CZK/€ 24.380 -0,02%

CZK/$ 22.933 +0,16%

CZK/£ 28.040 -0,15%

CZK/CHF 25.193 -0,33%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

23. 01. 2023

0 komentářů

Kdy musí starobní důchodce podávat daňové přiznání

 

Při pobírání starobního důchodu platí, že tyto příjmy jsou osvobozené od daně z příjmu. Důchodci tak nemusí podávat daňové přiznání, pokud pobírají pouze důchod a nemají jiné zdanitelné příjmy. Jaké jsou případy, kdy důchodce musí podat daňové přiznání?

Loading 

Roční zúčtování daně, když jste v důchodu

Pokud osoba pobírající starobní důchod také pracuje a má příjmy ze závislé činnosti, tak si může nechat u zaměstnavatele udělat ve mzdové účtárně roční zúčtování daně. V takovém případě je nutno podepsat roční zúčtování do 15. února. Do té doby musí také důchodce dodat potvrzení o daňových slevách a odpočtech, na které má nárok.

Pro provedení ročního zúčtování ovšem platí, že starobní důchodce nesmí mít žádné jiné příjmy. Kromě příjmů z jednoho zaměstnání a důchodu. Pokud například důchodce pracoval pro více zaměstnavatelů současně nebo má příjem třeba z pronájmu, tak má povinnost podat daňové přiznání.

Kdy musí důchodce podávat daňové přiznání

Daňové přiznání starobní důchodce podává pokud má zdanitelný příjem a zaměstnavatel mu nemůže provést roční zúčtování daně. Jde například o situace, kdy má příjem z pronájmu nemovitosti, podniká na OSVČ, měl více zaměstnavatelů současně, má vysoký důchod, který podléhá dani z příjmu a další.

6 situací, kdy musí starobní důchodce podat daňové přiznání:

  • pracoval během roku 2022 u dvou zaměstnavatelů současně, v takovém případě nemohl ani u jednoho z nich podepsat prohlášení k dani a ani jeden ze zaměstnavatelů mu nemůže provést roční zúčtování daně,
  • měl příjmy z pronájmu, pronájem nemovitosti patří mezi oblíbené vedlejší příjmy, tyto je nutno přiznat v daňovém přiznání a zaplatit z nich daň z příjmu,
  • během roku 2022 podnikal na OSVČ, příjmy na živnostenský list je nutno přiznat v daňovém přiznání a zaplatit z nich daň z příjmu,
  • pobíral vysoký důchod, i když je důchod pro většinu starobních důchodců osvobozen od daně z příjmu, pro osoby pobírající vysoký důchod platí povinnost podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu, pro rok 2022 je hranicí pro podání daňového přiznání roční důchod ve výši 583 200 Kč,
  • měl příjmy ze zahraničních akcií, domácí dividendy jsou daněny srážkovou daní a není nutné je uvádět do daňového přiznání a platit z nich další daň, pokud jste ale přijali dividendy ze zahraničí, tak tyto je nutné uvést v daňovém přiznání,
  • prodal v minulém roce nemovitost, která nebyla osvobozena při prodeji od daně z příjmu, prodal tedy například nemovitosti, kterou vlastnil méně než 5 (10) let.

Jak a kdy podat

Daňové přiznání k dani z příjmu se podává na finanční úřad, můžete ho podat osobně nebo elektronicky. Pokud máte datovou schránku, tak je nutné podat daňové přiznání do datové schránky. Termínem pro podání přiznání k dani z příjmu je v roce 2023 3. duben. Při elektronickém podání platí termín 2. května.

REKLAMA

Daňové přiznání může zpracovávat i daňový poradce, v takovém případě platí termín 3. července. Do 3. dubna je ovšem nutno doručit na finanční úřad informaci, že budete podávat daňové přiznání s daňovým poradcem.

Daňové slevy a odpočty

V českém daňovém systému není speciální daňová sleva nebo odpočet pro osoby pobírající starobní důchod. Důchodci ale mají nárok na všechny další slevy a odpočty, podobně jako pracující. V daňovém přiznání tak můžou uplatnit slevu na poplatníka, slevu na invaliditu, slevu na ZTP/P nebo odpočty na hypotéku. Pokud na tyto slevy prokáží nárok.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zdanění důchodu

Jak vysoký důchod musíte uvést v daňovém přiznání

Jaké je zdanění důchodu? Starobní důchody jsou v České republice osvobozeny od daně z příjmu. Starobní důchodci nejen neplatí daň z příjmu, ale také nemají povinnost podat daňové přiznání, pokud mají pouze příjmy ze starobního důchodu. Výjimkou je pouze situace, kdy je starobní důchod v nadstandardní výši.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 04. 2023

daňová vratka

Můžou vám investice přinést daňovou vratku?

V polovině února podepisují zaměstnanci roční zúčtování daně. A na začátku dubna, při elektronickém podání na začátku května, odevzdávají OSVČ daňová přiznání. Přičemž na základě daňového přiznání nebo ročního zúčtování může vzniknout daňová vratka. A to díky použití daňových odpočtů a také daňových slev. Můžou vám investice […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

10. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *