CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

Text: Jana Poncarová

12. 05. 2020

8 komentářů

Zlato stoupá, jak investoři hledají kotvu v přicházející recesi

 

Drahé kovy jsou v době krize lákavé. Už proto, že je investoři mohou vlastnit fyzicky. Při nástupu pandemie koronaviru se cena zlata krátkodobě propadla, aby se zase vyhoupla nahoru. Chvíli byla po zlatě tak velká poptávka, že se obtížně shánělo. Jak je na tom drahý kov teď? A je ještě čas zásobit se?

Loading 

Ochlazení ekonomiky bylo ve vzduchu cítit už před nástupem koronavirové krize. Kdo trochu předvídal a obohatil začátkem roku své investorské portfolio o zlato, udělal dobře. Zlato totiž v posledních týdnech zdražilo a zdá se, že nic nenasvědčuje tomu, že by mělo obrátit směr.

V očekávání hospodářské recese, potažmo ekonomické krize, totiž poptávka po zlatě nepolevuje a jeho cena tak přirozeně roste. „Růst rizika pro ekonomický výkon vede investory k tomu, že hledají zajištění v bezpečných aktivech. Tuto úlohu vždy dobře plnilo zlato,“ připomíná Pavel Ryska, analytik J&T Bank.

Padající ropa a málo zlata na trhu

Nástup pandemie koronaviru a s ní spojenými opatřeními otřásl všemi trhy. Obchodníci hledali útočiště ve zlatě ve chvíli, kdy se propadaly ceny ropy a zdálo se, že akcie neznají dno. „Poptávka po bezpečných přístavech i nadále pokračuje, ropný kolaps tuto poptávku zintenzivňuje,“ říká Lukáš Baloga ze společnosti Profit Level.

Poptávku po zlatě podpořil i jeho krátkodobý nedostatek na trhu, který nastal na začátku letošního dubna. Lidé totiž hledali jistotu ve fyzickém vlastnictví zlatých kovů, a tak doslova skupovali vše, co se blýskalo. Enormní poptávku po zlatě zaznamenaly v té době společnosti prodávající drahé kovy po celém světě, Českou republiku nevyjímaje.

REKLAMA

„V březnu, po vypuknutí koronavirové krize, naše denní tržby vzrostly o 400 procent a přiblížily se běžným týdenním prodejům. Objem obchodů se zvýšil na trojnásobek,“ popsal situaci Libor Brůna ze společnosti Golden Gate CZ. Poptávka byla tak veliká, že zlato bylo těžké sehnat. Zlaté cihličky nebo některé mince zmizely na chvíli i z e-shopu České mincovny.

Zdražení zlata o 16 procent

Nyní se situace navrací do normálu – zlato je možné znovu nakupovat, ovšem za vyšší cenu. „Z mimořádné situace cena zlata profitovala. V dolarech vzrostla od začátku března o 7 procent, v korunách dokonce o 16 procent. Korunová cena zlata vytvořila s nástupem pandemie nový rekord, vystoupala k zhruba 44 tisícům za unci. Zisky zlata jsou tak logické,“ konstatuje Pavel Ryska.

Na nárůst ceny zlata upozorňuje i investiční poradce Michal Nedbal. „Zlato se chová přesně tak, jak bychom v této době očekávali. A jak se i historicky většinou chovalo. Loni stála jedna unce zlata kolem 30 tisíc korun,“ připomíná.

Růst zlata se jen tak nezastaví

Ani v následujících měsících by cena zlata neměla podle analytiků klesat. „Úroveň stimulů, které jsou v současnosti pumpovány do globální ekonomiky, bude v nadcházejících letech patrně podporovat příznivý vývoj cen zlata a řízení výnosové křivky bude zatím pravděpodobně tlačit reálné výnosy hlouběji do červených čísel,“ napsal Ole Hansen ze Saxo Bank.

REKLAMA

Podle Michala Nedbala lze předpokládat další zdražování zlata. „Historie ukazuje velkou pravděpodobnost růstu ceny zlata v nadcházejících měsících a letech. Sám se ho snažím nakupovat, jak je to jen možné,“ uvádí.

Zajištění proti devalvaci měn

Poptávka po zlatě tak může zesilovat, a to i z důvodu nových rizik, jež může reakce na recesi vytvářet. Snížení úrokových sazeb na nulu a tisk nových peněz může způsobit znehodnocení měn. Zlato má pak tu výhodu, že jeho objem nemůže být libovolně zvětšen, a tím pádem nemůže být snadno poškozena jeho hodnota.

„U měn vydávaných centrálními bankami toto naopak hrozí. Proto zlato funguje dobře jako zajištění proti devalvaci měn, které investor drží. Domnívám se, že cena zlata může mít další výrazný prostor pro růst kvůli kombinaci hospodářské recese, výrazného zadlužování vlád a masivního zvyšování objemu peněz, které provádějí centrální banky,“ uzavírá Pavel Ryska.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zlato. Je chybou o něm uvažovat jako o investici?

