CZK/€ 25.350 +0,06%

CZK/$ 23.442 +0,45%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.632 +0,31%

Text: Linda Fejtková

13. 09. 2019

1 komentář

Take back control! Zakřičel britský parlament. A Brexit?

 

Máme se bát o Evropskou unii? Jelikož když z EU odejde Británie, možná ještě EU přežije, ale pokud odejde Francie, EU včetně eura se rozpadne a pár století se bude hledat řešení.

Loading 

Místo Godota přišel Zlatoslav Lockhart

Čekal se Godot a namísto něj přišel Zlatoslav Lockhart. Boris Johnson (nový britský premiér a zastánce Brexitu) dal britskému parlamentu přibližně 14 dnů na to, aby měl příležitost zablokovat tvrdý Brexit, kterého podobu parlament nechtěl (kvůli nesouhlasu parlamentu i s jemnou podobou Brexitu de facto resignovala předchůdkyně Theresa May). Je snad na místě se o hodnoty parlamentních demokracií obávat?

Mág a sociopat Dominic Cummings – první muž premiéra

Ovšem v něčem se mág marketingu Borise Johnsona a blízký poradce premiéra Dominic Cummings nejspíš trochu přepočítal, a to v unáhleném potrestání 21 poslanců své vlastní strany, kteří si nenechali líbit obcházení parlamentních práv v rozhodování (reálně zkrácení schůze, aby byl parlament zcela vyšachován z rozhodování o podobě Brexitu). Odešlo tak totiž nemálo letitých a extrémně loajálních konzervativců. Bude tedy ještě legrace, zda je přesvědčí strana, aby se vrátili zpět. Bez nich má mnohem tenčí led i pro další volby.

Nicméně úskočným manévrům není konec. Je více než zřejmé, že nové volby nebo nové referendum může dopadnout opět ve prospěch Brexitu, a to i jakéhokoli, protože voliči budou zmanipulováni heslem: „Brexit zde a nyní. Udělejme Británii opět „Great“.“ (Ne nepodobné „America First“).

Pravděpodobnost populismu v rukách marketingu je zde neúprosná. A že tato idea znamená nové zdi, jako by se opomíjelo. Pokud se nenajde nějaký protihráč kvalitního formátu, je možné, že se jen potvrdí Exit s větším procentem podpory. Přidala by se totiž jistě i menší parlamentní radikální část.

REKLAMA

Protikouzlo

To, co je na tomto příběhu velice důležité, je však něco nadčasového a „nadbrexitového“, protože Británie nám tímto příběhem v živém přenosu něco ukázala. Podstata této události tkví v tom, že vlastně hodnota demokracie netkví v tom, co si kdo myslí, že je nebo není lepší, ale demokracie má hodnotu především v tom, jaké ideje jsme schopni ctít a co kvůli nim obětovat.

Nikdy se neshodne většina na tom, co je správné udělat. Tam jsou nutné kompromisy. Ale důležité je, aby se většina uměla shodnout na tom, co NEudělat. Neboli pokud jde o možnost zabránění něčemu špatnému, Velká Británie ukázala, že je parlament schopný se zmobilizovat do týdne. A tím tedy umí hájit své ideje, a to i za cenu vlastního křesla. Plus někdy i zároveň prosadit změnu názoru svých voličů. Klobouk dolů, u nás by se nám o tom mohla leda zdát.

Tedy mez a hranice demokracie spočívá v možnosti neudělat a nerealizovat hloupý nápad. Tento typ ochrany či možnosti zamezení je velmi cenné protikouzlo.

Historická vsuvka

Americký president Donald Trump (další ze Zlatoslavů) ve Varšavě v březnu 2019 řekl, že se má Amerika co od Polska učit ohledně hodnot, jako jsou vlast, Bůh a rodina. Na těchto hodnotách ale přece Evropa nestojí!

REKLAMA

S pseudovlastenectvím a pokrytectvím v podobě árijské čistoty a nadřazenosti jsme si snad užili už své. Pokrytectví v církvi díky velikému úsilí papeže Františka (jenž je v pravdě hoden toho jména po svatém Františkovi, který pochopil moc a sílu tělesnosti) se už netutlá. Tím však plně odkrýváme, že církev jako nositel víry zklamala a zveřejnila své démony (v podobě zneužívaných dětí), o kterých se vědělo desetiletí.

A k pokrytectví v rodinách nebo národě jsme měli příležitost si připomenout nedávno smutný historický okamžik (21. 8. 1969), kdy před pouhými 50 lety stáli Češi proti Čechům a bratr proti bratrovi – a jak to pak vypadalo následujících 20 let…

Duše Evropy

Duší Evropy není sobectví, ale naopak tolerance. Ideami Evropy jsou dialog, Kompromis, dohoda a solidarita. Evropa se snaží být federálním územím a my Češi, kteří jsme po tomto po roce 1989 tolik toužili, se k těmto společným hodnotám EU obracíme zády. A to zdaleka nejde jen o měnu, ale hlavně o evropské hodnoty a sdílení jejich kvalit. Chtěl by snad být průměrný občan EU Indem? Číňanem? Rusem nebo Afričanem? Američanem? Naše nevděčné chování se nám může snadno vrátit.

Ovšem jak ukázala Británie ve své reality show, svoboda má velké kouzlo v tom, že budoucnost můžeme ovlivnit.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bude z Británie kryptoměnová velmoc?

Nový předseda vlády Spojeného království Rishi Sunak se v minulosti netajil pozitivními názory na kryptoměny. Bývalý finanční analytik by pro fintechový sektor mohl mít více pochopení. Vstřícný postoj jednoho ze světových lídrů by zase mohl pro virtuální měny znamenat vzpruhu v nelehké době.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

07. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Anonym

    13 září, 2019

    Hezká rikacka… jen jak to souvisí s programem tohoto webu?

    Odpovědět