CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Koronavirus a storno dovolené: Jaké máte možnosti?

 

Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 se dál šíří po celém světě. Jaká jsou práva zákazníků, kteří mají zakoupený a mnohdy zaplacený zájezd?

Loading 

V současné době je v České republice vyhlášen nouzový stav, v rámci kterého je našim občanům zakázáno vycestovat ze země, s výjimkou osob, kterým byla udělena výjimka.

S jakými situacemi se nyní zákazníci cestovních kanceláří mohou setkat?

Máte zakoupený zájezd, který se má uskutečnit v nejbližší době (kdy lze očekávat, že dosud bude platit nouzový stav)

Na zájezd v situaci, kdy platí zákaz vycestování, skutečně odjet nemůžete. Podle advokáta Ondřeje Preusse, zakladatele služby DostupnýAdvokát.cz, by se ještě donedávna mohla cestování kancelář bránit s odkazem na vyšší moc.

„Na základě směrnice EU však český zákon zakotvil ustanovení, které upravuje situaci, kdy má zákazník právo na odstoupení od smlouvy, aniž by musel zaplatit storno poplatek,“ dodává Preuss.

Jde právě o situaci již v předchozím článku zmíněných nevyhnutelných a mimořádných okolností majících zásadní vliv na poskytování zájezdu. Za tyto okolnosti je pandemii koronaviru možno považovat.

REKLAMA

Zrušení zájezdu kvůli koronaviru

Odstoupení od smlouvy ale není jedinou variantou řešení. Pokud cestovka zájezd zruší proto, že ho nedokáže realizovat, smlouva zaniká a máte též právo na vrácení zaplacené ceny, a to bez uplatnění stornopoplatku.

„Pokud cestovka sama zájezd zruší, protože nemůže své služby poskytnout, tak mají klienti nárok na vrácení plné ceny. Podobně to platí i pro zrušení ze strany zákazníků, pokud se má odlet či odjezd z ČR konat v době zákazu vycestování,“ potvrzuje právnička AK eLegal Alžběta Kokešová, která se specializuje na právo v marketingu a e-commerce.

Podle advokáta Ladislava Drhy se u smluv o zájezdu jedná o tzv. fixní závazek, který je určen jasně vymezeným termínem zájezdu.

„Není možné se tedy odvolávat na případné poskytnutí náhradního, zcela neurčitého plnění v budoucnu, tedy poskytnutí nějakého termínu náhradní dovolené někdy v příštím roce,“ míní Drha.

Neuskuteční-li se zájezd, nebude zákazník od smlouvy odstupovat, ale v důsledku nemožnosti plnění dojde k zániku smlouvy. Právo na vrácení ceny musí ale zákazník u cestovní kanceláře řádně uplatnit, upozorňuje advokát.

Pozor na odjezd z jiné země

„Jiná situace ale nastane, pokud zákazník uzavřel smlouvu o zájezdu se zahraniční cestovní kanceláří a místo odjezdu se nenachází na území České republiky,“ upozorňuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová. „Potom nejde k tíži cestovní kanceláře, že se zákazník z jiné země nemůže dostat na místo odletu či odjezdu na zájezd, a nenastanou-li jiné okolnosti, zákazník nemusí mít právo na odstoupení od smlouvy bez placení stornopoplatků,“ dodává.

Na tuto skutečnost upozorňuje i Alžběta Kokešová. „Pokud se zájezd může uskutečnit (například má být místo odletu v jiné zemi, let nebyl zrušen, na místě pobytu hotely fungují apod.), samotný fakt, že naše hranice jsou zavřené, není automaticky důvod pro vrácení celé ceny. Cestovka totiž může být schopná své služby poskytnout,“ uvádí Kokešová. Je-li cílovou destinací země, která není na seznamu vysoce rizikových zemí, má při stornu zájezdu cestovka právo na storno poplatky v závislosti na svých obchodních podmínkách.

REKLAMA

Co když máte zakoupený zájezd s termínem v budoucnu, například dovolenou v Chorvatsku v létě nebo na podzim?

Má-li zákazník obavu z cestování a chtěl by od smlouvy s cestovní kanceláří odstoupit nyní, musel by zaplatit „odstupné“, tedy storno poplatek.

Odstoupit od smlouvy bez zaplacení storna by bylo možné až v okamžiku, kdy bude jisté, jaká opatření platí v době konání zájezdu jak v ČR, tak v cílové destinaci. Rizikové země jsou uvedeny na seznamu států s vysokým rizikem nákazy.

Pokud bude stále platit zákaz vycestování (a odjezd se má uskutečnit z ČR)

Toto opatření nemohla předjímat ani cestovní kancelář v době prodeje zájezdu, ani zákazník. Přesto má zákazník právo na vrácení celé ceny, protože cestovní kancelář neposkytla plnění, k němuž se zavázala. Skutečnost, že to nebyla cestovní kancelář, kdo konání zájezdu znemožnil, je bezpředmětná.

„Pokud se zájezd neuskuteční, případné již uhrazené stornopoplatky by cestovní kancelář měla vrátit, jinak by šlo na její straně o bezdůvodné obohacení,“ uvádí k tomu Ondřej Preuss.

Minimalizovat storno poplatky nebo dál čekat?

Zeptali jsme se právníků, co by doporučili klientům cestovních kanceláří, kteří jsou nyní v nejistotě ohledně zájezdů, které se mají uskutečnit v blízké budoucnosti (duben, květen, červen, červenec). Je totiž jasné, že čím dříve by chtěl klient od smlouvy odstoupit, tím nižší stornopoplatek může očekávat. A mnoho lidí se cestování i v případě, že to bude možné, zkrátka bojí.

Ladislav Drha:

V případě, že se termín zájezdu již blíží, jednoznačně doporučujeme co nejdříve kontaktovat příslušnou cestovní kancelář s žádostí o sdělení aktuálního stavu celé věci a zasláním závazného návrhu řešení situace.

Pokud je v době odjezdu dané místo (či jeho bezprostřední okolí) zasaženo nevyhnutelnou či mimořádnou okolností (jako je například šíření pandemie koronaviru), lze od smlouvy odstoupit. To je klasický případ, pod který v tomto okamžiku spadají rizikové oblasti téměř v celé Evropě a je tedy možné se na tento důvod primárně odvolat.

REKLAMA

Ondřej Preuss:

U zájezdů, které jsou později v roce, bych doporučil klientům počkat, až bude jasné, že v době jejich zájezdu bude naplněna podmínka existence nevyhnutelných a mimořádných okolností a jejich významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu. To už je prakticky jasné o dubnu a možná i o květnu a všech destinacích.

Léto je však zatím nejisté. Máme jen jistotu, že hoteliéři, aerolinky a další podnikatelé v cestovním ruchu se budou snažit vše obnovit co nejdříve. Může to však trvat řadu měsíců. Napoví samozřejmě primárně vládami vyhlášená opatření.

Alžběta Kokešová:

Doporučila bych ještě chvíli počkat, jak se situace vyvine, i když chápu, že zákazníci takovou radu neradi uslyší. V tuto chvíli bohužel nikdo z nás netuší, jak se bude situace dál vyvíjet, jestli se zákaz vycestování nebude vztahovat jen na některé země, jestli budou dál rušeny lety atd. Pokud ale v tuto chvíli zákazníci stornují zájezdy, které mají být až za několik měsíců, tak se na ně uplatní standardní stornopodmínky. 

Pokud se však klienti rozhodnou, že zatím zájezd stornovat nebudou a blíží se splatnost splátek, tak musí splátky hradit podle smlouvy. Cestovky navíc musí být pojištěny proti úpadku, což musí klientům při uzavírání smlouvy o zájezdu sdělit a dát potvrzení o svém pojištění pro případ úpadku.

Cestovní kancelář nabízí poukaz na dovolenou v příštím roce, musíte ho přijmout?

Ministerstvo pro místní rozvoj cestovním kancelářím doporučilo využívat vouchery na dovolené jako alternativu řešení nastalé situace. „Poukazy na zájezd jsou chráněny pojištěním pro případ úpadku cestovní kanceláře a zákazníci se tedy nemusí obávat je přijímat,“ uvádí k tomu ministerstvo.

Zároveň ministerstvo apeluje na zákazníky, aby náhradní termíny zájezdů i náhradní destinace skutečně zvažovali a byli tak solidární se spoluobčany existenčně závislými na podnikání v cestovním ruchu.

Jak upozorňuje Alžběta Kokešová, požadavek na vrácení veškerých záloh je dvousečný. „Pokud se všichni klienti rozhodnou, že chtějí peníze vrátit, může to nejednu cestovku dostat na pokraj existence, a to bez jejího zavinění,“ říká Kokešová.

Je také otázkou, zda bude cestovní kancelář reálně schopná finanční prostředky vrátit. „Týká se to hlavně menších cestovních kanceláří, u kterých v důsledku nastalé situace hrozí, že se dostanou do úpadku,“ varuje Ladislav Drha. Proto radí posuzovat každý případ od případu, nakonec může být přijetí poukazu ekonomičtější i jistější, přesto je samozřejmě možné chtít i navrácení ceny zájezdu.

Podle Ondřeje Preusse by mělo být možné odstoupit bez zaplacení odstupného i v případě, že cestovní kancelář poukaz nabízí. „Klient na takovém odloženém plnění nemusí mít zájem. Je však vhodné a solidární se domluvit,“ dodává Preuss.

Jak v případě odstoupení od smlouvy z důvodu, že se cílová destinace nachází v zemi s vysokým rizikem nákazy, tak při zániku smlouvy v důsledku nemožnosti plnění nemá cestovní kancelář na stornopoplatky nárok, upozorňuje Ladislav Drha. „Smlouva zanikla, tudíž ze zaniklé smlouvy nemohou cestovní kanceláře požadovat jakékoliv stornopoplatky, které si ve smlouvě strany ujednaly,“ uzavírá Drha.

Loading

Vstoupit do diskuze 532 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Která daňová přiznání je možné podat později?

Foto: redakce Stejně jako v loňském roce, Ministerstvo financí ČR rozhodlo o posunutí podání daňového přiznání k dani z příjmu. Letos zatím jen o měsíc. Důležité datum je 3. května 2021 pro listinné podání a 1. června 2021 pro elektronické podání. Odložit lze i podání přiznání k […]

Text: František Veselý

22. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Prosba o článek z pohledu CK na stejnou problematiku.

  31 března, 2020

  Dobrý den, paní redaktorko,
  tento článek mi přijde velmi nebezpečný, protože zhoršuje situaci cestovních kanceláří až na samou hranici likvidace. Jde o to, že cestovní kanceláře již peníze z uhrazených záloh na pobyty a zájezdy nemají, protože je odeslali resortům, hotelům a dalším subjektům do zahraničí za účelem rezervace ubytování a služeb, neboť za tímto účelem peníze od klientů vybrali. Penězi tedy již nedisponují a nemají je proto z čeho vracet. Jsme si jistí, že uváděný postup opravdu chrání klienty cestovních kanceláří? Není to tak, že přesně tento výklad zákonů a návod klientům cestovních kanceláří povede pouze ke krachu celého segmentu cestovního ruchu a bez práce se tak ocitne téměř půl milionu našich spoluobčanů? A klientům se nakonec jejich peníze stejně nevrátí, protože je nebude mít kdo vracet? Nebylo by chytřejší opravdu využít možnosti rezervace odsunout na dobu, kdy opět budeme moct cestovat? Lidé by tak o své peníze nepřišly a cestovní kanceláře by plošně nezmizely z trhu. A pokud některé cestovní kanceláře nebudou moct plnit v budoucnosti své závazky z poukazů vůči svým klientům z důvodu likvidace, vztahuje se na poukazy pojištění proti úpadku. Je zarážející, že se zvedá taková vlna agrese vůči segmentu cestovních kanceláří. Zatímco denně mluvíme o tom, že zavírají průmyslové podniky, kadeřnictví, obchody a jiné organizace, nikdo se nepozastavuje nad hrůzou toho, že právě celý segment cestovního ruchu zasáhla vládní opatření (pro které máme všichni pochopení) nejvíce. Prosím, můžete věnovat svůj čas jako redaktor problematice i z druhé strany a napsat článek o možnosti řešení situace, která by opět vyhověla zákonu, chránila klienty cestovních kanceláří a zároveň hledala možnosti i pro ochranu cestovních kanceláří. Věřím, že svou práci děláte zodpovědně a vaše práce tak může pomoci i tisícům lidí v cestovních kancelářích, které dnes řeší desítky telefonátů, kdy chtějí lidé okamžitě vrátit peníze na základě vámi zveřejněného článku a připravují žaloby. Všichni chápeme složitost situace. Obavy klientů o své úspory na dovolenou a stejně tak obavy majitelů a zaměstnanců cestovních kanceláří, kteří nyní bojují o přežití. Předem vám děkuji. Takový článek by segmentu cestovního ruchu opravdu velmi pomohl. S úctou Pavla Piknerová

  Odpovědět

 • Pavel

  31 března, 2020

  Dobrý den Pavlo, zrovna řeším storno dovolené známých a vy se na to prosím také dívejte z pohledu klienta. Oni mají dovolenou za 40k a zatím zaplatili 4k. Vědí, že se to neuskuteční, protože je to začátkem června. Cestovka i zprostředkovatel Invia mají nějaké obchodní podmínky a těch by se tyto firmy měly držet, ne? Zájezd jsme stornovali a čekáme na vyčíslení storna. Přitom Invia chce další platby, jakoby se nic nedělo….

  No a k čemu může dojít? Že tento pár důchodců bude mít voucher za 40k u nějaké kanceláře, která nakonec stejně zkrachuje. Co si na Invii pak vezmou? Nic.

  A takto uvažují i další klienti. Pochopte prosím, že posílat dál peníze do cestovek v této situaci a čekat, že za 2 roky někam pojedou, je tak optimistické, jako vsadit všechno na jedno číslo v sazce s tím, že jsem si jistý, že vyhraju.

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2020

  Presne tak take jsme duchodci a jak muzu vedet ze pristi rok odletim

  Odpovědět

 • Anonym

  31 března, 2020

  Paní Pavlo,nezlobte se,ale u nás došlo k zamlčení zásadní věci již při podpisu smlouvy Invia, na což jsme přišli až teď. Jde o to že máme smlouvu ne na zájezd, ale pouze na cestovní službu. Máme pouze ubytování.Dole ve smlouvě malým písmem je napsáno že podle paragrafu cestovní služba není zájezd a nevztahuje se na ní Faktor 100 od Invia ani pojištění proti úpadku. Já přistoupila Invia na nabídku,,chytra záloha ,,poslala 3000 a zaplatila pojištění 2700 ,které mi bylo vehementně doporučováno, právě kvůli storno poplatku zájezdu. Nyní jsem měla zaplatit další splátku 18000. Požádala jsem o odklad splátky alespoň do konce dubna až bude jasnější co a jak. Jiný zaměstnanec Invia mi odepsal, že to není možné že již za nás zaplatili 50% zálohu pořádající CK. Tak jsem do pořádající CK volala i psala a odpověď je že dosud není za nás záloha zaplacená. Tyto všechny informace i komunikaci emailem jsem poskytla včera dalšímu zaměstnanci Invia, který mi volal. Nemůžete se divit ,že nechci posílat 18000, když nemám vůbec záruku ,že o peníze nepřijdu ,Pokud Invia nebo CK zkrachují .Proto žádám o posunutí splatnosti do konce května až bude situace jasnější. I paní pořádající CK mi řekla ať počkám a zatím nic neplatím i když tam máme 0,1% z prodlení denně.

  Odpovědět

 • Anonym

  31 března, 2020

  Dobrý den,řeším stejnou sitiaci. Zajezd jsme kupovali u CK v lednu. Platili jsme zalohu 1500 na osobu. Jsme 3. Do konce března jsem mela zaplatit další zálohu asi 24000 Kč. Volala jsem sdi pred týdnem do CK a pani mi striktně rekla,že splátkový kalendář musim dodržet. A musim zaplatit. Rikala jsem ji jestli by nešlo počkat do konce dubna,jak se situace vyvine. Ne to nejde. Tento týden jsem se na infolinku nedovolala,stranky jsou nedostupné. Napsala jsem mail. Tak uvidim. Peníze jsem neposlala, prijde mi nesmyslné posilat tam další penize, když je zřejmé,že v cervenci někam pojedu. Raději přijdu o 4500 Kč než o skoro 30000 Kč. Navic v cervnu bych musela poslat dalších 20000 Kč a pak čekat až CK zájezd zruší a dá mi voucher? No tak to nejsem blázen. Na dovolenou šetřím celý rok. Známá mi říkala, je ve stejné situaci, že ji CK vystaví voucher i na tu zálohu 4500. Tak uvidím jak pochodim já.

  Odpovědět

 • Anonym

  1 dubna, 2020

  Ona po Vás bude doplatek CK vymáhat soudně. Porušila jste smlouvu i když máte pravdu..

  Odpovědět

 • Anonym

  1 dubna, 2020

  Tady at se klidně cestovka soudí – ono nebudou jediní klienti a pokud se nebude chtít domluvit na nějaké částce, budou muset prokázat náklady které měli. Navíc je obecný princip „Vyšší moc“ a to i ke vztahu k zákazníkovi a naopak. To nebude jednoduché u soudu prokazovat. Soudce bude v těžké situaci také protože co upřednostnit … nelehká doba…

  Odpovědět

 • vis.maior

  30 září, 2020

  Mělo by tam být ustanovení o vyšší moci, protože toto je vyšší moc.
  Zkuste se obrátit na advokáta, kt. tyto věci řeší – https://www.cikr.cz/sluzby/zkazena-dovolena/

  Odpovědět

 • názor

  31 března, 2020

  Je pěkné přečíst si to z obou stran. Například já mám bohužel z nejmenovanou cestovní kanceláří následující zkušenost : zájezd jsem objednával v polovině lenda 2020. Uhradil jsem dvě zálohy v termínech a třetí byla k úhradě na konci března – necelých 40 tisíc. Na moji otázku, jestli neposunem doplatek zájezdu na neurčito z důvodu opatření vlády k nouzovému stavu mi bylo sděleno že opatření vlády nemá vliv na uhrazení poslední části zájezdu. Rozumím tomu, že CK mají zaplacené zálohy v daných destinacích, resortech, letadlech. Nicméně když většina z nich ví, že se nepoletí minimálně do června nikam, tlačí na lidi kvůlu zaplacení a pak budou všechny brečet, ať si lidé, co šetřili na dovolenou třeba půl roku, ať si vezmou poukaz, že je to pro ně likvidační vracet peníze? Pokud by po mě CK nežádala doplatek poslední platby, tak jsem se ochoten na prvních dvou zalohách domluvit na poukazu. Teď už nemám zájem se domlouvat na poukaz na příští rok. Já taky nepřijdu do banky a neřeknu : pujčte mě 60 tisíc a ja vám je příští rok vrátím ve výši 60 tisíc. Tato krize zasahuje všechny. Lidi co mají restaurace jsou ve ztrátách, lidi co poskytují služby jsou ve ztrátách. Po letech žní přichází studená sprcha a majitelé nejen CK jezdící v autech za miliony obyvající honosná obydlí teď budou v dopisech plakat a říkat, jak jim záleží na zaměstnancích… S pozdravem Lukáš Burák

  Odpovědět

 • Storno

  31 března, 2020

  Řekl bych., že to co jste napsal má logiku. Vy nikam nepojedeme, oni mají vaše peníze a vracet se jim je nechce. Jelikož až by náhodou byl zájezd uskutečněn.. Spadne jim 50% provize do kapsy.

  Odpovědět

 • Anonym

  31 března, 2020

  Perfektně napsáno!!!!!souhlas!!!!!

  Odpovědět

 • Nesolidní CK.

  31 března, 2020

  Je mi líto, ale některé CK vůbec nekomunikují a mají např. na svých stránkách napsano: naše CK. je z důvodu nařízení vlády ČR o nouzovém stavu země a omezení pohybu osob uzavřena do 12.4.2020 v plném rozsahu. V tuto chvíli Vaše e-maily nejsou zpracovávány. A.t.d…
  .(CK Saturn). Jiné CK jsou slušné a pracuji za zavřenými dveřmi, vyřizují storna, podávají informace atd.

  Odpovědět

 • Nesouhlasím

  1 dubna, 2020

  To tedy s vámi nesouhlasím, zrovna do této CK, kterou zde jmenujete, jsem psal ohledně cyklozájezdu a na můj mail mi bylo odpovězeno!! Tak tu prosím nešiřte poplašné zprávy a nevyvolávejte paniku. Ono to chce trocha trpělivosti a elementární slušnosti, všichni si zvykli, že jim odpovědi na maily chodí obratem, ale toto není prostě standardní stav.

  Odpovědět

 • CK

  31 března, 2020

  Naší CK zadržuje úhrady od klientů Invia, aby si nechali provizi. Přestože my peníze přímým klientům vracíme, u smluv pres Invii nemůžeme, finance nemáme. Když Invia zkrachuje, nebudou mit peníze ani klienti ani Ck. Chce to podat hromadné trestní oznámení na ně zavčas.

  Odpovědět

 • Proč nekupovat zájezd u Invie?

  31 března, 2020

  Agentura (píši agentura, nikoliv CK, protože zájezdy jen přeprodává většinově od jiných cestovních kanceláří- tedy zprostředkovává prodej zájezdů) Invia vybírá peníze od klientů a neplatí je cestovním kancelářím. Nabízí své předražené pojištění přestože pořádající CK mají mnohdy pojištění levnější. A storna? Víte, že si berou provizi i z uskutečněných storen? Takže pokud u nich teď stornujete kvůli koronaviru zájezd, mají i z toho storna provizi.

  Odpovědět

 • Umím si prodat sám? Potřebuji zprostředkování?

  31 března, 2020

  Takové jsou podmínky Invie, buď přistoupím nebo ne… U hotelů to je úplně stejné, buď se umějí prodat sami nebo se prodávají přes booking a potom musí souhlasit s podmínkami…

  Odpovědět

 • Anonym

  1 dubna, 2020

  INVIA? Fakt? Ó bože!!! Tak čemu se divíte!

  Odpovědět

 • Marekk

  31 března, 2020

  CK Pantour po nás chce přes 10 tisíc stornopoplatek ještě více než 100 dní před odletem.
  Když jsme je požádali o zdůvodnění výše stornopoplatků, tak už se neozvali, přitom na to máme právo.
  Za takové jednání ten Voucher nepřijmeme, ani kdyby nám ho nabídli. Jak se do lesa volá…
  Navíc udělám webovou stránku, kde jejich chování popíšu, aby z toho jen tak nevyvázli.
  Ve výsledku se jim to stejně nevyplatí, lidi si na ně už dají pozor a stejně krachnou.

  Odpovědět

 • CK Pantour

  31 března, 2020

  S CK Pantour mám stejnou zkušenost. Chtěla jsem stornovat zájezd 78 dní před odletem a stornopoplatek požadují 40% z konečné ceny zájezdu. Rozpis nákladů jsem také neobdržela. Rozhodně o žádnou cestu s touto CK nestojím ani v budoucnu.

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2020

  Ck pantour je nejhorsi co exisuje byli jsme s ditetem v recku all inclusiv a museli jsme kupovat odpoledni svacinu za penize k obedu pouze testoviny s necim co bylo nepozivatelne a smazene cibulove krouzky

  Odpovědět

 • Anonym

  1 dubna, 2020

  Třeba proto, že Vám koupili letenky. A letecké společnosti NEVRACÍ peníze. A nikdo s nimi zatím nehne. Takže Vaše peníze nejsou u CK na účtu, ale poslali je dál. Tušíte kolik takových letenek mají nakoupeno a kolik je to celkem peněz?

  Odpovědět

 • Anonym

  2 dubna, 2020

  Nemusí Vám dokazovat že ty peníze opravdu utratily.je to jejich trik a dají Vám voucher aby si Vás zaháčkovali na příští rok.u soudu by to ale dokazovat museli

  Odpovědět

 • Storno

  31 března, 2020

  Dobrý večer já mám letecký zájezd v polovine červenci do Skotska v hodnotě 31.000 Kč mám tam zálohu a chtěl jsem to stornovat teď dokud je cas a CK mi napsala storno 19.000 Kč že už je zaplacený ubytování, doprava a i letenka. Musím asi čekat, že

  Odpovědět

 • Zrušení letu od dopravce

  31 března, 2020

  Můžu se zeptat jak je to s letenkama? Měli jsme odletět z Vídně, ale nakonec nám všechny lety zrušily. Jak je to prosím s vrácením peněz za letenky? Platili jsme cca 12,000,-. Děkuji

  Odpovědět

 • Jh

  31 března, 2020

  Ck musí pochopit, že většina lidí šetří na dovolenou celý rok, pro většinu lidije to luxus. A nyní dělají ck mrtvého brouka? Chápu, že je to obtížné, ale protosi platí lidé pojištění včetně storna a najednou smluvní podmínky neplatí? M
  Navíc i stornopoplatky jsou dosti vysoké pro normálního občana. Navíc, řekněte mě, kde je záruka, že pokud přistoupit na voucher, TAK pokud se příští rok opět nepojede, co potom, tovam propadne, nebo zmilosti to možná odloží zase za rok? Dále je s podivem, když dr. PRIMULA JASNĚ řekne, zeletos se nebude moci za hranice, tak situace je přece jasná, může k stokrát tvrdit, že můžete jet,, trebanavlastni riziko. Je to strašně neseriozni, nezodpovědné. Dokud se dařilo, tak ck rýžovaly, nyní semaji uskrovnit a najednou nic? A poslední věc, ještě chápu voucher na zálohy, ale ck budou chtet všechny doplatky a pak teprve vystaví voucher. To je hnus.

  Odpovědět

 • Anonym

  1 dubna, 2020

  Je vidět, že tomu vůbec nerozumíte. Třeba letecké společnosti NEVRACÍ peníze. Tak jak dál. Cestovka Vám nakoupila letenky a teď místo nich má vouchery. Jak má vrátit lidem peníze? Nebo chcete ten voucher a poletíte si někam sám? Představa, že cestovka má všechny Vaše peníze na účtu je hloupá. Nakoupila za ně služby a teď se snaží ty peníze nějak zachránit. Pro Vás! Ale teď hned je fakt nemá.

  Odpovědět

 • Petra

  4 dubna, 2020

  Promiňte vážený Anonyme, ale není to tak, že klient má uzavřenou smlouvu s CK a ne leteckou společností nebo hotelem? Jaké má smluvní vztahy CK s těmito „subdodavateli“, přece klienta nemusí zajímat a nemusí na to brát ohled. Třeba se z toho cestovky poučí a příště si je lépe ošetří…
  Osobně jsem velmi vděčná za rady (děkuji paní redaktorce a osloveným advokátům), uvedené v článku. Mám nasmlouvanou dovolenou v Řecku za 80 000,- pro 2 osoby + dítě, a jsem rozhodnutá doplatit celou částku a následně ji žádat zpět. Já svým závazkům dostojím (ačkoliv krize se dotkla i naší rodiny), totéž očekávám od CK. Ano původně jsem chtěla být solidární a přemýšlela o nějakém rozumném kompromisu, jak se všude píše, ale jelikož si CK Čedok od samého počátku nastavila snad nejvyšší stornopoplatky ze všech (byť více než 100 dní před odletem; není jen moje zkušenost, stačí nahlédnout do jakékoliv diskuze na toto téma) i jedny z nejhorších podmínek pro změnu termínu nebo využití voucherů, přešla mě chuť a vůle. Myslela jsem, že Čedok jsem sázka na jistotu. Ano, je. Ovšem ne v tom pozitivním slova smyslu.

  Odpovědět

 • Storno a unišeky u CK

  31 března, 2020

  Dobrý den,my platili celý zájezd už v lednu, část hotově a část s unišeky. Nyní jsme chtěli zájezd stornovat a bylo nám řečeno,že peníze z unišeků nám vracet nebudou. Jde o 17.000. Má někdo podobnou zkušenost? Ve VOP jsem o tom nic nenašla,mají to pouze na webových stránkách a nevím jestli mám nebo nemám na tyto penize nárok a jestli to řešit nebo zaplatit. Díky za komentáře.

  Odpovědět

 • Anonym

  1 dubna, 2020

  Jestli to dobře chápu, platil jste „stravenkami“. V tomto případě bych zkusil vrácení šeku. Obávám se, že na vrácení částky v hotovosti nemáte nárok. (laický názor)

  Odpovědět

 • Anonym

  1 dubna, 2020

  Stravenky jsou největší zlodějina. Poplatky jsou tam až 10% Takže za Vaše stravenky v hodnotě 17.000 Kč dostala cestovka 15.300 Kč. Nevíte, proč by Vám teď měla vrátit 17.000 Kč? Myslete trochu!

  Odpovědět

 • Dovoléna

  1 dubna, 2020

  Dobrý den. Na můj dotaz u CKF jak stornovat dovolenou jsem se dočkal změnu podmínek cestujícího s kterou jsem nesouhlasil .Změnily se i podmínky storna. Nakonec je to jedno,protože chtějí storno poplatky ze skutečných nákladů.Cena dovolené 40000kč storno poplatky 24262kč , 120 dní před odletem. Koupili nám prý letenky,parkovací místo ,pojištění.Myslel jsem, že když zaplatím storno 1500kč na osobu,pojištění vše bude vyřešené , to jsem se spletl.Zjišťoval jsem informace kde se dalo, výsledkem je čekání co vymyslí CK (máme ještě čas na doplacení zbývající částky dovolené ), případné domáhání se svých práv soudní cestou .Voucher by byl nejschůdnějším řešením,zase záleží jaké podmínky si CK nastaví.Mlčením CK jen situací zhoršují a vybízejí k různým spekulacím.Patřím mezi lidi, kterým se o průměrné mzdě může jenom zdát , proto se mi nechce dávat další peníze právníkům(musel bych si půjčit ). “ Snad mi zůstanou nějaké peníze a zajedu si jako každý rok k rybníku. “ Mám soucit s CK , ale oni ho nemají se mnou. Mějte se dle možností dobře. PK

  Odpovědět

 • Petrohrad poznávací (CK Redok)

  1 dubna, 2020

  Taky řeším problém se zájezdem s odletem 23.6. z Prahy (Smartwings). Už jsem zaplatila 50tis. za 4 (rodina) a poslední záloha je 23.5. 50 tis.. V Rusko se ten vir rozšiřuje a jestli to u nás třeba v červnu bude lepší, tak v Rusku určitě ne, budou před vrcholem pandemie. V Petrohradě určitě budou zavřeny i památky, což je účel, proč tam jedeme. Nechce se mi platit poslední velká záloha, kdo ví, co bude za rok s cestovkou a jestli budeme my třeba zdravotně schopni? Je nám 60. Cestovky by měly být taky vstřícnější a nenutit klienty platit celý zájezd a poslední zálohu. Lepší domluva by byla třeba 50% dát voucher a zbytek vrátit. Tak by byla spokojenost na obou stranách. Cestovka by nepřišla o klienta a on by si příští rok doplatil zájezd. Měla by to dát vláda do návrhu opatření.

  Odpovědět

 • Leningrad za 25, takové turisty chci taky...

  1 dubna, 2020

  Tak pokud jste schopná dát za zájezd do Petrohradu 25 tisíc, potom Vás ani trochu nelituju, to ne tak nadhozená cena… Letenka max 6 tisíc, lepší hotel na jednoho v dvoulůžku, třeba Azimut kolem tisíce… Tudíž, když za něco, co má cenu 10-12 ,CK to má ještě levněji na skupinové slevy,dáte 25… To radši ani nechci vědět, jak často měníte energie nebo jak často přenesete nějaké super deky, super hrnce…

  Odpovědět

 • Petrohrad

  1 dubna, 2020

  Zdravím, vy třeba za osobu dáte cca 12-15tis. A co? Já mám cenu na 5 nocí včetně všech vstupů (Carské selo, Petrodvorce, Ermitáž, Jantarová k., chrámy,přesuny busem, fundovaný průvodce z Masaryčky v Brně, pojištění i pojištění storna,3*hotel v centru se snídaní). Věřte, že jsem hledala dlouho, než jsem našla podle recenzí CK a zájezd, aby tam bylo vše, co chci v Petrohradě vidět a nemusela se tam znovu vracet. A když už jste tak sarkastický, tak na předváděčce jsem nikdy nebyla a na energie mám individuální cenu. 🙂

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2020

  Dnes mi prisel email od ck bluestyle zajezd do egypta na 25.duben se neuskutecni nabidnut woucher a nebo storno z 30500 mi vrati 2460kc je to mozny pripojila bych se k zalobe

  Odpovědět

 • ČEDOK

  2 dubna, 2020

  Dobrý den, prosím o radu.
  dovolená nás stála 150tis, odlet 1.července 2020, stornopoplatky dnes 2.dubna vyčísleny na 100tis. nechtějí předložit podklady na udajné reálné náklady, přijde mi to absolutní nesmysl a blud. Poradíte někdo kam se obrátit.

  Odpovědět

 • Josef

  5 dubna, 2020

  Máme u CK Bluestyle částečně zaplacený zájezd od 10.7. do Egypta.Po odstoupení zájezdu bych podle smlouvy měl v tuto dobu zaplatit 1500 Kč za osobu.Oni,ale z dosud zaplacených 21 000 Kč by vrátili 2000Kč.Nechali by si tedy cca 90%.Uvedu příklad,když zájezd stornuji,tak jim zůstane 19000Kč.Když náhodou ve výše uvedeném termínu se už bude moci zájezd uskutečnit ,tak vyhlásí na volný termín lastminute za cenu např.o 2000Kč menší než jsme zaplatili my.A protože cestovky tvrdí,že už mají vše zaplaceno předem tak jim od nového klienta přistane na konto platba,která jim pravděpodobně zůstane.To znamená,že jeden zájezd se zaplatí dvakrát. A proto nesouhlasím z nějakou solidaritou,protože oni se snaží zákazníky odrbat a to ještě nevíme jaké mají marže ze zájezdu.

  Odpovědět

 • Jana

  6 dubna, 2020

  Josefe, dnes jsme volala do jiné CK, kde mám zájezd na konci srpna a říkali mi, že od června počítají s tím, že se bude už létat. Tak zvažte, jestli Vám to za to storno stojí, přijít o tolik peněz.

  Odpovědět

 • Jana2.

  6 dubna, 2020

  Pokud se od června bude létat,máme tu na podzim další vlnu epidemie.Šílené!!

  Odpovědět

 • Fanda

  6 dubna, 2020

  Nezlobte se,ale kdo Vám řekl,že od června se bude létat?Zatím se ani neví jestli se podaří sezona 2021 a vy chcete už letos v červnu?Neletěl bych i kdyby v cílové destinaci byl pouze jediný nakažený a to bude všude kam se běžně létá.

  Odpovědět

 • Anna

  2 dubna, 2020

  Mám u CK Blue Style zaplacenou dovolenou ve výši 60 tisíc (od prosince 2019 záloha a 14.2.2020 doplatek). Odlet měl být 2.4.2020 do Egypta. Od 14.3.2020 CK nekomunikuje, na chatu mají pouze standardní sdělení a nabídku voucheru (voucher z mnoha závažných důvodů nechci). Samozřejmě chci vrátit celou částlu, na kterou mám zřejmě právo. Dokonce jsem jim napsala mnoho e-mailů, kde se chci rozumně domluvit, ale bohužel nefunguje žádná ani telefonická komunikace. Prosím, poradíte mi, co mohu ještě udělat? Děkuji.

  Odpovědět

 • Anonym

  5 dubna, 2020

  Dobry den, jsem ve stejne situaci, mam stejnou zkusenost s CK BlueStyle. Pokud by jste si chtela vymenit zkusenosti, napiate na email toon zavinac centrum.cz.

  Odpovědět

 • dovolená květen

  3 dubna, 2020

  Dobrý den, máme zaplacenou zálohu do Turecka s odletem na konci května. CK chce doplatit dovolenou s tím, že dostaneme poukaz na příští rok nebo musíme zaplatit storno poplatek. Příští rok odcestovat nemůžeme. Neměli by nám vrátit celou částku bez storno poplatku? Jak se bránit?

  Odpovědět

 • Úvaha

  3 dubna, 2020

  Podle zákona má CK po stornu zájezdu ze strany klienta čas 14 dní na vrácení finančních prostředků, které získala od klienta, od kterých si může odečíst náklady na storno. Jinak získala neoprávněný prospěch tím, že tuto povinnost nesplnila. Tečka.
  Pokud CK v tomto důsledku zkrachuje, je ze zákona pojištěna, a peníze za zájezd, který se neuskutečnil, klientovi vrátí pojišťovna, u níž byla CK pojištěna.

  Odpovědět

 • k Uvaze

  20 dubna, 2020

  A videl jste nekdo smlouvu o pojisteni mezi cestovkou a pojistovnou? Ja tedy ne, takze netusim na jakou castku je CK pojistena a za jakych podminek. Kdyby hypoteticky krachovalo vice cestovek pojistenych u jedne pojistovny z duvodu pandemie, tak se odskodneni asi nekteri z klientu nedockaji. A mozna take zadni, pokud budeme mit pojistovna pro tyto situace vyluku.

  Odpovědět

 • Zajišťovny

  21 dubna, 2020

  Pojišťovny jsou pojištěny u tzv. zajišťoven, což jsou většinou zahraniční finanční giganti.

  Odpovědět

 • ČOI

  5 dubna, 2020

  A co tak informovat o těchto problémech ČOIku (Českou Obchodní Inspekci)? A všichni!

  Odpovědět

 • Anna

  5 dubna, 2020

  Ano, to je taky možnost, na kterou jsme byla upozorněna. ČOI již o problému určitě ví. Pokud je to tak, že má CK čas 14 dní od zrušeného zájezdu na výplatu peněz po odstoupení od smlouvy, končí mi lhůta někdy 16.4. Zatím se mnou CK vůbec nekomunikuje. Někde jinde jsme se dočetla, že CK chtějí donutit vládu, aby bylo povinné odebírat vouchery místo vracení peněz. V obchodních podmínkách takovou situaci nemají CK zakotvenou.

  Odpovědět

 • macik1032

  5 dubna, 2020

  Dobrý den, taky mám dotaz ohledně storno poplatku, již bylo mnoho řečeno ale stále nevím na co máme nárok. Máme zaplaceny zálohy na květnovou dovolenou v Turecku. V této době je jasné, že nikde nevycestujeme a tento fakt je jasný už nejméně 3 týdny. Přesto ředitel CK uvádí, že storno k dnešnímu dni je již méně než 60 dní. Nechápu proč rozhodnutí zdržuje když už před 3 týdny musel i pan ředitel vědět, že se zájezd neuskuteční. Další věc, která mně irituje je to, že máme zaplaceny pouze zálohy, ale pan ředitel chce účtovat storno poplatku z celé částky. Cestovky uvádějí, že již zálohy jsou odeslány na resorty (čemuž se mi ani moc nechce věřit), ale i kdyby, hotely ani cestovky nemohou přece inkasovat za výdaje pro klienty, kteří vůbec nepřijedou. Podle mne by resorty cestovkám měly peníze vrátit, neboť klienti nepřijedou a tudíž nebudou mít žádné výdaje Je sice pravda, že nám pan ředitel nabízel vouchery na příští rok, ale i toto řešení je naprosto nevyhovující hned ze dvou důvodů. Jednak proto, že dnes není jasné že se zájezdy uskuteční příští rok, protože v televizi členové vlády vyslovili předpoklad, že Češi se k moři nepodívají 2 roky a pak náš zájezd se skládá ze seniorů, někteří mají víc než 70 let a tudíž není jisté, že se příštího roku dožijí. Dočetla jsem se že cestovky nemají nárok v této situaci požadovat jakékoliv storno poplatky a klienti mají nárok na vrácení celé částky. Cestovka ani resorty do zájezdu nic neinvestovaly tak proč mají inkasovat tučné částky za „nic“. Já chápu, že cestovky musí z něčeho žít, ale připadá mi to jako hyenismus, když někdo chce vydělávat na této situaci v podstatě když nevypravují letadlo a pro klienty neudělaly vůbec nic. Je to jako by prodavačka chtěla zaplatit za rohlíky které zákazníkovi neprodá protože je nemá. A při tom,někteří na vysněnou dovolenou šetří celý rok nakonec nikde nepojedou a ještě zaplatí za to, že zůstávají doma. Teď v dubnu bychom měli doplatit zbytek částky což nikdo z nás samozřejmě neudělá. Odpovězte mi tedy prosím jestli cestovka má nárok strhnout storno poplatek a ještě z částky, která vůbec nebyla zaplacena. Za odpověď děkuji

  Odpovědět

 • Pavel

  5 dubna, 2020

  Macik1032: Podle obchodních podmínek bych se divil, kdyby na to právo neměla. Mohou si po stornu naúčtovat vynaložené reálné náklady a vy máte na požádání právo od pořadatele zájezdu dostat nějaké vyčíslení těchto nákladů. Toto potvrdila ČOI. Pak je ještě možnost celé to doplatit a spoléhat na to, že se zájezd neuskuteční a vznikne vám nárok na celou částku zpět. To je ale velice riskantní a už se objevují případy těch, kteří měli odjet koncem března/začátkem dubna a buď s nimi ani nikdo nekomunikuje, nebo jako kolovrátek nabízí voucher na příští rok. To je asi něco jako zahrát si ruletu, protože vzít si voucher na často i desítky tisíc od někoho, kdo nejspíš do 3 měsíců skončí v konkurzu opravdu nezní moc rozumně. Návrat celé částky zpět je v této situaci podle mě naprosté sci-fi. Měli jste stornovat hned, jak to začalo být vážné, teď už vás asi docela oholí na stornu. Bohužel to už pak neřeší ČOI, ale soudy, každopádně dávejte ČOI do kopie mailů, často to pomůže.

