani z příjmu. A můžete mít i nárok na daňovou vratku. V jakých případech vám tedy stát vrátí už zaplacenou […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

14. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • STEJNĚ PŘIDAT

  30 září, 2020

  Dobrý den,
  proč valorizace není stejná u všech důchodců. Když jdeme nakupovat ceny platí pro všechny stejná. Zvýšení je taky stejné a tak kdo má velký důchod dostane přidáno o hodně víc jako důchodce s malým důchodem. Jsem za to aby všichni dostali STEJNĚ PŘIDÁNO.

  Odpovědět

 • STEJNĚ PŘIDAT VŠEM DUCHODCUM

  23 listopadu, 2020

  Naprosto souhlasím s pisatelem o stejném valorizačním příspěvku pro všechny důchodce,bylo by to tak spravedlivé. Také uvedené odůvodnění takovéhoto zvýšení důchodu je naprosto logické.Doufám,že tento náš spravedlivý postoj bude nejen vyslyšen ,ale i uskutečněn.

  Odpovědět