Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Čím nahradit dluhopisové fondy?

Investice Petr Fejtek 06.12.2010 | 11:10 3 Komentářů

Peníze do podílových fondů netečou. Do bank za půl roku lidé přinesli tolik, co dříve za jediný týden. Ani jednorázové pojistky statistiky nespasí. Kam lidé ukládají své úspory? Do slamníku! A není se čemu divit.

Listopad včetně tří předmikulášských dní sice z fondů odnesl 650 milionů korun, ale když uvážíme, že u fondů peněžního trhu odešla celá miliarda, není to tak zlé. Navíc v říjnu z fondů lidé vyzvedli 1,5 miliardy korun, takže se možná situace dokonce i uklidňuje. O tom, že nejde ani dlouhodobě o žádné drama, svědčí i celoroční ohlédnutí, kdy vidíme sice 5miliardový odliv, ale jen z peněžního trhu, což beztak nejsou žádné investice. Ostatní se tedy musely snažit alespoň částečně ten odliv vyrovnat, ovšem zase na druhou stranu nejde ani o žádnou slávu.

Hvězdou roku byly jednoznačně dluhopisové fondy, které přivábily přes 3 miliardy korun. Ale právě nyní vidíme jejich odchod do zákulisí. Nejen se objevil první týden odlivu, ale také se prohlubují jejich ztráty. Na to lidé reagovali a pokles obliby je pochopitelný důsledek loučení s růstem výnosů. Za poslední měsíc vykazují dluhopisové fondy kolem 1% ztráty. A roční výnos má třeba náš největší ISČS Sporobond stále ještě přes 4 %, ale najdeme i fond s jen 1,5 %. Také zatím ještě až k 10 % se smějí fondy korporátních dluhopisů, ale na posledním půlroce již zbrzdily do průměru.

Také většina našich investorů a jejich 3 miliardy přišly do těchto fondů s křížkem po funuse. Ale bylo by naivní a zpozdilé myslet si, že tomu mohlo být jinak – such is life. Otázka zní: kudy dál?

Zatím se zdá, že štafetu třesoucí se rukou přebírají smíšené fondy a staronová šance by se mohla nabízet v zajištěných fondech. Akciové se sice krčí v koutě, ale pod nápisem „najdou tě“ a občas si někdo dodá odvahy (letos si dodala už miliarda korun). Navíc skoro sto tisíc lidí již kupuje akcie přes naše brokery přímo. A ty dividendové jsou asi nejlepším řešením.

Zděšení ovšem vzbuzuje již delší dobu bankovní statistika – představte si, že za posledního půl roku lidé na své vklady přidali jen 2,5 miliardy korun! To je suma, která ještě nedávno přicházela týdně. A teď na to potřebuje šest měsíců. Navíc (poněkud překvapivě) se nijak výrazně zatím neprojevuje odliv ze stavebního spoření, odkud odchází jen miliarda měsíčně. To z termíňáků odešlo za půlrok 30 miliard korun, a to vše nahradily snaživé běžné účty.

Jistě, na bankovních pobočkách se klientům cpou ve velkém „úžasné a bezpečné“ jednorázové pojistky, ale to pořád nestačí. Navíc si lidé jistě začnou postupně uvědomovat, že nejsou pojištěné jako vklady, což jim pro jistotu jistě nikdo neříká. A to ani nehovořit o tom, že všechny ty jejich peníze jdou do dluhopisů, které čeká jakási budoucnost, řekněme nestandardní. To jsou ta hezká slůvka, o nichž si můžeme myslet leccos. Ale znamenat může něco zcela jiného. Co třeba taková pěkná restrukturalizace? Ta může mít i krásně kulaťoučký význam reformy, ale i tvrdou verzi defaultu – tedy schopnosti splácet, lidově řečeno: krachu.

Nová doba si zkrátka vyžaduje nová řešení. Stát se financuje tím, že banky, pojišťovny a penzijní fondy nakupují jeho dluhopisy. Krach státu se tedy vyřeší tím, že bankám a pojišťovnám stát půjčí další dluhopisy a penze budou nižší. Dluhy vzrostou a naúčtují se daňovým poplatníkům. Radostné perpetuum mobile. Jen nesmíte být daňovým poplatníkem ani (byť jen potenciálním) důchodcem.

Kdopak by se tedy divil, že Češi volí ten nejprověřenější finanční produkt – slamník?

Zkrachuje Česká republika?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Čím nahradit dluhopisové fondy?”

 1. poradce napsal:

  co chtěl básník článkem říct???

 2. VlK napsal:

  zjevně nedokončený článek? nebo napínání 😉

  • Petr Zajíc napsal:

   Děkuji za upozornění – zřejmě jsem při vkládání před uložením omylem kus článku smazal. Během chvilky by měl být již kompletní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.