  Odpovědět

 • macik1032

  6 dubna, 2020

  Děkuji za odpověď, ale přesto chci ještě na ni reagovat. Píšete, že si mohou naúčtovat vynaložené reálné náklady, ale ty přece žádné nevznikly. CK se brání, že už zálohy odeslali na daný resort. Víte co je zajímavé? Že tvrdí že resort jim už peníze nevrátí, ale při tom nám nabízejí voucher s možností vycestovat do úplně jiné destinace. Pak se zde nabízí otázka, jak je možné když peníze jsou odeslané na daný objekt, my údajně můžeme vycestovat někde úplně jinde. Logicky vzato…..CK zálohy nikde neodeslala jinak by nemohli nabízet jinou destinaci.

  Odpovědět

 • Pavel

  6 dubna, 2020

  Pro ne je stezejni ted nic nevracet. Za rok, dva, take hodnota penez, co jste vlozil, nebude uz takova, ted je inflace 4 procenta, ale kdyz se rozdavaji penize vsem, inflace by mela logicky zrychlovat, takze ted date treba 40 za zajezd, a za dva roky pojedete na zajezd v realne hodnote 25-30….

  No a proto by vam meli poskytnout vycisleni nakladu storna a myslim, ze muzete pozadovat i treba vypisy z bankovniho uctu atp., ze skutecne zaplatili. COI to potvrdila a mate na to narok.

  Odpovědět

 • KaFi

  6 dubna, 2020

  Do Turecka? Z vás bude mít Erdogan radost … platit za dovolenou v Turecku … kdo může podporovat tento režim …

  Odpovědět

 • KaFi

  20 dubna, 2020

  Hotely nevlastni Erdogan, ale jsou vetsinou v soukromych rukou nebo je vlastni i zahranicni spolecnosti. To je jako kdybyste napsal, ze cizinci, co jezdi do Cech, podporuji Zemana.

  Odpovědět

 • Anonym

  5 dubna, 2020

  Také jsem zprvu přemýšlšla o voucheru , ale nechce se mi doplácet zbytek – poslední platba.
  Měli by jsme mít podle zákoníku právo na vrácení celé částky, kterou také požaduji, ale blu style si jede svou v podobě voucheru, nebo zaplacení skutečných nákladů cestovné kanceláře – i kdyz storno mělo být pouze 1500 kč za osobu.
  Tím to bych se chtěla zeptat, zda by jste se klienti této kanceláře nechtěli nějak domluvit a jednat společně a donutit cestovke k vrácení peněz.

  Odpovědět

 • Anonym

  5 dubna, 2020

  Mám stejný problém s Blue Style, budu podávat žalobu. Odlet je 27.7.2020 a oni si chtějí nechat 21.000,- ze zájezdu

  Odpovědět

 • Anonym

  5 dubna, 2020

  Dobrý den, tentýž případ s Blue style, vystornováno včas na storno poplatek 1500 na osobu. Chtějí si nechat 25000,- K hromadné žalobě bychom se přidali, 6 osob.

  Odpovědět

 • Blu style

  5 dubna, 2020

  Dobrý den. Také máme stejný problém s blu style ,ruším dovolenou včas 5 mesicu pred odletem ,za 4 osoby si chtějí nechte 30 000,.kč jsem pro hromadnou žalobu. Váži si klientů.

  Odpovědět

 • Invia vs BS

  6 dubna, 2020

  Taktéž. Zájezd od BS přes Invii, odlet 27.7. . Zaplaceno 73 tis. , výpověď podaná 19.3., storno od Invie vypočítáno na 9 tis. – vše od Invie podepsané. BS nabídlo 15 tis. k vrácení. 30 tis. blokuje Invia. Budu řešit soudní cestou. Ale už nyní se s penězi loučíme 🙁

  Odpovědět

 • Pavel

  6 dubna, 2020

  Ohledne Blue Style nebo jakekoliv jine cestovky, pozor na to, oni maji v podminkach vzdy jen minimalni storno, coz muze byt tech 1500 na hlavu, ale urcite v jejich podminkach je, ze storno se pocita ze skutecne vynalozenych nakladu, coz mohou byt i desitky tisic. Tech 1500 na hlavu je opravdu jen minimum a soud s tim nic neudela. Stornujte co nejdrive, abyste do bezedne jamy nemuseli poslat dalsi penize. A taky mate pri stornu narok pozadovat od cestovky konkretni vycisleni nakladu. Tam, kde clovek zaplatil treba 30 a storno je 20, tam se pak soudit o tech 10 urcite da, ale bude to problem, v cestovkach ty penize uz davno nejsou a resorty jim ty zalohy zpet urcite jen tak neposlou v teto situaci. Jinymi slovy, cim mene poslete do cestovky penez, tim lepe pro vas.

  Odpovědět

 • Blue style

  6 dubna, 2020

  Dobrý den. Tak mám úplně stejný problém.Odlet v červenci a zaplaceno za čtyřčlennou rodinu 29000,-. Teď si chtějí za storno nechat 26000,-. Je to neskutečné.

  Odpovědět

 • Anna

  6 dubna, 2020

  K hromadné žalobě na CK Blue Style bych se moc ráda připojila. Teď jsem komunikovala s pojišťovnou ERV, kde mám přes BS sjednáno pojištění a ujistili mě, že CK musí vrátit celou uhrazenou částku za neuskutečněný zájezd pokud nebudu chtít voucher. Vcelku na CK „nenadávali“, doporučili vyčkat, prý mají hodně práce s vyřizováním zrušených zájezdů.

  Odpovědět

 • Anna

  6 dubna, 2020

  Ještě přidávám odkaz na ČOI, kde je stejně jako u MMR napsáno, že CK musí vyplatit podle NOZ celou částku za neuskutečněný zájezd:
  https://www.coi.cz/faq/koronavirus-a-prava-spotrebitelu/
  Nicméně ČOI nemá žádný nástroj, jak CK přinutit peníze vrátit, to může jen soud (za několik let už CK nebude existovat). Tak co s tím? Není tu nějaký advokát, který by pomohl?

  Odpovědět

 • Pavel

  6 dubna, 2020

  Anno, advokat nepomuze, kdyz v cestovce nejsou penize. Muzete podat 100 zalob, cestovka se prevede na nejakeho prazskeho bezdomovce a v zapeti skonci uplne a vase naroky budou nedobytne, zatimco majitele si otevrou novou dalsi cistou cestovku. Ted je hlavni minimalizovat castku za storno, tzn. stornovat co nejdrive a pozadovat vycet tech storno nakladu, na to ma klient pravo. Kdo uz vsechny prachy poslal, je mi ho lito…

  Odpovědět

 • Anna

  6 dubna, 2020

  Přesně tak se mi to jeví, pane Pavle, že si majitel CK založí jako Tunisan jinou CK. V Průhonicích má rezidenci jako Babiš, takže zatím je kde brát. Zájezd jsem stornovala (několikrát opakovaně, s elektronickým podpisem), ale vůbec nikdo se nikdy nevyjádřil a ani mi nevyčíslili storno poplatky. Sami zájezd nezrušili, i když ho měli již dne 2.4. uskutečnit. Vrátit by mi měli plnou cenu. Byli jsme v blbý čas u blbé CK:(

  Odpovědět

 • k prispevku od Pavla

  20 dubna, 2020

  Prosim, jak jste prisel na to, ze v cestovce nejsou penize?Jen v roce 2018 mela CKF trzby 6,2 mld Kc. Od podzimu 2019 novy majitel: REWE Group, vlastník řetězců Billa a Penny Market, tak tímto krokem rozšiřuje svůj záběr na trhu cestovního ruchu. Patří pod ní také značky Exim Tours (ČR, Polsko) a Kartago Tours (Slovensko, Maďarsko). Její aktivity na cestovním ruchu zastřešuje skupina DER Touristik. Tem uurcite penize nechybi.

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2020

  Dobrý den,stejný problém. ze zájezdu u BS odjezd až 23. 9 za 27 700 zaplacena záloha 15 800 a za storno chtějí abych doplatila ještě dalších 1 280. Telefon nezvedají přidám se určitě také k žalobě.

  Odpovědět

 • Anonym

  7 dubna, 2020

  Taky bych se přidal k žalobě
  Skrobanek9@seznam.cz

  Odpovědět

 • zaloba

  30 dubna, 2020

  take bych se prifala k zalobe:)

  Odpovědět

 • zaloba

  30 dubna, 2020

  chci se pridat k zalobe dekuji.
  lucie.barvinkova@seznam.cz

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2020

  Mám tentýž problém s Blue Style.Pobyt 16.6. stornován včas a chtějí si nechat 20.000 ze zájezdu

  Odpovědět

 • Dovolená-Djerba

  5 dubna, 2020

  Dobrý večer,mám zaplacené dvě zálohy a koncem dubna bych měla zaplatiti třetí-poslední zálohu.Dovolená v Tunisu s odletem 12.6.2020.Řešila jsem přes Invií.Tel.nikdo nezvedá.Na emaily nikdo neodpovídá.Běží mi lhůta 65 dní.Chtěla jsem se s paní domluvit a poradit se,zda ještě doplatit,protože mě odkazují na podmínky smlouvy,nebo už neplatit a čekat?ale at pak nemám problém,že jsem nedoplatila zbytek?S kým se dál poradit?o voucher zájem nemám,raději bych pak chtěla vrátit peníze zpět.No a čekat,než se ozvou den před odletem?Když jsem naposled telefonovala s paní z Invie,říkala,zavolejte si začátkem dubna a dořešíme situaci,ted ticho po pěšině a nevíme co dál?

  Odpovědět

 • BlueStyle

  6 dubna, 2020

  U nás je to, to samé. Odlet 15. 5. Storno poplatek 19956 Kč

  Odpovědět

 • Pavel

  6 dubna, 2020

  Okamzite stornujte a dalsi penize neposilejte. Uz byste je nikdy nevidela. Maximalne by vam dali voucher na pristi rok, ale za rok uz taky davno nemusi existovat.

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2020

  Myslíte poslední a tu nejvyšší částku už neposílat,i když je to dané v podmínkách smlouvy?storno jsem chtěla,ale nikdo se neozývá,nezvedá tel.Nikdo nereaguje na mé dotazy a požadavky.

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2020

  Odstoupení od smlouvy musíte poslat bud písemně doporučeně,nebo emailem,telefonicky nic nevyřizujete,to je jako důkaz nic!!

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2020

  Odstoupení od smlouvy posílejte emailem nebo ještě lépe písemně doporučeně.Telefonicky nic nevyřizujete,jako důkaz pak nemáte nic!

  Odpovědět

 • Žaloba

  6 dubna, 2020

  Pridávam sa k hromadnej žalobe! Fraňová

  Odpovědět

 • Anonym

  7 dubna, 2020

  Dobrý den ,my si taktéž dopisujeme s Invii už přes týden a nemužeme se dohodnou,peníze nám nechtěji vrátit a letět máme 26 dubna ale všechno cestovka zrušila.
  Nic sme nestornovali ,ony si nastavili své podmínky a paragrafy na nich neplatí

  Odpovědět

 • Storno poplatky

  6 dubna, 2020

  Za normálních okolností se může stát, že se cestovce podaří Vámi stornovaný zájezd prodat jinému zájemci, tudíž nikdo nic netratí a vy zaplatíte jen minimální storno, oněch 1500 Kč, nebo podobně. Ovšem v současné situaci, kdy stornují skoro všichni, je to mimo realitu a většinou hradíte náklady na rezervaci ubytování, letenky, atd. Proto vychází tak vysoké storno poplatky.

  Odpovědět

 • Jana

  6 dubna, 2020

  Mám zaplacenu zálohu na zájezd odlet.1.června -Djerba.Dne 21.3.jsem poslala ck Blue style oznámení že odstupuji od smlouvy.Záloha činí 7590kč,odpověděli mi že pokud chci od smlouvy opravdu odstoupit,musím doplatit ještě 556kč,je to NEDOPLATEK STORNA ZÁJEZDU!! do 17.4.mám doplatit zbytek částky na zájezd,který samozřejmě nebudu platit,ale z těch vodu možností-zaplatit storno nebo si vzít poukaz na příští rok,je každá ta možnost vražedná.O ck Blue style jsem měla to nejlepší mínění,jezdívám s nimi opakovaně .Ovšem toto co předvádí,je neuvěřitelné.

  Odpovědět

 • Občanský zákoník

  6 dubna, 2020

  § 2533

  (1) Zákazník může před zahájením zájezdu od smlouvy odstoupit vždy, avšak pořadatel jen tehdy, byl-li zájezd zrušen, anebo porušil-li zákazník svou povinnost.

  (2) Je-li ujednáno odstupné, musí být jeho výše přiměřená. Přiměřenost odstupného se odvíjí od doby mezi okamžikem odstoupení od smlouvy a okamžikem zahájení zájezdu s ohledem na očekávané úspory nákladů a na příjmy z náhradního využití služeb cestovního ruchu. Není-li ujednáno odstupné, odpovídá jeho výše ceně zájezdu snížené o úspory nákladů a o příjmy z náhradního využití služeb cestovního ruchu. Na žádost zákazníka pořadatel výši odstupného odůvodní.

  Odpovědět

 • blue style

  6 dubna, 2020

  CK Blue Style jsou podvodnící, mě přinutili doplatit zájezd, když se mi moc už nechtělo, ale bylo vše dle sml. splněno a po 14dnech jsem dal storno za 20%, to už jsem byl naštvaný a nyní místo abych dostal peníze mě stornují cca 70% ze zájezdu. Já jsem vše splnil dle podmínek CK a oni se chovají jako podvodníci. Poukázku od takovéto společnosti nechci, když se chovájí takto. Rád bych se přidal k žalobě.

  Odpovědět

 • Žaloba.

  6 dubna, 2020

  Rád bych se přidal k žalobě Blue style,prosím kontakruj mě.Nevím jakým zpusobem se žaloby uchopit.bombastic238@gmail.com

  Odpovědět

 • Doplatek na zájezd který se z 90% neuskutčení

  6 dubna, 2020

  Dobrý den.
  Dokáže mi někdo fundovaně poradit. Mám zaplacenou zálohu 500,- Kč za zájezd začátkem července do Turecka. Podle situace je evidentní, že se zájezd neuskuteční. Nicméně CK Fischer mi řekla, že musím v Květnu doplatit 80.000,- Kč a pak se uvidí. Nevíte někdo co mě můžou udělat když jim doplatek nepošlu a poruším tím smlouvu? Nechci riskovat, že jim doplatek pošlu a oni mi ho za měsíc odmítnou vrátit i když zájezd bude zrušen. Děkuji

  Odpovědět

 • Jana

  6 dubna, 2020

  Pár dnů před zavřením poboček cestovek jsem volala do ck Blue style a ptala se,když už poslední platbu na zájezd nepošlu,bude se to brát jako bych to zrušila?Paní odpověděla že to nemám v žádném případě dělat.Jednou jsem podepsala splátkový kalendář a tak to musím dodržet.Ck by to po mne mohla vymáhat soudně.
  Vy tedy byste měl-pokud už víte že nikam nepojedete,poslat cestovce oznámení že rušíte zájezd.

  Odpovědět

 • Eva

  6 dubna, 2020

  Začátek července? Nikdo neví co bude za hodinu a proto nelze 100 % tvrdit, že se zájezd neuskuteční. Smlouvy mají být dodržovány, to už je podstata smlouvy jako takové. Všechny informace potřebné pro Vaše rozhodnutí jak postupovat a jakou odpovědnost za své jednání nést najdete v podmínkách Vaší cestovní kanceláře a díky autorce a ochotným advokátúm, kteří lidem bezplatně poradili, i v článku výše. Za nedodržení, respektive porušení smlouvy vždy ponesete odpovědnost.

  Odpovědět

 • Žaloba Blue -Style

  7 dubna, 2020

  Já to samé… zloději.

  Odpovědět

 • Doplatek zajezdu

  15 dubna, 2020

  Doplatek na zajezd bych v zadnem pripade neposilala. Zaplatili jsme cely zajezd s odletem 11.4. 2020 u Fischera uz v unoru a od te doby s nami nikdo nekomunikuje. Marne zasilame maily, nikdo neodpovida. Z automatu pak prisel poukaz, kde bylo primo napsano: v pripade, ze poukaz odmitnete, muzete situaci resit mimosoudnim jednanim. Takto se chova slusna cestovka? Udelat vam nemuzou vubec nic. Chtejte po nich POTVRZENI, ze se vas zajezd v danem terminu uskutecni a ze nebude zrusen. At se pod to nekdo podepise! Pokud vam ho nevystavi, nic bych neplatila. V Turecku se skokove siri nakaza a kdo vi, jaka bude situace zacatkem leta. Ani cestovka to vedet nemuze! Nam ani nesdelili, ze nas zajezd zrusili. To se muzeme jenom domnivat. A pokud si nejste jisty, obratte se s dotazem napr. na DTest. Ted jeste cekame, co odsouhlasi Senat a podle toho bude uplatnovat sve naroky.

  Odpovědět

 • k doplatku na zajezd, ktery se z 90% neuskutecni

  20 dubna, 2020

  Uz jste mel davno odstoupit od smlouvy. Na vasem miste nic bych nedoplacela. Zaplatili jsme cely zajezd a do dnes se nam nikdo neozval. Ted jiz je jiste, ze nikam nepoletite, tak vami pozadovany zajezd nemohou ani realizovat. Budou vam nabizet voucher s terminem pobytu, ktery je ve hvezdach. Rozhodne nic nedoplacet, pokud jste tak uz neucinil.

  Odpovědět

 • Eva

  6 dubna, 2020

  Když potřebují prodat zájezd tak se člověku často až úlisně podbízí, ale když je třeba řešit problémy, tak najednou nejsou k zastižení, a když náhodou jsou, tak jsou často i velmi nepříjemní. Řešíme doma 3 rúzné cestovky, ale je to jako přes kopírák. Neochota, agrese. O tuto situaci nikdo z nás nestál. Pokud nezkrachují a cestování se zase obnoví, budeme si velmi dobře pamatovat jak se k nám chovali v časech těžkých pro všechny.

  Odpovědět

 • Žaloba

  6 dubna, 2020

  Dobrý deň, ak budete podávať žalobu na CK blue style, rada sa pripojím.
  Storno poplatky mali byt vo výške 2×1.500,- + poistenie vo výške 1.180,- a dnes mi prišlo e-mailom, že poplatky na odstúpenie od zmluvy o zájazde budú vo výške 15.180,-. Nie sú schopní mi doložiť potvrdenia ohľadne tých Skutočne vynaložených nákladov. Ďakujem

  Odpovědět

 • Pavel

  6 dubna, 2020

  Jakkoliv chapu vasi situaci a je mi to lito, se zalobou neuspejete protoze:

  V případech neuvedených v odst. 6.2.1. VSP vzniká Blue Style za výše uvedených podmínek nárok na odstupné ve výši na straně Blue Style skutečně vzniklých nákladů, nejméně však….

  Toto je z jejich obchodnich podminek a tech poslednich 5 slov je zasadnich.

  Odpovědět

 • Blue style

  6 dubna, 2020

  Áno tomu síce rozumiem, ale tieto posledné slova tam pred mesiacom neboli a telefonicky ma pred mesiacom ujistili, že storno bude vo vyšle 4.180,-

  Odpovědět

 • Pavel

  6 dubna, 2020

  Ty slova tam byly, ty VOP plati od 2018 a vsechny kancelare to maji +- stejne napsane….

  A rusil jste pred mesicem nebo ted? To je taky rozdil, bohuzel.

  A na vycisleni tech nakladu mate narok, takze muzete pozadovat jejich dolozeni, kdyby se jim nechtelo, tak ze Vam to potvrdila COIka.

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2020

  Rušila som pred mesiacom. A až dnes mi prišiel email ohľadne výšky odstupného. Inak komunikácia na bode mrazu.

  Odpovědět

 • Anonym

  7 dubna, 2020

  Přesně tak
  Techposk 5skov tam ebyko mám to dokonce vyfocené , tabulka storno poplatků

  Odpovědět

 • Foto

  7 dubna, 2020

  Máte vyfotené? Tak super!

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2020

  Nedoložili mi žiaden doklad a ani nič čo by preukazovalo vysku nákladov za ktoré si účtujú 15.180,-. Rsp. 14.tis
  1.180,- je poistenie

  Odpovědět

 • Opatření MMR

  6 dubna, 2020

  Připravuje se vládní návrh opatření, že cestovky za zájezdy zrušené od 20.3. do 31.8. 2020 nebudou muset vracet okamžitě finanční prostředky, ale budou mít odklad, aby zvládly nastalou situaci.

  Odpovědět

 • Jana

  6 dubna, 2020

  Teď jsem to slyšela, vrácení peněz se bude týkat jen osob nad 65 let a zdravotně nějak postižených. Ostatní dostanou voucher. Tak jsme v háji:(

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2020

  Už jsme napsali nesouhlasný e-mail na vládu a panu Hamáčkovi za poslaneckou snémovnu, kde předložený návrh rozporujeme. Lobby cestovních kanceláří si bere jako rukojmí klienty a to je nepřípustné. Pomáhali jsme jim všichni v dobrých časech za nemalé peníze k zisku oni nás za to, když jsme reklamovali nekvalitní služby, posílali do háje. A teď nás chtéjí vydírat? Kdo vlastní Exim tours a Fischera? Němci. Kdo vlastní Čedok ? Poláci a před nimi turci. Kdo vlastní Blue Style? Tunis či kýho čerta. Atd. ….A kdo na tento byznys tlačí dál. SMARTWINGS, který dluží kam se podívá. Jsme rukojmí nebo ne?

  Odpovědět

 • Jana

  8 dubna, 2020

  Jaksi jsem nepochopila opatreni proc senioři od 65 roku? Pokud toto opatreni ma platit, tak by mělo plati pro osoby pobirajici starobní duchod bez omezeni veku…

  Odpovědět

 • Seznam

  6 dubna, 2020

  Na těchto stránkách jsou shrnuta dosavadní opatření jednotlivých CK ke stornu:
  https://www.dovolena.cz/koronavirus-prehled-vyjadreni-ck-moznost-zmeny-nebo-storna-zajezdu

  Odpovědět

 • Anony,

  6 dubna, 2020

  Tady najdete to bezpráví !!
  https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ck-budou-mit-moznost-odlozit-vraceni-penez-za-zrusene-cesty/r~2024d990781a11eab0f60cc47ab5f122/

  Odpovědět

 • Anonym

  6 dubna, 2020

  Prosíme všechny, zašlete prosím svúj slušně vyjádřený konstruktivní názor na neschválení předloženého návrhu Ministerstva pro místní rozvoj. Můžete se obrátit na vládní politiky či poslance kterým dúvěřujete, kontakty jsou veřejně k dispozici, tohle přece nemůže projít ! Nechceme úvěrovat soukromé firmy, které nepatří do kritické
  infrastruktury státu. Každého z nás tato nechtěná situace něco stojí, ale cestovky si nás berou jako rukojmí. A Smartwings, který skoro z poloviny vlastní číňané a který poškozeným zákazníkúm již roky dluží na nevyplacených kompenzacích spoustu penéz, už dotovat vúbec nechci. I nám dluží peníze, právní nárok máme potvrzen, ale doposud nezaplatili. My se tedy alespoň pokusíme o obranu. Díky všem, kteří to udělají, protože nikdo jiný to za nás neudělá !

  Odpovědět

 • Smluvne podminky

  7 dubna, 2020

  Dobrý den, máte prosím niekdo fotografii smluvnych podminek jeste než CK doplnila vetu “odstupné ve vysi skutecne vzniklych nákladu, nejmene však”
  Protoze táto veta tam je cerstve a tlustym zvýraznená a mení tedy vse. Dekuji

  Odpovědět

 • Jana

  7 dubna, 2020

  V lednu t.r.jsem si koupila zájezd u ck Blue style.Tato ck má jako nejmenší částku storna uvedenu částku 1500kč.Všobecné smluvní podmínky:……………“V případech neuvedených v odst.6.2.1.VSP/eurovíkendy/vzniká blue Style za výše uvedených podmínek nárok na odstupné ve výši na straně Blue Style skutečně vzniklých nákladů ,nejméně však:v případě odstoupení od smlouvy nejpozději 60dní/včetně/před zahájením čerpání služeb uvedených ve smlouvě:1500kč za každého cestujícího uvedeného ve smlouvě.atd.Bohužel to tam mají uvedeno již dříve,ne tedy až nyní.Jak jsem zjistila,spousta lidí odstoupila od smlouvy,i já tak učinila,ovšem nijak jsem si nepomohla.Do 30dní mám doplatit do storno poplatku 556kč,moje záloha 7590kč nestačí ani na jejich storno poplatek.Pokud budu souhlasit s poukazem,zřejmě budu muset doplatit třetí,největší zálohu/to je jen můj dojem,nikde jsem se toho nemohla dopátrat/,tzn.že v cestovce budu mít poukaz a protože jsem senior,který ale ještě věkově nedosahuje 65let,nemůžu poukaz odmítnout.A čekání do srpna příštího roku,jestli uvidím své peníze,je jako dát si sportku.

  Odpovědět

 • Anna

  7 dubna, 2020

  Jsem na tom podobně, ale daleko hůř, protože jsem zaplatila celou částku 60 tis., a měla odletět 2.4. Bohužel se mnou nikdo od 13.3.2020 nekomunikuje, a ani mi žádnou konkrétní nabídku nebo výpočet storna či čehokoliv dalšího nedal. Já je kontaktuji každý den všemi dostupnými způsoby. Myslím si, že ten, kdo zaplatil zálohu, s tím komunikují, protože ještě něco mohou dostat, kdo zaplatil celou částku a zájezd byl zrušen krizovým stavem, na toho se úplně vybodli, protože jeho peníze už mají:(

  Odpovědět

 • Anonym

  8 dubna, 2020

  pokud jsou uzavreny hranice nedodrzela vasi dovolenou cestovka a meli by vas brzo kontaktovat s navrhy ja si psala o informace a za dva dny nabidka prisla maji toho moc

  Odpovědět

 • Jana

  8 dubna, 2020

  Pro p.Annu:pokud jste zákazník ck Blue Style,napište jim na email : smlouva@blue-style.cz.

  Odpovědět

 • Anonym

  8 dubna, 2020

  nedoplatite az kdyz si vyberete pristi rok dovolenou takze castka kterou jste ted dali na zaloze a potom doplaceni podle vyberu hotelu a sluzeb woucher pouze na castku zalohy

  Odpovědět

 • Anonym

  7 dubna, 2020

  Ano mám to vyfocené

  Odpovědět

 • Anonym

  8 dubna, 2020

  Mužete mi to zaslat? Prosím

  Odpovědět

 • Dodatečně změněné obchodní podmínky storna

  19 dubna, 2020

  Řeším totéž… CK Fischer… nenapadlo mě v říjnu, kdy jsem to objednávala podmínky vytisknout… bylo to tam formou odkazu na jejich web a tam to změnili…..

  Odpovědět

 • k prispevku dodatecne zmenene obchodni podminky storna

  20 dubna, 2020

  Podminky byste mela mit spolu se smlouvou. Pokud vam smlouvu zaslali mailem, tak pak i cestovni podminky. Jestli mate zajem, muzu vam je preposlat a nebo si muzete pockat, az otevrou kancelare a pozadat o jejich katalog, ve kterem budou puvodni podminky.

  Odpovědět

 • Nedoplacená dovolená

  8 dubna, 2020

  Dobrý den, mám zaplacenou u Invie jednu zálohu, ve výši 7250 Kč, na další nemáme peníze, jelikož manžel je OSVČ a přišel teď o práci než se zruší karanténa. Z cestovky po nás chtějí 52000 storno, no blázni. Když to budu ignorovat a nezaplatím to co se stane prosím, pokud někdo víte? Odlet měl být 1.7.2020, ale s malými dětmi bychom neletěli ani tak.
  Děkuji

  Odpovědět

 • Jana

  8 dubna, 2020

  To neví nikdo,já bych to rozhodně neplatila a obrátila bych se přímo na Invii,abych zjistila co zamýšlejí.
  No 52 000storno,to musíte mít zájezd za 100 000ne?

  Odpovědět

 • Jana

  8 dubna, 2020

  Ted jsem na stránkách INVIA zjistila toto:máte tam na konci článku o řešení situací se zájezdy kolonku „vyplnit formulář“a“zajímá mne storno“.Pak se vám prý ozvou pracovníci cestovky.

  Odpovědět

 • Nedoplacená dovolená

  8 dubna, 2020

  Jsme ve stejné situaci, zaplacená záloha u Blue Style cca 6.000,- za Egypt v hodnotě 47.000,-. Další zálohy už jsme neposlali, nejsme padlí na hlavu. Poslali jsme výpověď ze smlouvy a cestovka v e-mailu vyčíslila stornopoplatek ve výši 26.000,-. Výpověď poslaná doporučeným dopisem s potvrzením pošty formou SMS o času doručení. Na e-maily není dobré reagovat, jen písemně, dopisem. Klidně si s nimi budeme dopisovat a žádat prokazatelně vynaložení nákladů od CK formou výpisů z účtů, potvrzeních o platbách atd., atd. Na vouchery jim kašleme, za pár měsíců cestovka nemusí existovat a peníze jen tak vyhodit do vzduchu nechceme. Klidně se budeme i soudit.

  Odpovědět

 • Anonym

  8 dubna, 2020

  Děkuji za reakce, už řeším i s naším právníkem. Ano, přes 90 000 dovča na řeckém
  OSTROVĚ, 4 LIDÉ NA 14 DNÍ, NO BOHUŽEL SE NIC NEKONÁ A NEJSEM ,,PITOMÁ“ abych jim teď v této situaci poslala 52000 storno. S Invií řeším, už jsem jim psala, že nic navíc nepošlu a žádám storno, zašlu tedy i písemně a pak ať se děje co se dějě.,,

  Odpovědět

 • Anonym

  9 dubna, 2020

  Podepsala jste smlouvu, takze platbu po vas muze ck soudne vymahat.

  Odpovědět

 • Nedoplacení dovolené

  9 dubna, 2020

  To sice může, ale já se budu bránit stejnou cestou, to se můžou teď soudit s celou republikou. Jak jste řešil vy? Na výzvu doložení skutecně vzniklých poplatků nereagují. Psali mi, že zaplatili letenky a ubytování, to je přeci nesmysl..storno jsem poslala e-mailem několikrát.

  Odpovědět

 • Anonym

  9 dubna, 2020

  Ck zaplatila zalohy na ubytovanini a letenky a penize zpet ji zahramicni partner ani letecka spolecnost nevrati. Doporucuji zajezd nerusit a pockat jak se bude situace vyvijet.

  Odpovědět

 • 9 dubna, 2020

  No a tady něco nechápu. Před týdnem letecká společnost Qatar cestovce i oficiálně tvrdila, že let 1.5. bude uskutečněn. Dnes je potvrzena zpráva, že Qatar v púli dubna končí a začít má zhruba zase od 1. června. Ale na webu uvádí, že peníze nevrátí, jen přebukovat nebo voucher. Jak je to možné, když v EU je nařízeno vrátit peníze, když cestující voucher nechce! A jsme zase znova u té arabské mentality, milují peníze Evropy aj. Katarský šejk si múže do letecké společnosti nalít kolik peněz chce na rozdíl od EU, kde na to musí být shoda a předpis. Vadí mi, že Qatar létá do EU, tak by měl mít vúči těmto cestujícím stejnou povinnost a NE si zase jenom přijít vydélat a jinak nic neplnit! Viz článek EK: Žádné vouchery, cestující musejí i v době koronaviru dostat za zrušené lety peníze z
  09 Dub 2020 A to mi tedy hodně vadí! A vlastně to platí i na Smartwings, takže je tu rozpor s českými cestovkami, protože letecký dopravce by měl vrátit peníze za letenky ! A cestovka je teď bude kvúli zparchantělému zákonu držet neoprávněně, zákon nezákon. EU nařizuje dodržet legislativu pro všechny. Prostě je to fakt bordel!

  Odpovědět

 • NE

  9 dubna, 2020

  Tak poslanci včera v noci tu lumpárnu Asociace cestovních kanceláří schválili, podívat se jak která strana hlasovala múžete zde, aby jste si to všichni pamatovali až budou volby.
  https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=72718&l=cz
  Dnes by měl schvalovat Senát. Verzi po připomínkách se nám nepodařilo nalézt.
  V tuto chvíli všichni co tu řešíme nějaký postup, se vydáváme do ohromné nejistoty!
  Tento zákon si zalobovali čeští milionáři, kteří nechtějí přijít o svúj majetek. Podívat se múžete zde
  na ACKČR https://www.ackcr.cz/kontakty/.
  Například paní Viková je majitelka cestovky Canaria travel kdy její manžel ing. VIK je ve Smartwings
  spolu s miliardářem J. ŠIMÁNĚ. Zákon umožňuje skrytou podporu společnost Smartwings, protože veřejnou podporu dostat prozatím nesmí z dúvodu zvýhodňování. Jak zaznělo v televizi na ČT 1, tak pan Šimáně je kamarád pana premiéra. Máme jim to zaplatit my všichni. Ať si dojdou do banky pro bezúročnou pújčku, vzali si nás všechny jako rukojmí!!

  Odpovědět

 • Anna

  9 dubna, 2020

  Máte prosím nějakou dobrou radu, co dál? Zřejmě nás donutili si vzít poukaz, protože se mnou CB Blue Style nekomunikovala od 13.3., ale včera se ozvala, a jako jediné řešení mi nabídla voucher a 10% slevy z nově vybraného zájezdu. Nevěřím jim, a mám jich tak akorát dost, ale mám nechat propadnout 60 tisíc a nebo čekat, zda za 1,5 roku nezkrachují, úvěrovat je a snad peníze dostat? I když…mohou si dodatečně vymyslet nějaké další poplatky…

  Odpovědět

 • 9 dubna, 2020

  Dobrý den, vidím to tak, že jste už rozhodnutí učinili. Teď se snažte žít a být co nejvíce v klidu a až to celkově situace umožní, poukaz co nejdříve využijte a odjeďte si odpočinout. V daný okamžik se asi víc dělat nedá. Věřte si, že to pro Vás dobře dopadne. Hlavně si poukaz okopírujte, případně si kopii nechte úředně ověřit jako shodnou s originálem a listiny si bezpečně uložte na více místech. Obeznamte věrohodné příbuzné, kde je případně máte uloženy. Zkopírujte si i všechny listiny k púvodnímu zájezdu. Teď jsme na tom všichni podobně a musíme vyčkat, až bude lépe.

  Odpovědět

 • 9 dubna, 2020

  No a pokud jste rozhodnutí ještě neučinili (z vaší zprávy to nelze přesně zjistit), tak s nimi komunikujte i nadále. Nikdo neví kdo zkrachuje a kdo to ustojí, záleži to na tom JACÍ JSOU HOSPODÁŘI ! Blue Style zase tak malá cestovka není. Jejich byznys jim vydělával peníze a oni taky doufají, že jim znovu vydělávat bude. Ale ani věštec Vám teď neřekne co bude dál. Poukaz má být ze zákona pojištěn, cestovka tohoto typu také, tak nám nezbývá, než jim věřit. Ale dost často jsou pojištění proti úpadku CK jen na jeden rok. Teď se dívám a pojistku mají platnou do 31.12. 2020

  Odpovědět

 • Postřeh

  9 dubna, 2020

  Rozhodující je, zda byli pojištění v době, kdy jste kupovali zájezd. Zda jsou pojištění teď a dokdy, je zcela irelevantní.

  Odpovědět

 • 9 dubna, 2020

  Nepředpokládám, že by byl někdo tak mimo a nakupoval u nepojištěné cestovky. Do kdy jsou pojištěni irelevantní není, poukaz má platit déle než pojistka kanceláře, riziko tam je. Kdo donutí CK aby se znovu pojistila, když si to vymyslí jinak a obejde platné zákony? Striktní chytrost v tento okamžik není na místě. Místo kritiky podávejte kvalitní rady, těch hraběcích je pořád všude dost.

  Odpovědět

 • Anonym

  10 dubna, 2020

  Kazda ck musi byt ze zakona pojistena. Bez toho to nejde a obejit se nijak neda.

  Odpovědět

 • 10 dubna, 2020

  Konec naivity, v době internetu jsou k dispozici všechny informace, celý článek sem fakt kopírovat nebudu. U 150 cestovek je nejasné pojištění proti úpadku. Zcestná informace, hájí se MMR
  26.2.2019
  Prodeje dovolených na léto 2019 jsou v plném proudu, přesto Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) netuší, zda je pojištěno proti úpadku 150 tuzemských cestovních kanceláří. Informoval o tom portál FAEI.cz, který údaje zjistil z volně dostupných dat zveřejněných samotným ministerstvem. To je za cestovní ruch zodpovědné. Pro pořádaní zájezdů je pojistka proti krachu základní podmínkou. MMR se nicméně proti tvrzení FAEI.cz ohradilo, podle úřadu se jedná o zavádějící a nepřesné informace.
  Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/ministerstvo-nevi-jestli-je-proti-upadku-pojisteno-150-cestovek-tvrdi-portal-20190226.html

  Odpovědět

 • 10 dubna, 2020

  A v této souvislosti by mne i zajímala informace, nakolik mají pro rok 2020 a v jaké výši, jednotlivé cestovky splnénou povinnost plateb do GARANČNÍHO FONDU CESTOVNÍCH KANCELÁŘÍ, když MMR spolu s ACK ČR musí používat klienty jako rukojmí ?
  Dne 1. 7. 2018 nabyl účinnosti zákon č. 111/2018 Sb., kterým byl změněn zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, ve znění pozdějších předpisů. Zákonem č. 111/2018 Sb. byl zřízen garanční fond cestovních kanceláří.

  Odpovědět

 • Jana

  9 dubna, 2020

  Blue Style se prezentovala vždycky jako rodinná cestovka,jezdila jsem s nimi opakovaně-žádný problém.Ted jsem zjistila že ji vlastní jediný člověk-Tunisan.Máte pravdu že zase tak malá cestovka není,ale ted se chová jako by byla malá cestovka které se zrovna moc nedaří .Viz ty šílené sumy které požadují,pokud chce člověk zájezd zrušit.At už to dopadne s klienty a jejich zájezdy všelijak,myslím že lidi jim už napříště věřit nebudou.Já tedy rozhodně ne.

  Odpovědět

 • 9 dubna, 2020

  Nechci zobecňovat, jsou mezi nimi i určité výjimky, ale…..To víte, arabská mentalita, jsou tu aby na nás vydělali, plácají nás po ramenou když se daří a chtějí se kamarádit se slovy „ty kamarád“. Ale jinak jsme jim ukradení, mají zájem především o naše peníze a mladé slečny, kterým blbnou hlavu, aby se za ně provdaly a oni se tak dostali k papírūm do EU. Ale jsou to arabové, muslimové, mají odlišnou víru a mentalitu. A když přijde špatná doba, tak je už nezajímáme. Oškubat a pryč.

  Odpovědět

 • Jana

  10 dubna, 2020

  Nejen mladé slečny-viz vlastní zkušenost.Jinak samozřejmě pravdu,a tak si myslím že ani jedna z těch dvou variant které mi cestovka nabízí jako řešení,není dobrá-své peníze nikdy už neuvidím.

  Odpovědět

 • Anonym

  9 dubna, 2020

  Vouchery jsou pojistene proti pripadnemu upadku ck, takze se nemusite bat, o penize neprojdete.

  Odpovědět

 • Vouchery

  11 dubna, 2020

  Vouchery by měly být převoditelné na jinou osobu, aby ti, co cestovat nebudou chtít, mohli předat vouchery těm, co cestovat chtějí. Zároveň by se tím vouchery rychleji „odjezdily“.

  Odpovědět

 • Anonym

  11 dubna, 2020

  Nektere ck to tak maji, ze ho muzete vyuzit vy nebo ho nekomu darovat.

  Odpovědět

 • 14 dubna, 2020

  Bohužel, opravdu jen některé. Dnes nám přišlo, že naše mají být nepřevoditelné na kohokoliv jiného. Naše CK není nic chudého. Je to vše jen o chtivosti a morálce jakých si vlastníkū soukromé společnosti. To že jim to následně ve 2. kole stejně zláme vaz, si popírači jiných názorú nechtějí vúbec připustit. Proč bychom se do takové cestovky mli kdy vracet, utrum a šlus. Je to jako s lidmi, o kom vím, že je podrazák, nechci ho ve svém životė do posledních dnú již nikdy vidět.

  Odpovědět

 • k voucheru

  15 dubna, 2020

  Pekna blbost. Jak muzou byt vouchery pojisteny, kdyz nekterycm cestovkam konci pojisteni v tom lepsim pripade 31.12 20 a na dalsi rok jest pojisteni neuzavrely? Podivejte se na stranky cestovky jak to ma s pojistenim a hned budete vedet na cem jste. A co kdyz mezitim vyhlasi upadek? Tak vam voucher v roce 2021 bude k nicemu!

  Odpovědět

 • NE

  9 dubna, 2020

  TADY JE VŠECHNY MÁTE PŘEHLEDNÉ, oni to vymysleli.

  Předseda AKC ČŘ Honorární konzul republiky Mauricius v Česku JUDr. Vladimír Dolejš DC SERVICE Dolejš consulting service

  Petr Krč za cestovní kancelář ATIS

  Mgr. Zdeněk Kříž za společnost In public group

  PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová za TYRKYS, škola kultury podnikání v cestovním ruchu, s.r.o

  Poznamka: To tedy nevíme co budou ve škole naše děti vyučovat, asi že se zákazníci berou jako rukojmí?

  Lenka Viková, generální ředitelka cestovní kanceláře Canaria travel, manžel – charterová letecká přeprava dovolenkářů z ČR nechvalně proslavené Travelservice nyní Smartwings, přes 49 % vlastněná číňany.

  Konkurent zaniklého Holidays Czech Airlines, který odstranil z trhu agresivním podnikáním proti původní ČSA, pro hodnotu značku a prá je následně pohltil.

  Ondřej Rušikvas nedávno odešel z ERV Evropské pojišťovny, kterou v roce 1992 společně s Vladimírem Krajíčkem spoluzakládal. Nově se stal COO/Deputy Chairmanem cestovní kanceláře Blue Style. Poznámka – jsou prezentováni jako kvalitní, ovšem pozor, mají smlouvy plné výluk a právních kliček, pojistnou událost?, no to raději nee.

  Josef Trejbal prodejce letenek aj…ASIANA

  Richard Bílý společnost DATA AUTOTRANS s.r.o.

  RNDr.LADISLAV HAVEL cestovní a informační kancelář Ciao
  Stanislav Zeman přešel do Čedoku z cestovní kanceláře Fischer
  Michal Veber nezávislý konzultant v oblasti cestovního ruchu
  26. 2. 2020 · Pokud ne, tak cestovní kancelář bez odkladu, většinou do týdne, vrací peníze. Řekl to výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří
  Pozn. LEŽ JAKO VĚŽ JE BĚŽNOU NORMOU V ČR !

  Petr Kostka, obchodní ředitel EXIM TOURS

  A všem velmi dobře známý arogantní Jan Papež 6. března 2020 12:21
  Doporučení premiéra Andreje Babiše, aby Češi necestovali kamkoliv do Itálie, rozlítilo zástupce cestovních kanceláří. Vyjádření premiéra, které zřejmě způsobí další vlnu stornování lyžařských nebo poznávacích zájezdů do země, totiž považují za virtuální bezpečnostní opatření. Pohyb italských turistů po Česku totiž není nijak omezený. …..

  Podle Papeže ale takovéto opatření ztrácí smysl v případě, že není vyhlášeno recipročně, tedy, že není doporučení ze strany EU, aby byla Itálie uvržena do karantény. Nynější nařízení totiž může kromě už špatné situace v prodeji lyžařských zájezdů ohrozit i prodeje letních dovolených
  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/koronavirus-italie-zakaz-cestovat-babis.A200306_114527_eko-doprava_cfr

  2018

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/na-dovolenou-individualne-nebo-s-cestovkou-podle-experta-nabizi-cestovni-kancelare-radu-vyhod-46033

  Na dovolenou z Česka ročně vycestuje 3500 lidí. Většina stále ještě volí možnost dovolené s cestovní kanceláří. Podle Jana Papeže, místopředsedy Asociace cestovních kanceláří, je hlavním důvodem pojištění.

  Naše poznámka! Nám tedy pojištění za 1200 Kč na osobu včetně storna zájezdu od ERV, nebylo naprosto k ničemu, na nic se nám prý nevztahuje !

  Odpovědět

 • Anonym

  15 dubna, 2020

  My mame to same. Asi to bude tim, ze sama cestovka je u ERV pojistena a jeste CK dohazuje ksefty od klientu, aby se ERV napakovala.

  Odpovědět

 • Menší cestovní kanceláře

  9 dubna, 2020

  Dobrý den, nevím, jak si pan Drha může dovolit říct, že malým CK hrozí větší nebezpečí úpadku. Jsem majitelkou jedné z nich a své závazky vůči klientům plníme, peníze, těm kteří si to přejí, vracíme bez prodlení, většinou okamžitě, max. do 24 hodin, nepotřebujeme vouchery. Jsme zdravá firma, nezatížená žádnými úvěry z dřívějška. Takováto vyjádření nás velmi poškozují !!! Je samozřejmé, že o slušných firmách nebo lidech se nikdy nepíše.

  Odpovědět

 • Anonym

  9 dubna, 2020

  Dobrý den,

  prosím o jméno Vaší cestovní kanceláře. Tohle je jednání na úrovni. S takovou cestovkou ráda někam v budoucnu vycestuji.

  Odpovědět

 • Jen klid

  9 dubna, 2020

  Klienti, kteří jezdí se svojí cestovkou pravidelně, dobře vědí, s kým mají tu čest. Nějaké pindy a hysterie na internetu nehrají roli. Když se nájemcům odloží placení nájemného, to je v pořádku. Ale pozdržení plateb o rok, a to ještě ne nutně u všech CK, a klienti se z toho můžou posrat…

  Odpovědět

 • 9 dubna, 2020

  Aha, už chápeme, s tímto slovníkem komunikujete se svými klienty? Takovou dovolenou se IV. cenovou skupinou by nikdo z našich přátel ani z rodiny nepřežil, brrrr.

  Odpovědět

 • Ne ne

  9 dubna, 2020

  Jsem taky klient. Jen nemůžu vydržet, když tady čtu ty nářky lidí, kteří vlastně dosud ještě ani o nic nepřišli. Zachovejte klid.

  Odpovědět

 • 9 dubna, 2020

  Tak ty ostatní taky trochu chápejte, všichni nemúžou mít stejné uvažování jako Vy, každý člověk má jinou míru stresu a znalostí. Nejsme všichni stejní. A ta sprostá slova jsou fakt zbytečná, trochu úroveň, prosím. Překvapuje mě, že tu smazali můj příspěvek, který byl slušný a z veřejně dostupných informací, ale byl na dost na tělo a někdo to nechtěl, ale sprostá slova zde ponechají ?!

  Odpovědět

 • Tak jo

  9 dubna, 2020

  Někdy má takové slovo své opodstatnění, aby trochu vyburcovalo. Přijde mi trochu alibistické psát p****t. Je to slovo jako každé jiné. A docela s nimi šetřím.

  Odpovědět

 • 9 dubna, 2020

  No a pak taky, stát se chová direktivou v rozporu s právem, takže dúvěra v něj samozřejmě klesá. Díval jste se včera na Poslaneckou sněmovnu, když o zákonu jednali? Jde jim hlavně o vlastní koryta, tak chápu, že jsou tady lidi na nervy. Jen mě děsí za jakých podmínek byli lidé ochotni uzavírat smlouvy na statisíce peněz. Až teď objevují, co měli mít načteno a prověřeno před uzavřením smlouvy. Ta neznalost a bezbřehá naivní dúvěřivost mne spíš děsí !

  Odpovědět

 • Jana

  9 dubna, 2020

  Nemáte pravdu,můžete s cestovkou jezdit pravidelně,a pokud se nestane nějaká mimořádná situace,/jako nyní např/tak nepoznáte s kým máte tu čest.To je jako v partnerství,pokud se nestane situace která prověří vztah,jak se ten s kterým žijete i dvacet let,zachová,tak pořád nevíte s kým žijete.

  Odpovědět

 • Souhlas

  9 dubna, 2020

  Souhlasím. A právě takovou zkoušku důvěry teď zažíváme. Po opatření vlády my klienti zas tak moc neztrácíme. Ale docela nerad bych byl, kdyby zmizely z trhu cestovky, se kterými jezdím na inspirující poznávací zájezdy.

  Odpovědět

 • Jana

  10 dubna, 2020

  A vy tedy cestovkám opravdu věříte že že příští rok s nimi opravdu odjedou klienti,kteří jim svěří na celý rok peníze určeny na zálohu na letošní zájezdy?Kolik myslíte že ty příští zájezdy budou stát,o kolik se navýší cena takových zájezdů?A opravdu věříte že ti klienti kteří se letos rozhodli zájezd zrušit a cestovka jim napočítala nevídané sumy za storno poplatky,uvidí své peníze do 31.srpna příštího roku?Ti klienti dělají takový cirkus hlavně proto že jim nevěří.

  Odpovědět

 • neduvera v cestovky

  15 dubna, 2020

  Spravne. Taky cestovce neverime. Uz jen to, ze s nami vubec nekomunikuje, je vrchol arogance a to by chtela pozdrzet co nejdele nase penize, aby nahodou nekrachla! V jakem state to zijeme?

  Odpovědět

 • 15 dubna, 2020

  Bohužel v takovém, jaký všichni spoluvytváříme. Sklízíme co jsme si většinou zaseli – zvolili. Já tedy osobně NE. Pokud chceme lepší stát, musí se na tom podílet většina, jinak se to nikdy nezlepší.

  Odpovědět

 • Anonym

  20 dubna, 2020

  Kdy by vam nekdo pozdrzel vyplatu na rok, taky byste jasal?

  Odpovědět

 • Pavel

  9 dubna, 2020

  Až se začne opět cestovat, tak se podle toho, co tady čtu obávám, že nikdo nepojede jinak, než na last minute. Po této zkušenosti dát někomu peníze třeba půl roku dopředu může dát jen nenapravitelný optimista…

  Odpovědět

 • Jana

  9 dubna, 2020

  Máte pravdu.A nebo ten kdo je nabyl velmi lehce.Např.já pečuji o osobu blízkou,celý rok nikam nejdu,žádné kafíčka s kamarádkami,žádné tanečky,plesy,grilovačky,jsem vytížená vlastně 24h.V noci spím „na půl ucha“,kdyby ten o koho pečuji,něco potřeboval.Jednou ,někdy dvakrát za rok si dopřeju dovolenou u moře,s přípl.za jednolůžk.pokoj samozřejmě.Ten o koho pečuji je v době mé dovolené umístěn v odlehčovací službě.
  Takže dvoje platba.A ted mi ck naúčtovala storno poplatek ve výši 7590kč,k tomu ještě 556kč,záloha nestačí na storno poplatek.Jen proto že jsem si dovolila zrušit zájezd,i už proto že se samozřejmě v mém termínu nikam nepojede a i proto že osobu blízkou v žádném případě koncem května nikde neumístím.Nemíním aby někde něco chytil,je to dost brzký termín.Nestěžuji si,tak to prostě mám já.Jo ale kdybych souhlasila s poukazem,to by byla jiná,to by cestovka reagovala jinak.

  Odpovědět

 • Od nyní jen last minute

  9 dubna, 2020

  Plný souhlas – a to si prosím přečtěte jak se upravili podmínky pojištění všech pojišťoven pro nové pojistky uzavřené od cca 9/3 dále (datum se liší dle pojišťovny, ale rozhodně to bylo velmi rychlé)

  1. pojištění storna se nevztahuje na důvod, že cílová destinace se dostane na seznam rizikových zemi

  2. pokud pojedete do země jež je na seznamu rizikových zemí, tak vám nebude plněno zdravotní pojištění.

  Tedy nově, když bude chtít jet do země kde došlo např k zemětřesení a vypadlo tam vše – tak na storno zapomeňte, avšak když to přesto risknete tak vám nezaplatí ani paralen. Super – to ty cestovky musí položit, protože to si opravdu již nikdo normální nekoupí ani dovolenou na Slovensko víc než 30 dní předem.

  PS: samozřejmě nově výluky pro pandemie, epodemie a viry jsou tam ze všeh plnění

  Odpovědět

 • Chladnou hlavu především

  9 dubna, 2020

  Vy jste vůbec nepochopil, že pojištění storna slouží především k tomu, když onemocníte těsně před začátkem zájezdu (příklad), nikoli když dojde k epidemii (příklad) v cílové zemi. V takovém případě zruší seriózní CK zájezd sama, přece nepoveze klienty „do horoucích pekel“. Jenom to chce prostě počkat, vždycky se čeká do poslední chvíle. Prostě se hraje takový poker, no. Kdo ho zažil už několikrát, nevzrušuje se. A nemusí jít ani zrovna o epidemii.

  Odpovědět

 • 9 dubna, 2020

  No to taky není úplně pravda, máme stále platné pojištění, které se nám vztahuje i na pandemii i epidemii, u nás např. čekáme na vratku za letenky za 100%. Pokud nám nevrátí, tak to chceme uplatnit právě na tuto pojistku se ztrátou 20%. Voucher nechceme protože ho už nevyužijeme. Ale jak všude psali a tady to rovněž někdo zmiňuje, že pojišťovny, které toto měly součástí pojistek, to okamžitě v púvodní podobé stoply a pojistky přepsaly na nové podmínky, takže už ta možnost už není.

  Odpovědět

 • Eva

  14 dubna, 2020

  Také jsem se o to zajímala, a každá CK má své vlastní nové podmínky, tak je to i u pojištění storna atd. A vůbec nejde o nařízení vlády s vyjímkou pro seniory 65+ atd. Nikdo nic. CK nemá z čeho vyplácet a to je to jedna z největších.

  Odpovědět

 • 14 dubna, 2020

  Nové podmínky platí od nového data a ne zpětně. 65 let -ten nový zákon není v podmínkách CK a ještě není doschválen. Čtěte pozorněji. Pokud se Vás to týká, tak klid.

  Odpovědět

 • No nevím

  12 dubna, 2020

  Ani last minute vám nepomůže, pokud vypukne epidemie. A už budete mít zaplacenu plnou cenu zájezdu.

  Odpovědět

 • Pavel

  13 dubna, 2020

  Pomůže docela dost. Když koupíte zájezd a za týden jedete, je daleko menší doba ve které se něco může stát, než když koupíte a zaplatíte zájezd půl roku dopředu. Kamarád jezdí v létě vždy do Chorvatska a platí to tam přímo bez prostředníků a ubytování si hledá týden před odjezdem. Teď ví, že nikam nepojede a neutopil v tom ještě žádné peníze, na rozdíl od mnoha, co tu teď řeší storna, právníky atp.

  Odpovědět

 • 14 dubna, 2020

  Míchají se tu jablka a hrušky. S cestovkou nebo soukromě, autem, vlakem či letadlem…. každý typ závazku vychází jinak. Dle mého názoru i podle toho podrazu a vydírání co nám dnes napsala cestovka, jednoznačně dojde k rozsáhlé změně v cestovním ruchu a to možná navždy. Řada lidí se odhodlá cestovat samostatnė za podmínek, na které se budou snažit mít sami vliv, aby netratili a nebyli rukojmím soukromých firem. Část lidí přestane cestovat již navždy a vystačí si s ČR nebo jednoduchými výlety do okolních zemí. Ten obrovský konzum cestování, který tu do teď byl, nejspíš navždy skončil. Zdravotní rizika, finance, nejistota komu se vydáváte na milost a nemilost, zdražení či snížení kvality některých služeb, to vše změní celý turistický sektor.

  Odpovědět

 • Pavel

  14 dubna, 2020

  jj, to je pravda, to promíchání, ale ve výsledku je to jedno, jestli týden předem bookujete ubytování v Chorvatsku sám a pak tam jedete po vlastní ose, nebo týden předem bookujete last minute all inclusive zájezd s leteckou dopravou přes cestovku. Vtip je zkrátka v tom čase, že nečekáte půl roku nebo i víc, jestli se někde něco nepo…. Ani pandemie koronaviru se nerozjela během týdne.

  Odpovědět

 • 14 dubna, 2020

  Mít sám vliv, tím myslím, že teď bude tolik volných kapacit na ubytko, že si nemusím bookovat vúbec nic. Jedu a jsem volný jako pták a pokud jsem trochu přizpúsobivý a nemusím bydlet na této ulici s tímto číslem popisným, kde musím nutné mít výhled na moře tak si budu moci vybrat co budu chtít a všude po světė se mi ještė budou podbízet. Těch lidí co už nechtěli nikdy pracovat a jen pronajímat jsou miliony. Hotely aj. budou prosit o hosty. Nepotřebuji už jezdit na opačný konec světa v této nejisté dobė a vystavovat se búhví jakému riziku. Tomu se říká, přizpúsobit se novým podmínkám. A za pandemii múžou ti nenažraní pracháči, kteří aby nepřišli o své enormní zisky, lobbovali u světových a politických lídrú, aby vše tajili, zlehčovali a popírali.

  Odpovědět

 • Pavel3

  11 dubna, 2020

  Máte prosím někdo podobnou zkušenost: smlouva uzavřená se slovenskou CK přes Invii.sk, uhrazená první splátka a druhá má být 15.4.20. Odlet na dovolenou z letiště Pardubice 4. 6.20 návrat 11.6.20. Dne 23.3.20 jsem zaslal odstoupení od smlouvy na základě neodvratitelné a mimořádné situace. Invie ode mne požaduje do 15.4.20 uhradit i druhou poslední splátku. Na mé odstoupení Invie nereaguje a nepochybně mne od nich čeká vyčíslení odstupného.

  Odpovědět

 • Jana

  11 dubna, 2020

  Pokud jste 60dní před odjezdem na dovolenou zaslal odstoupení od smlouvy,nemůžou chtít doplacení zbytku zájezdu,když se tento neuskuteční.Nic bych neplatila.Storno poplatky vás neminou,tak jako všechny.

  Odpovědět

 • Náhrady formou poukazů

  14 dubna, 2020

  16. dubna 2020 bude Senát schvalovat návrh zákona upravující oblast cestovních smluv, který bude upravovat vydávání cestovních poukazů místo finančních úhrad. Bude umožňovat jak vracení zaplacených záloh, tak náhrady zaplacených storno poplatků formou poukazů. Poukazy budou platit rok od doby původně plánovaného odjezdu zájezdu (tzv. ochranná doba). Pokud zákazník v mezidobí poukaz nevyužije, bude mít nárok na vrácení peněz do 14 dní od skončení platnosti poukazu, tj. nejpozději do 14. září 2021 pro zájezdy s odjezdem 31. srpna 2020. (Zájezdy s odjezdem 1. září 2020 a později zatím neřeší.)

  Odpovědět

 • 14 dubna, 2020

  Návrh zákona byl v připomínkách mírně pozměněn. Některé cestovky do schvalování zákona odmítají komunikovat ve vėci rušení zájezdů a odstoupení od smluv, dnes jsme v této věci dostali mail.

  Odpovědět

 • Co dál

  14 dubna, 2020

  To je logické. Na konečné znění zákona čekají CK i klienti. Do té doby zatím věci ponechávám v klidu. Rozhodným okamžikem pro mě bude, až dospěju do bodu, kdy je potřeba buď stornovat, nebo se s CK domluvit. Pokud to půjde, jsem ochoten jim ponechat prostor časový i finanční, pokud nebudou chtít komunikovat, nezbude než stornovat natvrdo. Předpokládám, že ta ochota komunikovat tam bude.

  Odpovědět

 • nevraceni platby za neuskutecneny zajezd

  15 dubna, 2020

  Je to presne tak, jak nekteri pisete. Ani nase cestovka (Fischer) s nami nekomunikuje. Na nase telefonaty odvidali referenti stale stejne vyhybave: musite byt trpelivi, atd. Uz skoro mesic nic jineho od nich nezaznelo. Nakonec jsme odstoupili od smlouvy my a stejne nam do dnesniho dne nikdo neodpovedel a to jsme meli letet 11.4 2020! Jsou to stejni smejdi jako ti, co lakaji na predvadeckach z lidi penize. JAK MUZOU ZADRZOVAT PENIZE, KTERE NEJSOU JEJICH, ALE KLIENTU? A to pry, ze zijeme v pravnim state!!! A poslanci jim jdou jeste na ruku! Psala jsem dopis na MMZ a mimo jine mi bylo sdeleno, ze by 14 tisic lidi v cestovnim ruchu prislo o praci. A co tech 150 tisic, kteri pracuji na DOHODY a dodnes vlada nerozhodla jak jim pomuze??? Taky vicekrat s touhle cestovkou nikam nepojedeme a budeme se hodne rozmyslet, jestli s nejakou jinou. Verim, ze takovych nas bude vic. CK si zcela jiste upravi a osetri cestovni podminky, tak aby to bylo v jejich prospech. Klient bude zase bez sance. Viktorie

  Odpovědět

 • VOUCHER

  15 dubna, 2020

  Lidi, nebudte hloupi a nesedejte jim na lep ohledne nabizenych voucheru. Dala jsem si tu praci a podivala se namatkou na cca 20 CK a jejich pojisteni proti upadku atd. Nyni slibuji, ze poukazy jsou pojistene, ale to je lez, protoze mnoho cestovek ma pojisteni uzavrene na rok a v ruzne terminy, takze nekterym konci pojisteni napr. 31.12. 2020, take ale 31.1. 2021 – proste je to ruzne. Prijde mi nesolidni, kdyz ACK i MMZ mluvi za cestovky a tvrdi, ze jsou vouchery pojistene. Pojistene byt jeste nemohou, maximalne tak do konce tohoto roku, ale urcite ne na dalsi rok!!! A co kdyz mezitim nektera cestovka zkrachuje? Jak muzou slibovat neco dopredu, co jeste nenastalo ??? Jak maji CK nastavene pojisteni, se muze kazdy podivat na jejich strankach.
  Radim nic neuspechat a nejdrive precist moznosti. Oni vouchery nejsou zadna vyhra. Maji opet sve podminky, ale v neprospech klienta.

  Odpovědět

 • Anna

  15 dubna, 2020

  Teď jsem se dívala na mou CK Blue Style, největší podvodníky, kteří vůbec nekomunikují, a pojištění mají sjednané na dobu neurčitou, ale zaplacené jen do konce roku 2020. Nicméně měl zaujal text pojištění proti úpadku a zajímalo by mě, zda se vztahuje pojištění i na neuhrazenou částku za další rok, např. za rok 2021:

  Pojistitel potvrzuje, že pojistník uzavřel ve smyslu zákona č. 159/1999 Sb., o některých
  podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, pojistnou smlouvu na pojištění záruky pro
  případ úpadku cestovní kanceláře.
  Pojištění se sjednává pro případ, kdy pojištěný z důvodu svého úpadku
  a) neposkytne zákazníkovi, na kterého se vztahuje smlouva o zájezdu uzavřená
  s pojištěným (dále jen „oprávněná osoba“), dopravu z místa pobytu v zahraničí do místa
  odjezdu nebo do jiného místa, pokud je tato doprava součástí zájezdu,
  b) nevrátí oprávněné osobě zaplacenou zálohu nebo cenu zájezdu včetně ceny zaplacené za
  poukaz na zájezd v případě, že se zájezd neuskutečnil,
  c) nevrátí oprávněné osobě rozdíl mezi zaplacenou cenou zájezdu a cenou částečně
  poskytnutého zájezdu v případě, že se zájezd uskutečnil pouze z části.
  Počátek pojištění: 1.1.2011
  Pojistné období: 1.1.2020 – 31.12.2020
  Pojištění se sjednává na dobu neurčitou.
  Pojištění se řídí pojistnými podmínkami PP-INS-1806 pojištění záruky pro případ úpadku
  cestovní kanceláře a pojistnou smlouvou.

  Odpovědět

 • Anonym

  15 dubna, 2020

  Tohle by asi nejlepe zodpovedel pravnik. Pokud o tom premyslim, domnivam se, ze by to mohlo byt podobne jako s pojistenim u auta, kde se pise: pojisteni se sjednava na dobu neurcitou s pojistnym obdobim na 1 rok…
  Dle meho soudu je CK Blue Style pojistena pouze do konce tohoto roku a tim i pripadny voucher. Pokud by mela problemy a krachovala by, tak tezko muze byt voucher pojisten i na rok 2021, kdyz toto pojisteni jeste nezaplatila. U povinneho ruceni take platite pouze na konkretni obdobi. Nikdy ne dopredu na nasledujici rok.

  Odpovědět

 • 15 dubna, 2020

  No zaplatit na dobu neurčitou takové pojištění nelze, proto platí sjednané podmínky mezi CK a pojišťovnou trvale do nějaké sjednané změny, ale pojistné období je už konkrétní převážně 1 rok. To CK uhradí, na delší dobu neplatí právě asi proto kdyby ukončila činnost. Řady cestovek podváděly již dříve, vyvedly majetek a nechaly to padnpout, ať si všichni pomúžou jak chtějí. Byly soudní spory s pojišťovnami, protože řada CK byla předlužených a pojišťovny mají své prachy hodně rády a nechtějí je dát. Otázkou zde také je na JAKOU VÝŠI ŠKODY JE každá jednotlivá CK pojištěna? Proto taky MMR byla nucena zřídit již v textu zmíněný FOND. Bohužel, tam to pro rok 2020 nevypadá dobře, protože se asi bránily CK a platby jim byly sníženy, takže tam moc peněz nebude. A pojišťovny se bojí a nechtějí platit, majitelé a milionáři se také bojí o svúj zlatý dúl a svúj nemovitý i movitý majetek a tak prostě vymysleli, že z nás udělají blbce. Nejdřív oficiálně v médiích popřou, že si zákazníky berou jako rukojmí, a pak, přesně tohle udělají s tím, že MY MUSÍME ZACHRÁNIT PRACOVNÍ MÍSTA JINÝCH, téch co pro ně pracují. Dohodly se natom cestovky s pojišťovnami a Ministerstvem pro místní rozvoj za pomoci lobbingu.

  Odpovědět

 • 15 dubna, 2020

  Část vyjádření ERV- naší drahé pojišťovny, 1 200 Kč za 1 osobu,
  Tato pojišťovna hovoří o “ klientech“, myslím, že by bylo vhodnější nám třeba říkat „hloupé peněženky“.

  Léčebné výlohy
  Pokud by klienti odcestovali do míst, kam MZV nedoporučilo cestovat nebo která jsou uzavřena v karanténě, cestovní pojištění se na ně nevztahuje. Rozhodujícím datem je den, od kterého nedoporučení či zákaz platí. Klientům, kteří odcestovali dříve, poskytujeme i nadále veškeré služby, na něž mají z našeho cestovního pojištění nárok, tedy asistenci, úhradu léčení a další.

  Plně podporujeme výzvu vlády ČR a doporučení MZV k návratu našich občanů do vlasti. Považujeme za velmi riskantní zůstávat v zahraničí ve snaze přečkat tam tuto zdravotní krizi. I v zemích, kde je nyní situace klidnější, se pandemie může začít šířit velice rychle a naše možnosti pomoci mohou být limitovány.

  Když naši klienti zůstanou dobrovolně v zahraničí, můžeme na základě individuálního posouzení snížit nebo odmítnout pojistné plnění. Výjimkou jsou dlouhodobé studijní nebo pracovní pobyty, na které se cestovní pojištění i nadále vztahuje.

  Našim klientům umožňujeme prodloužení pojištění na celou dobu, kterou musí strávit nuceně v zahraničí kvůli komplikacím s návratem do vlasti. Stačí, když se nám ozvou na naši zákaznickou linku.

  Riziko karantény v zahraničí
  Automaticky bezplatně prodloužíme pojištění na celou dobu, kterou klient musí strávit v karanténě. Stačí se pouze ozvat naší asistenční službě na 221 860 606.

  ERV Evropská se rozhodla nucené umístění v karanténě brát jako hospitalizaci v nemocnici. Proto klienti, kteří mají sjednáno pojištění obsahující náhradu za nevyužitou dovolenou anebo za pobyt v nemocnici, od nás dostanou kompenzaci za dobu strávenou v karanténě ve výši 1–2 tisíce Kč/den podle typu produktu.

  O umístění lidí do karantény rozhodují místní orgány, které by se rovněž měly postarat o náklady spojené s pobytem v karanténě. Cestovní pojištění se bohužel nevztahuje na ušlou mzdu, prodloužené parkování na letišti, náhradní letenky apod.

  V době karantény jsou naše možnosti pomoci klientům přirozeně omezeny místními opatřeními.

  Storno
  Pojištění storna nelze uplatnit na zrušení cesty v situaci, kdy Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučí nebo vláda zakáže cestovat do destinace anebo dojde k uzavření oblasti místními úřady. Klienti by se měli obrátit na CK, prodejce letenek, dopravce či hotely a domluvit se na změně destinace či termínu.

  Pojistné podmínky navíc stanoví, že při zrušení cesty do oblasti, která se řadí mezi rizikové, nebo kde politická, zdravotní či jiná situace může vyvolávat obavy z cestování, jsme oprávněni pojistné plnění snížit o polovinu. Samotná obava z koronaviru v oblasti, kam má klient cestovat, tedy není důvodem pro uznání storna.

  Pojištění storna se nevztahuje na situace, kdy klient nemůže odjet na plánovanou cestu, protože je umístěn ve státem nařízené domácí karanténě.

  Odpovědět

 • Anonym

  15 dubna, 2020

  Vsechny ck maji pojisteni vzdy na jeden rok. Ale o penize na voucheru se bat nemusite. Ck vam vystavi voucher v dobe kdy mela platne pojisteni takze se na nej pojistka vztahuje.

  Odpovědět

 • Pojištění CK

  16 dubna, 2020

  Pokud jste kupovala zájezd v době, kdy byla CK pojištěna, je váš zájezd pojištěn proti úpadku CK. Nezapomínejte, že zájezdy na rok 2020 se pořizují začasté už na sklonku roku 2019.

  Odpovědět

 • 15 dubna, 2020

  No, vypadá to, že zítra budou mít v Senátu konečně taky něco na práci. Uvidíme co je to tam za experty. Zákon schválený poslanci je vědomý paskvil, je protiústavní, zpětná účinnost je protiprávní a celkově poškozuje spotřebitele v rozporu s platnými a účinnými evropskými předpisy. Měli jsme tam jakousi komisařku za oblast práva spotřebitelú, ta pro nás všechny udělala CO ? Měli byste si všichni pamatovat až pûjdete volit, kdo pro vás něco skutečně udělal a hlasoval proti nebo si jen o jiné otřel své špinavé boty. Koho si tu volíme s námi pak v takových časech zachází.

  Odpovědět

 • Hlasovani v Senatu

  15 dubna, 2020

  Hlasovani v SENATU bude obdobne jako v PS. Nedelam si iluze, ze by ten paskvil neodhlasovali. V tom navrhovanem zakone o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na odvětví cestovního ruchu se uvadi v§ 3 Ochranná doba:
  (1) Ochranná doba je doba, o kterou se odkládá vrácení plateb uhrazených zákazníkem nebo v jeho prospěch za zájezd, jestliže tento peněžitý dluh vznikl pořadateli zájezdu (dále jen „pořadatel“) v důsledku odstoupení od smlouvy o zájezdu podle § 2535 nebo § 2536 odst. 1 písm. b) občanského zákoníku.
  ALE OD SMLOUVY SE MUZE ODSTOUPIT JESTE Z DALSICH DUVODU, napr. dle § 2531 NOZ, Změna závazku ze smlouvy – to asi zamerne v textu chybi, COZ JE PRIPAD VETSINY KLIENTU CK NEBOT NAM POSOUVAJI TERMINY VNUCOVANYMI POUKAZY ZA NEUSKUTECNENE ZAJEZDY AZ NA ROK 2021. Ty prvni dva uvedene paragrafy si prosadily cestovky a jejich asociace, ktere chrani je. Pro klienta nic. A poslanci, aniz by se tim hloubej izabyvali, jim to odhlasovali. Jak bude potom klient chranen? Dle meho vubec nijak!

  Odpovědět

 • Neuskutecneny zajezd

  15 dubna, 2020

  Pokud cestovka sama zájezd zruší, protože nemůže své služby poskytnout, tak mají klienti nárok na vrácení plné ceny. Podobně to platí i pro zrušení ze strany zákazníků, pokud se má odlet či odjezd z ČR konat v době zákazu vycestování,“ potvrzuje právnička AK eLegal Alžběta Kokešová, která se specializuje na právo v marketingu a e-commerce.

  A co takhle obratit se na tuto pravnicku? At nam vsem poradi, jak jednat v situaci, kdy si ACK a CK vynutila zmeny v legislative ve svuj prospech? Jak mame postupovat, kdyz s nami cestovky nekomunikuji? To v tom novem zakone upraveno neni.

  Odpovědět

 • 15 dubna, 2020

  Protiústavnost zákona – viz nyní nalezený článek na tomto webu vpravo níže. Princip protiústavnosti je zcela shodný. To bude zítra mela !

  TISKOVÁ ZPRÁVA OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ MAJITELŮ DOMŮ (OSMD) K ZÁKONŮM TÝKAJÍCÍM SE ZMÍRNĚNÍ DOPADŮ EPIDEMIE KORONAVIRU NA NÁJEMCE
  INVESTICEPODNIKÁNÍVÝVOJ EKONOMIKY 15.04.2020 | 15:4

  Odpovědět

 • 15 dubna, 2020

  Dnes jsme po dlouhých tahanicích, už výhrúžkou donutili cestovku k otevřenému vyjádření, že zájezd s odletem na začátku května se ruší a nebude se konat. Zcela opomíjejí pracovněprávní aspekty celého problému kterým komplikují život svých „klientú“, kteří je dosud tak dobře živili. Včera to ještě popírali a lhali nám, že oni zájezd uspořádat mohou! Nechtěli to otevřeně vyslovit. Přestali zpětně, od začátku dubna přijímat odstoupení od smlouvy. Na jejich webu neni ani slovíčko o pandemii, o změněných právních podmínkách, prostě nikde nic. Všichni vydržte a bojujte.

  Odpovědět

 • Ubytování v chatě v ČR

  16 dubna, 2020

  Dobrý den,
  jak se bude řešit situace, když mám zaplacenou zálohu na pobyt v ČR – jedná se o pronájem chalupy přes web nabízející ubytování chalup a chat.
  Nyní je ubytování v hotelech zakázáno – toto není hotel, v chatě bychom byli sami.
  Vztahuje se na to zákaz? A pokud ano, mám nárok na vrácení zálohy?
  Samozřejmě s paní žádnou smlouvu sepsanou nemáme a web ani nenabízí nějaké storno podmínky…
  Děkuji.

  Odpovědět

 • 16 dubna, 2020

  Z přímého přenosu ze Senátu ohledně projednávání, a světe div se, ČT z jakýchsi záhadných příčin jednání vůbec nepřenáší, plyne, že senátoři jsou spíše proti ! Nejenom, že se dozvíme jak náš stát nefunguje dobře, snad máme i naději. Poslancúm to jen tak vrátit nechtějí, protože by je hned přehlasovali. Takže je otevřeně zjevné kde púsobí lobbisti, do které úrovně. A také jaké máme zákonné procedury a zákony pro obyvatele ČR.

  Odpovědět

 • Senát

  16 dubna, 2020

  Já jsem spíš měl pocit, že nevěděli, zda schválit, nebo ne. Nakonec schválili. Nejdůležitější otázka zůstala nezodpovězena, totiž zda doplácet druhou zálohu. Bohužel asi budou podle NOZ muset nejprve doplatit a pak si vzít nazpět poukaz. Ledaže by měli křišťálovou kouli, z níž by vyvěštili situaci v létě.

  Odpovědět

 • Senat

  16 dubna, 2020

  Pokud to v nove schvalenem zakone neni upraveno, tak proc byste mel cestovce neco doplacet, kdyz ona se NOZ taky neridi a vynutila si nove podminky? At vam vystavi poukaz na castku slozene zalohy. Nemuze preci platit neco z noveho zakona, neco ze smluvniho ujednani mezi cestovkou a klientem a dale podle NOZ. To uz by se zakaznik opravdu nemel o co oprit a cestovka by si vybirala, jen co se ji hodi.

  Odpovědět

 • NOZ

  16 dubna, 2020

  To je právě to. Někdo tam chtěl, aby to bylo jasně a srozumitelně řečeno. Upraveno je tak teď víceméně jen zrušení zájezdu ze strany CK. Vy můžete legálně jen zrušit se stornem, nebo nezrušit vůbec. Ale zrušit bez storna a odvolat se na epidemii, to je na soud. Ostatně se to v tom Senátu hodně řešilo, ale bohužel bez hmatatelného výsledku.

  Odpovědět

 • NOZ

  16 dubna, 2020

  Jeste pred schvalenim tohoto paskvilu (zakona) jste mohl odstoupit od smlouvy z duvodu uvedenych v zakone, na coz se poplatky nevztahuji. Neni to jako u storna, kdyz si napr. dovolenou rozmyslite a rozhodnete se nejet na zajed z jinych duvodu. Nejspis proto asociace a cestovky tlacily na legislativni zmenu s cilem co nejvice omezit prava klientu, coz je sice v rozporu s evropskou smernici, presto se jim to povedlo.

  Odpovědět

 • Otázka

  16 dubna, 2020

  Jsem zvědavý, co bude, až CK po otevření hranic řekne: „Do Španělska (či jinam) se jede, zájezd se neruší, poukaz taky nedostanete!“ To bude teprve tóčo!

  Odpovědět

 • info

  16 dubna, 2020

  Zdravím máme zaplacenou dovolenou u CK BLUE STYLE do Egypta v hodnote 28160 kč volal jsem na CK-a v rozhovoru mě bylo řečeno že peníze nevyplácejí jen nabízí další dovolenou o kterou nemáme zájem poradí nám někdo co dělat děkuji za info po případě tel 774580584 děkuji

  Odpovědět

 • info

  16 dubna, 2020

  Ted uz se budete muset ridit tim „protipravne“ schvalenym zakonem ve prospech cestovek. Jedina senatorka Seitlova rekla, ze je to v rozporu se smernici EU a ze pro zakon nebude hlasovat, prestoze Dostalova tvrdila neco jineho. Pani ministryne Dostalova se velmi vehementne primlouvala za schvaleni zakona, takze je jasny, komu slouzi. Cely prenos bylo mozne sledovat na internetu.

  Odpovědět

 • Schvalovani zakona v Senatu

  16 dubna, 2020

  Kdo sledoval projednavani „zakona ve prospech cestovek“, tak uz vi, ze byl schvalen. Pouze 3 byli proti, 16 se jich zdrzelo hlasovani. Presne jsem vedela, ze to takhle dopadne. Takze ted se vsichni zamyslete, jak dal resit vraceni penez (jake mate moznosti), pokud nechcete voucher.

  Odpovědět

 • Jo jo

  16 dubna, 2020

  Protože jediný hlasovatelný návrh byl návrh na schválení zákona. Nikdo nic lepšího nevymyslel, a tak nakonec zvítězilo „lepší něco než nic“.

  Odpovědět

 • Jo jo

  16 dubna, 2020

  To sice ano, ale presto mohli hlasovat proti zakonu jako ti 3 senatori. Snad jsou svepravny a pouzivaji vlastni rozum.

  Odpovědět

 • Protipravni jednani

  16 dubna, 2020

  SOS – Asociace, z.s. nedávno publikovala na svém webu souhrn zákonných práv zákazníků v souvislosti se zrušením zájezdu. V něm jsme mj. upozorňovali spotřebitele, že cestovní kanceláře v praxi mnohdy matou zákazníky tím, že jim prezentují výměnu zrušeného zájezdu za poukaz na zájezd (voucher) jako jediné možné řešení situace a odmítají zákazníkům vracet peníze, ačkoliv na to mají zákazníci právo. Vrácení zaplacených plateb zákazníkovi má dle § 2536a Občanského zákoníku proběhnout nejpozději do 14 dnů od odstoupení. Výměna zájezdu za poukaz je samozřejmě možná dle dohody stran a SOS – Asociace, z.s. nemá nic proti tomu, aby zákazník tímto způsobem projevil v této těžké době solidaritu s cestovní kanceláří a jejími zaměstnanci, ale cestovní kancelář nemůže toto řešení zákazníkovi vnutit navzdory jeho zákonným právům.

  Ministerstvo pro místní rozvoj však nyní přišlo s návrhem zákona (označený jako Návrh zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na odvětví cestovního ruchu), který má cestovním kancelářím umožnit, aby byl namísto vrácení peněz zákazníkovi vnucen poukaz na zájezd a cestovní kancelář tak nemusela zákazníkovi vrátit peníze po dobu tzv. „ochranné doby“, jež má skončit až 31.8. 2021. Zákazník by tak buď musel poukaz využít na základě nabídky cestovní kanceláře po uvolnění současných omezení, nebo by při nevyužití poukazu získal své peníze zpět až po uplynutí ochranné doby, tj. až v září 2021.

