CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

Text: Daniel Kuchta

04. 11. 2010

32 komentářů

Je reálný útok na banky?

 


 

Myšlenka zaútočit na bankovní systém tím, že jejich klienti (v co největším možném počtu) vyberou všechny své peníze z účtů, se zrodila v hlavách Francouzů. Ti dnes protestují prakticky proti čemukoli a komukoli, ale výsledky jsou podle nich nulové, a proto vymysleli méně násilný, zato mnohem účinnější způsob (alespoň podle očekávání), jak zatočit s byrokracií a nafoukaností politiků a finančníků.

Je sice těžké si představit, že by k něčemu takovému mohlo skutečně ve velkém rozsahu dojít, ale zarážející je na tom fakt, že myšlenka zničení bankovního systému se na internetu velmi rychle ujala a počty jejích příznivců rostou rychleji než houby po dešti (a nejen ve Francii).

Frustrace těch, kteří na tento způsob protestu přišli, je pochopitelná. Banky, jejichž neschopní manažeři přišli díky hamižnosti o miliardy a způsobili krizi, dostaly své špatně investované miliardy dolarů zpátky, aby se z problémů co nejrychleji vyhrabaly. Jejich šéfové se dokonce nestyděli shrábnout milionové odstupné, přičemž normální lidé mají problémy s prací, splácením úvěrů a hypoték, nebo dokonce přišli o dům. Francouzi jsou na protestování zvyklí, je to u nich takřka národní sport, a potřebují vymyslet nějakou novinku, aby své protestné aktivity oživili.

Přijetí je různé

Je zajímavé sledovat, jak lidé na tuto výzvu reagují. Poměrně velké zastoupení mají v diskusních fórech sympatizanti. Ti by byli nejraději, kdyby všechny banky zkrachovaly, a někteří z nich už dokonce své účty v bankách zrušili a drží peníze doma. To, že by tak mohli smýšlet lidé v odlehlých vesnicích, kde jsou výdobytky moderní techniky hůře přístupné a lidé mohou teoreticky vyžít z toho, co vyprodukují, je v pořádku. Návrat do dob, kdy si lidé ukrývali peníze pod polštáře a jiných důmyslných skrýší má určitě nádech romantiky. Ale že tak smýšlí někdo, kdo aktivně využívá PC, internet a podobné vychytávky moderní doby, je zarážející. Nechci se zastávat bank, které mají nezanedbatelný podíl na vzniku krize, ale normálnímu člověku bankovní služby život určitě zjednodušují.

Jak se dalo očekávat, objevily se také spekulace o tom, že tento protest je organizován "z vrchních pater". Na to, že by tak promyšlený krok bez použití násilí vznikl v hlavách rozbíječů aut a výloh obchodů, to skutečně nevypadá, což podle zastánců této teorie dokazuje, že někdo tam nahoře má zájem zničit finanční systém v dnešní podobě a nahradit jej něčím zcela novým. Zajímavá myšlenka, ale konspirační teorie již dnes nejsou v módě.

REKLAMA

Nejvíce asi pobaví reakce ve smyslu „a mají vůbec ti vandalové nějaké peníze?“ Ano, s možností, že jde o pouhý humbuk, který nikam nepovede a výsledek tohoto protestu bude stejný, jako ty předchozí, se také musí počítat. A to i v případě, že vandalové peníze v bankách mají, ale reálná odezva bude prakticky nulová a lidé se do bank, nebo k bankomatům nepohrnou. Na druhé straně už jen samotná informace může v lidech vyvolat strach, od něhož k útoku na banky není daleko. A tak se může stát, že se fronty před bankami vytvoří již několik dnů před „oficiálním“ vypuknutím protestné akce a výsledek bude podle očekávání jejích autorů.

Nová Velká Francouzská revoluce?

Ať už tuto zprávu budou lidé brát vážně, nebo si většina pouze řekne, že anarchisté ve Francii na sebe vzali přeci jen trochu velké sousto, může dnešní situaci ve Francii připomínat časy Velké Francouzské revoluce. Pod heslem svoboda, rovnost, bratrství začala koncem 18. století snad nejdůležitější událost v Evropských dějinách, kdy se příslušníci třetího stavu vzbouřili proti privilegovaným stavům, kteří přivedli stát ke krachu. Došlo tak ke zrušení nevolnictví a vlády absolutismu a hlavní politickou silou se stali lidé.