Důvodem nekončící inflace je i příklon Čechů k investici do drahých kovů. Velkou oblibu má zejména zlato. Nabízí ochranu před inflací? Jedná se o vhodnou investici? Češi zlatu věří. Například podle průzkumu, který provedla společnost BrikkApp ve spolupráci s WebMedea services, se Češi více zajímají o investování. […]

Text: Filip Kučera

02. 03. 2023

Vyplatí se v současné době investovat do zlata?

Zlato patří k oblíbeným burzovním komoditám. Faktem je, že s rostoucí inflací a hned několika světovým krizím se poptávka po něm zvyšuje. Vyplatí se do něj ale ve velkém investovat nebo stále platí, že je vhodné jen k rozšíření portfolia? Ekonom České spořitelny (ČS) Michal Skořepa pro […]

Text: Filip Kučera

19. 08. 2022

Je zlato dobrou investicí?

Je zlato dobrou investicí?

Zlato bývá často doporučováno jako alternativní investice, která navíc dokáže portfolio ochránit před následky vysoké inflace. A také dokáže portfolio diverzifikovat a zlepšit jeho výnosnost. Zlato se totiž na trhu často chová proticyklicky, tedy roste, když všechno ostatní klesá. Alespoň taková je teorie. Je opravdu i v […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

09. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  12 května, 2020

  Chybí mi tu poznámka o komerčním sdělení. Tak tendenční článek od této „copywriterky“ tu nebyl aspoň 2 měsíce.

  Odpovědět

 • Anonym

  12 května, 2020

  Aktuální zhodnocení za posledních 10 let kumulativně v USD:
  Zlato: +43,04 % (3,64 % p.a.)
  S&P500: +199,13 % (11,57 % p.a.)
  To je teda hvězda to vaše zlato. Haha

  Odpovědět

 • Anonym

  13 května, 2020

  Zlato není optimální na dlouhodobé držení, akcie skutečně zhodnocují více. Ale a co jste nepochopil a v článku to je uvedeno: zlato je bezpečné v době krize. Bezpečné – to je to co hledají majitelé zlatých cihel. Už to chápete? Až se se to přežene, bude zase čas pro akcie. Mj. za tři roky porovnejte zase zlato a S&P500 za posledních deset let. Výsledek bude jiný. Porovnávat akcie a zlato v okamžiku, kdy máme za sebou nejdelší kontinuitu zhodnocení akcií je unfair.

  Odpovědět

 • Anonym

  13 května, 2020

  Až se to přežene, tak akcie budou zase na dalších maximech. Nechápete vy. Nebo si myslíte, že časování nákupu/prodeje zlata nebo akcií je správná cesta pro širokou veřejnost jako je paní copywriterka nebo vy? Nejjednodušší je koupit akcie a držet, nebo při propadech dokupovat. Nikdo nic lepšího ve vztahu výnos/riziko pro většinu lidí nevymyslí. Ať si koupí uncový zlatý plíšek, ale ne pro účely jak radí paní spisovatelka.

  Odpovědět

 • Dědek skrblík

  11 června, 2020

  Souhlasím .!!!

  Odpovědět

 • Anonym

  13 května, 2020

  ONA: Jsem copywriterka, novinářka a spisovatelka
  ON: To jsme na tom stejně, já taky nic neumím.

  Odpovědět

 • Karel

  16 května, 2020

  Pro ty, kdo by se o vývoj cena zlata do budoucna zajímali více, doporučuju přečíst si analýzu Světové rady pro zlato, kterážto je troufám si tvrdit nepovolanější k analýze budoucího vývoje této komodity. Dobrý článek (stručně vystihující nejdůležitější), najdete zde: .

  Pokud uvažujete o tom, že vyděláte na fyzickém zlatě, zvažte, zda Vás nebudou celou dobu jeho držení znepokojovat neustálé myšlenky, „kam to bezpečně uložím“ a „zda se mi podaří to prodat, když dojde ke zlomu a cena Au rychle poletí dolů (viz rok 2013)“. Jsem si vědom rizika protistrany, nicméně na mobilu jde kdykoli koupit a prodat akcie různých těžařů zlata a stříbra a díky přirozené páce (pokud těžař při 1700 USD vydělává 200 USD a cena vylétne na 1900 USD, máme rázem společnost, která má dvojnásobný zisk – cena akcií, která má rázem dvojnásobný zisk se pravděpodobně ztroj- či vícenásobí) na tom jde při rozumném bezpečí vydělat. Fyzické zlato má opravdu význam jen počítáme-li s tím, že se úplně a na léta zhroutí civilizace. Není na čase přistoupit k založení si účtu u brokera a naučit se kupovat a prodávat akcie? Jednou, až spatříte nějakou dobrou příležitost (nemusí jít o komodity), může se Vám tato samotná znalost a um velice vyplatit. Dodávám, že cena stříbra (poor man‘s gold) po krizích 2001 a 2008 nakonec vyletěla mnohem více než cena zlata. Long SZSMF, EARNF,ABBRF, ATADF a AUMN.

  Odpovědět

 • Karel

  16 května, 2020

  Link mi to nějak nechce zobrazit, ale název článku je následující: „Gold’s implied returns to come down sooner or later, says WGC“.

  Odpovědět