  SOS – Asociace, z.s. upozorňuje na to, že navržená úprava je v rozporu s evropským právem, kdy Česká republika je povinna dodržet směrnici EP a Rady (EU) 2015/2302 ze dne 25. listopadu 2015 o souborných cestovních službách a spojených cestovních službách, dle které zákazníkem zaplacené platby za zájezd, případně snížené o přiměřené stornopoplatky, musí být zákazníkovi vráceny „bez zbytečného prodlení a v každém případě do 14 dnů po ukončení smlouvy“ (čl. 12 odst. 4 směrnice). Tvrzení navrhovatele v důvodové zprávě o tom, že vyšší právní sílu než směrnice má nyní princip proporcionality a že návrh zákona sleduje splnění primárního cíle směrnice, kterým je „vysoký standard ochrany spotřebitele“, snad navrhovatel nemůže myslet vážně. Návrh zákona standard ochrany spotřebitele naopak zásadně snižuje a jeho jediným cílem je podpora cestovních kanceláří na úkor spotřebitelů.

  Navržená úprava má být použita retroaktivně, když se má vztahovat na zájezdy s termínem zahájení od 20.2. 2020 do 31.8. 2020. To je zcela nepřípustný zásah do již nabytých práv zákazníků, neboť mnoho spotřebitelů již realizovalo své právo na odstoupení od smlouvy o zájezdu, které byly tudíž zrušeny od počátku a zákazníkům vznikla peněžitá pohledávka na vrácení zaplacené ceny zájezdu dle zákona, do něhož se teď vláda retroaktivně „vlamuje“ a mění tak již vzniklá práva zákazníka. Takový retroaktivní zásah do práv soukromých osob je nepřípustný.

  Navržená úprava je právní paskvil. Z problematické ochranné doby jsou navrženy kazuistické výjimky, které logicky nemohou postihnout všechny situace, kdy je zadržení peněz zákazníkovi nespravedlivé. Např. OSVČ, kteří přišli o zakázky a příjmy v těchto výjimkách nejsou. V zákoně je několik dalších nelogičností, které by se v rámci standardního legislativního procesu jistě vyřešily, ale v případě schvalování tohoto návrhu ve stavu legislativní nouze hrozí, že bude schválen velmi nekvalitní právní předpis.

  SOS – Asociace, z.s. chápe záměr státu pomoci cestovním kancelářím vypořádat se s tíživou situací vzniklou v důsledku koronavirové pandemie. Není však možné, aby stát tímto způsobem nutil spotřebitele, aby to byli oni, kdo ponese finanční zátěž pomoci cestovním kancelářím a kdo tak ve svém důsledku cestovním kancelářím poskytne bezúročnou půjčku.

  Gerta Mazalová, předsedkyně SOS – Asociace, z.s. k tomu uvádí: „Mnozí spotřebitelé jsou také velmi ekonomicky zasaženi v důsledku opatření přijímaných v rámci boje s koronavirovou pandemií a na vrácení peněz ze zrušeného zájezdu nyní oprávněně čekají jako na určitý mimořádný příjem, který dle zákona mají dostat. Není fér, aby nyní stát rozhodl, že se tito spotřebitelé mají tohoto příjmu dočasně vzdát. Spotřebitelé samozřejmě mohou pomoci podnikatelům v oblasti cestovního ruchu a s cestovní kanceláří se na poskytnutí poukazu na zájezd dohodnout, ale stát je k tomu přece nemůže nutit. Stát by tímto návrhem ve snaze pomoci jednomu subjektu poškozoval subjekt jiný. Na pomoc cestovnímu ruchu se musí najít jiné zdroje.“

  SOS – Asociace, z.s. tak návrh zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na odvětví cestovního ruchu odmítá v celém rozsahu jako systémově špatný a apeluje na zákonodárce, aby tento návrh nepodpořili.

  Kontakt: Gerta Mazalová, předsedkyně SOS – Asociace, z.s., tel: 607 113 703

  Odpovědět

 • No jo

  16 dubna, 2020

  MMR údajně konzultovalo s EK situaci a ta prý k tomuto zákonu dala požehnání a ještě nás pochválila za selektivní přístup k výjimkám, které jsou tam včleněny.

  Odpovědět

 • Anonym

  16 dubna, 2020

  Tak to tvrdi MMR, ale kde je o tom zverejnen nejaky „pamflet“? To byly jen kecy k ovlivneni senatoru. Seitlova naopak rikala, ze je to v rozporu se smernici EU. A to si jeste Dostalova vybirala jen paragrafy, ktere se ji hodily do kramu.

  Odpovědět

 • 16 dubna, 2020

  Tohle jsme psali Senátu minulý týden do mailu a jak to dopadlo. Hlavně že tam mluvili o tom jak jim lidé píšou co všechno se děje u nepoctivých cestovek. Většina z nich ví, že je to úplně špatně, ale nikdo nebyl schopen nic řešit, pouze konstatovat. Jen již zmíněná senátorka Seitlová se zachovala profesně i morálně na úrovni. A ještě předseda senátu Vystrčil taky řekl své hned na samém začátku.

  Odpovědět

 • zajezd u CKF

  17 dubna, 2020

  Lidi, mate nekdo zaplaceny zajezd u Fischera s odletem do 31.5. 2020 a zadate vraceni penez?Ozval se vam uz nekdo a s jakym vysledkem? S nami nikdo nekomunikuje. Diky za info.

  Odpovědět

 • Asi

  17 dubna, 2020

  Předpokládám, že 20 dní před plánovaným zahájením zájezdu Vás bude CK kontaktovat, oznámí Vám zrušení zájezdu a nabídne jako náhradu finančního plnění poukaz s nejméně roční platností.

  Odpovědět

 • Anonym

  18 dubna, 2020

  Tak nas bohuzel 20 dni pred planovanym odletem nikdo nekontaktoval, sedime doma (nas zajezd se mel uskutecnit v prvni polovine dubna). Zadny poukaz nechceme, od smlouvy jsme odstoupili a pokud to nepujde po dobrem, tak jsme rozhodnuti vyuzit bezplatne sluzby o mimosoudnim vyrovnanim u COI.

  Odpovědět

 • 18 dubna, 2020

  Pro úspěšné mimosoudní řešení sporu musí být ochota na obou stranách, vzhledem k tomu, že protistrana dosud nekonala nejspiš skončíte u soudu. Nechci Vám brát iluze, ale s ČOI již zkušenosti máme a nejsou moc dobré, nemají kvalitní právníky, jsou to úředníci a moc jim to nejde od ruky. Z téhle situace jsou vydéšeni stejně jako okrádaní klienti cestovek, neumí reagovat, mají spíš naučené zažité postupy, bude toho tolik, že to budou házet pod stúl. Navíc je zde MMR, které mėlo celou problematiku uřídit, je to v její gesci. MMR se ale na lidi úplně vykašlalo a šlo na ruku cestovkám a tím i Smartwings, vždyť je za hnutí ANO. Celé propojení tohoto byznysu už tu bylo popsáno. A jak řekli politici, ježíš, ono nám to asi položí pojišťovací byznys, mají sice své zajišťovny, ale to asi neustojí, no a tak to hodili na každého jednotlivce, ať si každý tu svou ztrátu řeší po svém. Vždyť to vláda řekla, že ty ztráty musíme nést všichni. Úřady z většiny moc nechápou co jim vynervovaný jedinec popisuje jako porušení zákona, ony to dost často vidí jinak. Sundat rúžové brýle a řešit s CK svou situaci.

  Odpovědět

 • Anonym

  19 dubna, 2020

  Diky za nazor. Jednoduche to nebude, to pripoustim. Pak by to asi chtelo pravnika, ktery by se ujal hromadnych zalob. S cestovkou bychom to radi resili, ale problem je v tom, ze s nami nekomunikuje. Pokud zavolam na call centrum – v tuto chvili jediny dostupny telefon,
  tak nam nic referent nesdeli, jen ze mame cekat. Ale jak dlouho jeste? Jeden dokonce rekl, ze jsou jen pesaci a nemuzou rozhodovat. Coz je asi pravda, dostali instrukce od vedeni, jak se vymlouvat a oddalovat reseni, ktereho se klienti dozaduji.
  A k te ztrate, kterou musime nest vsichni: tak by nam v tom pripade mela kompenzovat vlada. Dokazu se smirit s tim, ze letos nikam nepojedeme, ale proc by mel nekdo neopravnene zadrzovat moje penize? To opravdu NE!

  Odpovědět

 • 19 dubna, 2020

  To nás tady štve všechny, že si nás vzali za rukojmí. Jaký název má ta Vaše cestovní kancelář, podíváme co jsou zač?

  Odpovědět

 • Překážka

  20 dubna, 2020

  Moje cestovka dokonce řeší, zda nemožnost vycestovat kvůli zavřeným hranicím není překážka na straně zákazníka, neboť CK za to prý taky nemůže.

  Odpovědět

 • 20 dubna, 2020

  Nesmysl, je to překážka na straně cestovky, že nemúže poskytnout zaplacenou službu zákazníkovi, protože ji vláda díky nepropustnosti hranic nebo nelétající dopravce neumožní smlouvu splnit z jejich strany, žádný zákazník!

  Odpovědět

 • zajezd u CKF

  17 dubna, 2020

  Lidi, mate nekdo zaplaceny zajezd s odletem do 31.5. 2020 a zadate vraceni penez? Ozval se vam uz nekdo a s jakym
  vysledkem? Diky za info.

  Odpovědět

 • storno ke smlouvě s vyčísleným přeplatkem

  17 dubna, 2020

  Dobrý den od 16.3.2020 mám z CK Fischer Storno ke smlouvě zájezdu s přeplatkem, ten den po mě chtěli i číslo účtu.
  Do dnes nemám peníze zpět a až dnes 16.4.2020 mne kontaktoval zaměstnanec s tím, že peníze se vracet nebudou a nabídl mi voucher, o kterém nevěděl, do kdy bude platit a nic víc. Samozřejmě jsem zatím žádný voucher nepřijala. Prý zavolají zase za týden až v senátu schválí postup. Moje otázka je, do kdy mi měli vrátit peníze na účet, není na to nějaká časová splatnost? 14 dní? Moc děkuji za info, jak postupovat.

  Odpovědět

 • CK Fisher

  18 dubna, 2020

  Dobrý den, jsem na tom stejně, zájezd zaplacený začátkem ledna za 45 tisíc stornován již 1.3., od té doby jen mail, že peníze vracet dle smlouvy do 14 dnů v této situaci nemusí a včera telefonát, buď mi změní termín zájezdu, nebo mi vystaví voucher na 39 tis (na stornopoplatky nárok mají) za který si u Fishera příští rok mám vybrat další zájezd. Takže mám na výběr z těchto dvou možností, peníze mi nevrátí. Dnes mi přišel mail a v něm mám jednu z těch možností potvrdit. Nehoráznost největšího kalibru. Storno zájezdu ignorují. Chtěla jsem již před měsícem od nich vyčíslit jejich náklady se zrušením zájezdu, za co si strhli 6 tisíc jako stornopoplatky…… žádná odpověď!Jen se obohacují na úkor zákazníků!

  Odpovědět

 • Anonym

  18 dubna, 2020

  Dobry den, dle zakona nesmi cestovka jednostranne zmenit smlouvu, t.j napr.termin zajezdu, misto pobytu atd. Vzdy s tim klient musi souhlasit, nemuzou to udelat bez vas. Novy zakon ze dne 164. 20 uvadi:
  (5)V případě, že zákazník nepožádá pořadatele o náhradní zájezd nebo nevyužije
  nabídky pořadatele k uzavření smlouvy o zájezdu, vrátí pořadatel zákazníkovi veškeré uhrazené platby nejpozději do 14 dnů od skončení ochranné doby (ochranna doba konci 31.8. 2021). Takze opet to stejne. Kdo nechce poukaz, bude cekat na penize, ktere prijdou nejdrive v zari 21. Dalsi moznost je mimosoudni reseni sporu (je to zdarma) a mozno podat u COI.

  Odpovědět

 • Anonym

  19 dubna, 2020

  S CK Fischer mám ještě horší zkušenost. Za Vašich 6 tisíc za stornopoplatky bych jásala. Náš zájezd pro 4 lidi se zaplacenou zálohou 31.10. stojí celkem 89 tis a za stornopoplatky chtějí 79 tis…. Už nikdy Fischer !!!!

  Odpovědět

 • Anonym

  19 dubna, 2020

  To je opravdu zarazejici . Zda mela CKF pravo na tak vysoky sotrno poplatek nedokazu posoudit. Hodne zalezi na tom, kdy jste zajezd stornovali, jestli vas CKF informovala o zmenach nebo dokonce sama zaslala odstoupeni od smlouvy.
  Pokud se ale podivate do podminek Cestovnich ujednani, ma tam Fischer uvedeno: Zákazník v souvislosti s odstoupením není povinen platit CKF odstupné v těchto případech: a) vnější okolnosti nutí CKF podstatně změnit některou z hlavních náležitostí cestovních služeb zahrnutých v zájezdu /coz je napr. zmena terminu zajezdu/
  c) v místě určení cesty nebo pobytu nebo jeho bezprostředním okolí nastaly nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, které mají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob
  do místa určení cesty nebo pobytu;
  e) CKF odstoupila poté, co jí v plnění závazku bránily nevyhnutelné a mimořádné okolnosti a zrušení zájezdu oznámila zákazníkovi bez zbytečného odkladu ještě před zahájením zájezdu

  Prikladam jeste vyjadreni z AK Havel & Partners:
  O nemožnosti plnění musí být druhá strana bez zbytečného odkladu informována. Byla-li již za neuskutečněné plnění poskytnuta úplata, musí být vrácena. Vzhledem k tomu, že v případě koronaviru smluvní strana nemožnost plnění nezpůsobila, nebude povinna hradit druhé straně tím způsobenou škodu, ledaže by škoda druhé straně vznikla pozdním informováním o nemožnosti plnění.
  Pokud smluvní strana v důsledku koronaviru neplnila řádně a včas svoji povinnost a nejedná se o případ nemožnosti plnění ani není ve smlouvě vyloučeno prodlení v případě vyšší moci, má druhá strana za podmínek sjednaných ve smlouvě právo od smlouvy odstoupit.
  Byt vami, tak se takovemu postupu ze strany CKF budu branit. Rozhodne i my jiz nikdy zadny zajezd s Fischerem nepodnikneme,

  Odpovědět

 • 19 dubna, 2020

  Z vlastní zkušenosti, naše cestovka nedodržela „bez zbytečného odkladu“. Nechtěla sdělit, že náš poznávací zájezd nebude vypraven a pořád dokola tlačila na přijetí voucheru či změnu termínu, nepřistoupili jsme na nic z toho. Dotlačili jsme je k vyjádření, že se zájezd nevypraví. Mají ze zákona informační povinnost, ale hrají s klienty nepoctivou hru. A konkrétní otázky odpovídají vyhýbavě, zalhávají skutečnosti, které jsme si už předtím zjistili jinde. Musíme si nějak pomoci sami, když nás politici prodali. Hledáme všude info a nenecháváme se od nich manipulovat.

  Odpovědět

 • Anonym

  18 dubna, 2020

  Dobry den, moc dekuji za odpoved. Tak to jste na tom o „neco lepe“ nez my. Nam do dnesniho dne od CKF neprislo zadne stanovisko, prestoze jsme meli letet 11.4. 20. Nakonec jsme se rozhodli odstoupit z vlastni vule, presto nas opet nikdo nekontaktoval – naprosta ignorace. Az po nekolika dalsich dnech se ozvala referentka s poukazem, coz bylo z jejich strany poprve za 3 tydny urgenci z nasi strany. O nasem odstoupeni delala, ze nic nevi. Poukaz jsme odmitli a opet se nic nedeje.
  K vasemu dotazu: zakon byl odsouhlasen 16.4. 20, takze cestovkam jiz nic nebrani v tom, aby zacaly vyrizovat pozadavky klientu. Dle zakona maji penize vratit do 14 dnu. Zustava vsak otazka, zda budou platit podminky pred schvalenim tohoto zakona. Dle nove normy se budou penize vracet jen tzv. zranitelne skupine. Pokud do ni nepatrite, mate smulu. Ostatni obdrzi poukaz a pokud ho nevyuziji, dostanou udajne penize nejdrive v zari 2021.
  Opravdu jsme nastvani, jakym zpusobem se resi naroky klientu. Zrovna takova CKF zachranovat nepotrebovala, stejne to odnesou jen ty mensi cestovky. Kdyz si precteme clanek s titulkem: Tržby největší české cestovky (Fischer) loni dosáhly 6,2 miliardy korun, když odvezla na 450 tisíc klientů…napsano 18. 4. 2019 12:27, tak je zcela evidentni, ci zajmy hajila ministryne Dostalova. A to je jenom jedna z tech desitek cestovek… Ve snemovne apelovala, aby byl zakon schvalen, aby pry neprislo o praci 14 tisic zamestnancu CK. A co ty statisice klientu, kterym klidne poslanci i senatori svym rozhodnutim zablokovali jejich penize!! Opravdu zrudnost, ktera nema obdoby.

  Odpovědět

 • k dotazu storno....

  18 dubna, 2020

  Dobry den, moc dekuji za odpoved. Tak to jste na tom o „neco lepe“ nez my. Nam do dnesniho dne od CKF neprislo zadne stanovisko, prestoze jsme meli letet 11.4. 20. Nakonec jsme se rozhodli odstoupit z vlastni vule, presto nas opet nikdo nekontaktoval – naprosta ignorace. Az po nekolika dalsich dnech se ozvala referentka s poukazem, coz bylo z jejich strany poprve za 3 tydny urgenci z nasi strany. O nasem odstoupeni delala, ze nic nevi. Poukaz jsme odmitli a opet se nic nedeje.
  K vasemu dotazu: zakon byl odsouhlasen 16.4. 20, takze cestovkam jiz nic nebrani v tom, aby zacaly vyrizovat pozadavky klientu. Dle zakona maji penize vratit do 14 dnu. Zustava vsak otazka, zda budou platit podminky pred schvalenim tohoto zakona. Dle nove normy se budou penize vracet jen tzv. zranitelne skupine. Pokud do ni nepatrite, mate smulu. Ostatni obdrzi poukaz a pokud ho nevyuziji, dostanou udajne penize nejdrive v zari 2021.
  Opravdu jsme nastvani, jakym zpusobem se resi naroky klientu. Zrovna takova CKF zachranovat nepotrebovala, stejne to odnesou jen ty mensi cestovky. Kdyz si precteme clanek s titulkem: Tržby největší české cestovky (Fischer) loni dosáhly 6,2 miliardy korun, když odvezla na 450 tisíc klientů…napsano 18. 4. 2019 12:27, tak je zcela evidentni, ci zajmy hajila ministryne Dostalova. A to je jenom jedna z tech desitek cestovek… Ve snemovne apelovala, aby byl zakon schvalen, aby pry neprislo o praci 14 tisic zamestnancu CK. A co ty statisice klientu, kterym klidne poslanci i senatori svym rozhodnutim zablokovali jejich penize!! Opravdu zrudnost, ktera nema obdoby.

  Odpovědět

 • 18 dubna, 2020

  Stači napsat jednou pod stejným názvem ať se příspěvky neduplikují.
  A pokud se týká zákona ohledně úpravy cestovek, tak ještě stále není účinný, nevyšel dosud ve Sbírce zákonú. Má jej k podpisu prezident.

  Odpovědět

 • Ja

  19 dubna, 2020

  Uvadim, ze zakon byl odsouhlasen.
  Ano – Platnost znamená, že zákon (nebo jiný právní předpis) je již definitivně schválen Poslaneckou sněmovnou, Senátem i prezidentem republiky. Platnost začíná zveřejněním ve Sbírce zákonů. Od této chvíle tedy předpis začíná „existovat“ a stává se součástí právního řádu. Všichni se mohou seznámit s jeho oficiální podobou a musí počítat s tím, že se předpisem budou muset začít řídit.
  A co se tyka duplicity, i to se muze prihodit.

  Odpovědět

 • 19 dubna, 2020

  Zákon není ještė ani platný ani účinný, je zde stále jen předpoklad, že to nastane. Platnost znamená, že zákon (nebo jiný právní předpis) je již definitivně schválen Poslaneckou sněmovnou, Senátem i prezidentem republiky. Platnost začíná zveřejněním ve Sbírce zákonů. … Účinnost nastává 15 dnů po začátku platnosti, není-li v konkrétním předpise uvedeno jinak.

  Odpovědět

 • zakon na "ochranu cestovek"

  18 dubna, 2020

  Pro vsechny, kteri si chteji precist novy odsouhlaseny navrh Zakona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na odvětví cestovního ruchu: najdete na http://www.psp.cz

  Odpovědět

 • 18 dubna, 2020

  A už to leze na denní světlo, potvrzuje se co bylo níže popsáno ve starších příspěvcích.
  ……z tisku….
  Cestovek nyní v Česku podniká asi 860, vedle toho navíc na trhu funguje zhruba dva tisíce cestovních agentur, jejichž podnikání je také pod obrovským tlakem. „To je strašně mnoho na tak malý trh. Prostředí je velmi konkurenční, pohybujeme se navíc v malých maržích,“ pokračuje Papež.
  Pojištěných cestovních kaceláří přitom ČAP eviduje 814 s odhadovaným celkovým objemem již vybraných prostředků na zájezdy ve výši přes pět miliard korun….. atd.
  A jak plnilo své povinnosti úřednictvo z MMR placené z našich daní? Jak to, že podnikají cestovky které nejsou pojistěné? A pak se to svinstvo hodí na lidi?

  Více na https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/koronavirus-drti-cestovni-kancelare-v-cesku-desitkam-hrozi-bankrot-1368734

  Odpovědět

 • Pojištění proti úpadku

  18 dubna, 2020

  Taky jsem to četl. Valná většina renomovaných CK je pojistěna u Uniqy nebo Evropské pojišťovny. Podle sdělení pojišťovny Uniqa není zatím v insolvenci žádná jejich cestovka.

  Odpovědět

 • hromadna zaloba

  19 dubna, 2020

  Dobry den, nemate nekdo tip nebo kontakt na jakoukoliv AK, ktera by se zabyvala hromadnou zalobou na cestovky? Diky.

  Odpovědět

 • 19 dubna, 2020

  https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNBBAGVTSI

  Zákon o hromadném řízení ještě není odsouhlasen a v této situaci raději asi ani nebude. Sliby chyby, teď se to vládě zrovna moc hodit nebude.

  Odpovědět

 • 19 dubna, 2020

  1. příspěvek se vytratil tak ……zákon o hromadném řízení ještě stále ne, viz dále z 2019. Na rozdíl od urychlené ochrany cestovek tohle se vleče roky.

  „Zákon by měl být účinný na řízení od nabytí účinnosti pro futuro, jinak hrozí zahlcení justice. Zákon o hromadném řízení je jinak velice významným návrhem a zcela novým v České republice. Prochází bouřlivou přípravou, byl třikrát přepracován, přitom legislativní proces byl zahájen již před dvěma lety, kdy byl schválen věcný záměr. Práce na přípravě trvale pak mnohem déle, než dva roky. Ty dva roky byly dostatečnou dobou pro vytvoření návrhu, který by obstál z hlediska odborného, ne politického,“ vysvětlil na sympoziu Jan Chvojka.

  Další slovo k předkládanému zákonu o hromadném řízení bude mít Legislativní rada vlády. Předlohou se bude zabývat již ve čtvrtek a zatím není vůbec jasné, zda zákon v tomto znění doporučí vládě ke schválení.
  V minulosti přitom zákon několikrát odmítla a vrátila předkladateli k dalšímu přepracování. Místo toho, aby již tato revoluční legislativní změna směřovala ke čtení do Sněmovny, stále zůstává před branami vlády. (pel)

  Odpovědět

 • Anna

  20 dubna, 2020

  Dnes podepsal zákon prezident, hledala jsem jeho znění a nedařilo se mi to, tak uvidíme, co tam vlastně je. Nicméně je tu asi ještě nějaká šance pro ty, kteří měli odletět před účinností zákona (třeba já 2.4., protože podle právníků není přípustná retroaktivita a smlouvu jsme uzavírali za jiných podmínek, než které vláda nyní nastavila:
  Přestože ministerstvo přišlo s návrhem teprve na začátku dubna, mají se vouchery vztahovat na zájezdy s termínem od 20. února, tedy dva měsíce zpětně. „Zákonodárce může korigovat již existující vztahy, ale pouze s účinkem do budoucna,“ upozorňuje přitom advokát Ladislav Drha.

  Takzvaná pravá retroaktivita je nepřípustná, jde o zásah do principu právní jistoty. „Hráčskou terminologií to znamená, že se pravidla hry změní nejen v průběhu hry pro vše, co se teprve stane, ale dokonce se podle nových pravidel posoudí vše, co se již odehrálo předtím,“ vysvětluje Drha.

  „Takové řešení považuji za problematické. Je skutečně otázkou, zda není protiústavní,“ potvrzuje advokát Ondřej Preuss, zakladatel služby DostupnýAdvokát.cz. „Tady se vlastně ruší ze zákona odstoupení od smlouvy, které již mnozí klienti učinili v březnu. A vzniká jim povinnost respektovat odložení služby,“ říká.

  Zdroj: https://www.penize.cz/nakupy/413404-zruseni-zajezdu-kvuli-koronaviru-co-prinasi-lex-voucher

  Odpovědět

 • 20 dubna, 2020

  Podepsal tyhle 2 zákony týkající se cest. ruchu. Ten první nějak unikl hlubší pozornosti. Ve Sbírce zákonú vyjdou tak do max. 3 dnú ?.

  1. zákon ze dne 16. dubna 2020, kterým se mění zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, ve znění pozdějších předpisů,

  2. zákon ze dne 16. dubna 2020 o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 na odvětví cestovního ruchu,

  Odpovědět

 • 20 dubna, 2020

  Spíš tady ta šance není, právníci Asociace cestovek si všechno propočítali a dotlačili to i přes protiústavnost zákona vědomě. Právní teoretici a právní realita včetně judikatury která vytváří právo se v českých podmínkách múže jít bodnout. Češi očúrají každého, cizí nebo vlastní, češi nikdy neměli a nemají zábrany když jim samotným jde o prachy. Jděte se soudit, oni vědí jak to v česku vypadá, potáhne se to roky, přeplacení soudci budou kolabovat, budou prútahy a vám bude utíkat váš vlastní život mezi prsty. Jen zneužili vědomě zlořád, který v této zemi panuje snad již od nepaměti. A pokud bude výsledek, ano, že došlo k porušení ústanosti a mnoha dalších právních principů. Další soudy na nehmotnou újmu? protože hmotná bude spíš směšná, včetně úrokú z prodlení. Hromadné žaloby v daný okamžik nedotáhne stát, byl by v této situaci sám proti sobě. Boj s větrnými mlýny? Ať zde poradí advokáti co chtějí, je to velká neznáma i pro ně, zcela nová nezažitá situace a rozhodovací praxe soudú je nevyzpytatelná. A než se v této vě i ustálí judikatura? Cca 5-10 let života. S tímhle oni kalkulují. My jim to vrátíme jinou formou, tudy pro nás cesta nevede.

  Odpovědět

 • Text zákona ze Senátu

  20 dubna, 2020

  Pokud si chcete přečíst text, tak jak odešel k prezidentovi:
  https://www.senat.cz/xqw/webdav/pssenat/original/94488/79253

  Odpovědět

 • Lucie

  20 dubna, 2020

  Dobrý den, nevíte někdo zda je nutné doplatit zájezd i když se bude vědět, že se nikam nepojede. 15.6. máme doplatit 30000 na zájezd, který se uskuteční – resp. neuskuteční 15.7. Řecko. Zálohu ve výši 8000 po nich vrátit nechceme, ať nám ji klidně převedou na další rok. Ale když se jich nyní ptám, zda je nutné zájezd doplatit, stále dokola mi opakují, že se ještě neví co bude a vím, že toto mi budou tvrdit i 15.6. kdy mám uhradit zbývající cenu zájezdu, i když všichni víme, že let se do Řecka neuskuteční. To že jsme jim poskytli zálohu – nikdo nevěděl jaká bude situace, ale nechápu proč jim budu na rok půjčovat dalších 30000 když se dnes již ví, že se do Řecka nepoletí. Nejsem přece žádná bezúročná spořitelna…..

  Odpovědět

 • 20 dubna, 2020

  Právě na tomto principu je postaven zákon na ochranu cestovek, aby do nich padaly naše peníze na povinných platbách, protože odrbaní zákazníci musí smlouvy dodržet. Naopak cestovky teď nemusí nic. Když nezaplatíte porušíte smlouvu a bude následovat sankce a k těm penězúm co jste tam už dali se stejně dostanete až dle podmínek nového zákona. Pořád dokola opakuji že jsme rukojmí, která je drží nad vodou, jinak už by krachovali když mi přestaneme plnit smlouvy. Je to jen oběh a zadržování našich financí, oni, jak se ofiko tvrdí, již žádné peníze nemají, chudáci. Např. němečtí milionáři z konglomerátu REWE, kteří vlastní v ČR Exim tours, od roku 2019/2020 i ck Fischer, dále síť obchodú Billa, Penny atd………

  Odpovědět

 • 20 dubna, 2020

  Omluva za hrubky, ale ….

  Odpovědět

 • Lucie

  20 dubna, 2020

  Přesně to jsem si myslela, že jim musíme doplatit – šmejdi jedni, protože jinak porušíme podmínky. Ale úplně to postrádá logiku, když už teď vím, že nikam nepojedu, vrazit jim na rok 30tisíc…..jenomže jsem viděla, na dokumentu, že fischer je pojištěný do konce roku a kdo ví co bude pak….takže takové ty rádoby sliby, že ty slavné poukazy jsou pojištěné jsou také blbost . Jak se z tohoto vymotat, já jim ty prachy fakt nehodlám dát. Pak jedině zrušit a přijít o 8000, ale ani to není pro mě zrovna zanedbatelná položka.

  Odpovědět

 • 20 dubna, 2020

  Bohužel, pro ně to ale právě logiku má a velkou. Každých pár dnů jim na účtech přistávají peníze od klientú. A oni z toho sanují své problémy a čekají na návrat „k normálu“ ale tak jak si ho představují oni, já v letadle fakt zažít nechci, pro nás je zdraví jedna z největších hodnot na světě. Radši se nikdo ani cestovek neptejte za jakých podmínek vás všechny chtějí propašovat z republiky, aby si mohli zaúčtovat odjetý zájezd. Hotovo odškrtnuto, to že se cestovni pojistky nikkmu na nic nevztahují je jim ukradené, s pojkšťovnou se máte hádat vy, ne oni. Tohle je vlastnė pékné sprostý byznys.

  Odpovědět

 • Lucie

  21 dubna, 2020

  Přesně tak, několik let jezdíme s Fischerem, připlácíme vždy to nejdražší pojištění, které mají s tím, že je v něm zahrnuto storno zájezdu – bohužel moje blbost, když jsem si přečetla až nyní, kdy mě pojišťovna odkázala do patřičných míst, že nárok na nějakou částku při storno zájezdu mám jen v případě: smrti….ani onemocnění, zlomení nohy se nepočítá…..takže poučení pro příště dovolenou dopředu už v životě nezaplatím a ty jejich drahé připojištění také ne…

  Odpovědět

 • 21 dubna, 2020

  Poučení pro příště, několik let nevyužít služeb cestovních kanceláří a možná již nikdy. Dosud špatná ochrana klientú se výhledově ješté zhorší. Tuto zkušenost všichni zakotvi do svých smluv a klient zústane zcela bez ochrany. Cestovat s nimi bude jen naprostý hazardér se svým životem a zdravím. Tohle je proste konec a kdo to nepochopí nebo mu to bude všechno jedno a bude potřebovat odjet popíjet laciné patoky do Turecka či Egypta, no tak ať si to užije. Svět už bude jiný, to co bylo se nevrátí.

  Odpovědět

 • Anonym

  20 dubna, 2020

  Poukazy jsou pojistene, plati datum jeho vydani. Kazda Ck ma pojisteni vzdy na rok a pak se na dalsi rok obnovuje. Doplatit byste mela podle smlouvy, Ck to po vas muze jinak vymahat.

  Odpovědět

 • k prispevku Anonyma

  21 dubna, 2020

  Tak at to vymaha! Proc bych mela doplacet, kdy sami se chovaji tak nemravne? Uvedomte si, ze plno cestovek uz nemusi v roce 2021 existovat a k cemu mi pak ten poukaz bude??? A opet budeme tam, co ted. Nebude-li hur.

  Odpovědět

 • Anonym

  22 dubna, 2020

  A v snad víte jak to bude dal?taky jsou to jen lidi.Vsechno je jasné!!pokud chcete poukaz na příští rok musíte to doplatit a pokud ne tak zaplatíte storno poplatek a zbývající část peněz ze zálohy kterou jste poslala vám vrátí a jede se dal

  Odpovědět

 • Odpověď

  22 dubna, 2020

  Rozhodně vím, co nechci. Ať to bude jakkoliv, po těchto zkušenostech nemám zájem někam jet se žádnou cestovkou. Bohužel na tom jasného není vůbec nic. Je to jen sprostý kalkul cestovek, které zadržují protiprávně peníze klientů a vláda je v tom ještě podpořila. Můžete pak sdělit, jak jste dopadli s poukazem!

  Odpovědět

 • Poukazy od CK a navracení její hodnoty

  20 dubna, 2020

  Dobry den. Dostala jsem darem poukazy v určitě hodnotě na zajet od jedné CK. Stále mi je nechtějí prodloužit a ani vrátit hodnoty. Teď mi pred koncem vypršení mi nabídli uložení částky zájezdu co si vyberu do roku 2022. Osobně nevím jak budu na tom s časem na dovolené atd. Jak se proti tomu mohu bránit? Dekuji za radu

  Odpovědět

 • Vyjadreni mluvciho CKF: clanek ze dne 13.3. 20

  21 dubna, 2020

  Vracet peníze nebo přesouvat termíny zájezdů plánuje i cestovní kancelář Fischer, jež zároveň žádá své klienty, kteří u ní mají zakoupený zájezd v příštích týdnech, aby do cestovní kanceláře nevolali, pracovníci je budou včas kontaktovat sami.

  „Klienty kontaktujeme telefonicky, postupujeme od zítřejších termínů do konce příštího týdne. V současné situaci bohužel musíme odstoupit od smlouvy, protože jako cestovní kancelář nejsme schopni poskytnout klientovi služby, které si u nás objednal. Klientům nabízíme změnu termínu případně i destinace za zvýhodněných podmínek. Druhou možností je potom vrácení peněz za zájezd,“ uvedl pro Seznam Zprávy Jan Bezděk, tiskový mluvčí CK Fischer.
  Takove prohlaseni pred „celym narodem“ by snad melo byt zavazne.

  Odpovědět

 • jedenzvas

  21 dubna, 2020

  Dnes se neplní a obcházejí závazky , které plynou ze zákona 🙁 a Vy se chcete spoléhat na nějaké prohlášení , to je velmi naivní. Z takové naivity jsem již dávno vyrostl „i když přiznávám bylo by to pěkné , správné a důstojné , kdyby to takto probíhalo“ …. bohužek …. Také máme zaplacenou zálohu a podle nynějších možností ,které nabízejí CK neb zákon mi připadá , že klient je někde hooodně daleko v posledním vagóně či na chvostu letadla a jeho peníze v mašině či kokpitu … no a brzo bude asi klient katapultován bez možnosti návratu , protože se mu padák otevře možná až někdy v září 2021 🙁 jestli vůbec že…..

  Odpovědět

 • 21 dubna, 2020

  A teď něco o tom, jak stát podělal sám sebe. Volala nám známá, je zaměstnanec státu, která využila na zájezd příspěvek zaměstnavatele tzv. FKSP. No a cestovka nechce státní peníze vrátit, prý to ale rozpočtová pravidla, kterými se řídí stát neumožňují převést do dalšího roku. Že by snad stát dostal poukaz na zájezd pro konkrétního zaméstnance? Tak teď asi peníze státu propadnou cestovkám a známá o příspěvek asi příjde. Jedině že by ty političtí chytráci honem vymysleli další nový zákon, aby odvrátili tento prús..r. Udělali to v chaosu, jsou hloupí a než jim dojdou souvislosti byznys má malou domú. Lidská hloupost je nekonečná. Je vidět k čemu nám politici jsou a horní komora plná JUDr, MUDr., Ing, Mgr se obvzlášté vyznamenala, jde jim jen o jejich koryta. Neochránili ani státní peníze natož naše.

  Odpovědět

 • Anonym

  21 dubna, 2020

  Nespoléháme se na nic. Jen je zarážející, že takové veřejné prohlášení se rozplyne jak bublina, aniž by mluvčí CKF nesl odpovědnost za svoje slova. Jak je možné, že doplatky za zájezdy se musí uhradit – to je dle smlouvy závazné a k navrácení peníz za zájezdy ta samá smlouva neplatí? Tohle přeci nemůže právně obstát.

  Odpovědět

 • 21 dubna, 2020

  Přece již léta se v této zemi obecně netají, že LEŽ JE VEŘEJNOU NORMOU, a tato situace není žádná výjjimka. Od toho lhaní jsou tiskoví mluvčí najímáni a placeni, ale to snad už všichni vědí.

  Odpovědět

 • Alad

  21 dubna, 2020

  Vážený pane Bezděk, můžete mi vysvětlit následovné: pokud se bude již v 6/2020 vědět, že budou hranice uzavřené např. do 9/2020 proč mám zasílat doplatek na zájezd, který se neuskuteční začátekem 7/2020. Zálohu mi klidně převeďte na příští rok, ale nevidím důvod proč Vás budu sponzorovat na další rok dalšími 35000,– když nikam nejedu. Tak mi stále dokola odpovídají Vaše pracovnice na chatu…

  Odpovědět

 • Anonym

  21 dubna, 2020

  Dobrý den jsem zákazníkem CK FISCHER. S chováním CK a jejich zaměstnanců nejsem spokojen. CK má na svých stránkách Cestovatelský slib a v jednom bodu se píše. Odlet na dovolenou v termínu od 18.5.2020. “ Poukaz na nový zájezd ve výši uhrazených prostředků,pokud se původní zájezd neuskuteční. Nevím jak se mám zachovat , když vím ,že letos nikam letět nechci a nehorázné storna platit nechci.Vůbec nemám představu co vlastně platí.Nezbývá mi než čekat co zase naše vláda,poslanci ,senátoři a CK vymyslí.Nic dobrého nás asi nečeká,poletíme se na 7.dnů promořovat do Řecka,pak budeme 14.doma v karanténě a když budeme mít štěstí tak nás nevyhodí z práce.

  Odpovědět

 • Anonym

  22 dubna, 2020

  Přesně jak píšete, máme to to samé. 16.7. odlet do Řecka a pak 14.dnů v karanténě, což si v práci ani nemůžu v sezonu dovolit být 3 týdny doma. Na jakýkoliv dotaz mi Fischer stále odpovídá vyčkejte….. vyčkejte do doby 30 dnů před odletem a pak doplaťte, jinak to dopadnout ani nemůže. Pokud mám tedy doplatit nechám si od nich vystavit potvrzení, že zájezd se bude konat…..v tom případě 16.7. jedu na letiště…..pokud zbytečně budu po Fischeru vyžadovat veškeré náklady na cestu atp….

  Odpovědět

 • Anonym

  22 dubna, 2020

  Mám zaplacenou zálohu na zájezd do Španělska. Musím doplatit cenu zájezdu, přestože vím, že se zájezd neuskuteční?

  Odpovědět

 • Doplatit zálohu

  22 dubna, 2020

  Abyste neporušili podmínky musíte doplatek uhradit 60.dnů před odjezdem, některé cestovky jako např. Fischer posunul tyto doplatky na 30 dnů před odjezdem, ale to na věci vůbec nic nemění, protože i když budou hranice v době kdy máte doplatit uzavřené a bude se vědět, že budou zavřené i v době vašeho odletu, cestovka vám bude stále dokola tvrdit, že se neví co bude za 60, resp. 30 dnů……že se může situace do té doby změnit, předem se ví, že se situace nezmění, ale potřebují získat peníze, aby si majitelé cestovek udrželi svůj drahý luxusní život. Dostanete voucher, za který si budete-li mít štěstí koupíte dovolenou příští rok, samozřejmě to co jste si koupili letos si už za ty peníze nekoupíte, protože zájezdy budou muset podražit, takže si zase pěkně připlatíte. Já jsem si myslela, že Fischer je alespoň trochu cestovka na úrovni, ale jsou to prachobyčejní zloději, podvodníci, jako všichni a po této zkušenosti už nedám cestovkám ani korunu. A když jsem slyšela včera v tel. novinách tu škebli, které se Koranteng stále dokola ptal zda musí klienti doplacet zájezdy na období 7-8/2020, když ví že nikam nepojedou a ona stále dokola opakovala tu svou naučenou frázi, kterou teď operují všechny cestovky…. dopředu nemůžeme říct jaká bude situace takže doplacet musí, tak jsem měla chut skočit jí po krku i přes tu obrazovku…..

  Odpovědět

 • k příspěvku Doplatit zalohu

  22 dubna, 2020

  Dobrý den, tak to jste nebyla jediná, kdo byl vytočený, když slyšel mluvit „tu škebli“, jak uvádíte. Poslali jsme Dostálove poměrně ostrý mail. Kupodivu přišla odpověď (nejspíš od někoho z jejich asistentů) a že prý ji mrzí, že to vidíme takhle … a takové ty kecy, kterými operovala už v PS a Senátu. Pokud tedy cestovky nevědí, co bude, tak proč posílat doplatky? Ledaže potvrdí, že zájezd se konat bude (ale to neudělají). Oni podmínky porušovat mohou, pro ně ten samý zákon neplatí? Nechala bych si od CK napsat ať přesně specifikují na základně jakého ustanovení se má doplácet!!!
  S CKF už nikdy více, mám jich plné zuby, ale zato všechno může ta iniciativní „škeble“, že jim šla na ruku. Doufám, že jí to lidi o volbách spočítáte!

