CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

Text: Veronika Hejná

22. 05. 2020

0 komentářů

Jak na výplatu dlužné mzdy insolventního zaměstnavatele přes úřad práce v aktuální situaci

 

Insolvenční prázdniny, které s účinností od 24. dubna zavedl tzv. Lex Covid Justice, zkomplikovaly život zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů. Jednou z podmínek pro výplatu dlužných mezd od státu je totiž podání insolvenčního návrhu na zaměstnavatele. 

Standardní postup při výplatě mezd od úřadu práce

Zaměstnanec má podle zákona 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele právo na úhradu části dlužných mezd (včetně náhrad mzdy nebo odstupného), došlo-li k jejich vzniku v rozhodném období. Tímto obdobím je měsíc podání insolvenčního návrhu na zaměstnavatele včetně tří měsíců před ním a tří měsíců po něm.

Standardně to funguje tak, že úřad práce v okamžiku, kdy se o zahájení insolvenčního řízení dozví, vyvěsí na úřední desce informaci včetně lhůty, do níž mohou zaměstnanci své mzdové nároky uplatňovat. Tato lhůta činí pět měsíců a 15 dnů.

Celkově může zaměstnanec získat dlužnou mzdu za tři měsíce – sám si vybere, za které. Výše měsíční výplaty však nesmí překročit 1,5násobek celostátní průměrné mzdy z předchozího roku. Do konce dubna se jednalo o částku 47 828, od prvního května jde o částku 51 188, z níž by se vycházelo v případě, že bude insolvenční návrh podán od 1. května, anebo by bylo v téže době vyhlášeno moratorium.

Lex Covid Justice zkomplikoval zaměstnancům život

K věřitelským insolvenčním návrhům se však podle Lex Covid Justice od data jeho účinnosti až do 31. srpna 2020 nemá přihlížet. To se týká i návrhů zaměstnanců proti zaměstnavateli.

REKLAMA

„Návrh (zákona o zmírnění dopadů v justici) s námi ministerstvo spravedlnosti nekonzultovalo. Jak to šlo ve zrychleném legislativním procesu, došlo k situaci, že zaměstnanci firem, které jsou v insolvenci, nemají nárok na podporu,“ uvedla k tomu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Na pomoc zaměstnancům schválil Parlament zákon, který má pouhé tři paragrafy. Díky němu budou ale zaměstnanci moci znovu požádat o výplatu úřad práce.

Zvláštní opatření ve vztahu k mzdovým nárokům

Pro účely zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele se podle zvláštního opatření bude zaměstnavatel považovat za platebně neschopného také tehdy, kdy úřad práce obdrží usnesení o tom, že se k podanému insolvenčnímu návrhu podle Lex Covid nepřihlíží.

Pokud je tedy zaměstnavatel v úpadku, zaměstnanec může požádat o vyplacení úřad práce, pokud nejprve podá na zaměstnavatele insolvenční návrh. K tomuto insolvenčnímu návrhu se podle § 13 odst. 1 Lex Covid nepřihlíží, o čemž vydá insolvenční soud usnesení. Toto usnesení následně zaměstnanec přiloží k žádosti o uspokojení svých mzdových nároků.

REKLAMA

Na základě pozměňovacího návrhu poslance Marka Výborného bude Úřad práce ČR vyzývat zaměstnavatele k úhradě vyplacených prostředků až po třech měsících od skončení ochranné lhůty podle Lex Covid, tedy nejdříve 1. prosince letošního roku. „Tím by bylo zajištěno i naplnění smyslu ochrany podnikajících osob, které se dostaly do problémů a platební neschopnosti v souvislosti s krizí COVID-19,“ uvádí Výborný v pozměňovacím návrhu.

Zákon z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí v pátek 15. května podepsal prezident, účinnosti nabývá vyhlášením ve Sbírce zákonů.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Growing Way konkurz

Growing Way je v konkurzu. Co to znamená pro poškozené klienty?

Foto: Shutterstock Growing Way podnikatele Ondřeje Janaty je v konkurzu. Kriminalisté Janatu obviňují z vytvoření obřího letadla – více než čtyřem tisícům poškozených měl způsobit škodu ve výši přibližně 1,5 miliardy. S prohlášením konkurzu nyní věřitelům začala běžet lhůta na přihlašování pohledávek. Ačkoliv již tedy uplatnili své pohledávky v trestním řízení, […]

Text: Veronika Hejná

28. 12. 2021

Preventivní restrukturalizace

Preventivní restrukturalizace bude jen pro firmy. Pomůže předejít insolvenci

Foto: Shutterstock Sanační způsob řešení úpadku formou reorganizace není podle dostupných statistik příliš častý, ve více než 98 % případů převládá prohlášení konkurzu. K potenciální reorganizaci se totiž dlužník dostává příliš pozdě, v okamžiku, kdy již není možné podnikání zachránit. Předcházení úpadku má nyní pomoci tzv. preventivní restrukturalizace.

Text: Veronika Hejná

10. 08. 2021

V ekonomice je hodně peněz

V ekonomice je hodně peněz a co dál

foto: Shutterstock V ekonomice je hodně peněz. To se může zdát jako výhoda, alespoň tak to naše vláda před rokem povídala. Z této krize se proinvestujeme, dáme miliónek sem, další tam, pětitisícovku důchodcům, a to by bylo, aby ten ekonomický růst zase nebyl. A on ani tak […]

Text: Hana Bartušková

31. 05. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.