Dnešní situace, kdy je velké množství zemí na pokraji krachu, politici i bankéři jsou považováni za zdroj problémů a normální lidé jsou manipulováni strachem, je podle mnohých (a nejenom anarchistů) jediným nevyhnutelným řešením radikální změna. Jestli ji rozpoutají francouzští odpůrci bank, nebo bude katalyzátorem změn něco jiného, je otázkou.

Loading

Vstoupit do diskuze 32 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miloslav Šimek

  4 listopadu, 2010

  Zajímavá myšlenka, ovšem tak jednoduché to nebude v centrálním, nadnárodním bankovnictví s ECB, MMF a Světovou bankou v zádech… každopádně by to asi dost vystrašilo pohlaváře… jenže to by byla jen voda na mlýn. Aby to mělo nějaký účinek, musel by to řídit určitě někdo v pozadí, nikoliv obvyklý „anarchista“ (abych neurazil ?!)
  Na druhou stranu si musí lidi taky uvědomit důsledky, pokud by se jim to náhodou povedlo:
  1) plus – padl by mýtus o hodnotě/ceně peněz (uvádím záměrně oba pojmy)
  2) minus – budou mít někde doma peníze, ovšem pokud položí systém dnešního nadnárodního finančního systému, nebudou mít zcela žádnou hodnotu, lidi přejdou (vrátí se) ke směnnému obchodu než si opět sami určí nějaké univerzální platidlo (pravděpodobně drahé kovy – zlato, stříbro apod.)
  Bude zajímavé sledovat další vývoj (pokud nějaký bude)… taky lze očekávat případně urgentní legislativní změny ke ztížení realizace, kriminalizaci propagátorů apod. další represe na zapojené osoby…

  Odpovědět

 • Michal Kára

  4 listopadu, 2010

  Jakou má run na banku souvislost s hodnotou / cenou peněz? I když peníze budou výhradně lesklá kovová kolečka, run bude fungovat pořád stejně.

  Odpovědět

 • Miloslav Šimek

  4 listopadu, 2010

  V malém rozsahu, tj. run na banky lokálně – žádnou. Problém by nastal, pokud by došlo k narušení stávajícího světového fin.systému imaginárních peněz. Nepředpokládám ovšem, že by se tak stalo skrze runy na banky.

  Odpovědět

 • Lukáš Doskočil

  4 listopadu, 2010

  Řešíte nepodstatné věci, tady nejde o peníze. Ty jsou již prověřené a v systému je nic nenahradí. Run na banky má jednu perfektní zbraň a tou je odliv likvidity. Pokud dostanete z oběhu většinu hmotných peněz, jak se asi bude bankám žít?

  Odpovědět

 • Experiment K O N Č Í

  4 listopadu, 2010

  Bude se jim žít jednoduše: požádají centrální banku a ta jim natiskne barevných papírků, kolik si budou přát.
  Jediný smysluplný run na finanční systém je hromadně měnit ty bezcenné potištěné papírky (kterých si vláda/CB může natisknout, co hrdlo ráčí) za investiční zlaté a stříbrné mince, které si žádná vláda ani banka vytisknout nemůže. A nejen je měnit, ale začít je používat jako paralelní neinflační měnu.
  Ono k tomu samozřejmě dříve či později dojde, ale dříve je lepší nežli později a také je lepší nakoupit je dříve za „předpanikové“ ceny.

  Odpovědět

 • Lukáš Doskočil

  4 listopadu, 2010

  Dovolím si nesouhlasit. Proč by CB tiskla nové peníze, když ví, že by tím vyhrotila inflaci? Musíte vidět i politické souvislosti a ty vás dovedou k racionálnímu úsudku, že vláda raději oželí bankovní trh, než novou revoluci.
  Zlato nebylo vždy prostředkem směny a není ani logickým prostředkem směny. Když nastane apokalypsa,co pro vás bude nejdůležitější?

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  4 listopadu, 2010

  Zlato a stříbro samozřejmě nebylo vždy prostředkem směny, ale pár tisíc let jím bylo. A na to se nesmí zapomínat, že to taky pár tisíc let fungovalo. Nikdo nemůže tvrdit, že naprosto ideálně, ale dostatečně dobře na to, aby cenové indexy po několik staletí byly ve finále stabilní. Samozřejmě, že existovaly cenové šoky, kdy cenový index vyskočil o 200, 300%, ale pak se zase vrátil k původním hodnotám.
  Mám k dispozici data z Velké Británie od roku 1264 Retail Price indexu a je to fakt zajímavý pohled. Prostě komodity si nenatisknete dle libosti.

  Odpovědět

 • Radek

  5 listopadu, 2010

  Investice do surovin (vč. zlata a stříbra prostřednictvím investičních mincí a slitků) má podle mého názoru jednu velkou nevýhodu: Nic neprodukují. Jejich hodnota je tak v čase řádově konstantní (v dlouhém čase, jak píše p. Piták). Ovšem tím, že budete mít 1 kg zlata, budete mít vždycky 1 kg zlata. Jeho cena se bude měnit podle inflace a poptávky a nabídky po této komoditě. Nic víc. Nikdy nerozšíří produkci ani nevyplatí výnosy.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  5 listopadu, 2010

  S tím naprosto souhlasím, je nutné se na to také podívat z jiného pohledu. Je to prostě pojištění proti totálnímu průseru. Běžně se pojištujeme proti úrazu, ztrátu na životě, pojištujeme si majetek atd. a moc nepřemýšlíme o tom, že to jsou vlastně většinou zbytečně vynaložené peníze. Tím jsem chtěl pouze říci, že záleží na každém jedinci, jak komplexně řeší své finance. Já jsem si samozřejmě vědom, že investicí do fyzického zlata a stříbra mi jejich pouhá držba nepřináší žádný výnos, ovšem spekuluji na růst ceny, protože se mi nelíbí aktuální vývoj světového finančního systému, který je dle mého názoru celý postaven na vodě.
  Jestliže zlato a stříbro je považováno za uchovatel hodnoty v dlouhodobém horizontu s akciemi to není zase o tolik lepší. Spočítejte si průměrné zhodnocení DJIA za posledních více než 100 let očištěné i oficiální CPI a dostane se k průměrnému ročnímu zhodnocení překračující pouhé 1% p.a. Bavím se tu samozřejmě o pouhé strategii kup a drž a ne o obchodování byť na dlouhých trendech, tam je výnosnost jiná i po očištění o inflaci. Ale to už jsme někde jinde.

  Odpovědět

 • Lukáš Doskočil

  5 listopadu, 2010

  Proč považujete zlato za bezpečné?

 • Miroslav Piták

  5 listopadu, 2010

  Máte nějaký lepší nápad? Berte to opravdu z mé strany jako otázku, ne narážku. Já vycházím pouze z historického kontextu. Peníze tak jak je známe v dnešní za bezpečné teda opravdu nepovažuji.
  Samozřejmě nejlepší by bylo být 100% soběstačný, takže mít kompletní hospodářství, vlastnit pole, lesy, zdroj elektrické energie v podobě vodní/solární/ větrné eletrárny a již nic k životu nepotřebuji.

 • Radek

  5 listopadu, 2010

  „Samozřejmě nejlepší by bylo být 100% soběstačný, takže mít kompletní hospodářství, vlastnit pole, lesy, zdroj elektrické energie v podobě vodní/solární/ větrné eletrárny a již nic k životu nepotřebuji.“
  – budeme-li se bavit o „totálním průseru“ (výstižnější termín mě nenapadá), pak vám „být soběstačný“ nepomůže. Okamžitě se na vás vrhne horda nesoběstačných a následky si jistě domyslíte…

 • Lukáš Doskočil

  6 listopadu, 2010

  Co přesně Vám na moderních penězích vadí? Problém tisknutí peněz je problém vlády, za to peníze nemohou. Moderní peníze Vám umožňují rychlejší transfery, můžete nakupovat z ČR v USA. Pokud Vám vadí to, že většina peněz jsou pouze jen čísla v systému, tak si nepomůžete, protože i zlato by bylo nakonec pouze číslem v systému.
  Moderní peněžní systém není úplně špatný, když ho okleštíte od vlády a manipulací bank, tak je velmi efektivní.

 • Miroslav Piták

  6 listopadu, 2010

  Ano, to máte naprostou pravdu, ty peníze za to opravdu nemohou 🙂
  Mě vůbec nevadí, že peníze jsou čísla v systému, ale že nejsou ničím podložené, že si jich můžete vyrobit kolik chcete.
  „protože i zlato by bylo nakonec pouze číslem v systému. “
  Tak takhle si to nakonec představuji, že to skončí, že se najede na elektronické zlato, tj. na peníze, které budou kryté zlatem. Absolutně nechápu, proč máme v ČR 13 x více bankovek než před 17-ti lety, proč je cílem centrálních bank mít inflaci apod. Já to teda z jejich pohledu naprosto chápu, ale ať mě nikdo v současném systému nenutí si spořit na penzi. To je prostě krádež státu na svých občanech a s tím já absolutně nesouhlasím.

 • Lukáš Doskočil

  6 listopadu, 2010

  Vše nasvědčuje tomu, že nakonec budeme používat elektronické peníze. Otázkou je proč by měli být kryty zlatem, protože by opět docházelo k problémům s transportem a zlato by v tu chvíli bylo pouze přítěží.
  Nehledě na to, že pokud pokročíme v technologiích, tak že budeme schopni těžit suroviny z mořského dna, můžeme být opět v situaci Španělska. Pro mě je zlato drahá zbytečnost, je to můj názor a čas ukáže, jestli byl správný.
  Mně osobně se líbí přístup japonské CB, drží inflaci na minimu. Bohužel v Japonsku je nejcennější čest, toho se v EU asi nedočkáme 😀

 • Stříbrňák

  5 listopadu, 2010

  A jste si OPRAVDU jist, že v období 10, 20, 30 let dozadu zlato a stříbro svým majitelům opravdu vydělávalo méně, než držení akcií či dluhopisů?
  A jste si jist, že bude vydělávat méně, než dluhopisy a akcie, příštích 10 let?
  Já si tedy jistý nejsem. A zlato má navíc několik obrovských výhod:
  1) Je nezávislé na systému, tedy má hodnotu bez ohledu na to, co dělá/nařizuje vláda, centrální banka, komerční banky, burza. Stát může tisknout jak chce, může regulovat a zdaňovat jak chce, rokefeleři mohou tunelovat jak chtějí, ale vašeho zlata zakopaného na zahradě se to nijak nedotkne.
  2) Lze ho sbalit do batohu a odjet s ním někam, kde je lépe. Jde to s nemovitostí? Jde to s podílem v ČEZu?
  3) A hlavně: zlato (na rozdíl od akcie či nemovitosti) lze vlastnit ANONYMNĚ. Největší problém vlastníků jakékoli hodnoty/investice v budoucích letech bude fakt, že stát bude v čím dál větších dluzích, penzijní a zdravotní systém v čím dál větších deficitech. Kam si stát přijde pro peníze? No k těm, o kterých ví, že je mají! Již nyní daně z nemovistostí rostou a dále porostou ještě výrazněji. Stejně tak porostou daně z výnosů růstu akcií a z dividend – již nyní se chystá zrušení rozhodného půlročního období. A bude jen hůř. Zlato ale klidně koupíte i prodáte, aniž o tom nenasytný stát ví.

  Odpovědět

 • Lukáš Doskočil

  6 listopadu, 2010

  Víte tady nejde o to, jestli zlato vydělalo víc nebo ne. Každý investor není střelec a nevyhledává příležitosti s největším ziskem, ale přihlédne k riziku.
  Já říkám, že zlato je nafouknutá bublina. Všude se o něm mluví a když se o něčem mluví moc, je to špatně.
  Zlato je volně obchodovatelné a jeho cenu určuje nabídka a poptávka, to znamená že může podléhat tržním manipulacím, protože z obchodu není nikdo vyloučen.
  Akcie ČEZu můžete prodat a koupit akcie jiné elektrárny kdekoliv ve světě.
  Založte si účet v daňových rájích a máte vyřešenou anonymitu.