  Odpovědět

 • Doplatit zálohu

  22 dubna, 2020

  Já co se zabývám naší zaplacenou zálohou, kterou nám nikdo nevrátí, ale to si klidně vemu ten slavný voucher, ale především tím doplatkem, který musíme za měsíc uhradit jsem úplně vteky bez sebe, ani ne tak tím, že bych přišla o zálohu, ale vytáčí mě nelogika – v tom, že mám někomu jako je Fischer hradit dalších 30tisíc za to, že nikam nejedu….to je úplně nad mé chápání. Když jsem do Fischera napsala dotaz, kolik nabízí úrok za roční půjčení peněz – slečna mi napsala „nerozumím vašemu dotazu“ a to nejen na tuto otázku, to mi teď píší na veškeré mnou položené dotazy, nerozumí mému dotazu, jen aby se vyhnuli odpovědi. A Fischer je největší podvodník jakého znám, láká na změnu zájezdu do 60. dnů před odletem, za jakýkoliv zájezd od nich nebo od Nev Dama, náš zájezd se má konat až za 70. dnů, požádala jsem je, zda si můžu vyměnit zájezd za tuzemský od Nev Dama, odpověď nelze, letecké zájezdy se měnit za zájezd vlastní dopravou nedá…..u nich když potřebujete nakonec nejde vůbec , ale vůbec nic…. Co vedlo stát aby dal cestovkám tak volnou ruku, nepředstavitelná zrada všech nás obyčejných klientů…..a jak v závěru píšete s Fischerem / a kdo ví jestli ještě s jinou cestovkou/ už NIKDY víc….všechny cestovky pláčou že zkrachují, když vidíme jak k nám přistupují, ani bych se nedivila, že lidi s takovýma šmejdama po této zkušenosti nikam nebudou jezdit. V krizových situacích se vždy pozná – kdo je kdo!!!!!!

  Odpovědět

 • Doplatit zálohu

  22 dubna, 2020

  Být vámi, až budou urgovat doplatek, odpověděla bych jim úplně stejně: NEROZUMÍM VAŠEMU POZADAVKU… případně se obraťte na nějakou právní poradnu, jak postupovat s doplatkem zájezdu.
  Já už jsem se dožrala a každý dotaz, který zasílám CKF, v kopii odesílám i na jejich mluvčího: jan.bezdek@fi scher.cz a také Dostálove: ministr@mmr.cz, ať se z toho třeba po…..! Nenechám je v klidu ani den.

  Odpovědět

 • Doplatit zálohu

  22 dubna, 2020

  Tak vidím, že také bojujete, kdyby to dávalo logiku nechám je v klidu, ale nedává, tak je na pokoji nenechám a jdu rovnou napsat tomu slavnému Bezděkovi, ale věřím, že to bude úplně stejné tlachání jako včera Dostálová. Ti co o tom rozhodují berou měsíčně více jak 100tisícové platy a já abych mohla vzít dítě k moři na to šetřím celý rok a já je mám sponzorovat???

  Odpovědět

 • 22 dubna, 2020

  Rodina „škeble“ v tom asi umí chodit již delší čas. Možná jí za tu benevolenci slíbili luxusní dovolenou v 5☆ v nějakém ráji rovnou pro celou rodinu. Zadarmo ani kuře nehrabe.

  V letech 1989 až 1994 vystudovala ekonomii na Vysoké škole ekonomické v Praze (získala titul Ing.). Po studiích pracovala v letech 1995 až 1997 jako účetní u společnosti Dias a v letech 1997 až 2001 pak jako úvěrový specialista v České spořitelně. Mezi lety 2001 a 2002 byla banquet manažerkou v Amber Hotelu Černigov.

  V roce 2002 se stala zaměstnankyní Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, kde dva roky vedla Sekretariát Regionální rady NUTS II Severovýchod. V letech 2004 až 2014 byla ředitelkou Centra evropského projektování (později Centra EP). Na konci roku 2007 získalo Centrum formu akciové společnosti, v letech 2009 až 2014 byla předsedkyní představenstva.[2] Během svého působení zde čelila podezření z manipulace tendru na opravu náměstí v Hořicích. CEP připravilo žádost o dotaci a ve výběrovém řízení následně zvítězila firma Hochtief, kde byl prokuristou její otec Vilém Tvrdík.[3][4]

  Angažovala se také v obecně prospěšné společnosti Revitalizace KUKS (v roce 2012 jako předsedkyně správní rady a v letech 2013 až 2014 jako ředitelka).[5] Od roku 2014 je členkou správní rady Horské služby ČR (v letech 2014 až 2015 místopředsedkyně správní rady, od 2015 pak předsedkyně).[6]

  Je vdaná a má dvě děti. Žije ve městě …. zdroj veřejný internet

  Odpovědět

 • Anonym

  23 dubna, 2020

  Dobrý večer.Máme zájezd u CK Fischer do Řecka s odletem 15.7.2020.Pokud ještě existoval seznam státu kde vláda doporučovala zvážit cestu do zemí (15.státu) Řecko ,Chorvatsko,Maďarsko,země kde Češi nejčastěji jezdí na dovolenou tam nebyly.My jsme se rozhodli ,že nikam nepojedeme a válčíme s CK. Když slyším v TV od politiků jak jsou pošlapána naše práva svobod, protiprávní zavření hranic myslím, že ty hranice budou v červenci otevřené.Děcka nesmí do školy ,ale na dovolenou se pojede.Ať žije Kocourkov

  Odpovědět

 • Anonym

  22 dubna, 2020

  Dobrý den, tak CK kontaktujte a požádejte je, ať vám potvrdí, zda se zájezd uskuteční nebo ne a podle toho se rozhodujte. A ještě se můžete zeptat na základě jakého ujednání máte doplatit zájezd? Po klientech žádají, aby dodržovali smluvní podmínky a zákon a pro ně to samé neplatí?

  Odpovědět

 • 22 dubna, 2020

  K poctivému a otevřenému vyjádření je nedonutíte, až na světlé vyjjímky. Mají instrukce jak se mají chovat a zatloukat pravý stav věcí, někteří nekvalitní referenti to mají na háku úplně, a tak jen kopírují do mailú, ono již zmíněné „Vašemu dotazu nerozumíme“. Zaměstnavatel jim přece nařídil vyřizovat maily a tak to tak dělají, néjak po svém, aby si to ulehčili. Jsou jako roboti, zkopirovat přihlouplou nic nerešící odpověď a odeslat.

  Odpovědět

 • Prohlášení

  26 dubna, 2020

  Mezi takové světlé výjimky řadím CK Adventura, která na svém webu jasně prohlásila, že její zákazníci nemusí doplácet druhou zálohu bez dopadu na stornopoplatky. Takový přístup považuji za dobrý základ nějaké další dohody s klienty do další sezóny.

  Odpovědět

 • Directora CKF

  22 dubna, 2020

  Dobrý den, nejlépe je cilit přímo na directora CKF: jiri.jelinek@fischer.cz Referenti jsou jen zaměstnanci, kteří to odnášejí za ty pacholky v pozadí. A ti je určitě nepřeplaceji, jen teď na jejich hlavy nechávají dopadat hněv klientů.

  Odpovědět

 • 22 dubna, 2020

  Část textu z dnešního článku E15. Nepadla v něm ale otázka, kolik procent trhu cestovního ruchu v ČR skupina REWE ovládá prostřednictvím Eximu, Fischera, New damy, Billa travel … aj. To lze zjistit jinde -např.
  Německý majitel Exim Tours kupuje i CK Fischer. Dohromady mají obě cestovky třetinový podíl na trhu.

  Samotný úryvek Ferid Nasr ředitel Eximu odpovídá.
  Jak daleko má Exim do stavu ohrožení životaschopnosti?

  Tuhle otázku neřešíme, vlastní nás silná skupina Rewe. Má štěstí. Devadesát procent jejího byznysu tvoří supermarkety, tady v Čechách jsou to Billa a Penny, cestovní ruch tvoří jen deset procent. Supermarkety dnes zaznamenávají velký nárůst. Mohou držet cestovní ruch nad vodou. Celé Rewe dělá asi sedmdesát miliard eur obratu ročně. Cestovní ruch tvoří asi sedm miliard.
  Více na https://www.e15.cz/koronahelpdesk-e15/sef-eximu-nasr-jsme-ve-valce-lide-presto-chteji-ven-zajezdy-mohou-zdrazit-az-o-polovinu-1368896

  Tito vyvíjeli hlavní nátlak na české politiky prostřednictvím Asociace cestovek, aby si ochránili byznys, spolčení s byznysovým partnerem Smartwings. A teď si milionáři v médiích honí trika, že oni jsou za vodou a dělají jakoby nic. No, proč ne, když stát podrazí své občany, no tak to berou, to se jim jinde hned tak nepodaří. Nemáte někdo kontakty v Německu, nějaké informace jak tam vyřešili problém cestovek? To co udělali tady nám by jen tak neprošlo. Tady nás média drži u huby, aby jsme pořádně nevěděli co se děje pár kilometrú od hranic.

  Odpovědět

 • Ja

  22 dubna, 2020

  Velmi zajímavý rozhovor s šéfem Eximu. Měl by si ho přečíst každý, kdo sem posílá příspěvky. A jestli si ještě stále někdo myslí, že poukazy v roce 2021 mu umožní jet na dovolenou, tak bude asi hodně zklamán, pokud zrovna ta jeho cestovka krachne. Větší cestovky to možná ustojí, ale ty malé ne.

  Odpovědět

 • NEDOPLATEK ZÁJEZDU

  22 dubna, 2020

  Dobrý večer, tak jste slyšeli dotaz moderátorky TV NOVA na Babiše ohledně doplatků, které požadují CK uhradit? Babiš řekl, že poukaz by měl být vystaven pouze do výše ceny zaplacené zálohy, tedy bez dalšího doplatku. Toto je argument proti cestovkam, až po vás budou chtít peníze za celou cenu zájezdu. NIC NEDOPLACET- POUKAZ JEN DO VÝŠE ZÁLOHY! Ať už to dopadne s poukazem jakkoliv, bude to menší ztráta než jim nacpat všechny peníze.

  Odpovědět

 • Nedoplatek zájezdu

  23 dubna, 2020

  Pokud jste poslouchali pozorně, na otázku zda musí klienti doplácet doplatky dovolených Babiš odpověděl -přesně cituji – „neměli by“…on neřekl, klienti žádné doplatky doplácet nebudou, takže jsme všichni tam kde jsme byli . Neměli by… znamená co – ano, nebo ne….vyberte si !!! Tak ale proč by vláda cestovky neodpořila, když on nich chudáci vládní činitelé dostávají každoročně luxusní zájedy grátis….

  Odpovědět

 • NEDOPLATEK ZÁJEZDU

  23 dubna, 2020

  Ano, Babiš neřekl, že musí.
  Před národem nechce ukázat, že tím zákonem zazdili šance klientu. Ale já tvrdím,nic jim nedoplacet! To ještě pořád nemají dost?

  Odpovědět

 • Nedoplatek zájezdu

  23 dubna, 2020

  A jak to budete řešit Vy? Já jim nechci dát ani o korunu navíc, máme uhrazených 8000,– a 15.6.máme doplatit 30000, při tom do Řecka se létat nebude. Pokud do 15.6.neuhradíme mám strach aby mi nenaúčtovali 20-30% na osobu jak slibují, pak bych neměla nárok na voucher v hodnotě 38000, ale musela bych zaplatit 34000 za storno….tak se chová naše největší CK Fischer . Vláda se k nějaké další úpravě zákona, nebo sdělením jasných podmínek nemá, schválně to nechává tak jak to je, používá dvojsmyslné výrazy, jen aby nepoškodila své cestovní mecenáše….

  Odpovědět

 • K nedoplatku zajezdu

  24 dubna, 2020

  Fakt teď opravdu nevím jak řešit vzniklou situaci. Poté, co znovu stát otevřel hranice, se situace změnila a cestovky budou aktivovat zájezdy, jestliže bude možné do dané lokality vycestovat. Takže teď nezbývá než zjišťovat u cestovky jak budou nově postupovat.

  Odpovědět

 • Nedoplatek zájezdu

  24 dubna, 2020

  Tak teď už nemusíme řešit myslím nic, tím, že se hranice otevřeli se zájezdy aktivují a můžeme vesele vyrazit. Pokud po nás bude chtít stát do kterého jedeme negativní test na koronavirus necháme si ho za 2800/osobu udělat, stejně tak po návratu, nebo půjdeme do karantény. Teď už se s náma cestovky nebudou bavit vůbec, zájezd se koná, tak není co řešit, pokud jet nechceme můžeme zrušit, ale za stronopoplatek a to už tady myslím všichni co sem píšeme známe jak chodí, takže vymalováno. A doufám, že si tady někdo po zkušenostech které s cestovkami máme nemyslí, že by nám cestovky teď vycházely vstříc a ještě třeba nabídli nějaký voucher, protože nemůžeme vycestovat z důvodu, že si nemůžeme dovolit karanténu, to už bude muset zvážit každý sám. Takže jsme dopadli ještě hůř…..nebo chce se teď někomu někam jet za podmínek, že musí do 14 denní karantény.

  Odpovědět

 • 23 dubna, 2020

  Jasně, Babiš může v této věci říkat kde chce, co chce a to skoro beztrestně. On není zákon. On tu teď jenom je v nějaké vyšší funkci, ale příští rok po volbách do Poslanecké sněmovny nebo když se lidi naštvou třeba i dříve, se nad ním zavře voda a bude do médií plkat ty možná řečičky, někdo jiný ve funkci premiéra.

  Odpovědět

 • Otevřené hranice

  24 dubna, 2020

  Tak a je vše vyřešené, hranice jsou otevřené, takže se všichni co máme dovolenou sjednanou od měsíce června pojedeme někam promořit a pak alou na 14. dnů do karanteny, tak to nevím jak to udělám v práci, to budu asi po dovolené bez práce.

  Odpovědět

 • Je to tady

  24 dubna, 2020

  Došlo přesně k té situaci, kterou jsem avizoval už 16.4. A teď jsem zvědavý, komu se víc nebude chtít cestovat – zda cestovkám, nebo jejich klientům.

  Odpovědět

 • Jiné poukazy

  22 dubna, 2020

  Tak teď se ještě vymyslely kromě poukazů v ochranné době taky poukazy podle paragrafu 1903 až 1905, které se vyznačují tím, že je budete moci vyměnit pouze za zájezd v budoucím termínu, nikoli však za peníze. Jedná se o tzv. odložené čerpání služeb. Asi inspirace z jiných zemí EU.

  Odpovědět

 • odpověď Jiné zájezdy

  23 dubna, 2020

  To je důležitá informace. Jen jestli tyto paragrafy mohou použít, pokud nejsou implementovány do toho nového zákona o cestovním ruchu.

  Odpovědět

 • Jiné poukazy

  23 dubna, 2020

  Myslím, že o to právě jde – vúbec tu schválenou novelu nepoužít. Protože po 31.8.2021 máte problém – musíte vrátit peníze. Zatímco odklad služeb je mnohem pohodlnější řešení – své finance máte v pokladničce CK a použijete je na budoucí zájezd.
  V krátkosti shrnu možnost:
  1) storno zákazníkem se stornopoplatky – za zbytek peněz dostanete poukaz
  2) posun termínu zájezdu zdarma na pozdější dobu, existuje-li takový termín
  3) přijetí odkladu služeb – vyrovnání závazků z cestovní smlouvy tímto způsobem
  4) povinné přijetí poukazu v ochranné době (nově schváleno)
  Povšimněte si, že poukazy v ochranné době jsou až poslední navrhovanou volbou.

  Odpovědět

 • Anna

  23 dubna, 2020

  V novém zákoně, který ještě nevyšel ve SZ tyto paragrafy nejsou. Je tam jen:
  §3
  Ochranná doba
  (1) Ochranná doba je doba, o kterou se odkládá vrácení plateb uhrazených zákazníkem nebo v jeho prospěch za zájezd, jestliže tento peněžitý dluh vznikl pořadateli zájezdu (dále jen „pořadatel“) v důsledku odstoupení od smlouvy o zájezdu podle § 2535 nebo § 2536 odst. 1 písm. b) občanského zákoníku.
  (2) Ochranná doba počíná běžet dnem doručení poukazu na zájezd2) zákazníkovi a končí dnem 31. srpna 2021, neskončí-li podle tohoto zákona dříve.

  Protože se mnou do dnešního dne CK BS stále nekomunikuje, podala jsem podnět k prošetření VOP a ČOI pro retroaktivitu. Uvidím, co mi odpoví:) Alespoň mám pocit, že něco dělám.

  Odpovědět

 • 23 dubna, 2020

  Je jasné, že Asociace cestovek vymýšlí další a další kličky, jak zablokovat celý stav ve svúj prospěch přes protiústavním zákonem ochráněné datum – do 31.8. 2020. Oni se neflákají, jsou z byznysu, jde jim o prachy a to je sakra silná motivace, mají jiné právníky než zlenivělá a hloupější politická garnitura, která řídí a ovládá naše každodenní životy. Vyšla řada informací jak západní boháči už nabízí za záchrany svého odvětví v byznysu záruky svým např. nemovitým majetkem. To se v ČR nevidí, řada z nich drží spoustu hodnotného nemovitého majetku ke kterému jsme jim pomohli,tím, že jsme u nich nakupovali. Jako záruku oni neposkytnou nic, naopak si za pomoci vládnoucí garnitury vzali oni záruku na svůj byznys = rukojmí =zákazníky CK.

  Odpovědět

 • Anna

  23 dubna, 2020

  Dobrý den, na VOP se podnět posílá kam a co je to za instituci? Mám na mysli jejich sídlo. A jsou k tomu zapotřebí nějaké jejich formuláře nebo lze zaslat stížnost volnou formou?Nejspíš se o to také pokusíme, i když teď budou asi zavaleni žádostmi. Diky

  Odpovědět

 • Anna

  24 dubna, 2020

  Je to Ombucman – veřejný ochránce práv (VOP). Jednoduše se Vám otevře jeho web a Vy vyplníte formulář se svou stížností a přiložíte přílohy.

  Odpovědět

 • dovolená v červnu

  23 dubna, 2020

  Dobrý den. 13.5.2020 máme letět do Dubaje. Je tady někdo, kdo mi dokáže říct, co máme udělat? Mám zaplacenou zálohu 30 tis. Pojedeme, nebo ne? Budu platit storno při zrušení z mé strany? Co je nyní pro nás nejlepší udělat? Děkuji.

  Odpovědět

 • Anonym

  25 dubna, 2020

  Dobry den, predne byste se mela obratit na ck, kde jste zajezd koupila a domluvit se na moznostech s nimi.

  Odpovědět

 • Letenky

  23 dubna, 2020

  Dobrý den.CK FISCHER mi 13.3.2020 vyčíslil storno poplatky ve výši 24262 Kč.Cena zájezdu 38000 Kč.U našeho zájezdu byly vystaveny letenky.Rozhodl jsem se,že nikam nepojedeme a storno zaplatíme.Požádal jsem zaměstnance CK o doklady k vyčísleným nákladům.Tady je odpověď.Kolegové mě ujistili,že po provedení storna smlouvy a uhrazení nedoplatku do storna Vám pošleme doklad k objednaným letenkám.Ty se budou ale v systému pak také rušit,takže je již využít nebudete moci. Selský rozum mi říká,vy nám to všechno zaplatíte my pak jako ty letenky zrušíme a jestli se najde nový zájemce tak mu je podruhé prodáme.Žádal jsem číslo rezervace ,elektronický kod k letenkám.Myslel jsem,že zaplacené služby budu moci následně využít. Nemáte někdo zkušenosti v problematice letenek ?Požádal jsem o radu ČOI,čekám na odpověď.Děkuji za informaci PK

  Odpovědět

 • 24 dubna, 2020

  Tak a co dál po tom nočním veletoči? Pomalu ale jistě hurá na dovolenou do zemí do kterých budou ochotni nás vpustit. Výstup ze zemė ven je pod velkým tlakem, ale vstup do všech jiných zemí to chce fakt křišťálovou kouli. Teď neplatit doplatky ze smluv, když se v tom chaosu neví co bude za 24 hodin, to fakt múžou být stornopoplatky ve výši cca 85-90 %. Teď opravdu neví nikdo nic až do poslední chvíle.

  Odpovědět

 • Otazník

  24 dubna, 2020

  Kladu si otázku, jestli když teď zruší CK zájezd do země, kam turisty cizí země pouští, jestli může i nadále vydávat poukazy.

  Odpovědět

 • 24 dubna, 2020

  Takovou otázku si opravdu nepokládejte, ona ho nezruší, ona ho zrealizuje, jde ji o přežití, cestovky na tohle tlačí tvrdě a prosí o to jako o smilování.

  Odpovědět

 • Můj postup

  24 dubna, 2020

  Návrh CK na narovnání podle OZ formou nevratných voucherů jsem odmítl, vyzval k postupu podle OZ stran cestovní smlouvy (zrušení zájezdu, který se neuskuteční, ze strany CK) a odkázal CK na poukazy podle nového zákona 185/2020 Sb. (když už). Dostal jsem odpověď, že zákon sice platí, ale jsou v něm nejasnosti, takže CK je právně analyzuje (s odvoláním na překážku na straně zákazníka). Ještě že se otevřely ty hranice.

  Odpovědět

 • Otevřené hranice

  24 dubna, 2020

  Zase udělali hrrrr akci a co dál? Do některých zemí budete muset mít negativní test už při vstupu, takže pojedete-li na dovolenou ve 4 lidech při průměrné ceně testu zaplatíte 11200,–, pokud se budete vracet a nebudete chtít strávit 14.letních dnů v karanténě tak si zaplatíte dalších 11200,–, tuto druhou etapu nemusíte absolvovat máte-li benevolentního zaměstnvatele a může vás v případě, že máte sjednanou týdenní dovolenou postrádat 3 týdny, pokud jste si zaplatil 14denní dovolenou pak měsíc……takže to jsme myslím dopadli ještě hůř, než když jsme se tady bavili o přijetí -nepřijetí těch slavných voucherů…..

  Odpovědět

 • BOB

  24 dubna, 2020

  Ahoj, řeknu Vám jedno – zde může pomoci POUZE hromadná žaloba, v mém případě na Blue Style. Podal jsem podnět k šetření na ČOI. Jejich odpověď je cca. tato – 1. dohodněte se s CK 2.přistupte na voucher 3.podejte žalobu soudní cestou 4.zaplaťte storno poplatky. Konkrétně Blue Style na své zákazníky kašle – prachy jsou prachy, zákazník podřadný element. Na ČT1 jejich ředitel pusu plnou medu a vstřícného jednání – skutečnost je pusa plná řídkých exkrementů – v očích nás, zákazníků. Byl to nešťastný nápad přejít od německé cestovky k nám. Už to NIKDY neudělám.

  Odpovědět

 • Bob

  24 dubna, 2020

  Ahoj, víte o někom, kdo by se hromadné žaloby ujal? Rádi se připojíme. Takhle to už dál nejde.

  Odpovědět

 • Nový zákon 185/2020

  24 dubna, 2020

  Tak jsem si zběžně ten zákon přečetl a protože spadám do kategorie podle par.3 (senior nad 65 let) tak jsem vyčetl,že můžu zrušit zájezd v ochranné lhůtě.To důležité jsem tam,ale nenašel a to kolik za zálohu budou vracet to znamená jestli zůstane storno 90% které mi Blue style nabízela za zaplacenou zálohu 21000 Kč vrátit 2000 Kč 70 dní před nástupem a před schválením nového zákonu.V tom případě by byl nový zákon k ničemu.

  Odpovědět

 • Pomalu

  24 dubna, 2020

  Odpověď se nachází v paragrafu 3 zmíněného zákona. Zákon totiž řeší situaci, kdy zájezd zruší POŘADATEL zájezdu, nikoli klient. Tzn. nejprve musíte počkat, až CK zruší zájezd a pak si teprve můžete v zákoně začít číst. Jinak platí ustanovení Občanského zákoníku.

  Odpovědět

 • Nový zákon 185/2020 + občanský zákoník - souvislosti

  25 dubna, 2020

  Myslím, že nemáte úplně pravdu. Zákon 185/2020 zmiňuje odstoupení od smlouvy dle § 2535 OZ = odstoupení od smlouvy zákazníkem i dle § 2536 OZ = odstoupení od smlouvy pořadatelem zájezdu. Pokud patříte mezi výjimky (např. nezaměstnaný, nad 65 let, invalidní atp.), končí ochranná doba oznámením zákazníka o odmítnutí poukazu na zájezd a tudíž by Vám CK měla vrátit peníze do 14 dnů od Vašeho oznámení, že do výjimky spadáte. V reálu se s Vámi ale bude CK hádat do krve, že máte přijmout poukaz a tím Vás budou mít v hrsti. Jediná obrana bude soudní cestou. Hodně štěstí všem.

  Odpovědět

 • Máte pravdu

  26 dubna, 2020

  Máte pravdu. Avšak odstoupení ze strany zákazníka podle par. 2535 považuji za hodně problematické z důvodu nutnosti existence epidemie přímo v destinaci zákazníka.

  Odpovědět

 • 26 dubna, 2020

  To není úplná pravda. Máte zájezd, to je komplex služeb, včetně vstupu do jiné země, doprava, ubytování, stravování aj.. A budou schopni zaplacené služby v mistě poskytnout? Vstup do země nesplňuje celý zájezd. Hrají si s tím, že my nemáme informace, nám je nikdo říct nechce, oni ale často vědí že nebudou moci služby poskytnout.

  Odpovědět

 • 26 dubna, 2020

  Máte pravdu s těmi paragrafy. Nenechat se od nich ždímat do krve, přijde poukaz a okamžitě ho proti potvrzení o vrácení vrátit s tím, že podle data narození, které o klientovi mají je prokázáno, že mu zákon poskytuje v paragrafu 3, ochranu proti jejich vypočítavosti. Oni mají k dispozici právníky, vládní informace o dalším vývoji situace a nás drží zkrátka u huby v informačním embargu. My si musíme vzít právníka každý sám, oni všeho zneužívají pro svoje obohacení na zmatených klientech.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 dubna, 2020

  Ahoj o nikom nevim ale pridame se k hromadne zalobe. Na Bluestyle

  Odpovědět

 • Zákon č. 185/2020 Sb.

  24 dubna, 2020

  Jestli to ještě někoho zajímá, tak nový zákon o ochranné době má číslo 185/2020 Sb. a platí ode dneška.
  Jak jsem předpokládal, CK mi nabízí voucher, který nelze směnit za peníze, o nějakém zrušení zájezdu a poukazech není řeč. Zatím zkouší, kdo se chytí.

  Odpovědět

 • 24 dubna, 2020

  https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/asociace-ck-vlada-by-mela-co-nejdrive-vyjednat-dvoustranne-d/r~0fdcb520863511eab0f60cc47ab5f122/

  Vláda by měla cestovnímu ruchu nyní pomoci vyjednáním dvoustranných dohod se zeměmi s nízkým rizikem nákazy. Měla by docílit toho, aby Češi mohli cestovat bez povinnosti karantény a pro cizince byla stanovena jasná pravidla, jak se v ČR mají chovat a pohybovat. V první vlně dvoustranných dohod by mohlo být Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko, Slovinsko a Maďarsko.

  Odpovědět

 • Blue style

  25 dubna, 2020

  Dobrý deň, na zaklade môjho požiadavku na doloženie dokladov o skutočne vynaložených nákladoch, mi bolo odpísané.

  V této chvíli nám zákon ukládá odůvodnit výši odstupného, nikoliv uvádět jednotlivé náklad. Ve smyslu § 2533 odst. 2 OZ výše odstupného zohledňuje úspory nákladů a příjmy z náhradního využití služeb cestovního ruchu. Podstatná většina nákladů vznikla již před vyhlášením nouzového stavu. Jako pořadatel zájezdu jsme povinni obstarat celý soubor služeb tak, abychom byli připraveni realizovat zájezd v celém rozsahu nabídky. Prokazatelně vynaložené náklady obsahují již vynaložené prostředky na služby spojené s vaší dovolenou jako například ubytovací služby, služby lokálních partnerů, provozní náklady a další.”
  Myslela som, že podľa COI mám nárok vidieť tieto dokumenty 😀

  Odpovědět

 • stornopoplatky

  25 dubna, 2020

  Naprostá většina cestovních kanceláří (předvším velké cestovní kanceláře) za služby hotelům neplatí předem. Součástí obchodních smluv uzavřených přímo s jednotlivými hotely jsou stornopodmínky. V naprosté většině smluv jsou stornopodmínky u zrušení ubytování u skupin (více než 10 pokojů) 30 dnů a u jednotlivců 7 dnů bezplatně. Neproběhlé stravování není hotelem účtováno v žádném z případů. Velcí hráči kalkulují s faktem nevědomosti. U soudu by ale cestovní kancelář jak smlouvy, tak převody peněz za ubytování prokázat musela. Mají velmi dobrý právní aparát a počítají s tím, že je nikdo (anebo málo kdo) k soudu požene.

  Odpovědět

 • " Hodní lidé z CK " !!!!!

  26 dubna, 2020

  Dobrý den , CKF požaduje po naší rodině 116 dnů před odletem storno poplatky 25 000 Kč z celkové ceny zájezdu
  40 000 Kč. Máme odletět 6.7.2020 do Řecka. Od března zjišťuji informace jak tuto čásku snížit. Výsledek je buď skončím
  u soudu , nebo ty peníze daruji “ hodnému zaměstnanci “ naší pobočky.Vždyť on to se mnou myslí dobře. Po každém jednání nebo přečtení odpovědi na můj email se u mne projeví všechny příznaky nemoci Covid – 19. Zajdu se do lesa uklidnit , tam potkávám cyklisty a běžce bez roušek. Jdeme s dcerou kolem restaurace tam se nestačím divit – pánům při močení vůbec nevadí ,že procházíme kolem. Doma pustím , televizi nebo internet a zjišťuji , že ti “ hodní lidé z CK “ mají „pravdu“ a já už se těch Řeků a kamarádů turistů ani nebojím. Já tu dovolenou skutečně potřebuji “ .Další vyprávění by mohl skončit u odborných lékařů a to nechci . Raději zatleskám všem lidem co skutečně pomáhají.

  Odpovědět

 • chat na Blue Style

  26 dubna, 2020

  Zkopíroval jsem chat s operátorem z CK Blue Style.
  zajímalo by mě zda když není jisté jestli se zájezd uskuteční např.v červenci platí odstupňované storno podle dní před odjezdem.

  Michal se připojil(a) do chatu

  Michal16:07

  Dobrý den,

  Michal16:08

  Výše odstupného záleží na skutečně vzniklých nákladech, které ve spojení s určitým zájezdem vznikly.

  Já16:12

  By mi nerozuměl.Ptal jsem se na bod 6.2.2 z všeobecných smluvních podmínek CK Blue Style.Podle vaší odpovědi asi tedy smlouva neplatí a jedno jak dlouho před odjezdem odstoupím od smlouvy

  Michal16:13

  Tak teď spíše nerozumíte vy mě. Já píšu v souladu s bodem 6.2.2., kde je uvedeno, že odstupné je dle skutečně vzniklých nákladů.

  Michal16:15

  V dalších podbodech jsou uvedeny minimální částky účtované při odstoupení od smlouvy, nikoliv však nutně konečné dle věty před tím uvedené.

  Michal16:16

  Pokud v souvislosti se zájezdem již vznikly vyšší náklady, může si je CK při Vašem odstoupení nárokovat.

  Michal16:17

  Co se týče prokazatelně vzniklých nákladů, v této chvíli nám zákon ukládá odůvodnit výši odstupného, nikoliv uvádět jednotlivé náklady nyní. Ve smyslu § 2533 odst. 2 OZ výše odstupného zohledňuje úspory nákladů a příjmy z náhradního využití služeb cestovního ruchu.

  Podstatná většina nákladů vznikla již před vyhlášením nouzového stavu. Jako pořadatel zájezdu jsme povinni obstarat celý soubor služeb tak, abychom byli připraveni realizovat zájezd v celém rozsahu nabídky.

  Prokazatelně vynaložené náklady obsahují již vynaložené prostředky na služby spojené s vaší dovolenou jako například ubytovací služby, služby lokálních partnerů, provozní náklady a další.

  Já16:17

  No dobře potom tedy co je tam napsáno např.v případě odstoupení od smlouvy 59 -60 dní……atd.Nebo odstoupenì od smlouvy v době kratší než 5 dnì ….atd.Vůbec neplatí.Nevím tedy proč je to tam uvedeno

  Michal16:19

  Tak ještě jednou.. Hodnoty uvedené dle času před odletem jsou minimální částkou, kterou Vám CK odečte. Pokud jsou skutečně vzniklé prokazatelně vynaložené náklady, pak je může CK po klientovi vyžadovat.

  Michal16:20

  Vzhledem k tomu, že nabízíme možnost vystavení poukazu na 100% již uhrazené částky, myslím si, že to je od CK velmi dobrá nabídka, při které o peníze nepřijdete.

  Michal16:20

  Takže pokud nesouhlasíte s odstupným, pak máte možnost peníze neztratit a naopak během dalších 18 měsíců dovolenou realizovat.

  Odpovědět

 • Anonym

  27 dubna, 2020

  Dobrý den , skutečné vzniklé prokazatelně vynaložené náklady zjistíte jedině za několik let u soudu.Mne by zajímalo kde se najednou vypaří , když přijmu voucher.

  Odpovědět

 • No Name

  29 dubna, 2020

  Ony se nevypaří. Ony se realizují v příští sezóně.

  Odpovědět

 • Hodná CK Fischer

  27 dubna, 2020

  Dobrý den, my máme od CKF v mailu, že do 60 dnů před odletem, při stornu.. přijdeme jen o zálohu 8500 (tj. do 20.5.). Dnes přišel další e-mail, že vše je jinak. Už nyní jsou naše storno poplatky ve výši 72.553,-Kč, takže zaplatit storno nebo pak 30 dnů před odletem doplatit 72.200 a čekat… pak je možný ten voucher ale ne peníze, když se neodletí…… Neskutečné… Volala jsem tam… a ano, náklady se jim najednou zvýšili už na tuto cenu a první e-mail neplatí, to se omlouvají…. :-D!! Nemohou poslat vzhledem k obchodnímu tajemství vyčíslení škody, jen při případném soudu to mohou předložit. Nemám slov… 80.000 člověk musí zaplatit tak i tak………..A případně se budou někde rok válet, ale já je mít nebudu…….

  Odpovědět

 • Nové prohlášení CK Blue Style

  27 dubna, 2020

  Čerstvá zpráva z CK Blue Style
  vážíme si aktivity vlády ČR ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na odvětví cestovního ruchu. Novým zákonem (NZ) nabízená ochranná doba je primárně určena na ochranu cestovních kanceláří, které tak získaly právo nevracet zákazníkům uhrazené prostředky. V rámci ochranné doby postačí nabídnout zákazníkovi náhradní zájezd o stejné nebo vyšší jakosti dle výběru cestovní kanceláře. Naše filozofie je poněkud jiná. Nechceme nabízet náhradní zájezd s omezením. Chceme, aby si zákazník mohl svobodně vybrat z celé naší aktivní nabídky dle podmínek pro vydání poukazu. Rozhodli jsme se (pokud to podmínky dovolí) nevyužít ochranné doby, abychom mohli stále nabízet okamžité vracení peněz zákazníkům (věříme, že pro mnohé je alternativa vrácení hotovosti v této době velmi důležitá), když ochranná doba většinu zákazníků o tuto možnost připraví. Cestovní kanceláře mají právo, nikoliv však povinnost tuto ochranou dobu využít. V případě, že ji nevyužijí, nevztahuje se na klienty definice dle § 3 odst.3 NZ. Poukaz z naší nabídky TravelSafe+, který je vystaven do plné výše všech uhrazených prostředků, má nesporné výhody:

  Bez limitů: Klient má možnost se o své nové dovolené samostatně rozhodnout, přesně dle svých představ a požadavků.
  Delší platnost: Poukaz má platnost až do konce října 2021.
  Větší pokrytí: Vystavení poukazu je možné na všechny plánované zájezdy s návratem až do konce října 2020.
  Větší flexibilita: Klient může poukaz využít na více dovolených, ne pouze na jednu, a rozhodnout se, jakou částku z poukazu, na kterou dovolenou použije.
  Něco navíc: Benefit ve formě 10% slevy na nový zájezd.
  Již žádné doplatky: Pro získání poukazu není nutné doplácet do celkové ceny původního zájezdu.

  Odpovědět

 • Voucher

  27 dubna, 2020

  Jak se ukazuje, o NZ (185/2020 Sb.) vlastně nikdo nestojí. Hlavně nemuset vracet prachy NIKDY, natož do 14 dní. A tak jdou všichni cestou tzv. narovnání. Říkají tomu voucher a úlisně ho nabízejí, aby nemuseli vracet peníze ani za rok.

  Odpovědět

 • No comment

  27 dubna, 2020

  Tady se zamlčuje jedna podstatná skutečnost. Pokud CK nechce využít ochranné doby podle nově přijatého zákona, musí do 14 dnů od odstoupení od smlouvy z důvodu neuskutečněného zájezdu vrátit klientovi finanční prostředky.

  Odpovědět

 • Otázky na CK

  28 dubna, 2020

  Dobrý den . NZ chrání CK . Zákazníkům nepomůže ani případný soud . Voucher slouží jenom k tomu , aby zákazníci neutekli se svými pěnězi ke konkurenci. Hodně lidí má s CK problémy (storno poplatky 70 – 90% 60 dnů před odletem ) lidé si snad budou pamatovat jak se CK chovaly v době pandemie . Mám stále otázky na CK . Pokud příjmu Voucher v hodnotě vložených prostředků , abych nemusel platit storno , kdo za mne zaplatí Vámi účtované náklady ( “ 90 % “ storno poplatků ) které jste už zaplatili ??? Z čeho mi zaplatíte dovolenou příští rok ????

  Odpovědět

 • Anonym

  28 dubna, 2020

  Dobrý den, můžu se zeptat, kde je toto prohlášení zveřejněno? Na jejich stránkách jsem to nenašla. Dekuji.

  Odpovědět

 • odpověď

  28 dubna, 2020

  Dostal jsem od cestovni kanceláře,která jejich zájezdy uskutečňuje.

  Odpovědět

 • Anonym

  28 dubna, 2020

  Dobrý den, můžu se zeptat, kde je toto prohlášení zveřejněno? Na stránkách BS jsem to nenašla. Dekuji.

  Odpovědět

 • Hodní lidé z CK

  28 dubna, 2020

  Od března se snažím komunikovat mejlem/písemě s CKF. Centrála nekomunikuje, operátor na lince mluví pokaždé jinak.
  Až včera se mi ozvala slečna z pobočky na můj požadavek o storno.
  70 dnů před odjezdem .
  Cena dovolené 129000,-
  storno 101000,-
  U Fišera jsem utratil milion.

  Odpovědět

 • Výše storna CKF

  30 dubna, 2020

  Mám stejnou zkušenost s CKF, cena zájezdu 65000Kč s pojištěním, storno mi bylo vyčísleno na 56000 + pojištění 2100 a to 110 dnů před odletem.Jsem znechucená, z těchto podmínek a storno jsem zrušila Doufám, že se toto nehorázné jednání CK se začne řéšit.

  Odpovědět

 • CK Blue Style

  28 dubna, 2020

  Chtěl jsem se přesvědčit zda CK Blue Style se bude řídit podle nového zákona 185/2020 (ochranná doba CK)a nebo se bude držet smlouvy své.Kdo má už zájezd zaplacený tak mu nezbývá nic jiného než přistoupit na ty jejich zlodějské podmínky.Oni maji ve smlouvě bod 8.1.od kterého může CK odstoupit ,kde je psáno,že je zájezd zrušen „vyšší mocí “ kde klient platí veškeré náklady.Když dám teď storno tak je to to samé.Dokládám konverzaci z jejich chatu.
  já:
  měl bych zájem o zájezd hotel Shams safaga v Egyptě od 10.7.2020 na 8 dní když ho máte v nabídce.Bude ten zájezd realizovatelný abych si ho mohl objednat?
  oprátor se připojil(a) do chatu

  operátor

  Dobrý den
  Cestovní kancelář Blue Style se řídí dle platných nařízení vlády. Pokud nám to bude umožněno, naše priorita bude Vám zájezd poskytnout. Proto prosím vyčkejte, jak se bude situace vyvíjet během příštího týdne.
  Děkujeme za pochopení.

  Já13:58

  vy se řídíte podle toho nového zákona,které vláda vydala to je zákon 185/2020 a nebo máte nějaké vaše směrnice

  operátor 14:00

  Jestli máte na mysli ochrannou lhůtu pro CK, tak tuto nevyužíváme. Naše poukazy jsou vydávány dle podmínek platných před tímto zákonem.

  konec

  Odpovědět

 • 28 dubna, 2020

  BLUE sice není naše cestovka, ale pro zajímavost jsme se koukli na jejich návrh a zdúvodnění. My si myslíme, že oni už mají v ruce dúvěryhodné obchodněpolitické informace a právní analýzu co je pro ně výhodnější, proto nevyužijí zákon a ve své nabídce posunují datum. Rovněž mohli získat nějaký impuls, že kdyby byl zákon napaden u soudu pro protiústavnost atp. měli by potíže. Ten zákon múže být i velký problém, i soudci a právníci jezdí s cestovkami na dovolenou. Tak raději zvolili novou cestu a teď se snaži o to, co mély udělat od začátku všechny cestovky, a to, snažit se s klientem mluvit, vysvětlovat a snažit se o domluvu na úpravě smlouvy. Základem je smlouva, obchodní podmínky které nesmí vybočovat z NOZ a pak, na přechodnou dobu NZ, který má omezenou platnost. A již nyní se rýsuje, že omezená platnost je zřejmě krátká.

  Odpovědět

 • Anna

  29 dubna, 2020

  Dnes vyšel článek o tom, že se Ombucman Křeček zajímá o činnost CK. Je tam sice uvedený jen případ s doplatkem CK, ale i tak je to první krůček k nějakému řešení. Ombucmanovi jsem psala, mám jiný případ se zaplacenou a neuskutečněnou dovolenou u CK BS, která stále nekomunikuje. Předpokládám, že se retroaktivita a změny smluvních podmínek dostanou k soudu a nebudeme muset na vyplacení peněz za zájezd čekat až do příštího září 2021.

  https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/cestovky-chteji-doplatit-nejiste-zajezdy-40322234?seq_no=7&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

  Odpovědět

 • Odpověď Anně

  29 dubna, 2020

  Také jsme ten případ se zaplacenou a neuskutečněnou dovolenou v první polovině dubna letošního roku. Rovněž s námi CK Fischer nejedná o narovnání závazků a stále se nevyjadřuje. Psali jsme v tomto smyslu na úřad ombudsmana, abychom podpořili klienty v jejich oprávněných nárocích. Čím nás bude víc, tím lépe. Snad se tak dočkáme nějakého řešení.

  Odpovědět

 • Anonym

  29 dubna, 2020

  Dobrý den, jsem na tom stejně. Mám z 16.3.2020 storno zájezdu s přeplatkem. Dosud se nic neděje ani ten voucher mi nikdo nenabídl 🙁

  Odpovědět

 • JÁ.

  29 dubna, 2020

  Momentálně čekáme na vratku od cestovky dle par. 3, oni využili NZ. Zájezd odlet 1.5., nepřišly pokyny k zájezdu, oficiálnė zájezd nebyl zrušen v souladu s doporučením MMR, cestovka najednou v komunikaci zmrtvéla, prý rozhoduje vedení o tom, zda nám peníze zaplacené za celý zájezd vrátí nebo ne. Jsou kluzcí jako úhoři.

  Odpovědět

 • Ombudsman

  29 dubna, 2020

  A o tom to je. Dokud nebude zájezd zrušen, nebudou se vracet peníze. – Klienti, kteří nic nestornovali, mají zaplacenou plnou cenu zájezdu a jejich zájezd se neuskutečnil, by měli být z hlediska OZ jasný případ z hlediska vrácení peněz, potažmo vystavení poukazu dle 185/2020 Sb. Alespoň tohle by měl ombudsman rozhodně popostrčit. O odebírání druhých záloh na zájezdy, které se nebudou konat, nemluvě. Kdybych vybíral peníze na zboží, které nehodlám dodat, byl bych za podvodníka.

  Odpovědět

 • 29 dubna, 2020

  Máte plnou pravdu, taky teď čekáme s čím chtějí přijít, když paragraf NOZ je naplněn na 100 % a paragraf 3/3 NZ rovněž. Ale nechce se jim vrátit ani 1 Kč. Podnikání, respektive okrádání po česku. A ty jelita na webu MMR se prsí jak pomohli řešit situaci v cestovním ruchu a že dėkují poslancúm a senátorúm. Teď by to možná chtělo poprosit senátorku J. Seitlovou, která bojovala za obyčejné lidi, jestli by dokázala sehnat potřebnou skupinu hlasú v senátu a zahájila řízení proti NZ, který sprostě znevýhodnil jednu smluvní stranu -zákazníky, v rozporu s platným právem. Lidi pište na MMR, Ombudsmana a paní Seitlovou. Prostě je zahlťte problémy, které vám zpúsobili. Vsichni mají své lobbistické asociace, zaplatí jim přispěvek a ať se starají na vládě. Běžným občanúm zbývá než se ozvat každý sám, ale když to na ně navalíte nebudou v klídku, a že je nás poškozených hodně. Vždyť z nás měli milionové zisky, o ty se nedělili, ale ztráty jim máme platit my?

  Odpovědět

 • 29 dubna, 2020

  Jak to tak sledujeme, myslíme si, že cestovky ani nebudou chtít prodejny zájezdú otevřít, lidé je za tu zlodėjinu utlučou zaživa. Tahle anonymita za mailovou komunikací jim asi i vyhovuje. Odmítat, zamítat, nechápat, nerozumět, nevracet peníze, nevystavovat vouchery a ve finále nekomunikovat vúbec. Tenhle rok bude památečný pro všechny.

  Odpovědět

 • Anna

  30 dubna, 2020

  Dnes jsem dostala od CK BS konečně email, kde mi již nenabízí zvýhodněný voucher s 10% slevou a možností změny, ale jen sprostě voucher na náhradní zájezd podle opět jiného paragrafu NOZ:
  § 2536 (1) Pořadatel může odstoupit od smlouvy, pokud
  b) mu v plnění závazku brání nevyhnutelné a mimořádné okolnosti a zrušení zájezdu oznámil zákazníkovi bez zbytečného odkladu ještě před zahájením zájezdu.

  Zrušení zájezdu před jeho konáním mi samozřejmě neoznámili. Tak teď bude z jejich strany těžké něco prokazovat. Už se v tom snad nikdo nevyzná, a každý den je nějaká změna.

  Vážená paní, dovolte nám, abychom Vás tímto informovali, že Blue Style v důsledku šíření koronaviru označovaného jako SARS-CoV-2 s přihlédnutím k související regulaci práv a svobod zákazníků nezbytných pro konzumaci služeb dle smlouvy o zájezdu přistoupil ve smyslu § 2536 odst.1 písm.b) zákona č 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“) ke zrušení všech zájezdů s termínem odletu do 15.6.2020. Toto zrušení se týká i Vašeho zájezdu dle uzavřené smlouvy o zájezdu č. 01687632 (dále jen „Smlouva“).
  S veškerým respektem k Vašim právům a chráněným zájmům Vám tímto oznamujeme, že ve vztahu k vrácení plateb uhrazených Vámi nebo ve Váš prospěch na zájezd dle Smlouvy využíváme ochrannou dobu ve smyslu § 3 zákona č.185/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu (dále jen „LV“). Přílohou tohoto emailu je poukaz na zájezd dle § 4 LV (dále jen „Poukaz LV“) a Podmínky pro Poukaz LV (dále jen „Podmínky“). Pokud požadujete zaslání Poukazu LV v listinné podobě, sdělte nám prosím tuto skutečnost na email lexvoucher@blue-style.cz.
  V Podmínkách naleznete informace podstatné pro uplatnění Vašich práv dle LV.
  Rádi bychom Vás ujistili, že při nabídce náhradního zájezdu se pokusíme zohlednit co nejvíce Vašich individuálních požadavků. Je nutné vzít v úvahu, že zejména v případě zájezdů v letošní sezoně lze očekávat zvýšené nároky na hygienu a zdravotnická omezení související se současnou situací. Věříme, že přijmete regulace určené k ochraně zdraví s pochopením. Chceme Vám umožnit skutečnou dovolenou plnou radosti a pohody. Destinace budeme uvolňovat do nabídky postupně za podmínky, že budeme sami ujištěni, že v místě neexistují žádné bezpečnostní okolnosti, které by mohly radost z dovolené jakkoliv narušit. Chápeme, že dnes více než kdykoliv v minulosti, mohou rozhodování ovlivňovat osobní pocity. Budeme se snažit maximálně respektovat Vaše přání. Chceme Vám naslouchat. Chceme, abychom spolu znovu objevili kouzlo cestování.

  Team Blue Style

  Odpovědět

 • paragraf 3

  30 dubna, 2020

  Jenom by mě zajímalo,který bod z paragrafu 3 použijí.Je podivné si vybírat z NZ jenom to co se hodí.Ještě začátkem týdne tvrdily,že zákon 185/2020 nevyužijí,že jejich nabídka pro klienty
  je výhodnější.

  Odpovědět

 • 30 dubna, 2020

  Teď nad tím přemýšlím a je možné, že to vyhodnotili tak, že na případ XY nový zákon použijeme a na případ ZZ se nám to nehodí, tak jej nepoužijeme a třeba si už necháme ty Kč o které jsme je už obrali = stornopoplatky. Judikatura neexistuje k NZ, povinnost podle něj postupovat není. Zpúsobil to zákonodárce! Nikde není řečeno, že použít NZ se musí pro veškeré jednání CK pro všechny smlouvy, no a tak jedou po jednotlivých smlouvách ve stylu, tady se nám to hodí a tady NE!

  Odpovědět

 • Bohužel

  30 dubna, 2020

  Bohužel je to zcela legální postup. Na jejich místě byste postupoval stejně.

  Odpovědět

 • odpoved Bohuzel

  30 dubna, 2020

  Prosim vas, jaky legalni postup? Naopak ja tvrdim „nelegelni“ postup! Zakon by snad mel byt jasne definovany a pravidla presne dana. Nemuzou si vybirat jen co se jim hodi!! Na co potom cekali na NZ? Na jejich miste bych se zakonem ridil a nechoval se jako hajzl, pokud bych si chtel udrzet klientelu!!!

  Odpovědět

 • bohužel

  30 dubna, 2020

  Přesně tak.Pán
  zřejmně bude pracovník CK. Ta zlodějna s 90 % stornem ze zálohy 21000Kč 70cdní před odjezdem je bohužel taky pravda to bych já ,ale nedělal.

  Odpovědět

 • Ouha

  30 dubna, 2020

  Jakmile má někdo jiný názor, je hned pracovníkem cestovky. To jsme to dopracovali. – Problém je v tom, že CK není nijak nucena ochrannou dobu podle NZ využít. Udělá to jen v krajním případě. Jinak bude nabízet narovnání. Ďábel je skryt v detailu. Většina klientů slyší voucher a nijak nerozlišuje, zda se jedná o voucher podle par. 1903-5 zák. 89/2012, nebo podle zák. 185/2020. Je mezi nimi dost podstatný rozdíl.

  Odpovědět

 • Rozdíl

  2 května, 2020

  Můžete zde prosím někdo, kdo tomu opravdu rozumí, srozumitelně napsat, jaký je mezi těmi vouchery rozdíl? Také nás to nejspíš čeká, tak ať alespoň vím, na kterém trvat…
  Osobně preferuji vrácení peněz, nejlépe hned, přinejhorším 14.9.2021. K Čedoku jsem ztratila důvěru. Němečková prohlašuje, že netrvají na doplácení – lže! Po nás to doplatit chtějí (doplatek teď, odlet v první polovině července Řecko). Na prosbu o posunutí doplatku 30 dní před odletem nereagují.
  Takže: Příště k moři ano, ale bez CK, nebo s takovou, která se v této době ke svým klientům zachovala slušně. Lidi to sledují a pamatují si…

  Odpovědět

 • Rozdíl mezi vouchery

  2 května, 2020

  Podle mne jeden druh voucheru si dělá každá CK podle sebe to znamená jak nejlíp ošulit klienty a druhý je ten který schválila vláda a je to zákon 185/2020,který si můžete stáhnout a přečíst.Ten alespoň trochu přihlíží v paragrafu 3 například na důchodce nad 65 let atd.

  Odpovědět

 • Aha

  2 května, 2020

  Televizní noviny dnes ČT 1 už rozpor mezi MMR a Asociací cestovek, viz starý známý arogantní J. Papež. Už se do sebe dostávají ohledně doplatků zájezdú, asi nějaká má na MMR konexe nebo si někdo ze zaměstnancú řeší své osobní zájmy ! Doplatky v rozumném časovém horizontu by být neměly, až klamavá obchodní praktika dle zákona! Sice mi tu mažou příspěvky, ale tohle snad projde.

 • 30 dubna, 2020

  Problém této země je dlouhověký a spočívá v nekvalitních zákonech a nevymahatelnosti práva. A za to múže volená garnitura a jejich kšeftařina. Každý soud, každá instance si v této zemi rozhoduje podle svého a kdo má prachy či jiné benefity, vítězí hlava nehlava, právo neprávo. To je ten princip na kterém to tu funguje.

  Odpovědět

 • Anna

  1 května, 2020

  To máte pravdu, co je u vlády Babiš a jeho squadra a mají podchycená všechna ministerstva, nikdy tu líp nebude. Každý den cítím, jak se tento stát propadá hloub a hloub do potíží. Občané nemají nikde zastání a nikdo kompetentní se s nimi už ani nebaví.

  Odpovědět

 • Názor

  2 května, 2020

  Myslíte ?

  Odpovědět

 • Anonym

  14 června, 2020

  Zapoměl jste že ta vaše oblíbená skupina tam seděla 25 let bez Babiše a dělala si zákony podle sebe.

  Odpovědět

 • odpoved Anna

  30 dubna, 2020

  No, to se o pravdu prekonali!!! To jste z odpovedi B-S asi radosti cela bez sebe! Nevim, co je lepsi. Jestli takova odpoved co vam prisla nebo zadna?

  Ja jsem se dnes opet vytocila, kdyz jsem volala do CKF. Operatorka-referentka na muj dotaz odpovidala neprijemne a nejednoznacne. Kdyz jsem se dotazala, kdy nam chteji email zaslat, odpovedela: mozna jeste dnes, mozna pristi tyden, takze taktika z jejich strany stale stejna. Vymluvy a vyhybave odpovedi. Dale mi sdelila, ze podle noveho zakona muze uplatnit vyjimku na vraceni penez pouze objednatel zajezdu, dalsi ucastnik zajezdu nikoliv a ze na vyrizeni maji 30 denni lhutu. Argumentovala jsem, ze penize se vraci do 14 dnu, tak jaka 30 denni lhuta? Navic se v zakone neuvadi, ze by se vyjimky vztahovaly na objednatele zajezdu. Chvili jsme se dohadovaly, nakonec rekla, ze takove maji instrukce!!!
  Opravdu se v jejich komunikaci s klientem nic nezmenilo.
  Jak ma potom klient uverit cestovkam, ze splni sve zavazky, kdyz se takhle chovaji a zakon si „vykladaji“ po svem?
  Opravdu uz jsem znechucena jejich nefer jednanim na nejvyssi miru. Napsala jsem mail Dostalove a kopii odeslala na dalsi instituce, at jsou v obraze, jak cestovka pristupuje ke svym zavazkum. Samozrejme necekam, ze mi nekdo odpovi.

  Odpovědět

 • Anna

  30 dubna, 2020

  Věřím, že Vám odpoví všichni nějakým standardním emailem. Abych pravdu řekla, potřebovala bych k této situaci nějaký právní rozbor od kompetentního ministerstva, které to všechno stvořilo, což je MMR, protože je tam spousta ALE a skoro každý případ je trochu jiný, ale od arogantní Dostálové se bohužel nic nedozvíme. Včera na chatu mi to děvče v BS Helena sdělovala, že je kompetentní na všechno odpovědět a všechno vyřídit (stylem vydržte, pracuje se na tom). Já jsem jí odpověděla, že na chatu neberu žádnou informaci závazně, a že chci mít všechno potvrzené od kompetentní osoby přes komunikaci na emailu kvůli soudním sporům. Tak to asi Helena zaurgovala a poslali mi ten voucher, aby měli ode mě klid.

  Napsala jsem opakovanou stížnost na ČOI, protože tam mají, že spolupracují i s ostatními orgány, třeba PČR /https://www.coi.cz/o-coi/spoluprace-s-kontrolnimi-organy/, tak ať se snaží. Čím víc bude různých stížností a podnětů od občanů, tím dřív se tím bude někdo zabývat.

  Odpovědět

 • 30 dubna, 2020

  Přesné tak, tlačit na úřady, které platíme z našich daní a na média, nenechat to usnout. Ať mají co dělat, dosud jen pózovali fotografúm a cestovali za naše peníze. Bohužel ČOI asi spadá pod MMR, nejsou moc schopní, v situacich jako je tato si oficiální vyjádření nechají posvětit od MMR.

  Odpovědět

 • Odpověď Anně

  1 května, 2020

  Pokud vám píšou, že zájezd zrušili podle par. 2536 odst.1, pis. b) OZ, pak hned následuje odst. 2. v tom samém paragrafu, kde se uvádí, že v tomto případě vám mají vrátit platbu.
  Na to bych se zeptala, proč peníze nevrátí, když se odvolávají na ustanovení OZ?? Je to pod jedním paragrafem. Proč tedy následně nabízejí poukaz dle zakona 185/2020 Sb.? Neměli by si ujasnit, podle čeho se vlastně budou řídit?

  Odpovědět

 • Anna

  1 května, 2020

  Ano, hned jsem jim – CK BS, napsala svůj nesouhlas a provedla laický právní rozbor. Na můj případ s odletem 2.4. v podstatě nemohou nic právního napasovat. Jak je znám, neodpoví mi, možná mi zase za měsíc pošlou nějaký jiný voucher podle jiných §§ a zákonů:)

  Opravdu se nesmí polevit ve stížnostech komu to jen jde, a to o OPAKOVANÝCH A DOPLŇOVANÝCH A DOPŘESŇOVANÝCH. Takto jsem vytočila už referentu na ČOI, která mi poslala jen jakýsi obecný slint a nevěnovala se mému konkrétnímu případu. Už jsem stížnost opakovala a doplňovala 3x, přes podatelnu a adresovala té referentce, také jim „tečou nervy“, a o to jde, jsou placeni z našich daní.

  Odpovědět

 • NZ

  3 května, 2020

  Zakon č. 185/2020 řeší právě ty případy, kdy má CK podle OZ vrátit peníze do 14 dní a umožňuje tuto dobu protáhnout na 1 rok.

  Odpovědět

 • Anna

  3 května, 2020

  Pro NZ – zákon č. 185/2020 Sb., by to řešit mohl, ale až po své účinnosti, NE retroaktivně. To by tato vláda taky mohla vydat retroaktivní zákon, že je nutné přestavět Karlštějn podle současného stavebního zákona. Není žádná právní úprava, že by mohli podle zákona č. 258/2000 Sb., nebo krizového zákona řešit něco zpětně:)

  Odpovědět

 • Názor

  3 května, 2020

  Ony taky cestovky nabízejí většinou na doposud zrušené zájezdy vouchery podle OZ, nikoli NZ, zřejmě také proto, aby se vyhnuly budoucím sporům na retroaktivitu zákona. Dohoda o narovnání podle platného OZ a nabízené vouchery v tomto režimu na zájezdy zrušené do 24.4.2020 jsou v pořádku. Nemusíte je ale přijmout.

  Odpovědět

 • Aha

  3 května, 2020

  No to si předkladatelé NZ velmi spočítali, aby než v soudním systému ČR dospějete k 1. jednání v občanskoprávní věci podané žaloby na NZ, tento již záhy pozbyl žaloby. Anebo nepočítali až s takovým odporem klientú, obecně v ČR funguje spíše stádo, ale i právníci si kupují dovolené. Docela se bavím i představou, jak si nějaký poslanec či senátor nárokuje vrácení Kč zaplacené dovolené. Už vidím jak tam mává prúkazem, když nebude chtít voucher.

  Odpovědět

 • storno

  1 května, 2020

  Chtěl jsem se zeptat jak je to LEX voucher když sem stornoval dovolenou já, byli mi strženy storno poplatky a teď mi oznámili, že na zbytek mi vystaví voucher. Mají na to nárok i v tomto případě?

  Odpovědět

 • 1 května, 2020

  Už jsme napsali na 3 kontakty, na tým jako celek a další 2 česká jména. Ať brání naše práva, od toho tu jsou.

  Odpovědět

 • CKF

  4 května, 2020

  Mám přesně stejný problém s CKF. Storno na vlastni žádost ze dne 6.3., tedy před zákazem, nicméně zákon posunul platnost ustanovení na všechny zájezdy s odjezdem po 20.2.2020. V mailové komunikací mám domluvené vrácení původní částky ponížené o storno poplatek zpátky na účet, nicméně od 30.3 přestali komunikovat a nyní přišli s tím, že místo zpětného přípisu na účet dostanu voucher. Co s tím? ČOI je asi zbytečná ztráta času, takže řešit soudní cestou? Storno podle tehdejších VOP přeci nejde zpětně zneplatnit vydáním zakona 185/2020 Sb.

  Odpovědět

 • CKF

  8 května, 2020

  Jak vidite, v tomto state lze storno zneplatnit vydanim zakona Lex Voucher (185/2020 Sb.) a to diky pani Dostalove, ktera pripravila a prosadila pravni zumpu. Vcera, t.j. 7.5. ve zpravach TV NOVA prohlasila, ze „mame silny prospotrebitelsky zakon“ a v pripade, ze se cestovky nebudou chovat v souladu s podminkami, muzou dostat i milionove pokuty. Jenom je divne, ze tento argument nepouzila jeste predtim, nez predlozila NZ k odsouhlaseni, aby ochranila klienty. Pani ministryne si nevidi do ust.

  Odpovědět

 • Anonym

  8 května, 2020

  Já ten zákon četl a dle mého se na náš případ nevztahuje. Pouze je nyni možnost zažádat o voucher na 10% že zaplaceného storno poplatků. Ale cestovky si jedou po svém a z každého zákona si vyberou jen to co se jim hodí.

  Odpovědět

 • Lex voucher

  4 května, 2020

  Tak jsem se dočkal voucheru dle zák. č 185/2020 Sb. Jelikož jsme měli odjíždět až 22.5.2020, CK s jeho vydáním neměla problém. I když mi nejprve nabízeli voucher podle OZ (narovnání závazků ze smlouvy). Ten jsem odmítl. Otázkou je, co bude se zájezdy, které měly odjíždět ještě před účinností NZ, tedy před 24.4.2020. Tam hrozí relativní retroaktivita tohoto zákona.

  Odpovědět

 • Lex voucher

  5 května, 2020

  Můžu se zeptat jak jste měl zájezd hrazený, zálohu, nebo uhrazený celý. Pokud jen zálohu, trvali na doplatku celého zájezdu? A prosím co je voucher podle OZ- kdyby mi také náhodou nabízeli. Která cestovka? Čeká mě to, tak ať jsem na ně připravená.

  Odpovědět

 • 5 května, 2020

  Podle obecných načtených informací by měly být ty vouchery vydané dle NOZ jako narovnání, spíše rizikové. Asi dle detailních podmínek a solidnosti dané CK. Když nebudou naplněny nové sjednané podmínky, tak o peníze zřejmě zcela přijdete. Pokud by se jednalo o voucher dle NZ měl by, pokud nebude čerpán, příští rok vyplacen finanční obnos. Dúkladně si vše porovnejte a ptejte se než se rozhodnete. Když nebudete chtít 1. variantu, není povinná, je to smlouva! Povinný je Lex voucher. Možná většina ck zkusí variantu 1. aby vydělaly nemravné peníze. Mají na webu Asociace cestovek manuál skrytý před zraky klientú CK, je viditelný jen pro CK.

  Odpovědět

 • Doplnění

  6 května, 2020

  Jednalo se o poznávací zájezd hrazený celý v prosinci 2019 v rámci first minute u CK Poznání. Ohledně voucherů jste na těchto stránkách už jistě nalezl odpovědi.

  Odpovědět

 • Anonym

  7 května, 2020

  Vouucher OZ ma vetsinou delsi expiraci a CK v nem prida nejaky bonus, treba slevu 10%. Lex plati jen do 31.8.2021. Oba jspu pojistene proti upadku. Myslim, ze OZ je lepsi. U obou se necha s CK domluvit, ze je vystavi jen na zalohy a nemusite doplacet celou castku.

  Odpovědět

 • Ovšem

  8 května, 2020

  Ano, voucher OZ je lepší zejména v tom, že pokud vám propadne, peníze už neuvidíte.

  Odpovědět

 • Anonym

  10 května, 2020

  Lepsi neni. To se zase plno lidi necha nachytat na nejaky bonus, ale podstata vam unika. Pokud voucher tohoto typu z nejakeho duvodu nebude mozne cerpat, penize vam za nej jako v pripade Lex Voucher nevrati.

  Odpovědět

 • Lex voucher

  6 května, 2020

  Nemohl byste ten Váš Lex voucher naskenovat (bez osobních údajů) aby ostatní i já viděli, jak asi vypadá a co citují za paragrafy a jestli tam je skutečné datum 31.8.2021. V názvu je taky LEX VOUCHER?

  Odpovědět

 • Lex Voucher

  6 května, 2020

  V názvu je odkaz na paragraf 4 Lex Voucher a musí obsahovat zákonné náležitosti – jméno CK, jméno zákazníka, datum platnosti od-do (31.8.2021) a částka, na kterou byla ochranná doba využita. Obsahuje i číslo cestovní smlouvy. Má svoje sériové číslo a obsahuje poučení, jakým způsobem se používá – vše, jak to předepisuje NZ. Je tam uvedeno, že spadá pod pojištění proti úpadku CK. Když ho klient drží v ruce, nemá pochyb, že se jedná o poukázku dle zák. 185/2020 Sb.

  Odpovědět

 • Voucher do 31.10.2021

  6 května, 2020

  Od CK Redok mám objednán poznávací zájezd od 23.6. do Petrohradu. Na stránkách mají květnový i červnový termín „na vyžádání“. Žádné zrušeno….Ani nekomunikují. Teď se na jejich stránkách objevilo toto:
  Dne 16. dubna 2020 byl schválen Zákon 185/2020 Sb. o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu. Tento zákon se využívá na zájezdy s termínem zahájení od 20. února 2020. Zákon odkládá vrácení plateb uhrazených zákazníkem nebo v jeho prospěch za zájezd, jestliže tento peněžitý dluh vznikl pořadateli zájezdu v důsledku odstoupení od smlouvy o zájezdu podle § 2535 nebo § 2536 odst. 1 písm. b) občanského zákoníku. Z toho důvodu připravujeme k zájezdům, kterých se opatření týká a nebudou se moci uskutečnit, řešení, a to převod na stejný zájezd v roce 2021 nebo převod 100 % Vámi dosud uhrazené částky na jiný zájezd z nabídky REDOK TRAVEL, a to formou VOUCHERU s platností do 31.10. 2021. O našem dalším postupu vás budeme včas informovat a věříme, že vždy najdeme to nejlepší řešení.
  Ochranná lhůta voucherů je do 31.8.2021 a pak následně do 14 dnů by cestovky případně měly vrátit peníze, pokud klient nevyužije nabídky zájezdů. Takže nechápu, proč by měl voucher mít platnost do 31.10.2021. Když si nevyberu zájezd, tak dostanu peníze v listopadu?
  Může mi prosím někdo odpovědět, jestli to chápu správně?

  Odpovědět

 • Vouchery

  6 května, 2020

  Tento voucher je vydán podle Občanského zákoníku v rámci narovnání (par. 1903 až 1905 zák. č.89/2012 Sb.) a je plně v režii CK. Trvejte na vydání poukazu podle Lex Voucher, tj. zák. č. 185/2020 Sb., kde je ochranná doba do 31.8.2021 a pak 14 dní na vrácení peněz, pokud nikam nepojedete. Tj. nejpozději do 14. 9. 2021.

  Odpovědět

 • Vouchery - odpověď (Petrohrad)

  6 května, 2020

  Děkuji za info- Petrohrad CK Redok. Píší to chytře – začnou větami -16.4. schválen Zákon 185/20… a pak jsou věty podle OZ v rámci narovnání a do 31.10. 2021 voucher.
  Zájezd jsem objednávala pro 4, poslední záloha 50tis. je 24.5., měsíc před odletem. Tu už nechci platit, Rusko bude zavřené včetně památek. Dostálová řekla k doplatkům: Požadovat peněžní plnění při vědomí, že se zájezd nebude možné uskutečnit, je nejen jednáním v rozporu s dobrými mravy, ale mohlo by být klasifikováno také jako nekalá obchodní praktika podle zákona o ochraně spotřebitele. Má někdo zkušenost , že nemusel doplácet poslední zálohu?
  A co dělat, když jedna spolucestující zaplatila svůj díl a je na rodičovské? Potvrzení má, ale zájezd jsem objednávala já, která nespadám do chráněné skupiny.
  Většina zákazníků (i já) zájezd objednávala elektronicky, takže voucher může elektronicky taky dorazit, jak jsem se dočetla. A pokud to nebude Lex voucher, tak to mazec se s nimi dohadovat přes poštu s dodejkou.
  A vůbec, kdy už konečně otevřou pobočky?

  Odpovědět

 • 6 května, 2020

  A to je přesně ono!!! Oni se teď bojí otevřít!! Také jsme žádali naší CK o to, aby nám umožnili předložit určité doklady na jejichž kopie nemají nárok, je to v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajú. No, a byť bydlíme o pár ulic dál,
  tak nechtějí osobní kontakt! Je možné, že se teď dost bojí. Hledali jsme oficiální datum otevření všech cestovek, nikde není k mání.

  Odpovědět

 • Otevření CK

  7 května, 2020

  11. května 2020

  Odpovědět

 • Storno

  7 května, 2020

  Když jsem zájezd stornoval víc jak 60 dní před zájezdem? Vrátí mi peníze?

  Odpovědět

 • Rozdíl

  7 května, 2020

  Od zaplacené zálohy, příp. plné ceny zájezdu vám odečtou storno náklady (letenky, hotel) a vzniklý (kladný) rozdíl Vám vrátí formou voucheru, anebo vzniklý (záporný) rozdíl po Vás budou chtít doplatit. Peníze z voucheru dostanete nejpozději 14.9.2021, byl-li vydán podle zák. 185/2020 Sb., anebo vám propadnou po expiraci voucheru, pokud ho do té doby nevyužijete a není vydán podle zák. 185/2020 Sb. Pokud spadáte do výjimek podle NZ, máte nárok na vyplacení peněz do 14 dní po obdržení voucheru a jeho vrácení zpět CK.

  Odpovědět

 • Anonym

  7 května, 2020

  Proc zajezd stornujete vic nrz 60 dni predem? Nebylo by lepsi pockat? Takto zaplatite akorat storno poplatky.

  Odpovědět

 • Storno

  10 května, 2020

  Mam takove obavy, ze cestovky prijdou zase s nejakym figlem, aby nemusely vracet penize ani po 31. 8. 2021. Casu na to maji dost. Uz to, ze opet nektere CK vymysleji nove formy poukazu jako napr. TravelSafe, nesvedci o nicem dobrem. CK cekaly az bude odsouhlasen novy zakon 185/2020 Sb. a najednou se to nekterym stejne nehodi do kramu. V TV zpravach na NOVE cca pred 3 dny Dostalova prohlasila, ze „mame silny prospotrebitelsky zakon“ a ze cestovky, ktere nebudou dodrzovat podminky, mohou dostat milionove pokuty. Pani Dostalova protlacila pravni zumpu v podobe Lex Voucher a ted najednou se dovolava ochrany spotrebitele. Proc toto prohlaseni nezverejnila na samem zacatku, aby primela CK dodrzovat zakon?? Mohla si usetrit Lex Voucher.

  Odpovědět

 • 10 května, 2020

  Bohužel, je to ještě horší dále viz zde.
  https://pravopropodnikatele.cz/cestovni-kancelare-agentury-nedodrzuji-pravni-predpisy-pokuty-709-tisic-kc/
  MMR velmi dobře dlouhodobě ví, že se děje celá řada protiprávních věcí v cestovním ruchu, je v její gesci. Podle našeho názoru šla pí. Dostálová cíleně na ruku určité úzké skupině podnikatelů. Ti ostatní se jenom svezli na vlně a ty morální cestovky, ty se vypořádají s klienty poctivėjším zpúsobem.

  Odpovědět

 • Informace

  6 května, 2020

  I když Lex voucher nabyl účinnosti 24. dubna, o vydání poukazu můžete požádat do 3 měsíců ode dne zániku smlouvy o zájezdu (tedy storna z vaší strany). Takže pokud jste v únoru či později stornovali zájezd s termínem odjezdu kdykoliv po 20. únoru, máte pořád ještě šanci.

  Cely clanek:https://www.horydoly.cz/business/lex-voucher-kdyz-zajezd-zrusi-cestovni-kancelar.html

  Odpovědět

 • Pro vysvětlení

  7 května, 2020

  Pouze v případě, že daná CK přijmula ochranou dobu a tedy využije vládní poukazy (Lex voucher).

  Odpovědět

 • Pro vysvětlení

  7 května, 2020

  Klienti ze strachu stornují většinu zájezdů s větším časovým předstihem, aby měli nárok na nižší storno poplatky, aniž by bylo zřejmé, zda uskutečnění zájezdu bude pandemií zasaženo. Odstupují tedy od smlouvy o zájezdu dle § 2533 dle Nového občanského zákoníku (dále jen NOZ) č. 89/2012 Sb. a pokud je ujednáno odstupné (přiměřený storno poplatek), musí být zákazníkem uhrazeno. Výše odstupného se odvíjí od doby mezi okamžikem odstoupení od smlouvy a okamžikem zahájení zájezdu. Dle § 2534 NOZ odstoupil-li zákazník od smlouvy podle § 2531 odst. 2, vrátí pořadatel bez zbytečného odkladu, nejpozději do 14 dnů od odstoupení od smlouvy, veškeré platby uhrazené zákazníkem nebo v jeho prospěch. Tento zákon nemůže být uplatněn, neboť zákazník odstoupil od smlouvy dle § 2533. Ovšem dle § 2535 má zákazník právo odstoupit od smlouvy před zahájením zájezdu bez zaplacení odstupného, jestliže v místě určení cesty, pobytu, nebo jeho bezprostředním okolí nastaly nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, které mají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení cesty nebo pobytu. V takovém případě má zákazník právo na vrácení veškerých uhrazených plateb za zájezd. Samozřejmě není vyloučena možnost alternativního řešení (např. po domluvě s CK posunout termín zájezdu či využít možnosti vystavení voucheru). Rozhodující je však skutečnost, na základě níž vznikne (nebo naopak nevznikne) právo na vrácení peněz za dovolenou v plné výši, tedy zda je daná lokalita uzavřena či zda byl Ministerstvem zahraničních věcí České republiky vydán zákaz cestovat do dané oblasti. Pokud se klienti rozhodnou, že zájezd stornovat nebudou a blíží se splatnost splátek, tak musí splátky hradit podle smlouvy.

  Odpovědět

 • Pro vysvetleni

  8 května, 2020

  Klienti mohou odstoupit i z jinych duvodu, napr. podle § 2531 NOZ. Tak nam to aspon poradilo na nas dotaz MMR a potvrdil i advokat, coz ale malokdo vyuziva, nebot je jim neustale vnucovano ACK , CK atd., ze duvod odstoupeni musi byt pouze dle § 2535. Duvod je zrejmy – tedy zda je daná lokalita uzavřena či zda byl Ministerstvem zahraničních věcí České republiky vydán zákaz cestovat do dané oblasti a na to prave cestovky hrajou. Pokud ani jedna varianta v te ktere destinaci neni prokazatelna, cestovky nic nevraceji. Navic podle § 2536 vetsina CK nepostupovala, aby nemusela klientum opet nic hradit. Tak nam tady nevykladejte, pokud jste z cestovky, jak se musi splatky hradit podle smlouvy, kdyz smluvni ujednani porusovaly od sameho zacatku predevsim CESTOVKY!

  Odpovědět

 • 8 května, 2020

  Nevíte prosím někdo, zda je možné odstoupit současně jedním podáním na základě dvou paragrafú? Je možné v 1 odstoupení uvést jak § 2531 NOZ tak i 2535 ? Dúvod je přece stejný – koronavir. Prostě si to pojistit.

  Odpovědět

 • Ja

  9 května, 2020

  Ne, to nedelejte. Duvody nejsou stejne. Najdete si NOZ a prislusne paragrafy a zjistite, ze je v tom rozdil. Pokud rusite zajezd podle § 2531, tak zjednodusene receno rusite zajezd kvuli Zmene zavazku ze smlouvy. Pro vas to znamena, ze nemuzete letet v terminu, ktery jste si puvodne vybrali. Novou nabidkou ve forme poukazu si budete pravdepodobne vybirat uplne novy termin zajezdu, popr. zmenite i lokalitu atd. A s tim nemusite souhlasit.
  Kdezto § 2535 zde jiz byl nekolikrat popsan: zákazník má právo odstoupit od smlouvy před zahájením zájezdu bez zaplacení odstupného, jestliže v místě určení cesty, pobytu, nebo jeho bezprostředním okolí nastaly nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, které mají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení cesty nebo pobytu. Pokud pojedete napr. do Kuvajtu, jak chcete zjistovat, v jakem rozsahu nastavila jejich vlada opatreni proti koronaviru? Dale CK muze tvrdit, ze koronavirus je tam rozsireny v mensi mire nez jinde, ze nebezpeci v rekreacni zone bezprostredne nehrozi a ze neni duvod kvuli tomu rusit zajezd. Jak si to chcete overovat, kdyz budete mit pochyby, ze situace je tam horsi nez uvadi CK?

  Odpovědět

 • 9 května, 2020

  Děkuji moc za objasnění !

  Odpovědět

 • Ja

  10 května, 2020

  Nemate za co. Rado se stalo. Doufam, ze to bylo vysvetleno srozumitelne.
  Dle § 2533 NOZ muze klient odstoupit od smlouvy vzdy, cestovka jen v nekterych pripadech. Pokud odstoupite napr. bez udani duvodu, budete take platit storno poplatky. Jen v nekterych pripadech to jde bez poplatku , zalezi jaky paragraf pouzijete (viz NOZ). Pokud byste meli napr. dovolenou do velmi zamorene oblasti ve Spanelsku nebo do Lombardie v Italii, § 2535 je mozne jako duvod storna pouzit, v ostatnich pripadech to muze byt tezko prokazatelne (zalezi na rozsahu pandemie v konkretni oblasti). A o to prave cestovce jde. Muze zpochybnit vami udavany duvod.

  Odpovědět

 • ???

  12 května, 2020

  Počkejte, takže chápu to správně tak, že odstoupením od smlouvy podle § 2531 se dá vyhnout voucheru a získat tak veškeré finance zpět do 14 dnů? Příklad: Dovolená Řecko, konkrétní destinace, hotel a termín. CK těsně před zahájením pošle odstoupení od smlouvy podle § 2536 a nabídne LV jako jediné možné řešení. Já toto odmítnu a zašlu odstoupení od smlouvy podle § 2531, protože přijetím voucheru se mi minimálně změní termín konání zájezdu (§ 2527 – hlavní náležitosti zájezdu). Musí toto oni přijmout a vrátit peníze do 14 dní? Nepřebíjí to právě ten NZ 185/2020?
  A dále by mě zajímalo, pokud tady někdo ví, jak je to s těmi testy? Papež v TV tvrdil, jak se všichni těšíme k moři, a rádi si je zaplatíme (1 test cca 3 tisíce). Dá se to považovat za navýšení ceny zájezdu a ev. odstoupit kvůli tomuhle?

  Odpovědět

 • ???

  12 května, 2020

  Jestlize vam CK zasle odstoupeni od smlouvy podle § 2536, tak vy uz odstupovat nemusite. V tom pripade by vam mela take vratit do 14 dnu penize, ale obavam se, ze se tak nestane. Zalezi, s cim vas oslovi. Pokud pojedou dle Lex Voucher, penize vam hned nedaji, ledaze budete spadat do kategorie vyjimek. V pripade, ze se nebudou ridit novym zakonem LV, zkuste stesti a trvejte na vraceni penez na zaklade jejich odstoupeni. Nejlepe by vam ale poradil pravnik podle konkretni situace. Zkuste nekam napsat dotaz.
  § 2531 bylo mozne pouzit v pripade, ze vas cestovka neoslovila se zadnou nabidkou a sama neposlala odstoupeni od smlouvy do 19.2. 20. Podle noveho zakona dovolene v terminu od 20.2. do 31.8. 2020 nahrazuji az na vyjimky poukazy (pokud se CK timto zakonem ridi).

  Odpovědět

 • CK Blue Style

  8 května, 2020

  Dostal jsem dopis s dalšími nabídkami od CK Blue Style „Chci lex voucher“ a „Chci Travelsafe+“.
  Po přečtení nesrozumitelných podmínek jsem došel až nakonec emailu kde bylo strašně malým písmem napsáno toto:
  „Uvedená nabídka je platná ode dne vyhlášení do odvolání a vychází z platné legislativy, prohlášení příslušných orgánů a aktuální situace na relevantním trhu. Vzhledem k značné dynamice vývoje epidemie koronaviru a souvisejících dopadů na odvětví cestovního ruchu, jakož i s ohledem na zlepšení výhledu pro cestovní omezení, si Blue Style vyhrazuje právo odvolat pro futuro nabídku Poukazu TravelSafe+.“
  Nějak nemůžu pochopit co s tím odstavcem CK myslí.

  Odpovědět

 • Odpověď

  8 května, 2020

  Tím se myslí, že voucher TravelSafe+ nebudou nabízet věčně. „Berte rychle, nebudou!“ – Pokud chcete voucher podle NZ, vemte si lex voucher.

  Odpovědět

 • Odpoved

  9 května, 2020

  Tim se mysli uplne neco jineho. TravelSafe – podle právničky Jany Sedlákové nicméně stále platí, že pokud si klienti zvolí „rozšířený voucher“, hrozí, že pokud na dovolenou neodjedou, ať již z vlastní vůle nebo protože budou zavřené hranice, voucher jim propadne.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cestovky-vyuzivaji-chaosu-v-poukazech-ne-kazdy-se-da-smenit-za-penize-104762

  Odpovědět

 • zákazník u blue style

  8 května, 2020

  Dobrý den,
  máme objednaný zájezd od 6. 7. 2020 do Tuniska od Blue style. Dnes jsem se jim konečně dovolal. Ptal jsem se na možnost, co se stane, když nevyužiji příští rok z nějakého důvodu voucher TravelSafe. Bylo mi odpovězeno, že propadne a nebudu mít nárok na vrácení peněz. Je nějaká možnost, jak dostat všechny peníze zpět? Musím voucher přijmout, aby mi nepropadly peníze? Domníval jsem se, že po ochranné době voucheru by měla CK vrátit peníze zpět zákazníkům.

  Odpovědět

 • TravelSafe

  8 května, 2020

  Voucher TravelSafe je komerční záležitost cestovky a nemá s pojmem ochranná doba nic společného. Taková habaďůra na klienty. Žádejte Lex Voucher.

  Odpovědět

 • Jsou to šupáci

  8 května, 2020

  Ano, přesně. Je to ta dále v diskuzi uvedená a velmi riziková forma tzv. narovnání, kdy pak přijdete o všechny peníze! Nám teď mají vrátit peníze do 14 dnú a kroutí se, ale nevykroutí. Prý máme mít strpení, nebude to hned. Tak jsme jim řekli, že ze zákona, po marném uplynutí lhúty k plnění, jsou povinni platit zákonné úroky z prodlení a že podáme podnėt pro porušení zákona. Jenom když nezaplatí zákazník tak nás dusí, ale oni jsou kluzcí jako hadi.

  Odpovědět

 • Jsou to supaci

  11 května, 2020

  Je to tak. Kdyby to bylo opacne, uz by cestovka pristoupila k sankcim a klienta zdimala a ty uroky by pravdepodobne take vymahala. Je potreba se jen nebat a dat jim najevo, ze take zname sva prava!

  Odpovědět

 • Odpověď TravelSafe

  9 května, 2020

  Nevím, jestli je možno trvat na Lex Voucher (7.6. večerní zprávy TN Nova) pokud zájezd 6.7.
  U poukazu Lex Voucher je napsána působnost: Prozatím na zájezdy s odletem do 15.6.2020 (aktuálně zrušené zájezdy) a poukaz TravelSAFE+ pro všechny zájezdy s odletem do 31.10.2020.
  U obou napsáno „není nutné doplácet do celkové ceny původního zájezdu. Já mám odlet do Petrohradu 23.6.
  a nechci TravelSafe. Poradí někdo?

  Odpovědět

 • Odpoved TravelSafe

  9 května, 2020

  Lex Voucher plati zpetne od 20.2. 20 do 31.8. 20 pokud cestovka tento zakon prijme. Pak muzete ostatni poukazy odmitnout.
  Prectete si dnesni clanek: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cestovky-vyuzivaji-chaosu-v-poukazech-ne-kazdy-se-da-smenit-za-penize-104762

  Odpovědět

 • Odpoved

  10 května, 2020

  Doplnuji: Lex Voucher plati na ZAJEZDY v terminu od 20.2. do 31.8. 2020. Na pozdejsi zajezdy, napr. v zari, je treba se informovat. Cestovka jiz nemusi brat zretel na Lex Voucher.

  Odpovědět

 • Odpověď TravelSafe

  10 května, 2020

  „Lex Voucher plati zpetne od 20.2. 20 do 31.8. 20 pokud cestovka tento zakon prijme. Pak muzete ostatni poukazy odmitnout.“
  Co znamená „pokud cestovka tento zákon přijme“? Může některá cestovka zákon 185 a Lex V. nepřijmout a nabízet jen co se jí hodí (TravelSafe)?

  Odpovědět

 • Odpoved TravelSafe

  11 května, 2020

  To znamena, ze se CK nebude ridit zakonem 185/2020 Sb. (Lex Voucher) a zvoli jinou formu nahrady, ktera vyhovuje cestovce.
  Pokud si prectete nektere z prispevku, zjistite, ze uz se tak v nekterych pripadech deje.

  Odpovědět

 • Stačí počkat

  13 května, 2020

  Stačí v klidu počkat, až se posune časová hranice a zájezd do Petrohradu se dostane za čáru zrušených zájezdů. To nastane někdy kolem 1. června 2020. Pak po zrušení zájezdu ze strany CK budete mít nárok na lex voucher, resp. vrácení peněz.

  Odpovědět

 • zakaznik u Blue Style

  9 května, 2020

  To vam rekli dobre, ze poukaz propadne. Musite si ujasnit rozdily mezi poukazy! Pokud nabizi cestovka i moznost poukazu dle Lex Voucher, trvejte na teto variante. A hlavne si lidi prectete take zakon 185/2020 Sb. at vite, co vlastne uprednostnujete. Neni to tak slozite.
  Neprehledne to delaji jen nektere cestovky se zamerem nevracet penize (nikdy!).

  Odpovědět

 • neprimerene storno?

  9 května, 2020

  Dobry den, mam take zazitek s CK. Odlet v pulce cervence-REcko, chci odstoupit od smlouvy, zavcas, vice 60 dnu pred odletem, nechceme letet, mame obavy. Jiz nyni mi CK vycislila 80 procentni storno!!!!!!

  Odpovědět

 • ZÁKAZNÍK CESTOVKA TOPPRAGUE.CZ

  9 května, 2020

  Dobrý den,
  jak postupovat, když jsme zaplatili tuzemský pobyt, z důvodu Koronaviru včas zrušili, a nedostali žádné peníze zpět,
  i když nám cestovka slíbila, že nám odečte storno 15% tak nepřišlo nic, a cestovka už nereaguje

  Odpovědět

 • Dovolená

  9 května, 2020

  Také mám stejný problém s cestovní kanceláří. Do kdy musí vrátit zpět peníze. K zrušení dovolené bylo včas.

  Odpovědět

 • zakaznik cestovka TOPPRAGUE

  10 května, 2020

  Nezbyva vam nez se v pondeli 11.5. 20 do cestovky vydat. Maji uz mit otevreno a vymahat co vam nalezi.

  Odpovědět

 • 11 května, 2020

  Řada z těch šupáků vúbec nechce otevřít, píšou že jsou uzavřeni a komunikovat se má mailem či telefonem. Bojí se osobního jednání.

  Odpovědět

 • Travel Safe +

  10 května, 2020

  Dobrý den,
  mám dotaz. Trochu pod nátlakem jsem přijala od cestovní kanceláře Blue Style balíček Travel Safe + s platností do31.10.2021. Bohužel v době před Lex Voucher. Je možné odstoupit nějak od Travel Safe + a chtít voucher Lex Voucher? Navíc jako objednavatel spadám do skupiny pobírající rodičovský příspěvěk, tak bych měla nárok na vrácení peněz. A je nějaká jistota toho, že pokud dovolenou nevyužiji nebo nebude možné odcestovat do 31.10.2021 tak o peníze nepřijdu? Děkuji Eva H.

  Odpovědět

 • 10 května, 2020

  Asi Vám nezbude nic jiného než zájezd včas vyčerpat. Vzhledem k tomu jakou mají pověst už asi nic jiného s nimi nepořídíte. Ujednala jste s nimi změnu smlouvy o kterou oni stáli nejvíc. Nevzdávejte to a až to bude vhodné zájezd uskutečněte.

  Odpovědět

 • Travel Safe +

  11 května, 2020

  Pokud dovolenou nevyuzijete nebo nebude mozne odcestovat do uvedeneho terminu, o penize asi ve vasem pripade prijdete. Uz to zde zaznelo nekolikrat. Precte si predchozi prispevky.
  Muzete zkusit jeste pozadat o voucher dle zakona 185/2020 Sb. a uvidite, jestli vam vyjdou vstric. Az teprve potom zazadat o vraceni penez. Jakmile jim to oznamite predem jako duvod, urcite vam nevyhovi.
  Pokud nabizeji vic moznosti, je treba si vzdy dukladne precist podminky nebo nechat vysvetlit rozdily a nepodlehat vidine nejakeho bonusu. Bonus je pouze psychologicky trik na klienty, aby ziskali pocit nejake vyhody.

  Odpovědět

 • Travel Safe +

  11 května, 2020

  Děkuji moc za informace, budu doufat, že se nám podaří dovolenou uskutečnit. Zjkoušela jsem změnu na Lex Voucher, ale na to vůbec nechtěli slyšet. No uvidíme, jak to celé dopadne.

  Odpovědět

 • Poukazy & vraceni plateb za zajezdy.

  12 května, 2020

  Dobry den, zaujal me komentar Martina Jonase, zpravodaje CT v Nemecku v prispevku Turismus v Nemecku se propada: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/220411058320511.
  Zejmena v zaveru komentare zpravodaj uvadi, ze EK ma vahavy az zamitavy postoj k natlaku vlady, aby nemecke cestovni kancelare vydavali poukazy namisto vraceni penez za zajezdy.

  Paradoxem je tedy tvrzeni pani Dostalove (MMR), ze by Evropska komise „dala zelenou“ k tomu, aby se u nas cestovky vyporadavaly s klienty vouchery, at uz na zaklade Lex Voucheru, ktery mimistryne Dostalova prosadila nebo jinou formou poukazy, napr. Travel Safe.
  Ani v podminkach CK nebyl takovy zpusob narovnani zavazku uveden.

  Z odpovedi p. Dostalove na nas dotaz: Dobrý den, mrzí mě, ze to takto vnímáte. Pomoc podnikatelům v cestovním ruchu se řeší v mnoha členských státech EU. Na rozdíl od jiných států EK ocenila, že navrh zákona ČR je velmi prospotřebitelský. Do zákona jsme zakomponovali zvlášť zranitelné skupiny…atd.
  Bud nam pani ministryne nerika pravdu nebo je to v rozporu s postojem EK k ruznym clenskym statum EU. Priklanim se spis k te prvni variante. Je na miste polozit si otazku, zda nezadat vysvetleni po Evropske komisi? Neni mozny dvoji pristup k clenum EU. Pani Dostalova nas zrejme povazuje za hloupe klienty, kteri snesou cokoliv.

  Odpovědět

 • 12 května, 2020

  Nevím jak v jiných zemích, ale v Česku je lež již naprosto běžnou normou. Ale jak se říká, lež má krátké nohy, daleko nedojde. Lex voucher musel být nějak Dostálovou prezentován cestovatelské veřejnosti PROČ a K ČEMU je ho zapotřebí, nemohla přece na férovku říct, že tím pomáhá jakýmsi kámošům, no a tak si něco vymyslela. V takový okamžik nedokáží sedmilháři moc odhadnout co později vyjde najevo. Teď je to pestřejší ještě o další od počátku prolhanou situaci, a to letecké společnosti včetně prolhaného Smartwings, které již všem okolo sebralo peníze, ale ještě chce další balík od daňových poplatníků. Číňani drží 49 % téhle firmy s mafiánskými móresy z 90. let.
  https://zdopravy.cz/evropska-komise-ustoupila-aerolinkam-misto-vraceni-penez-budou-stacit-vouchery-48667/
  Z tohoto článku člověk pochopí, že i cestovky lhaly, že jim nikdo nevrátí peníze za letenky. Smartwings je dosud povinen peníze vracet, změna ještě není v ČR odsouhlasená. A české cestovky jsou se smartwings propojený byznys, živí se navzájem. To jsou ty otřesné nočně ranní odlety ve 4.00 z Ruzyně
  A ještě
  https://zdopravy.cz/smartwings-objevuji-socialni-site-spustily-specialni-stranky-na-podporu-zachrany-48648/

  Odpovědět

 • 12 května, 2020

  My když jsme šli kupovat zájezd, tak 1. naše otázka v CK byla, s jakou leteckou společností a v kolik poletíme? Řadu zájezdů jsme kvůli letovým časům či leteckým společnostem vzdali a našli jsme si jiné. Pojistkám jsme se snažili věřit, teď už nevěříme ze nás ochrání. Nevěříme už ani prolhaným cestovkám, ani podrazáckým leteckým společnostem a hlavně ani STÁTU, protože ani jako občany ani jako spotřebitele nás neochránil, naopak nám v průběhu hry změnil pravidla. A to je konec. Vzpomínáme na babičku a jí prožitou měnovou reformu, taky prolhaná změna pravidel.

  Odpovědět

 • informace

  13 května, 2020

  Dobre rano vsem,
  kteri hledaji navod ohledne storno poplatku – jak se vyjadrovali zastupci nekterych CK: https://tn.nova.cz/clanek/cesi-rusi-letni-dovolene-jake-jsou-storno-podminky-prehled.html

  Dalsi odkaz, kde lze cerpat zajimave informace k dovolenym na tema „cestovni kancelare“:
  https://www.blesk.cz/tag/cestovn%C3%AD%20kancel%C3%A1%C5%99/1

  Odpovědět

 • Informace

  13 května, 2020

  Dobre rano vsem,
  kteri hledaji navod ohledne storno poplatku – jak se vyjadrovali zastupci nekterych CK: https://tn.nova.cz/clanek/cesi-rusi-letni-dovolene-jake-jsou-storno-podminky-prehled.html

  Dalsi odkaz, kde lze cerpat zajimave informace k dovolenym na tema „cestovni kancelare“:
  https://www.blesk.cz/tag/cestovn%C3%AD%20kancel%C3%A1%C5%99/1

  Zajimavy je i starsi clanek: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/fischer-lhal-do-posledni-chvile-rika-analytik-cestovniho-ruchu.A090721_122347_firmy-trhy_nev , ve kterem se mimo jine popisuje, jak nakupuji CK ubytovani: u tzv. garance se platí předem a allotment se platí většinou po uskutečnění pobytu.
  Takze nam klientum opet rikaji (CK, p. Dostalova, ACK p. Papez apod.)JEN PUL PRAVDY, kdyz tvrdi, ze nase penize uz CK nemaji.
  Vsechny mozne vymluvy, jen ne pravda!!! Pekna sebranka!

  Odpovědět

 • 13 května, 2020

  POZOR Aktuální informace z dnešního odpoledne, níže..
  My bojujeme jak s agresivni cestovní kanceláří kvúli odletu 4.6., tak i s leteckým přepravcem Ryanair za zrušené lety již od března a nemáme v úmyslu to vzdát.
  Více zde
  Místo povinnosti jen doporučení. Aerolinky nepřišly o povinnost vracet peníze za letenky
  13 Kvě 2020
  https://zdopravy.cz/misto-povinnosti-jen-doporuceni-aerolinky-neprisly-o-povinnost-vracet-penize-za-letenky-48785/

  Odpovědět

 • No nevím

  13 května, 2020

  Povinnost vracet peníze je pěkná, otázkou je KDY a zda vůbec. Pokud bude někdo insolventní, těžko z něj někdo někdy peníze vymámí.

  Odpovědět

 • No nevim

  14 května, 2020

  Proc by najednou mely byt cestovky insolventni? Kdyby krachovaly, nebudou snad nabizet zajezdy! Navic maji byt pojistene a jeste odvadeji penize do garancniho fondu.

  Odpovědět

 • Ja

  14 května, 2020

  To je vyborna zprava! Uz jsme si prohlaseni EK precetli cele. Pro nas klienty je zejmena dulezite:
  „Výchozím bodem pro nás je, že evropští zákazníci mají právo na vrácení peněz, pokud si to přejí,“ prohlásila místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Využívání voucherů musí být podle ní dobrovolné a zákazníci jím mohou pomoci firmám překonat obtížné období. Komise podle Vestagerové zároveň odeslala některým zemím dopis, v němž připomíná, že musejí svým občanům zajistit vrácení peněz například za zrušené dovolené, jak jim zajišťuje unijní právo. V případě, že tak státy neučiní, může EK zahájit řízení, které může skončit až u soudu EU. Dale se v prohlaseni uvadi, ze poukazy mohou mit platnost pouze 12 mesicu.
  Od zacatku trvdim, ze Lex Voucher je protipravni zalezitost a vubec celkova situace kolem cestovek, ktere odmitaji vracet penize.
  V dalsim odstavci se take uvadi, ze na vraceni penez na zaklade odstoupeni od smlouvy je 14 dni v plne vysi a za jakychkoliv okolnosti (vubec tam neni uvedeno, ze v pripade koronaviru by to melo byt jinak). S tim uz se cestovky museji vyporadat po svem. Jak asi bude reagovat pani Dostalova a CK?? To chci videt!

  Odpovědět

 • Ja - odpověď

  15 května, 2020

  Můžete prosím poslat odkaz na „prohlášení EK“ ? (nedaří se mi ho najít….)
  Cestovka už mi napsala k zájezdu 24.6., že se neuskuteční, dle „dobrých mravů“ nevyžaduje doplatek.
  Ale nutí voucher – Smlouva o narovnání….. s platností do 31.10.2021. Asi TravelSafe, i když název schází. Raději bych chtěla vrátit zálohu.

  Odpovědět

 • Ja

  15 května, 2020

  Odkaz na prohlaseni EK.
  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_20_854.
  vcetne priloh. Ta uplne posledni priloha Recommendation on voucher popisuje, jak postupovat v pripade poukazu: 9) Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/230212 (dále jen „směrnice o
  souborných cestovních službách“) stanoví, že je-li cesta se soubornými službami
  zrušena v důsledku „nevyhnutelných a mimořádných okolností“, mají cestující právo
  na vrácení veškerých uskutečněných plateb ve prospěch souborných služeb bez
  zbytečného prodlení a v každém případě do 14 dnů po ukončení smlouvy. Pořadatel
  může v této souvislosti nabídnout cestujícímu náhradu ve formě poukazu. Tato
  možnost však nezbavuje cestující práva na vrácení peněz.

  Vsude v textu se objevuji pasaze o voucheru, ale vzdy jen jako vase vlastni volba. Nemuze to byt formou narizeni, jako je tomu v pripade Lex Voucher. Podle evropskeho prava muze mit poukaz lhutu max. 12 mesicu a ne jako je tomu u nas az do 31. 8. 21.
  file:///C:/Users/elc020/Downloads/BAL__EK_OPAT_EN__V_OBLASTI_CESTOVN_HO_RUCHU_A_DOPRAVY.pdf

  Odpovědět

 • Ja

  15 května, 2020

  Jeste doplnuji: v textu DOPORUČENÍ KOMISE
  ze dne 13.5.2020
  o poukazech nabízených cestujícím jako alternativa k vrácení peněz
  za zrušené souborné cestovní a přepravní služby a v souvislosti s
  pandemií COVID-19 se uvadi:
  (11) Dne 18. března 2020 přijala Komise pokyny pro výklad nařízení EU o právech
  cestujících v souvislosti s vývojem situace nákazy COVID-1916. Komise připomněla,
  že cestující mají možnost volby mezi náhradou ve formě vrácení peněz a náhradou ve
  formě poukazu.
  (12) Dne 19. března 2020 byly na internetových stránkách Komise17 zveřejněny neformální
  pokyny k uplatňování směrnice o souborných cestovních službách v souvislosti s
  COVID-19, které potvrzují, že cestující má právo na vrácení veškerých peněz, ale
  rovněž uvádí, že cestující může přijmout poukaz.

  Tohle nam ovsem pani Dostalova nerekla a de facto se vubec pokyny EK neridila. Zato by mela rezignovat na svuj post.

  Odpovědět

 • Ja

  15 května, 2020

  Jeste doplnuji: v textu DOPORUČENÍ KOMISE
  ze dne 13.5.2020
  o poukazech nabízených cestujícím jako alternativa k vrácení peněz
  za zrušené souborné cestovní a přepravní služby a v souvislosti s
  pandemií COVID-19 se uvadi:
  (11) Dne 18. března 2020 přijala Komise pokyny pro výklad nařízení EU o právech
  cestujících v souvislosti s vývojem situace nákazy COVID-1916. Komise připomněla,
  že cestující mají možnost volby mezi náhradou ve formě vrácení peněz a náhradou ve
  formě poukazu.
  (12) Dne 19. března 2020 byly na internetových stránkách Komise17 zveřejněny neformální
  pokyny k uplatňování směrnice o souborných cestovních službách v souvislosti s
  COVID-19, které potvrzují, že cestující má právo na vrácení veškerých peněz, ale
  rovněž uvádí, že cestující může přijmout poukaz.
  V zadnem textu EK neni psano, ze klient musi prijmout poukaz. Vzdy je to jeho osobni volba. Pokud se rozhodne pro vraceni penez, ma je obdrzet do 14 dnu.
  Tohle nam ovsem pani Dostalova nerekla a de facto se vubec pokyny EK neridila, kdyz protlacila zakon v prospech CK. Zato by mela rezignovat na svuj post.

  Odpovědět

 • Já - odpověď

  15 května, 2020

  Děkuji za odkazy:). S příslušným slovním doprovodem jsem zkopírovala a poslala na MMR.
  A ještě na ombudsmana, s žádostí, aby urychleně zasáhl a Doporučení komise medializoval, aby se všichni klienti dozvěděli, že se svobodně mohou rozhodnout vzít poukaz nebo vrátit peníze.

  Odpovědět

 • Dobrá práce!

  15 května, 2020

  Dejte sem pak prosím vědět, co Vám odpověděli…
  nejlépe v novém vláknu, ať to nezapadne.

  Odpovědět

 • Ja

  15 května, 2020

  Urcite vas potesim i nejnovejsi informaci:
  https://zahranicni.ihned.cz/c1-66764320-vouchery-nestaci-cestovky-musi-vracet-penize-za-zajezdy-zrusene-kvuli-koronaviru-pise-evropska-komise-jinak-cesku-hrozi-zaloba?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed

  Odpovědět

 • Ja

  16 května, 2020

  Zde je cely text Doporuceni komise (EK) ze dne 13.5. 20:
  https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/recommendation_vouchers_cs.pdf.
  Pro klienty je zasadni bod 9)

  Odpovědět

 • CK BLU STYLE

  14 května, 2020

  Také máme zkušenost s Blue Style. 22.4.2020 jsme měli odletět do Egyptu . Zájezd CK neuskutečnila a místo zájezdu nám vnucují poukaz LEX VOUCHER. Dnes víme, že letos ani příští rok na dovolenou nepojedeme a peníze vrátit nechtějí.
  Na účet jsme jim poslali 77 835,00 Kč a nic z toho nemáme. CK si bude užívat peněz klientů bezúročně po dobu 17 měsíců. A nikde není zajištěno že nám peníze někdy vrátí.

  Odpovědět

 • Anna

  15 května, 2020

  Mám to stejně, a komunikace k CK BS je i níže. Bohužel ani se mnou nekomunikuji a na žádný dotaz neodpovídají, taky mi poslali Lex voucher a nic dalšího. Snad pomůže EK. Za tento podvod by na Dostálovou měl dát nějaký advokát trestní oznámení.

  Odpovědět

 • Testy na covid 19 budou levnější CK to zařídí.

  15 května, 2020

  Dobrý den ,patřím do skupiny klientů CKF , které chtěla již v březnu oškubat 70% storno poplatky. Máme 6.7.2020 letět do Řecka. Zjišťovali jsme naše možnosti jak nikam neletět a nepřijít o všechny peníze na dovolenou. Poslední možnost je soud a tady je výsledek hodně nejistý tak do toho nejdu. Z informací TV , novin a internetu jsem nabyl dojmu , že lidi nic jiného nezajímá jenom jak jet na dovolenou k moři. Z TV a článku na webu Echo24.cz Dovolenou Čechům hatí ceny testů.Buď za 500. nebo je zrušte, žádají cestovky. Nebudu přepisovat celý článek , ale některé pasáže( vytržené z kontextu ) co řekl Jan Papež jsou k zamyšlení. Cituji .Musíme vyjít z předpokladu , že se pohybujeme v rizikovém prostředí . Myslel na nás a posílá nás do zahraničí. Potíže s testovacími místy okomentoval.To není náš problém, o to se musí postarat stát.Perlička na závěr .Pokud by stát na cestování trval, měly by testy stát řádu stovek korun. Současné ceny mohou znemožnit rodinnou dovolenou. To oni ( CK ) za všechny problémy nemůžou to stát. Už se ani nedivím , že mají CK zavřené své pobočky . Můj příspěvek nic neřeší , jen jsem se podělil o své dojmy . PK

  Odpovědět

 • Testy na covid 19

  15 května, 2020

  Dobry den, rozhodne neminime letos nekam letet. To by se musela situace hodne zlepsit a stejne by to nejdriv pripadalo v uvahu na podzim.
  Doufame, ze se neco zmeni ve prospech klientu, kdyz EK vydala dne 13.5 2020 nove stanovisko k soucasnym zajezdum a cestovnimu ruchu celkove. V jejich vyzve stale plati, ze poukazy jsou dle smernic EK pouze moznou volbou klienta, nikoliv vsak jedinou variantou. Pokud zada klient vratit platby, ma na ne narok a to do 14 dnu. Bohuzel zakon Lex Voucher k temto stanoviskum neprihlizi a pani Dostalova se tvari, jakoby legislativa EU neexistovala. Jiz v breznu 2020 prijala EK pokyny pro vyklad narizeni EU o pravech cestujicich. Reakci ceske vlady byl zakon 185/2020 Sb., ktery poskozuje ceske klienty a de facto narizuje prijmout voucher.
  Uz nas nebavi vecne se dohadovat s cestovkou a rozhodli jsme se zaslat stiznost EK na postup ceske vlady a chovani cestovek. Jaky to bude mit efekt nevim, ale at v Bruselu vidi, jak se pristupuje k ceskym klientum.

  Odpovědět

 • Pravo na vraceni penez

  15 května, 2020

  NOVA DULEZITA ZPRAVA: https://zahranicni.ihned.cz/c1-66764320-vouchery-nestaci-cestovky-musi-vracet-penize-za-zajezdy-zrusene-kvuli-koronaviru-pise-evropska-komise-jinak-cesku-hrozi-zaloba
  Uvadim, alespon uryvek z clanku: lidé mají právo na vrácení peněz za zájezdy, které se kvůli pandemii nového koronaviru neuskuteční. Český zákon, který cestovním kancelářím umožňuje zákazníkům peníze neproplatit, ale místo toho jim dát poukazy na nějakou jinou dovolenou, je protiprávní. V dopise, který mají HN k dispozici, na to ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou upozorňuje Evropská komise. Pokud Česko práva občanů nebude respektovat, může na něj komise podat žalobu. Soud by pak Česko mohl odsoudit k vysoké pokutě.
  URCITE SE VYPLATI POCKAT SI, JAK SE VYVINE SITUACE!

  Odpovědět

 • 15 května, 2020

  https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3097784-vytka-z-bruselu-komisi-se-nelibi-vouchery-misto-dovolenych-lide-maji-pravo-na-vraceni

  Odpovědět

 • Právo na vrácení peněz

  16 května, 2020

  21:19
  15. 5. 2020
  Evropská unie
  Evropská komise (EK) vytýká české vládě, že místo vracení peněz za zrušené zájezdy umožnila cestovním kancelářím nabízet vouchery na zájezdy. Dnes to uvedl server iHNed.cz. Podle komise je český zákon protiprávní, komise za to může ČR žalovat. Stejný dopis jako Česko podle serveru dostalo dalších 12 států EU, mj. Chorvatsko, Belgie, Francie, Estonsko či Nizozemsko. Všechny tyto státy, stejně jako Česko, buď přijaly, nebo chystají zákon, který podle Evropské komise porušuje práva občanů.

  Lidé podle EK totiž mají právo na vrácení peněz za zájezdy, které se kvůli pandemii nového koronaviru neuskuteční. Český zákon, který cestovním kancelářím umožňuje zákazníkům peníze neproplatit, ale místo toho jim dát poukazy na jinou dovolenou, je tedy protiprávní. V dopise, který mají HN k dispozici, na to ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO) EK upozorňuje. Pokud Česko práva občanů nebude respektovat, může na něj komise podat žalobu. Soud by pak Česko mohl odsoudit k vysoké pokutě.

  Evropská komise po Dostálové chce, aby jí nejpozději do 28. května poslala detailní informace o českém zákoně, který cestovkám umožňuje lidem nevrátit jejich peníze, a aby „vysvětlila, jakým způsobem hodlá naše země zajistit jeho soulad s evropským právem“. „Veškerá sdělení Evropské komise bereme na vědomí, dopis zanalyzujeme a jsme připraveni na něj reagovat v termínu, který je v něm uveden,“ řekl HN mluvčí ministerstva Vilém Frček.

  Odpovědět

 • 16 května, 2020

  Toto je výsledek obrany poškozených klientů. Jak jsme tu uváděli i v minulosti i právníci a soudci jezdí na dovolené s CK a ti si nic líbit nenechají. Co nás na tom ale štve (krom dalších věcí) je, že pokutu případně dostane ČR. Ale co všichni ti milionáři např. z Rewe a Smartwings a s nimi spřáhnutých cestovek, kteří spolu s lobbisty, byznysem a prodejnými politiky obou komor parlamentu tenhle protiprávní marast vytvořili? Ti neponesou žádnou odpovědnost? Smartwings chtěl vyždímat všechny klienty cestovek i jednotlivé cestovatele a jestě chce další obrovské peníze daňových poplatníků na svou záchranu bez předložení restruktulizačního plánu. Již dlouho mají špatné ekonomické výsledky, ta firma je nezdravá. Kamarád Motýle to hodil příkazem na Havlíčka a Schilerovou, aby to vypadalo nestranně. Německá Rewe se chce zahojit po koupi Fischera ve špatný okamžik. Ostatní cestovky se vezou v nastalém chaosu podle své morálky. Po nepromyšleném přijetí zákona řadě z nich došlo, že je to průšvih a tak využily vzniklého chaosu a umotaly lidi na vouchery dle NOZ bez seznámení klientů s riziky jejich propadnutí. Ale případnou pokutu od EK zaplatíme opět my všichni z našich daní. Ale ty peníze naše země nyní potřebuje. Kdo tedy ponese skutečně odpovědnost, ekonomickou a politickou? Nastrčené politiky s vysokými platy, ale ne již s vysokou odborností, v zemi ovládá zase jen něčí byznys.

  Odpovědět

 • Anna

  15 května, 2020

  Přátelé, dnes 15.5. má být na CNN ve 21:40 ve 360 s Wolfovou diskuse o podvodu CK na klienty s právničkou XY. Snad se něco nového dozvíme.

  Odpovědět

 • 369

  15 května, 2020

  Tak jsem se na pořad díval,ale vydržel jsem jenom začátek,když začala odpovídat právnička XY tak mi připadalo,že kope za cestovky.Možná se pletu .

  Odpovědět

 • odpověď - 369

  16 května, 2020

  Máte pravdu, byly to takové řeči o ničem. Několikrát říkala, že se musí zájezd doplácet, což už je zastaralá informace. Mluvila za cestovky. Wolfová mohla být taky lepší připravena a dát otázku k prohlášení Evropské komise.

  Odpovědět

 • Anna

  16 května, 2020

  369 – ano, byl to děs, tu právničku jsem si dohledala a je to čerstvá absolventka. Opravdu nic horšího už tam pozvat nemohli, CNN mě velmi zklamala. Opravdu jsem měla pocit, že kope za CK, zvlášť jak koktala a před ní mluvil ten ředitel CK BS s podivným příjmením. Nic nového, co by podvedení už nevěděli, se neprobíralo.

  Odpovědět

 • 16 května, 2020

  Byla to slabota, dámy si načetly pár věcí z netu, nic odborného co už poškození klienti dávno nevědí.

  Odpovědět

 • EK - DOPORUCENI KOMISE

  16 května, 2020

  Cely text v CJ: Doporuceni komise (EK) ze dne 13.5. 2020:
  https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/recommendation_vouchers_cs.pdf.
  Pro klienty CK je zasadni bod 9)

  Odpovědět

 • doporučení

  16 května, 2020

  Je to jenom doporučení a určitě se najdou zase nějaké kličky,aby ty chudé cestovky
  nezkrachovaly.

  Odpovědět

 • Vyjadreni k dopisu EK a poukazum.

  16 května, 2020

  Zde si muzete prehrat rozhovor s p. Dostalovou a udelat vlastni nazor: https://radiozurnal.rozhlas.cz/motivacni-program-smeruje-na-mista-s-propadem-zahranicnich-turistu-hotelieri-pro-8204241#player=on

  Odpovědět

 • 16 května, 2020

  Zásadně se Dostálová v rozhovoru vyhnula problematice 1) zpětné účinnosti NZ a 2) období platnosti Lex voucheru delšímu než 1 rok uvedeným v informaci od EK, tam je jednoznačný rozpor. Příští týden budou muset vydat nějaké oficiální vyjádření, všichni na to čekají, tak se uvidí co Frček s Dostál. a spol vymyslí.

  Odpovědět

 • 16 května, 2020

  Asi nepříliš dobrá zpráva pro vlastnictvi voucherů u kterých je součástí služeb přeprava společností Smartwings, tedy běžné dovolenkové destinace. Některé zdroje tvrdí, že společnost již zkrachovala. ČT 24 před pár minutami info-pokud Smartwings nezíská podporu z peněz daňových poplatníků, tak do konce června 2020 končí. Miliardář Šimáně už do ní peníze nedá.

  Odpovědět

 • Hm

  16 května, 2020

  Hm. Česká republika dostane od EK pokutu a klientům zůstanou vouchery a oči pro pláč.

  Odpovědět

 • Vrácení peněz podle par.3 od CK Blue Style

  19 května, 2020

  Zase jedna perlička z chatu na CK Blue Style:

  Můžeme poradit?
  Filip
  Zeptejte se nás na cokoliv

  Já14:05
  6.5.jsem poprvé kliknul v emailu na zrušení poukazu dle par.3 protože
  patřím do skupiny nad 65 let.Dne 10.5.přišel další a na dotaz kdy peníze
  vrátíte a kolik tak po hodině a půl jsem se dočkal níže uvedené odpovědi.
  10.7.2020

  Helena16:17

  Pokud jste již obdržel emailem aktualizovanou nabídku, stačí kliknout v
  emailu, že jste si nevybral ani jednu variantu a patříte do sociálně
  citlivé skupiny (tlačítko ZDE). Na vrácení prostředků uhrazených za zájezd
  máme 10 pracovních dní, bude Vám vrácena částka, kterou máte aktuálně za
  zájezd zaplacenou.
  Uplynulo už 10 dní a stále nic.Jsem zvědaví jak budete reagovat na to,že
  budu požadovat penále z prodlenì,stejně jako ho požadujete i vy když někdo
  nezaplatí včas.
  Chat o týden později:
  Filip se připojil(a) do chatu

  Filip14:05
  Dobrý den,

  Filip14:14
  Váš požadavek na vrácení evidujeme jak již psal kolega v minuléím chatu. Na
  vrácení peněz není žádná lhůta to Vám kolegyně tuto informaci poskytla
  špatně. Nicméně děláme maxim proto, abychom finance klientům odeslali co
  nejdříve. V nejbližší době Vám bude zaslán mail k této situaci. Cestovní
  kancelář si žádné penále za pozdní platbu neúčtuje. Klient za pozdní platbu
  je nedříve upozorněn, a v případě, že se s klinetem nedomluvíme může dojít
  k odstoupení od smlouvy se stornopoplatkem.

  Tak tedy nevím zda se peněz dočkáme když na vrácení nemají žádný termín.A s tím penále to je také hezké oni to mají v tom stornu a není to zrovna málo.

  Odpovědět

 • Vrácení

  19 května, 2020

  CK je povinna vrátit uhrazené prostředky do 14 dní po skončení ochranné doby, a to i v případě, že ochranná doba skončí vrácením poukazu lex voucher z důvodů podle paragrafu 3 zák. č. 185/2020 Sb.

  Odpovědět

 • vrácení

  19 května, 2020

  To myslíte příští rok.Proč tedy rušit smlouvu. Vidíte v tom nějaký rozdíl jestli zrušit smlouvu podle par.3 a nebo počkat až skončí ochranná doba a smlouvu zrušit potom.Vypadá to tak,že peníze už nevrátí tak nebo tak.

  Odpovědět

 • Vrácení

  19 května, 2020

  To nemyslím. Smlouvu zruší CK, vydá Vám voucher, vy ho vrátíte z odkazem na věk 65+ a do 14 dnů od data vrácení dostanete zpět peníze. Čili ještě letos.

  Odpovědět

 • Vouchery

  21 května, 2020

  Poslechnete si: https://tn.nova.cz/clanek/za-jakych-podminek-bude-mozne-cestovat-sledujte-porad-naprimo.html

  Odpovědět

 • 22 května, 2020

  https://mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/klara-dostalova-a-verejny-ochrance-prav-stanislav
  + přílohy pod textem.
  MMR teď kolem sebe kope. Všimněte si rozporů v obsahu jednotlivých textů. Mediálně jejich PR zní, že vydáním Lex voucher pomohli cestovkám a POZOR, klientúm cestovek. Ale v příloze, která již není klasickou tiskovou zprávou, pomohli už jenom cestovkám. Intrikánští Sedmilháři mají slíbené všimné někde v ráji a klienti jim to maji zaplatit.

  Odpovědět

 • 22 května, 2020

  Ministryně Dostálová: EK kvůli voucherům vyzveme k bilaterálnímu jednání
  22.5.2020 13.10·
  Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová chce vyzvat Evropskou komisi (EK) kvůli voucherům k bilaterálnímu jednání. Odpověď na dopis EK vytýkající uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře vydávat místo hotovosti za zrušené cesty poukazy na zájezdy, ministerstvo podle ní připravuje. Odpovědět má do 28. května.
  Na rozdíl od ostatních států český zákon podle Dostálové obsahuje výrazný sociální prvek. Poukaz místo hotovosti mohou totiž odmítnout senioři nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, osamělé samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

  O peníze podle Dostálové ale nemusí přijít nikdo. Pokud klient cestovní kanceláře poukaz nevyužije do 31. srpna příštího roku, bude mu muset být vrácena hotovost. Poukazy jsou podle Dostálové navíc 100procentně pojištěny proti úpadku. EK by podle ní měla být v těchto krocích vstřícnější. Doporučení k vydávání poukazů představila 13. května, český zákon podepsal prezident Miloš Zeman už 20. dubna.

  „My se skutečně budeme snažit prosazovat právě princip proporcionality, že přece nejde v takovéto krizi, na kterou ani evropská směrnice nemyslí, jednu skupinu úplně zlikvidovat na úkor jiné skupiny. Mělo by to být určitým způsobem vyvážené. My jsme přesvědčeni, že ta vyváženost v našem zákoně je,“ uvedla Dostálová.

  Kromě ČR dostalo vytýkací dopis EK kvůli stejné záležitosti dalších 11 evropských zemí. Ministerstvo pro místní rozvoj s nimi je podle Dostálové v kontaktu. „Myslím, že to bude na každém státu, ale už se na nás i některé země obracejí, abychom připravovali společné pozice,“ doplnila.

  Odpovědět

 • 22 května, 2020

  Dotaz na admina. Kam se prosím ztratil můj před chvilí přidaný příspěvek Dostálová Křeček?

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  22 května, 2020

  dobrý den, příspěvky obsahující www odkazy jsou schvalovány ručně, nikam tedy nemizí, ale objeví se až po ručním schválením. je to tak nastaveno z důvodu zvýšeného spamu v komentářích. omlouváme se za s tímto spojené nepříjemnosti.

  Odpovědět

 • 22 května, 2020

  Děkuji. Už je to v pořádku.

  Odpovědět

 • 22 května, 2020

  NEPŘIPRAVUJTE SE ZBYTEČNĚ O PENÍZE ZA STORNA zájezdů. https://zdopravy.cz/exim-tours-zrusil-zajezdy-vsem-klientum-do-konce-srpna-ceka-na-jasnejsi-pravidla-49463/
  Využijte to jako argument u své cestovky při odstoupení od smlouvy.

