CZK/€ 24.260 -0,45%

CZK/$ 22.089 -0,77%

CZK/£ 28.039 -0,11%

CZK/CHF 25.207 -0,23%

Text: Jana Poncarová

25. 05. 2020

1 komentář

Investice v době krize: Poskládání portfolia a dobrá strategie jsou klíčem k výdělku

 

I menším investorům zatrnulo, když se propadly akciové trhy a podílové fondy. Kleslo i zlato, jehož cena ale zase brzy vyskočila. Realitní trh zatím vyčkává, ale napětí je cítit i tady. Pokud investoři vsadili peníze na jednu kartu, jsou oprávněně nervózní. Kdo má volné zdroje, měl by podle analytiků a poradců investovat. Na krizi se dá totiž vydělat.

Loading 

Pro někoho je krize už dopředu ztráta, pro jiného příležitost. Záleží hlavně na úhlu pohledu, na skladbě investičního portfolia a na strategii, v níž má mít své místo selský rozum a chladné uvažování. Slovy Warrena Buffeta: Musíte být chamtiví ve chvíli, kdy ostatní mají strach. A mít strach, když jsou ostatní chamtiví. Na chamtivost je čas právě teď.

Investoři zatouží po jistotě

Na první pohled se nabízí srovnání s minulou ekonomickou recesí. I před dvanácti lety se propadaly měny rizikovějších zemí a rostla cena zlata jako nyní. Jenže tady podoby víceméně končí. V roce 2008 zkolabovaly finanční trhy, ekonomika utrpěla vnitřní trhliny. Koronavirus je ale vnějším šokem, útlum ekonomik je řízený a nyní se vše už pomalu začíná vracet do normálu. Svůj ztracený čas začnou dohánět nejen firmy, ale i investoři.

Jejich chování se podle názorů některých analytiků může s ohledem na prodělaný šok proměnit. „Současný pokles ekonomického cyklu může změnit chování investorů a přesměrovat jejich zájem investovat do stabilnějších sektorů,“ domnívá se Dušan Moskaliev, člen správní rady ZDR Investments SICAV. Takovým sektorem podle něho mohou být například nemovitosti.

Investiční analytik Michal Nedbal zase poukazuje na rostoucí oblibu zlata. „Někdo mě možná bude chtít odsoudit, ale v těchto dnech razím motto: O kolik peněz můžete přijít, tolik vložte do fyzického zlata. Za největší riziko pokládám mít všechen majetek jen ve finančních produktech, protože to je jen papír, a ten, jak víme, snese všechno. Nebo jen v nemovitostech. Nebo jen v drahých kovech,“ říká a odkazuje tak k diverzifikaci investičního portfolia.

REKLAMA

Češi by měli více diverzifikovat

K diverzifikaci investičního portfolia se kloní i Jana Mücková, ředitelka P2P investiční platformy Bondster.cz. Upozorňuje přitom na to, že Češi své investice diverzifikují málo. „Mají tendence věřit minulým ziskům a sázet na historicky osvědčené a stálé výnosy minulých let.  Přesně to je ta nejhorší cesta do pekel a ztrát. Typicky vsadí svoje úspory do investic na jednu kartu, nejčastěji v podobě fondu. Tím sice rozmělňují riziko, ale pouze v rámci jednoho druhu investic,“ uvádí.

Kouzlo diverzifikace spočívá v rozložení financí do několika druhů investičních nástrojů, což minimalizuje riziko při zachování rozumného potenciálu výnosu.

„V rámci situace pak přesunujete své úspory mezi jednotlivými investicemi, jako jsou akcie, dluhopisy nebo P2P půjčky, reality, investiční zlato, stříbro, ropa, případně mezi alternativními investicemi, jako jsou mince, víno, starožitnosti, umění. Každý investor by tak měl držet ne jednu, ale několik druhů investic,“ doporučuje Jana Mücková.

Čas na akcie i zlato

Příležitostí k rozumným investicím by nyní měli mít investoři dostatek. I s ohledem na zmíněný propad akcí nebo očekávané zlevňování některých typů nemovitostí. „Investorům bych doporučil do akcií alokovat výraznější část portfolia, až čtyřicet procent. Zaměřil bych se na velké a etablované podniky, které příliš nebojují s přímými dopady pandemie,“ radí Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

REKLAMA

Stále zajímavou může být i investice do zlata, a to i přesto, že v posledních týdnech zdražilo. Podle oslovených analytiků může poptávka po zlatě zesilovat i s ohledem na nová rizika, jež reakce na ekonomickou recesi vytváří. Zlato má totiž tu výhodu, že jeho objem nemůže být libovolně zvětšen, a tím pádem nemůže být snadno poškozena jeho hodnota – jako je tomu například u peněz. „U měn vydávaných centrálními bankami toto naopak hrozí. Proto zlato funguje dobře jako zajištění proti devalvaci měn, které investor drží,“ říká Pavel Ryska z J&T Bank.

Investice bez davových reakcí

Stejně jako typ jednotlivých investic je nutné dobře zvolit i strategii investování. Ta by se podle Jany Mückové neměla orientovat podle historických výsledků. „Nejhorší je investovat na vrcholu a podílet se na poklesu. Proto neinvestujte pouze podle výkonu z posledních let. Nepanikařte. V krizi dobří investoři nakoupí, špatní prodávají a podléhají davu. Nechte si poradit od zkušenějších a hlavně od nezávislých odborníků. Hledejte si informace. Vybírejte spolehlivé společnosti, které mají tisíce klientů a renomé,“ uzavírá.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice 2023

Jak se vedlo investicím v roce 2022 a povede se jim letos stejně?

Na začátku roku vždy finanční experti dávají rady, do čeho by se mělo investovat v daném roce. Ekonomie je ovšem věda značně nepředvídatelná, tedy přesněji je to věda, která nedokáže předvídat budoucnost. Vyplatily se tedy loňské tipy? A vyplatí se tyto investice realizovat i letos? Jaké budou […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Štěpán

    29 května, 2020

    Taky jsem dřív měl většinu peněz ve fondech, hodně jsem tomu věřil jenže když jsem se pak o tom bavil se svým partners poradcem, tak mi právě taky poradil ať svoje portfolio diverzifikuju a nesázím to všechno jen na jednu kartu a měl pravdu, kterou jsem si už sám i ověřil.

    Odpovědět