CZK/€ 23.770 -0,08%

CZK/$ 21.797 -0,75%

CZK/£ 26.892 -0,45%

CZK/CHF 23.801 +0,37%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 12. 2022

0 komentářů

Vyplatí se mít paušální daň, když jste v důchodu a podnikáte?

 

Při pobírání starobního důchodu si můžete bez omezení přivydělat. A to buďto na pracovní poměr, prací na dohodu, stejně tak i prací na živnostenský list. Z těchto příjmů pak samozřejmě osoba pobírající důchod platí daň z příjmu. 

Podnikání při pobírání důchodu

Osoby pobírající řádný starobní důchod můžou podnikat bez omezení. Pro osoby v předčasném důchodu platí, že můžou podnikat pouze do výše příjmů, ze kterých nebudou platit sociální pojištění. V případě podnikání na živnostenský list na vedlejší činnost to jsou výdělky do výše 93 387 Kč za rok 2022. Pro rok 2023 bude platit limit 96 777 Kč. Pokud by při pobírání předčasného důchodu tento limit překročily, tak jim bude předčasný důchod odebrán.

Pro osoby v řádném starobním důchodu ovšem tato omezení neplatí. Můžou si přivydělat jakkoliv, prací v hlavním i částečném pracovním poměru, stejně tak i na DPP či DPČ. Pokud podnikají na živnostenský list, tak je jejich činnost považována za vedlejší. Nemusí ale dodržovat žádný limit pro roční výdělky a sociální a zdravotní pojištění platí dle skutečných příjmů při podání přehledů za uplynulý rok. Stejně tak jsou po podání přehledů tyto osoby povinny platit zálohy na sociální i zdravotní pojištění.

Paušální daň pro důchodce?

Paušální daň byla představena před pár roky jako zjednodušení platby sociálního a zdravotního pojištění a také daně z příjmu pro podnikající osoby. A to jak pro osoby na hlavní činnosti, tak i pro vedlejší. Vstoupení do režimu paušální daně znamená, že živnostník platí tzv. paušální daň za každý měsíc. Není poté povinnen podávat daňové přiznání ani přehledy o příjmech a výdajích za daný rok. Veškeré povinné daně odvádí v rámci paušální daně. Odpadne tak určitá administrativa a také si podnikající osoba nemusí hlídat termíny a podávat daňové přiznání ani přehledy.

Výše paušální daně je stanovena tak, aby pokryla platbu sociálního a zdravotního pojištění a také platbu daně z příjmu. Výše daně byla stanovena na 5 994 Kč měsíčně pro rok 2022. Pro rok 2023 se bude paušální daň stanovovat v pásmech podle příjmů a bude ve výši 6 208 Kč, 16 000 Kč a 26 000 Kč měsíčně.

Paušální daň se většinou vyplatí pro OSVČ, které platí větší než minimální zálohy, uplatňují nižší paušální výdaje (40%), dále pak pro ty, které neuplatňují daňové slevy, jak například daňové zvýhodnění na děti, slevu na manželku nebo na invaliditu. Často paušální daň není výhodná pro osoby podnikající na vedlejší činnost, jako jsou právě podnikající důchodci. V rámci paušální daně totiž zaplatí více, než kolik by byly povinny zaplatit na daních z příjmu a na povinných odvodech na sociální a zdravotní pojištění.

REKLAMA

Pokud jde o výši příjmů, tak pro poplatníka, který uplatňuje pouze základní slevu na poplatníka a žádnou jinou, se paušální daň vyplatí od výdělku zhruba 620 000 Kč ročně. Svou konkrétní situaci si můžete ověřit v oficiální kalkulačce Ministerstva financí.

Měl by důchodce mít paušální daň?

Víceméně je jasné, že pro důchodce bude ve většině případů režim paušální daně nevýhodný. Podnikající důchodci mají podnikání často jako vedlejší činnost a nemusí platit povinné minimální zálohy. Stejně tak jim byl už přiznán starobní důchod, takže si nemusí platit vyšší sociální pojištění pro vyšší výpočet důchodu. Podnikání bývá spíše jen formou přivýdělku ke starobnímu důchodu, takže rozhodně většina podnikajících důchodců nedosáhne výdělku vyššího než 600 tisíc korun. Jsou nějaké situace, kdy by měl důchodce vstoupit do režimu paušální daně?

Jde hlavně o případ, kdy z podnikání dosahuje vysokých příjmů, takže při uplatnění paušální daně zaplatí méně na dani z příjmu. Druhým důvodem by mohl být fakt, že při paušální dani mu nehrozí kontrola finančního úřadu, odpadá navíc papírování a nemusí podávat daňové přiznání ani přehledy.

Pokud jako podnikající důchodce chcete být zařazen do režimu paušální daně, tak o zařazení na příští rok můžete zažádat právě teď, přihlásit se je nutné do 10. ledna 2023. Paušální daň pro příští rok mírně vzroste, částka je stanovena na 6 208 Kč měsíčně.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

daně

6 případů, kdy musíte u investic podat daňové přiznání

Pro řadu investic platí, že dostáváte tyto investice už zdaněné. Úroky ze spořicích účtů se daní srážkovou daní, dividendy z akcií se daní také před výplatou srážkou. Daň z příjmu také nemusíte platit u investic osvobozených od daně z příjmu, jako například u cenných papírů, které jste […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023

daňové přiznání v důchodu

Kdy musí starobní důchodce podávat daňové přiznání

Při pobírání starobního důchodu platí, že tyto příjmy jsou osvobozené od daně z příjmu. Důchodci tak nemusí podávat daňové přiznání, pokud pobírají pouze důchod a nemají jiné zdanitelné příjmy. Jaké jsou případy, kdy důchodce musí podat daňové přiznání?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

23. 01. 2023

Práce v důchodu na DPP a DPČ

Proč pracovat v důchodu na DPP nebo DPČ?

Pro pracující starobní důchodce platí, že kromě výplaty důchodu za ně stát platí i zdravotní pojištění. A také nemusí myslet na to, aby měli zaplacené pojištění důchodové. Protože důchod jim už byl přiznán. Za jakých podmínek tedy starobní důchodci pracují na DPP nebo DPČ?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

23. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *