CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Karel Pučelík

23. 09. 2019

0 komentářů

Luděk Niedermayer: V nové Evropské komisi bude hrát prim ekologie

 

Do ekonomické politiky nové komise Ursuly von der Leyenové bude velkou měrou promlouvat ekologie, předpokládá europoslanec za TOP 09 a místopředseda evropského ekonomického výboru Luděk Niedermayer. Popsal také, jak probíhá změna v čele Evropské centrální banky.

Loading 

Jaké budou hlavní ekonomické výzvy nové komise?

Co bude v průběhu těch pěti let nejdůležitější úplně nevíme, protože se jistě objeví skutečnosti, na které bude třeba reagovat. V minulém období třeba nikdo neplánoval anexi Krymu, řeckou krizi nebo brexit, což byly v zásadě ty nejdůležitější věci.

Bez toho, co nevíme, považuji za nejdůležitější v ekonomické oblasti ten takzvaný „green deal“, tedy snahu pokračovat v politikách uchovávající životní prostředí a zabraňující dalšímu znečišťování přírody. To má samozřejmě přesah do reálné ekonomiky, průmyslu a ekonomiky. Objevují se i nové nástroje typu zdanění, které by znamenaly revoluční postoj.

Co by to konkrétně znamenalo?

REKLAMA

Ten, kdo to podrobně sleduje, vidí, že se nejedná o úplně nové věci. Některé z nich už jsou v pohybu, jako třeba systém emisních povolenek. Ten přijatý zimní balík, který se zabýval efektivitou energetiky a podílem obnovitelných zdrojů, vlastně nastavil cíle do roku 2030. Myslím a doufám, že se komise bude snažit, aby se ty věci plnily a nebyly jenom na papíře.

Jaké jsou novinky ve finančním sektoru?

V otázce pohledu do jádra EU se jistě povede diskuse, jestli změnit ta fiskální pravidla, která vznikla jako důsledek krize z roku 2008. Jsou sice technicky v pořádku, ale nejsou úplně elegantní, protože vznikala v takovém chaosu jako série neprovázaných opatření. O to se povede přetahovaná. Důležitá otázka, která ale Čechy příliš nezajímá, je další posouvání ekonomické integrace.

Často se mluví i o regulaci digitální ekonomiky.

REKLAMA

Je mi líto, že snaha o evropský přístup narazila. Výsledkem je fragmentace, protože země se do toho pustily podle svého. Místo toho, abychom jako EU s vyjednávali s USA, se s nimi jednotlivé země dostávají do konfliktu. V současnosti je tedy evropský postup pod vodou, ale zároveň je na toto téma kladen důraz v OECD.

Kromě obsazení eurokomisařů se rozhoduje i o nové šéfovi ECB.

To je na devadesát procent rozhodnuto, protože Rada Evropské unie se rozhodla, že nominuje Christine Lagardeovou. V ekonomickém výboru Evropského parlamentu získala velkou podporu.

Bude to oproti současnému vedení centrální banky změna?

REKLAMA

Lagardeová má jiný background a k určitým věcem i jiný přístup. V poslední dekádě se přistup k centrálnímu bankovnictví změnil, klade se větší důraz na komunikaci a vysvětlování kroků. Na slyšení před ekonomickým výborem Lagardeová například řekla, že je zvyklá naslouchat a spolupracovat s nejlepšími světovými ekonomy.

Dříve byla taková tendence najít nejlepšího světového ekonoma, a toho dát do centrální banky. Sám ale víte, že dva ekonomové mají často tři odlišné názory. Lidé, kteří vyhledávají centrální bankéře dnes ale nehledají mezi nezávislými ekonomy, ale poohlížejí se i v politickém ranku.  V rámci tohoto trendu je ona velmi dobrým kandidátem.

Proč taková změna?

To podle mě souvisí s tím, co centrální banky udělaly v letech 2008 až 2010. Myslím si, a nejsem jediný, říká to i Christine Lagardeová i Mario Draghi, že centrální bankéři tehdy zaskakovali v tom, co měli dělat ministři financí. Mandát centrální banky se trochu přesunul z čistě inflačního cílení do širších ekonomických souvislostí.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *