CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.616 +0,13%

CZK/£ 28.404 -0,19%

CZK/CHF 25.782 -0,19%

Text: Jana Poncarová

27. 03. 2020

4 komentáře

Co dělá se zlatem koronavirus? A vyplatí se teď kupovat drahé kovy?

 

Akcie v době koronaviru padají, zlato nabývá na hodnotě. Opět se tak ukazuje, že slouží jako kotva v době paniky. Jenže co bude dál? Je rozumné i teď nakupovat zlato nebo jiné drahé kovy?

Loading 

Minulý týden se akcie v Evropě silně propadly. Zareagovaly na kolaps cen ropy na světových trzích a také na narůstající nejistotu způsobenou šířením koronaviru. V tom pokračovaly i začátkem tohoto týdne. Na trzích se šíří strach a panika, která může vést k neuváženému chování investorů. Kdo má nyní peníze a nakoupí levné akcie, může – až se ekonomika zase zmátoří – jejich prodejem vydělat. Se zlatem je to ale trochu jinak.

Zpomalující ekonomika zdražuje zlato

Kdo chce nyní nakupovat zlato, bude do cihliček nebo mincí muset investovat o něco více než před několika lety. Zlato totiž zdražuje. Jeho cena v korunách narostla loni o 20 % a od počátku letošního roku o dalších 6 %. Před několik dny se dokonce unce (něco málo přes 28 gramů) zlata přiblížila k historickému rekordu 40 tisíc korun.

„Růst cen zlata pozorujeme poslední dva roky. Zlato obnovilo svůj růst v posledních letech, kdy se centrální banky vzdaly plánů na další zvyšování úrokových sazeb. To způsobilo, že výrazně klesly výnosy dluhopisů,“ vysvětluje Pavel Ryska, analytik J&T banky.

Na pokles z výnosu dluhopisů upozornil ve svém článku i Robert Novoměstský, investiční analytik Freedom Financial Services. „Výnosy do splatnosti amerických vládních desetiletých dluhopisů dosáhly 6. března 2020 nového historického minima 0,74 %. Výnosy klesají, když ceny rostou. Komodity již několik týdnů oslabují, ale zlato roste. Zlato opět slouží jako krátkodobá kotva v době paniky,“ podotýká.

REKLAMA

Zlato je jistota, když trhy padají

Proto řada investorů preferuje zlato, aby uchovali hodnotu svých investic. Navíc se v nedávné době přidala hrozba obchodních válek a nyní i epidemie koronaviru. Obě tyto události zvyšují riziko hospodářské recese, a proto je zlato tak poptávané.

A je to právě zpomalující ekonomika, která je důvodem zdražování zlata. „Ceny zlata, stříbra a dalších drahých kovů vždy v dobách zpomalujících ekonomik rostou, proto slouží jako ochrana majetku před krizemi. Jakékoli zaškobrtnutí, nejistota, obchodní války růstu cen kovů jen prospívají,“ uvádí investiční poradce Michal Nedbal. Během poslední krize – mezi lety 2008 a 2011 – narostlo zlato dva a půl krát, zatímco ostatní trhy, jako akcie a nemovitosti, výrazně padaly.

Panika na trzích znamená mimo jiné to, že investoři hledají alternativy, vyvážení svého portfolia. Například s ohledem na současný propad trhu vyberou peníze z podílových fondů (i přes prodělek) a poohlížejí se po jiné investici, která by hodnotu peněz uchovala. Zlato či jiné drahé kovy můžou být jednou z možností.

Trojská unce ještě není na maximu

Podle analytiků sice nejlepší doba na nákup zlata už pominula, i tak se stále vyplatí nakupovat. Zlato totiž ještě nedohnalo maxima po minulé krizi. V roce 2011 stála trojská unce (31,1 gramů) 1 828 dolarů, dnes se prodává za zhruba 1 670 dolarů.

REKLAMA

Mezi lety 2013 a 2017 pak zlato stagnovalo. Rostly ale akcie. Čekalo se na zvyšování sazeb ze strany centrálních bank a zlato se v této době nejevilo jako nezbytná součást portfolia. „Nicméně právě v této době byla velmi vhodná příležitost k nákupu. Centrální banky totiž obrátily svoji politiku, objevila se nová hospodářská rizika, například obchodní války, a cena zlata začala opět výrazně růst,“ dodává Pavel Ryska.

Ještě je čas zlato nakoupit

Vůbec nejlepší dobou pro nákup zlata byl podle Michala Nedbala rok 2001, kdy bylo svým poměrem k akciím podhodnocené. „Medián poměru akcií a zlata je šest. Zjednodušeně řečeno to znamená, že za šest kusů zlata si koupím jeden kus mixu akcií DowJones. Hodnoty pod šest znamenají, že akcie jsou vůči zlatu levné, hodnoty nad šest, že jsou akcie vůči zlatu drahé. Dnes je poměr asi osmnáct, tedy čas nakupovat stále je,“ dodává.

Analytik Pavel Ryska pak upozorňuje na důležitou věc: zlato není krátkodobá investice, kdy se investor snaží vytipovat vhodný moment na nákup a pak dobrý okamžik na prodej. Podobná strategie je u zlata obtížnější než například u akcií.

Naopak, zlato je vhodné jako dlouhodobá investice, kterou může investor budovat několika nákupy. Poslední roky jsou obecně vhodné pro nákup zlata, protože centrální banky udržují nízké úrokové sazby a řada aktiv má záporné výnosy po odečtení inflace. Toto prostředí podle mě bude pokračovat a je obecně vhodné pro držení zlata,“ doplňuje Pavel Ryska.

Co bude po koronaviru?

Jak bude vypadat svět po koronaviru, to v současné době nikdo neví. Nejde jen o to, že dolů letí akcie a na burzách je panika. Je dost možné, že některé podniky skončí, někteří živnostníci zavřou, zase ale mohou vzniknout nové obory – logicky by se mohlo zadařit rozvoji digitalizace. Kdo bude mít v době kornaviru dobrý nápad, může vydělat.

Otázkou také je, jak se se situací vypořádají vlády, zda přijmou rozumná a smysluplná opatření. „Ekonomické dopady samotné nemoci nebudou zřejmě tak zásadní, jako může být panika s tímto virem spojená. Koronavirus ve spojení s ostatními probíhajícími aspekty může lehce přejít do globální ekonomické krize,“ uzavírá Robert Novoměstský.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zlato je nejdražší v dějinách, bitcoin překonal hranici 40 tisíc dolarů. Fed udolal inflaci

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou unci. Unce zlata nikdy v historii nestála tolik dolarů. Alespoň tedy čistě v nominálním vyjádření, tedy bez […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

alternativní investice

Alternativní investice a daň z příjmu

Mezi alternativní investice řadíme například investici do zlata, do nemovitostí, do veteránů, uměleckých předmětů a starožitností nebo do kryptoměn. Krátce: je to jakákoliv investice, která není spojena s cenným papírem. Nejčastěji jde o investice, kde kupujete a následně prodáváte hmotný majetek. Přičemž tento typ prodeje a realizace […]

Text: Hana Bartušková

Foto: ČNB

29. 11. 2023

Vzestup zlata zpomalil, protože se zastavil růst sazeb a vzrostla ochota riskovat

Světové trhy si včera v noci oddechly, když předseda Fedu Powell vyslal jasný signál, že Federální rezervní systém přestává zvyšovat sazby. Po neočekávaně nízkém indexu ISM ve výrobě, který byl toho dne zveřejněn, pomohlo Powellovo poselství zlepšit nálady na trzích, které v poslední době trápí geopolitické obavy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Karel