  Odpovědět

 • 22 května, 2020

  Včera dopis od Dostálové s Křečkem cestovkám, do toho tlačí na peníze vyděračský intrikující krachujicí Smartwings, hrozící problémy s Evropskou komisí, případné zrušení Lex voucher, hrozící žaloby od klientů cestovek = zcela nečitelné prostředí i vývoj. Jenom jedno je zatím pořád jisté, zadržování Kč klientů i přesto, že se Ferid Nasr vychloubal, že vlastník Rewe má peněz dost. Detailnější info https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/cestovky-exim-a-fischer-zrusily-vsechny-zajezdy-do-konce-srpna-1369951

  Odpovědět

 • EXIMtours a CK Fischer rusi letni dovolene

  24 května, 2020

  Tak uz se nektere CK zacinaji vybarvovat. Mam takovy pocit, ze ty nase vouchery jsou jen bezcenny car papiru. S cim prijdou dalsi cestovky a co bude pristi rok s dovolenou, je opravdu ve hvezdach. A to chtely bez vyjimky vsechny cestovky uhradit doplatky za LETNI DOVOLENE! Opravdu nemam slusnych slov pro takove pocina.
  Doporucuji vsem postizenym obracet se primo na organ EU, na EK: https://europa.eu/european-union/topics_cs, protoze pomoc od MMR a pani Dostalove rozhodne ocekavat nemuzeme.
  https://tn.nova.cz/clanek/exim-tours-a-fisher-rusi-letni-dovolene-klienti-dostanou-vouchery.html

  Odpovědět

 • 24 května, 2020

  Když se proklikáme přeš mimosoudní řešení EK, tak skončíme tam kde jsme začali – ČOI, ombudsman atd., ti zatím nepomohli. Můžete zde prosím upřesnit navigaci na webu EK? Díky

  Odpovědět

 • Chtít peníze ne voucher

  26 května, 2020

  Lex voucher je nejen v rozporu s platným právem EU, ale rovněž s českým ústavním pořádkem. Věříme proto, že v případě soudního řízení dojde k jeho zrušení ze strany Ústavního soudu.
  https://www.kuceralegal.cz/mohu-odmitnout-voucher-a-chtit-penize-nazpet/

  Odpovědět

 • Ústavní soud

  26 května, 2020

  Čekat na to, až LV zruší Ústavní soud, mi přijde jako hodně nepraktické řešení.

  Odpovědět

 • Ve voucherech se nevrací cestovní pojištění.

  26 května, 2020

  Cestovky už s něčím přišly.Dnes jsme si po internetu od ck FISCHER vyřídily voucher za zrušený zájezd cestovkou.Hodnota poukazu je 4561 kč.A teď to přijde,cituji: Z uvedené hodnoty je součástí voucheru platba za cestovní pojištění v hodnotě 1380 kč,která se v případě nevyčerpání voucheru NEVRACÍ !!!Tomu já říkám zlodějna.

  Odpovědět

 • Ve voucheru se nevrací cestovní pojištění

  27 května, 2020

  Máme přesně to samé, pojišťovny jsou ještě větší zmetci než cestovky. Cestovky alespoň ve finále pochopily, že bychom je za ta omezení, které by na dovolených za plné peníze byly nejspíš ukamenovaly. Ale pojišťovně není vůbec blbé se zachovat jako prachobyčejný sprostý zloděj. Zaplatili jsme si to nejdražší pojištění, které Fischer nabízel , pro 3 ososby cca 1800 Kč s připojištěním storno zájezdu, nakonec jsem zjistila, že kdybych chtěla zájezd stornovat, tak zaplatím úplně stejně jako všichni ostatní – strono zájezdu je pouze v případě úmrtí, hosp. v nemocnici, takže pokud bychom onemocněli, zlomili si ruku, nohu musíme jet, pandemie to samozřejmě není důvod ke zrušení zájezdu…. takže takové pojištění nikdy více. Pjišťovny jsou jen zloději, nic víc…. když k něčemu dojde stejně dělají mrtvé brouky. A v tomto případě je to vůči lidem nehorázná zlodějina, nechali si peníze za nic….

  Odpovědět

 • pojištění

  27 května, 2020

  Jaaak, nevrací? Tady psali, že ano: http://www.kurzy.cz/zpravy/540417-pojistovny-kvuli-pandemii-vraci-penize-at-plati-i-cestovky–vyzyvaji/
  Nebo už je to zase jinak ??? Zkoušeli jste se zeptat u příslušné pojišťovny?
  Není to spíš tak, že se nevrací v případě VYČERPÁNÍ voucheru, protože v takovém případě bude čerpáno i pojištění?

  Odpovědět

 • pojištění

  28 května, 2020

  V případě, že v příštím roce budete čerpat dovolenou, na kterou použijete zaslaný voucher, jehož součástí je i pojištění /pokud pojišťujete u cestovky, tak jej hradíte hned se zálohou/ pak se Vám pojištění započte – budete ho mít zaplacené. V případě, že však svou dovolenou nevyčerpáte do 31.8.2021 pak Vám cestovka vrátí /věřme tomu/ jen částku poníženou o výši kterou tvoří právě pojištění…..Fischer to uvádí hned ve voucheru…..takže tak… by mě zajímalo jaké pojištění a které pojišťovny peníze vrací.

  Odpovědět

 • Ve voucherech se nevrací cestovní pojištění.

  28 května, 2020

  Takže ještě jednou.Pojištění jsem si zjednal u pořadatele a to je CK FISCHER.A ve smluvních podmínkách je doslova uvedeno že pojistitelem je ERV pojišťovna a.s.Tak že podle mého soudu by CK FISCHER měl jednat s pojišťovnou on jako pořadatel.A ve vocheru Od CK FISCHER je jasně uvedeno: Z uvedené hodnoty je součástí voucheru platba za cestovní pojištění v hodnotě 1380 kč,která se v případě nevyčerpání voucheru nevrací!!! Už dnes vím že příští rok nikam s CK FISCHER nepojedu!!

  Odpovědět

 • Ve voucheru se nevrací cestovní pojištění

  28 května, 2020

  No tak Vám 1380Kč prostě nevrátí…propadá ve prospěch pojišťovny ERV….

  Odpovědět

 • Ve voucheru se nevrací cestovní pojištění

  1 srpna, 2020

  Žádné propadnutí ve prospěch ERV.Psal jsem do D testu a jejich odpověď zní jasně.

  Dle § 6 odst. 5 zákona č. 185/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu, platí, že v případě, že zákazník nepožádá pořadatele o náhradní zájezd nebo nevyužije nabídky pořadatele k uzavření smlouvy o zájezdu, vrátí pořadatel zákazníkovi veškeré uhrazené platby nejpozději do 14 dnů od skončení ochranné doby. Ochranná doba v souladu s § 3 odst. 2 výše citovaného zákona počíná běžet dnem doručení poukazu na zájezd zákazníkovi a zásadně končí dnem 31. srpna 2021.

  Voucher sám o sobě není samotný náhradní zájezd. Pokud tedy spotřebitel neuzavřel s cestovní kanceláří smlouvu na konkrétní náhradní zájezd, či si nevyžádal poukaz na konkrétní zájezd atp., má cestovní kancelář povinnost vydat mu v souladu se zákonem do 14 dnů od skončení ochranné doby veškeré peněžní prostředky, tím pádem i částku odpovídající pojištění.

  Výše uvedené platí za předpokladu, že sjednání pojištění proběhlo v rámci služeb cestovní kanceláře („v jednom balíčku“ se zájezdem).

  Vše splňuji tak se klidně budu soudit.A řekl bych že nás bude víc.

  Odpovědět

 • Cestovní pojištění ve voucherech

  28 května, 2020

  Cest.pojištění by nemělo ve voucherech být – viz níže dnešní odpověď z Mmr

  i v metodickém pokynu, který byl všem CK rozeslán již na začátku května je informace, kde na str. 2 je uvedeno, že využije-li CK ochranné doby má tuto skutečnost písemně sdělit zákazníkovi a zároveň s tím mu bez jakýchkoliv poplatků vystavit poukaz na zájezd (voucher) nejméně v hodnotě veškerých plateb, které uhradil (popř. byly uhrazeny v jeho prospěch). Hodnota poukazu však nebude zahrnovat platby, které nejsou součástí smlouvy o zájezdu (např. cestovní pojištění).

  Cestovní pojištění (a ani jiné finanční služby) se nepovažuje za službu cestovního ruchu a není tak součástí zájezdu. Zájezd jako takový tvoří služby cestovního ruchu vymezené v § 1a zákona č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkon některých činností v oblasti cestovního ruchu, ve znění pozdějších předpisů.

  S metodickým pokynem se můžete seznámit zde.

  Přejeme Vám příjemný den
  Informační centrum MMR

  Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
  Staroměstské náměstí 6
  110 15 Praha 1
  tel.: +420 224 861 282, +420 224 861 138
  e-mail: info@mmr.cz
  http://www.mmr.cz

  Odpovědět

 • Pojištění ve voucheru

  29 května, 2020

  My ho teda ve voucheru máme s poznámkou že pokud nevyužijeme tento voucher na zájezd do 31.8.2021 a necháme si jej proplatit pak teprve hodnota zaplaceného pojištění propadá. Ale pokud použijeme voucher na zájezd pak nepropadá…. viz.Z uvedené hodnoty je součástí voucheru platba za cestovní pojištění v hodnotě 1725 Kč, která se v případě nevyčerpání voucheru nevrací.

  Uzavřené pojištění se společností ERV Evropská pojišťovna, a. s., se sídlem Křižíkova 237/36a, 186 00 Praha 8, IČO 492 40 196, zapsané v OR vedeném Městským soudem v Praze ke sp.zn. B 1969, zůstává v platnosti i po zániku Smlouvy a bude upraveno podle podmínek Nového zájezdu. Při výběru zájezdu vyžadujícího vyšší či širší pojistnou ochranu zákazník doplatí pouze rozdíl v ceně. Pokud nedojde k uplatnění Poukazu na Nový zájezd, pojištění zanikne bez náhrady.

  Odpovědět

 • Pojištění

  29 května, 2020

  A nezapomínejte taky na situace, kdy je cestovní pojištění součástí ceny zájezdu.

  Odpovědět

 • Aluben

  9 června, 2020

  Od března řeším dovolenou s Invii ,chtějí doplatek a na základě doplatků vystaví voucher cena doplatků stále stoupá , když jsem se dožadovala vysvětlení bylo mi dnes sděleno, přesně co vám ohledně pojištění a parkování na letišti.Jsem z toho již velmi znechucená.

  Odpovědět

 • vracení cestovního pojištění - vyjádření pojiošťovny

  16 června, 2020

  vyjádření pojišťovny k proplácení pojistného za zrušený zájezd
  „patříte-li do skupiny, která dle zákona č. 185/2020 Sb., zákon o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu, nebyl povinen přijmout poukaz na zájezd (voucher) a mohl pořadatele zažádat o vrácení peněz, máte samozřejmě nárok na vrácení poměrné částky za pojistné.

  V návaznosti na odmítnutí voucheru Vám prostřednictvím zprostředkovatele CK Exim vrátíme poměrnou část za nespotřebovanou část pojištění, tj. samotného cestovního pojištění, které je aktivní až po vycestování a k jeho aktivaci tedy nedošlo. Naopak poměrná část za držení rizika zrušení zájezdu pak dle níže uvedeného ustanovení náleží pojistiteli.

  Při částečném vrácení pojistného vycházíme ze zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, kdy dle § 2782 má pojistitel právo na pojistné za dobu trvání pojištění. Jako pojistitel jsme tedy nesli pojistné riziko zrušení cesty od sjednání pojištění do odmítnutí voucheru a právě za poskytnutí této pojistné ochrany nám náleží pojistné.

  Výpočet konkrétní částky pak vychází z našich pojistně-matematických modelů, přičemž tyto modely, stejně jako cenotvorba produktů, jsou interními politikami pojišťovny, které jsme však vždy schopni doložit dohledovému orgánu.

  Pokud je cestovní pojištění sjednáno spolu se zájezdem (jako ve Vašem případě), tedy přes zprostředkovatele, nemůžeme vracet poměrnou část pojistného takto napřímo, vždy to musí jít přes konkrétního zprostředkovatele.

  Poprosili bychom Vás, abyste se s žádostí o vrácení poměrné částky za pojistné obrátil na CK (zprostředkovatel cestovního pojištění), tedy tam, kde jste si spolu se zájezdem sjednal cestovní pojištění.“

  Odpovědět

 • Lex Voucher a Voucher o narovnání

  26 května, 2020

  CK Redok už přistoupila k voucherům za zaplacenou zálohu na červnový zájezd a nevyžaduje doplatek (bohužel ta záloha je 50. 000 pro 4 osoby)

  a nabízí buď Lex Voucher podle Zákona 185/2020 Sb. do 31.8.2021

  nebo:

  Jako vylepšenou, operativnější možnost Vám můžeme ještě nabídnou tzv. „Redok voucher“ vystavený dle § 1903 až 1905 zákona č. 89/2012 občanského zákoníku, jako uzavření dohody o narovnání vztahů vycházejících ze Smlouvy o zájezdu dle specifikace výše uzavřené mezi REDOK TRAVEL s.r.o. a zákazníkem, kdy zaplacená cena za původní zájezd bude nahrazena tímto voucherem. Tím budou zcela vypořádána práva CK i práva zákazníka z původní smlouvy o zájezdu. Voucher by byl taktéž vystaven pouze na 100% doposud uhrazené částky s platností ode dne vydání do 31.10.2021. Uložená částka bude navíc „úročena“ 5%, poskytnutými v podobě dodatečné slevy při budoucím nákupu, která se bude navíc sčítat se všemi dalšími slevami, platnými v době nákupu. Voucher je určen na budoucí objednávku stejného zájezdu v roce 2021, popřípadě jakéhokoli jiného zájezdu z nabídky REDOK TRAVEL s termínem do konce roku 2021. Není možné jeho finanční proplacení, nicméně, pokud by se vyskytly jakékoli potíže, je možné na požádání zákazníka prodloužení platnosti voucheru.

  Na rozdíl od Lex voucheru nemusí být „Redok voucher“ uplatněn jednorázově, a to i na více objednávek do jeho úplného vyčerpání. Se souhlasem původního objednavatele může být voucher využit i jinou osobou.

  Můj dotaz – je pravda, že Lex Voucher musí být uplatněn jednorázově, jak uvedeno v posledním odstavci?
  Radši bych si vzala Lex Voucher, ale ta jednorázovost mě zaráží. Poradí mi někdo?

  Odpovědět

 • Co teď

  26 května, 2020

  Nikde nic takového o LV není řečeno a záleží to na dohodě s CK. Mně např. moje CK nabídla možnost použít ho jako druhou zálohu na jiný zájezd. Ale předpokládá se, že byste LV využila na stejný zájezd příští rok jako byl ten Váš letošní. Hodnotím to tak, že CK Redok chce raději poskytnout svůj voucher, aby se vyhnula případnému vracení peněz za rok. Pokud však voucher hodláte proměnit za zájezd tak jako tak, nemusíte na LV bazírovat. S LV však máte vrácení peněz po 31.8.2021 uzákoněno, s Redok voucherem nikoli.

  Odpovědět

 • vracenì zálohy par.3

  27 května, 2020

  Nevíte někdo o někom komu nějaká CK vrátila zálohu podle par.3 zák.185/2020?

  Odpovědět

 • CK Fischer nezrušila všechny zájezdy v červenci a v srpnu

  29 května, 2020

  Dobrý den . Minulý týden 23.5. v TV zástupci CK Fischer prohlašovali , že se ruší všechny zájezdy v červenci a v srpnu .Dnes 29.5 se na stránkách CK Fischer se dočtete , že to není úplně pravda . Balíčky exotika a dynamik stále platí o zrušení se teprve rozhodnou . Měli by svému mluvčímu CK říct , že mají webové stránky a cestovatelsky slib, když vykládá v TV jak se stará o blaho zákazníků. Jaké podmínky nám ještě připraví. PK

  Odpovědět

 • Bohužel

  31 května, 2020

  Všimli jsme si již dříve, že to co veřejně prezentují v mediálním prostoru nejrůznější osoby z prostředí cestovního ruchu, nebývá tak úplně pravda. Někdy je to jen nepřipravenost, někdy zase naprosto vědomá lež, která je ale v ČR běžnou normou. Nic s tím udělat nejde.

  Odpovědět

 • Evropska komise

  30 května, 2020

  Dobry den, doporucuji obracet se na EK: https://europa.eu/european-union/topics_cs
  Kontakt najdete na techto strankach. Nebo je take moznost oslovit ceske europoslance. Napr. Dita Charanzova kritizovala Lex Voucher: dita.charanzova@europarl.eu

  Odpovědět

 • Sprosté jednání CK

  31 května, 2020

  No tak já jsem na tom o něco lépe mně dluží CK BS “ jenom“ 21 tisíc.V emailu mě nabídli zrušit smlouvu podle par.3 což jsem udělal 6.5.2020 s tím ,že mi pošlou peníze co nejdříve.Zatím nic nevrátili.Oni prostě vyčkávají ,že do CK nacpe stát 10 miliard jak CK po státě požadují.Vydírají tím,že argumentují o kolik stát přijde když CK zkrachují.Přitom když si každý uvědomí ,že veškerý zisk našich velkých cestovek jde mimo ČR.Je to sprosté vydírání a když si uvědomím kolik dělníků se ještě v budoucnu propustí a ty se musí obrátit jenom na pracák a nemůžou očekávat nějaké dary od státu, tedy nás všech.Je to prostě od CK za hranou slušnosti.

  Odpovědět

 • Sproste jednani CK

  2 června, 2020

  Skoro bych rekla, ze sproste jednani neni jen ze strany CK, ale i vsech tech, kteri umoznili cestovkam takove jednani praktikovat. Je to zrudnost, ktera nema obdoby.

  Odpovědět

 • Anna

  31 května, 2020

  Ozvala se mi právnička VOP (Ombucman) na mou stížnost, a sdělila mi, že stížnost na Zákon o CK může podat k ÚS pouze prezident (ten to neudělá, protože zákon podepsal a nás má … jsme mu ukradeni) a nebo právník. Všichni prý ví, že zákon je protiprávní, ale nikdo ho oficiálně nechce napadnout. Se mou stále CK BS od zaslaného LV nekomunikuje a nekomunikuje už ani ČOI. Právnička mi sdělila, že ČOI může udělit CK pokutu za nečinnost, ale nevím o žádném případu, že by se ČOI angažovala. Vypadá to, že všichni chtějí nechat zákon do 31.8.2021 „vyšumět“, s tím, že ono to nějak dopadne. Pokud nepomůže EU, tak si s námi naše vláda bude dělat, co bude chtít. Já tedy nevím o nikom, komu by CK vrátila peníze, mě stále dluží 60 tisíc, odletět jsem měla 2.4.2020. Snad se dožiju za 1,5 roku toho, že mi peníze vrátí, pokud nevymyslí zase nějaký podraz:(

  Odpovědět

 • Anna

  2 června, 2020

  Tak to jsme tedy dopadli – vsichni, co cekame, ze nam penize vrati A ONI JE ZREJME NEVRATI! Jsem zvedava, jestli se dozvime, jake argumenty pouzila Dostalova na vytku EK a zda se docteme, jak na „vymluvy“ CR EK reagovala.

  Odpovědět

 • 2 června, 2020

  Tohle trochu děsí

  Ministryně Dostálová upozornila na nutnost legislativních změn v cestovním ruchu na úrovni EU
  Ministryně Dostálová upozornila na nutnost legislativních změn v cestovním ruchu na úrovni EU
  28. 4. 2020
  Včera se za účasti ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové konala neformální videokonference Rady EU ve formaci ministrů odpovědných za cestovní ruch, kde ministryně vystoupila s krátkým projevem. Jednání bylo zaměřeno na sdílení nejaktuálnějších informací o dopadech současné situace ohledně koronaviru na cestovní ruch a o přijatých opatřeních během pandemie COVID-19 v zemích EU. Hovořilo se i o možnostech potřebné koordinace a pomoci členským státům z úrovně EU.

  „Své kolegy jsem informovala o řadě opatření, která jsme přijali a která mají za cíl pomoci subjektům podnikajícím v cestovním ruchu. Ta by měla oživit cestovní ruch po krizi způsobené dopadem onemocnění COVID-19,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a dodává „Veškerá opatření budou zohledněna v mimořádném krizovém akčním plánu na období 2020 – 2022, který v současné době MMR zpracovává.“

  Zároveň se však i v krizovém plánu objeví „kontinuální aktivity“, které se nesmí zastavit ani v období krize a které jsou důležité pro následný restart odvětví. „Je důležité, aby byly na úrovni EU učiněny změny legislativy týkající se cestovního ruchu a zejména pak cestovních kanceláří,“ upozornila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

  Evropská komise přijala tzv. dočasný rámec, který členským státům umožní využít plnou flexibilitu stanovenou v pravidlech státní podpory a během šíření koronavirové nákazy COVID-19 tak podpořit ekonomiku. „Upozornila jsem na nutnost prodloužení dočasného rámce spolu s mnoha dalšími podpůrnými opatřeními, která mohou členské státy využít v rámci stávajících pravidel, aby pro podniky zasažené pandemií byla k dispozici dostatečná likvidita a aby byla zachována kontinuita hospodářské činnosti během epidemie COVID-19 i po ní. S ostatními členskými státy se shodujeme na nutnosti silnější koordinace opatření na celoevropské úrovni,“ dodala Klára Dostálová.

  Odpovědět

 • CK BLU SKY - VYMÁHÁNÍ NEVRÁCENÝCH PENĚZ KOVID

  25 září, 2020

  Pokud někomu CK BLU SKY nevrátila peníze a pokud někdo budete dávat žalobu na CK BLU SKY, ozvěte se mi. Dluží mi 60 tisíc. Lepší bude hromadná žaloba.
  Advokáta mám za slušnou cenu.
  ikona.travel97@yahoo.com

  Odpovědět

 • Co dodat

  2 června, 2020

  Všichni si tady stěžujeme, že nám cestovky drží peníze atd. CK jen využívají možnosti, které jim dal Zákon 185/2020. Tímto zákonem z nás vláda udělala poskytovatele bezúročného kontokorentu pro CK a to do 14.9.2021. Navíc je zmíněný zákon v rozporu s právní legislativou unie, což naše vláda velkoryse přehlíží.
  Jasně, že by nám CK měly vrátit naše peníze, máme uzavřené smlouvy s CK, a to jaké obchodní plnění mají CK se svými dodavateli služeb nemá s námi – klienty CK nic společného. Pokud má někdo CK pomoci tak je to především stát, který si nás, daňové poplatníky bere jako rukojmí. Státu jsme u pr… Stát nezajímá, že mnozí z nás jsou v daleko závažnější situaci než samotné CK.
  Pokud se chceme bránit způsobu, který s námi CK praktikují a poukázat tak na rozpor s dobrými mravy, dejme to najevo asi jediným možným způsobem – neobjednávejme u CK služby alespoň po dobu 2 let. Tím zároveň budeme eliminovat riziko, že se dostaneme opět do stejné situace. Nikdo není schopen s jistotou potvrdit nebo vyvrátit, že podobná pandemii udeří znovu. Osobně volím cestu, že si minimálně na následující rok budu vyřizovat tuzemskou dovolenou sám,
  a to přímo s koncovými poskytovateli.

  Odpovědět

 • 2 června, 2020

  Souhlas, nekupovat u cestovek. Sám po své ose a na vlastní odpovědnost, nebýt ničí rukojmí.

  Odpovědět

 • Je to fuk

  5 června, 2020

  O ty peníze přijdete i u hoteliérů, to máte úplně jedno.

  Odpovědět

 • Drzost CK BS nezná mezí

  2 června, 2020

  Níže uvádím komunikaci na chatu CK BS ohledně jejich nabídky zájezdu do Egypta,který nabízí.

  Můžeme poradit?

  Kristýna
  Zeptejte se nás na cokoliv

  Já14:29
  Vy nabízíte Egypt od 1.7.2020 a to už víte,že se z jistotou uskuteční?Samozřejmě zase budete vybírat zálohy,které zase nebudete vracet.

  Kristýna se připojil(a) do chatu

  Kristýna14:29
  Dobrý den, děkujeme za zájem o služby cestovní kanceláře Blue Style.

  Kristýna14:31
  pokud se nebude stále moct vycestovat budou opět vydávány vouchery , které lze uplatnit jako finační prostředky pro další dovolenou , tudíž zálohy Vám budou vráceny , ale v papírové formě poukazu

  Kristýna14:32
  nebo v elektronické podobě

  Kristýna14:32
  o žádné zálohy tedy rozhodně nepřijdete , pouze je uplatníte později

  Odpovědět

 • 2 června, 2020

  Ať se rozhodne klient, kam pojede!
  1.6.2020 21.51·
  Ondřej Rušikvas, provozní ředitel CK Blue Style, vysvětluje, proč by při uvolňování cestovního ruchu bylo dobré postupovat systematicky, a především dbát na rovné a férové podmínky pro všechny.

  Jaký je postoj CK Blue Style jako jednoho z větších subjektů na trhu k rozvolňování cestování?

  Jsme samozřejmě pro. Jenže diskuse by neměla začít tím, že vytáhnu jednotlivé destinace – Chorvatsko, Slovensko, Španělsko nebo jiné. Měli bychom se bavit spíš o obecných podmínkách bez ohledu na konkrétní zemi. Měli bychom definovat rámec, v jakém budou čeští občané moci cestovat do zahraničí. Tedy shodnout se na pravidlech bez ohledu na zemi. Začít diskusi o konkrétních destinacích je špatně.

  Proč?

  Protože to vytváří nerovnou situaci a povede to k nevraživosti a hádkám v odvětví. Každý totiž bude chtít protlačit tu svoji „holku“, tedy své hlavní destinace. Navíc je třeba počítat s tím, že případný zvláštní režim cestování bude z obchodního hlediska neakceptovatelný. Kdo například zaplatí letadlo, které bude kvůli povinným rozestupům poloprázdné?

  Co mají dělat lidi se zájezdem dejme tomu na srpen?

  Určitě pojedou do úplně jiných podmínek. Hotely budou mít omezení. Cestovat se v létě bude, ale bude to jiné. Celá řada dodavatelů služeb včetně leteckých společností a hoteliérů změní podmínky tak, aby mohli přežít. Na druhou stranu, přestože cestování bude jiné, může naopak přinést mnoho nových, netradičních zážitků. Pláže a turistická letoviska nebudou přeplněna lidmi a destinace, které známe jako hektické, budou poklidné a poloprázdné.

  Cestovní kanceláře Fischer, Exim a Alexandria zájezdy do 31. srpna 2020 zrušily. Jak bude postupovat CK Blue Style?

  Jsme v odlišné situaci, náš klient se svobodně rozhodne o tom, kdy cestovat. A protože je pravděpodobné, že Řecko a Bulharsko budou bez větších omezení fungovat od 1. července 2020, my budeme se vším všudy připraveni a klienti si budou moci užít své dovolené již od tohoto termínu. Pro země, kam to nebude možné, platí to, že klient může i později velmi jednoduše využít náš poukaz TravelSafe+. Všem ostatním, kteří mají platné smlouvy, umožníme změnu destinace zdarma.

  Jak moc vás tato sezona „ohrozí“?

  Jsme smíření, že během letošní sezony ztratíme peníze, a budeme se snažit ztrátu minimalizovat tak, aby se to co nejméně dotklo našich klientů. Příští rok díky poukazům budeme pokračovat s miliardou jistého byznysu. Pochybovalo se o tom, že vouchery jsou řešení, a poukazovalo se na to, že jsou proti legislativě Evropské unie. Jenže jde přece o to zabránit krachu cestovních kanceláří. V okamžiku, kdy si všichni lidé budou chtít vybrat své peníze, toto odvětví zkrachuje. Když přijde 50 % lidí a bude chtít své peníze za službu, kterou si objednali a kterou cestovní kanceláře interně nakoupily, tak přece každý pochopí, že tohle žádná firma nepřežije.

  „Lex voucher“ je tedy podle vás dobré řešení?

  Ale kdepak. Kdyby ministryně pro místní rozvoj chtěla zabránit krachu odvětví cestovního ruchu, pozve si experty a zeptá se: jaké jsou scénáře? Co bychom měli udělat? Jaké budou důsledky? Zkrátka jednat systémově. Situaci jsme vyřešili nedokonalým zákonem o poukazech. Vážíme si snahy vlády minimalizovat dopad pandemie na cestovní ruch, ale tento zákon je příliš složitý, se spoustou výjimek, zákon nesystémový. Zákon, který počítá s podezíravostí a obcházením.

  V čem je chyba toho zákona?

  V tom, že konec mnoha subjektů v cestovním ruchu pouze odsouvá. Jsme rukojmím zákazníků, kteří se přece již rozhodli jet na zájezd a souhlasili s podmínkami. A teď si ti lidé mohou říci: počkám si, nechám cestovku vydusit a oni mi peníze příští rok v září stejně vrátí. Takový zákon nám moc nepomáhá. Je to zákon, který pouze prodlužuje možnost vrácení peněz, a takový naše odvětví nezachrání. Podle mě bude mít obor cestovního ruchu příští rok na podzim polovinu firem.

  A jak se to podle vás mělo udělat?

  Stačilo říci: udělejte ten poukaz tak, aby lidé měli chuť utratit u vás peníze za zájezd. My jsme například obětovali deset procent navíc z naší marže a udělali jsme voucher tak, aby byl velmi flexibilní co do výběru zájezdu a počtu osob. Voucher dává možnost zaplacenou zálohu využít jindy a jinak, ale k cestování. A my naše klienty za jejich peníze odvezeme, kamkoli budou chtít, i když o něco později.

  Máte pro to, co říkáte, nějaké zastánce mezi jinými touroperátory?
  Nemyslím si. Ale samozřejmě také jsme v tomto procesu udělali spousty chyb.

  Jaké?

  Jedna z chyb byla, že jsme oslovili více než 130 tisíc klientů ve stejný okamžik, a to v době omezeného provozu. A pak jsme byli zahlceni dotazy. V takové situaci vám nepomohou ani připravené „často kladené otázky“. A spousta lidí vehementně žádala o peníze, byla tu silná vlna „haterů“, abych se vyjádřil výrazem virtuálního světa.

  Co říkáte snahám vlády podpořit domácí cestovní ruch, mimo jiné i prohlášeními typu „jeďte na dovolenou po Česku, stejně nikam do zahraničí nemůžete“?

  Ať se přece spotřebitel rozhodne sám, kam pojede. Občané nejsou žáci, které učitelka ve škole peskuje, namísto aby je vnímala jako partnera.

  Jste smíření s tím, že vaše silné destinace jako Tunisko či Egypt se prodávat letos nebudou? Nesnažíte se přesunout do jiných destinací?

  Můžeme navýšit kapacitu v Řecku, kam vozíme ročně 60 000 lidí. Nechápeme ale, proč Tunisko a Egypt ne. Podmínky by měly být rovné. Jestliže země splní určitá kritéria, která ať někdo nezávisle prověří, tak by se tam mělo dát běžně jezdit. Žádná destinace neměla být z naší strany diskvalifikovaná bez objektivního důvodu. V Tunisku je zdravotní situace velmi dobrá. Ale předpokládáme, že jak Tunisko, tak Egypt budou zřejmě ve druhé vlně zemí, které se otevřou. Snad v srpnu.

  Ale to přece má ještě jeden aspekt – a to je stanovisko té které cílové země, zda turisty z ČR přijme…

  To je pravda, a tato stanoviska se vyvíjejí. Ale český premiér ani vláda nesmějí přece rozhodovat, kam lidi od nás pojedou. To se musí rozhodnout každý sám. Rolí státu je bilaterálně si vyměnit informace o podmínkách a omezeních v příslušných zemích a vytvořit možnost vycestovat. Ale nemá rozhodně říkat, jeďte tam a nejezděte tam. My každopádně máme informace, že tuniská vláda už do ČR zaslala návrh na otevření hranic a obnovení cestovního ruchu.

  Existují nějaké příklady dobré praxe krizové pomoci z jiných zemí?

  Například v Německu se řeklo: teď je třeba pomoci, kontrolovat budeme později. V Německu peníze jsou, za konjunktury se kumulovaly zisky. Nikdy nezapomenu, jak jsem šel s bývalým šéfem po Mnichově a on říkal: tohle je naše, tohle je naše, tohle je naše. Diverzifikovali majetek a byli připraveni, že krize opět někdy přijde. A Polsko velmi rychle schválilo jednorázovou pomoc, ze které musí příslušný subjekt vrátit 20 %. Najednou měly firmy 60 % mzdových nákladů pokrytých. A to je pomoc.

  A co byste udělal u nás?

  Vytvořil bych prostředí pro diskusi o tom, jak byznys nastartovat a podpořit opatřeními, která budou kompromisem a která budou vyvážená.

  Ptal se Petr Bílek

  Odpovědět

 • Dotaz

  14 července, 2020

  Jedeme 4,já mám smlouvu,já objednal zájezd tak Proč cestovka dává po zrušení zájezdu 4vouchry a né jen 1 pro mně.to fakt nechápu.

  Odpovědět

 • 2 června, 2020

  31. 1. 2019 · Ondřej Rušikvas nedávno odešel z ERV Evropské pojišťovny, kterou v roce 1992 společně s Vladimírem Krajíčkem spoluzakládal. Nově se stal COO/Deputy Chairmanem cestovní kanceláře Blue Style.

  Spoluzakladatel ERV- superdrahé pojišťovny jejíž pojistky jsou předražené a na skoro nic neplatí a před ničím Vás neochrání. Ve finále vám sdělí, že cestujete na vlastní riziko. Zlodějina v této zemi zcela běžná.
  Ještě, že jsme u Blue Style nic neměli, teď řádí tam. Od BS si potom jak se chovají zájezd koupí jen sebevrah. Ztráta jména, v podstatě skončil arogantní sebestředný chlapec co má až moc rád penízky.

  Odpovědět

 • CK Blue Style

  2 června, 2020

  Ano je to tak cestovka jako je BS nemá na našem trhu co dělat ta může klidně zkrachovat a určitě se najde další,která ji nahradí.

  Odpovědět

 • Anna

  4 června, 2020

  Tak jsem se dívala na nabídku CK BS, a hotel, kam jsem měla odletět, je nyní o 7 tis. dražší. Je to přesně tak, jak jsem čekala, že nás chtějí nalákat na slevu 10%, a o to zvednou cenu zájezdu. Šmejdi a podvodníci. Prosím, je tu někdo, kdo si vzal Travel+ vocher? Dostala jsem na e-mail povídání od toho Tunisana, majitele, že ho využilo 80% klientů:)
  Tuším nějaký podraz i s vyplácením v září příštího roku.

  Odpovědět

 • CK Blue Style - šmejdi

  5 června, 2020

  Kupovat zájezd od CK BS je cesta do pekel.V poukazu Travel+ slibovali slevu 10% ,ale v současné době zájezdy nabízejí dražší oproti zájezdům na,které vouchery vydali o 20%.To znamená,že v případě když zájezd koupíte tak zaplatíte o 10% navíc.Proto v příštím roce očekávám zájezdy ještě dražší než letos a s těmi vouchery se budete moct podívat akorát tak na týden k Mácháči.CK Blue Style jsou normální „šmejdi“ a nevidím důvod proč by jim měli klienti pomáhat a litovat je.Klidně ať zkrachují tady na tom trhu nemají co pohledávat.

  Odpovědět

 • Anna

  5 června, 2020

  Souhlasím, ksysi jsem s nimi byla v Turecku a to byla katastrofa. Tentokrát jsem chtěla do Egypta a do hotelu, kam často jezdím, takže jsem nečekala žádné komplikace, protože jsem tam všechny a všechno znala. Po 12 letech jsem to riskla. CK BS nabízela termín, který mi jako jediný pracovně vyhovoval. No, a zase smůla, přišel koronavir. Potřetí to s BS už nikdy nebudu zkoušet:)

  Podle informací od VOP bude pan Křeček dnes jednat o našem problému s ČOI, a s dalšími orgány. Sice si od toho nic neslibuji, ale stále se nemohu smířit s tím, že budu mít za 1,5 roku absolutně znehodnocené peníze, pokud je dostanu.

  Odpovědět

 • Anonym

  17 června, 2020

  Souhlasim. S CK Blue Style mam stejne zkusenosti. Jsou to smejdi a uz bych si od nich nekoupil zajezd ani kdyby stal 1Kc. Neplni naslibovane, vymlouvaji se atd, atd. Pryc od nich…

  Odpovědět

 • Dovolená Fischer

  21 prosince, 2020

  Stejný problém máme i u Fischer. Měli jsme zaplacenou zálohu do Turecka

  Odpovědět

 • Travel+

  5 června, 2020

  Obávám se, že voucher Travel+ se proplácet rozhodně nebude. K tomu je určen lex voucher.

  Odpovědět

 • Travel+ a Lex voucher

  5 června, 2020

  Od CK BS se zřejmě nebude proplácet žádný voucher.Před měsícem jsem zrušil u BS smlouvu podle zák.185/2020 par.3 a doposud se nic neděje a počítám,že už je vrácení zálohy v nedohlednu.

  Odpovědět

 • Asi

  5 června, 2020

  Pravděpodobně je to tak proto, že nejprve bude muset CK na ty LV něco vydělat pokovidovými zájezdy a pak teprve může začít z něčeho vyplácet.

  Odpovědět

 • Anonym

  8 června, 2020

  Od CK BS jsem odstoupila v dubnu od smlouvy . Dodnes nevrátily peníze. Poslala jsem jim email a oni odpověděli ,že na žádné peníze při odstoupení od smlouvy nemám nárok. Že mi můžou smlouvu obnovit a vystavit voucher.

  Odpovědět

 • zrušení smlouvy BS

  8 června, 2020

  CK BS na vrácení peněz uznává podle mých zkušeností jenom zrušení smlouvy podle zákona 185/2020 par.3 to znamená,že patříte mezi rizikové klienty mezi,které také patřím.Zálohu zatím ale stejně doposud nevrátili.Neustále mění informace,aby zákazníky zmátli.

  Odpovědět

 • Storno

  25 června, 2020

  Taky jse u BS podala storno na dovolenou v Turecku uz v breznu a nemam ani poukaz ani penize,nevim co delat

  Odpovědět

 • PN

  10 června, 2020

  Dobrý den,
  mám problém s cestovní kanceláří Blue style. Měli jsme objednaný zájezd od 6. 7. 2020 do Tuniska. Je v celku jasné, že v červenci se do Tuniska lítat nebude. Bylo mi řečeno, že nemám právo na lex voucher, protože se zájezd ještě nezrušil a že musím čekat. 15.6. mám doplatit cenu zájezdu, vzhledem k tomu, jak se cestovní kancelář chová, tak nemám chuť jim posílat další peníze. Kdy musí dát cestovní kancelář vědět, jestli se zájezd uskuteční? Mám právo už nyní žádat Lex voucher, i když oni oficiálně nevydali stanovisko, že v červenci se do Tuniska létat nebude?

  Odpovědět

 • Dovolená Tuniska

  10 června, 2020

  Na webu BS se nabízí zájezdy do Tuniska od 1.7.2020.Na dotaz zda se určitě zájezd uskuteční mě bylo odpovězeno,že když se neuskuteční tak zase nabídnou vouchery a to asi budou dělat do nekonečna.

  Odpovědět

 • PN odpověď

  15 června, 2020

  Nic nedoplácejte, ministryně Dostálová řekla k doplatkům: Požadovat peněžní plnění při vědomí, že se zájezd nebude možné uskutečnit, je nejen jednáním v rozporu s dobrými mravy, ale mohlo by být klasifikováno také jako nekalá obchodní praktika podle zákona o ochraně spotřebitele.
  Napište jim, nejlépe doporučený dopis s doručenkou.
  Po mně cestovka doplatek už nechtěla a měla jsem i na výběr buď Lex Voucher nebo jejich Redok voucher platný do 31.10.2021 a rozložitelný na více zájezdů i více osob.

  Odpovědět

 • Paragraf 2531

  18 června, 2020

  Dobrý den,
  prosím má někdo zkušenost nebo ví…? CK mi posunula termín odletu o jeden den, s čímž ale nesouhlasím a z pracovních důvodů nemohu akceptovat, plánuji tedy odstoupit od smlouvy podle §2531. Smí mi i v tomto případě vnutit poukaz (lex voucher) nebo mám právo na vrácení peněz? Zájezd není zrušen podle §2535 nebo §2536, jen posunut z důvodu změny ze strany letecké společnosti – jak mi bylo řečeno.
  Má otázka tedy zní – vztahuje se NZ 185/2020 i na odstoupení od smlouvy podle §2531 ???

  Odpovědět

 • Anna

  19 června, 2020

  Paragraf 2531 Víte, po těch zkušenostech nebo stresu, a protiprávního zadržování peněz CK, bych raději přeorganizovala svoje pracovní povinnosti, což bude snazší a méně bolestivé, než se roky soudit s nějakou CK o odstoupení od smlouvy nebo vrácení peněz. Od CK stejně žádné peníze nedostanete v tomto českém binci, tak si raději v klidu užijte svou dovolenou a tak nějak to přijměte. Všichni, kteří tady píšeme nemáme ani dovolenou a ani peníze a asi ani tu naději:(

  Odpovědět

 • Odpověď

  23 června, 2020

  Většina cestovek má v podmínkách, že změna termínu odletu do 3 dnů není důvodem k odstoupení od smlouvy. (Zejména kvůli pomě