  29 března, 2020

  Dobrý den, chtěl bych poděkovat autorce za velmi věcný a v současnosti velmi aktuální článek. Názory obou analytiků a poradce, které o vyjádření požádala, jsou velmi trefné, střízlivé a bez jakéhokoli přehání. Toho býváme svědky v obdobných článcích, kde se však „erudovaně“ vyjadřuje „analytik“ významného českého prodejce fyzického zlata. Vnímavější jedinci pochopí, že střet zájmů těchto lidí asi nebude to pravé pro získání objektivních informací. Je třeba si uvědomit, že nákup fyzického kovu je primárně otázka uchování hodnoty, nikoli dosažení zisku (v době, kdy to budete potřebovat svojí desetigramovou cihličku prodat, abyste využili příznivého kurzu a vydělali se Vám to opravdu jen tak nepovede – pan Ryska to ostatně v svém vyjádření naznačuje). K tomu slouží jiné zlaté investice – investice pomocí futures kontraktů, využití aktivně či pasivně řízených fondů (ETF), nakup akcií těžařů zlata, streaming a royalities společností nebo zpracovatelů zlata.

  Odpovědět

 • Karel

  29 března, 2020

  Chtěl bych ještě zmínit jeden pozoruhodný úkaz, který nastal minulý týden. Je všeobecně známo, že cena drahých kovů je na komoditních trzích velkými hráči manipulována. Tito k manipulaci s cenou vypisují značné množství futures kontraktů „nakrátko“ (na pokles), aniž by měli podkladové aktivum, které by byli schopni v případě potřeby zapůjčiteli vydat. Nicméně vzhledem k velké poptávce po fyzickém kovu nyní mnoho odběratelů požaduje dodání zlata, ke kterému se zavázal vypisovatel (shortující). Vypisovatelé jej však nemají vždy byli zvyklí, že pro podobné situace si jej nechali běžnou leteckou linkou dopravit z Londýna či ze Švýcarska, nicméně protože letecká doprava je omezená, je to často těžko proveditelné (na palubu lze naložit jen omezené množství, které umožňuje pojištění). Navíc došlo na situaci, kdy ve Švýcarsku byli kvůli nákaze uzavření 3 největší zpracovatelé zlata. I když tak shortující mají potřebné zlato, nemohou jej nechat přetavit do 100g cihliček, které jsou povinni v rámci futures kontraktu vyplatit. Důsledkem je, že cena „papírového“ zlata na komoditních burzách se v současnosti velmi liší od ceny, za kterou jste schopni fyzický kov získat. Pokud byste se chtěli dozvědět více, zde je jeden z nejpřesnějších článků ze včerejšího dne (28. 3. 2020): https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-28/when-a-hot-gold-trade-blew-up-the-rush-for-100-ounce-bars-began?srnd=premium-asia&cmpid=socialflow-facebook-business&utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_content=business&utm_campaign=socialflow-organic

  Odpovědět

 • Anonym

  2 dubna, 2020

  Nám to Karle stačí napsat jednou. Nám to Karle stačí napsat jednou. Nám to Karle stačí napsat jednou.

  Odpovědět

 • Karel

  29 března, 2020

  Chtěl bych ještě zmínit jeden pozoruhodný úkaz, který nastal minulý týden. Je všeobecně známo, že cena drahých kovů je na komoditních trzích velkými hráči manipulována. Tito k manipulaci s cenou vypisují značné množství futures kontraktů „nakrátko“ (na pokles), aniž by měli podkladové aktivum, které by byli schopni v případě potřeby zapůjčiteli vydat. Nicméně vzhledem k velké poptávce po fyzickém kovu nyní mnoho odběratelů požaduje dodání zlata, ke kterému se zavázal vypisovatel (shortující). Vypisovatelé jej však nemají, vždy byli zvyklí, že pro podobné kritičtější situace si jej nechali běžnou leteckou linkou dopravit z Londýna či ze Švýcarska, nicméně protože letecká doprava je omezená, je to často těžko proveditelné (na palubu lze naložit jen omezené množství, které umožňuje pojištění). Navíc došlo na situaci, kdy ve Švýcarsku byli kvůli nákaze uzavření 3 největší zpracovatelé zlata. I když tak shortující mají potřebné zlato, nemohou jej nechat přetavit do 100g cihliček, které jsou povinni v rámci futures kontraktu vyplatit. Důsledkem je, že cena „papírového“ zlata na komoditních burzách se v současnosti velmi liší od ceny, za kterou jste schopni získat fyzický kov (ta je reálně mnohem vyšší).

  Odpovědět