 • Miroslav Piták

  6 listopadu, 2010

  „Já říkám, že zlato je nafouknutá bublina. Všude se o něm mluví a když se o něčem mluví moc, je to špatně. “
  Když myslíte, nikdo Vám ho přece nenutí, kupovat ho rozhodně nemusíte. Někteří už tvrdí od ceny 1000 USD, že zlato je bublina a ejhle, cena atakuje 1400 USD. Podle mého názoru jsma na začátku silného růstového trendu, který se teprve rozjíždí.
  Při analýze historických bublin na trzích (i včetně zlata a stříbra) mohu konstatovat, že zlato svým růstem za posledních 10 let je zatím pěkný lenoch a o bublině zatím nemůže být ani řeč. Samozřejmě že existuje značná spousta jiných příležitostí, na kterých se dá vydělat. každý si může vybrat dle svého vkusu.

 • Jan Dvořák

  6 listopadu, 2010

  Souhlas, zlato zatím bublina není. Až bude o 100-200% výše (v dnešních dolarech), pak budu ochoten mluvit o riziku bubliny.
  Velmi pěkná analýza (ne)existence bubliny na zlatě a porovnání s jinými aktivy je tady: http://thepriceofeverything.typepad.com/files/bubblicious.pdf Doporučuji.

 • Jan Dvořák

  6 listopadu, 2010

  Tohle je klasická debata, ketrou rozsoudí až čas. Počkejme pár let a uvidíme.
  Já se přídávám k p. Pitákovi, že zlato bublina není.
  Až to opravdu bude bublina, o nějaké bublině nepadne ani zmínka, nikdo nebude o zlatě vůbec pochybovat. Všude budou jen články typu „zlato je věčné“, zde se čtenáři budou chubit, že kde ještě sehnali pár gramů zlata a za jakou cenu ho koupili…

 • Adraj

  10 listopadu, 2010

  Taky se přidám, snad jen proto abych měl svůj názor někde „na papíře“ 🙂
  Zlato je už minimálně rodící se bublina:
  – mimo osobní dojmy z grafu, pár věcí co jsem jen tak pochytal z médií atd.
  – za r. 2009 poprvé v historii koupil zlata víc investiční sektor, než šperkaři
  – jeden jediný hedge fond drží víc zlata než celá Austrálie
  – TV, noviny, internet, všude zlato
  – už se nám i v tuzemsku úspěšně začaly množit firmy co multilevelem blbnou drobné investory, páč mít doma fyzicky zlato je přeci super
  – rádoby erudovaní analytici: není důvod aby zlato nedosáhlo na 2000, 2500, dokonce na 5000! za unci (mě to tak ňák připomíná ropu, že … zkuste si zagooglit na r.2008: ropa dojde, bude za 200, 250 barel hahaha)
  Všechno je o pravděpodobnosti, tipuju tak 90:10 pro svůj názor, ještě jsem se v bublinách nespletl, třeba se mýlím teď. Taky může opravdu dojít celosvětově k vážným problémům v ekonomice apod., nicméně si s Kozinou tipnu: do roka a do dne.

 • Lukáš Doskočil

  5 listopadu, 2010

  Data z VB jsem také viděl, nicméně berte v úvahu takový Řím (ředění kovu), Španělsko (objevení Ameriky), problém komoditních peněz (tabák). Zlato nikdy nenahradí peníze.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  5 listopadu, 2010

  Ředění kovu je další problém, ale to je opět, jako by jste tisknul peníze. Pouze snižujete obsah zlata v minci, ale zlato to jako takové ve své podstatě neznehodnocuje.
  Ano, samozřejmě nelze opomenout Španělsko, které si způsobilo inflaci velkým importem zlata a stříbra, kvůli jejich těžbě ve svých koloniích v Americe. Co jsem ale četl, pokud si dobře vzpomínám, to se pak srovnalo díky mezinárodnímu obchodu s ostatními evropskými státy. Četl jsem o tom ale jen někde krátkou zmínku, takže mě neberte za slovo.

  Odpovědět

 • Lukáš Doskočil

  6 listopadu, 2010

  V té době dominoval merkantilismus (hromadění drahých kovů, export převyšuje import), takže zlato nemělo způsob, jak se dostat ze Španělska ven. Hromadění zlata vlastně zabránilo v jeho světové dominanci. Netrvalo to pár let a průšvih to byl pěkný.

 • Ředitel

  5 listopadu, 2010

  Jaký vliv má ředění kovu ve státem vydávaných mincích na vaši ryzí cihlu zakopanou na zahradě?

  Odpovědět

 • Lukáš Doskočil

  6 listopadu, 2010

  Mě by spíš zajímalo jak byste šel se svojí cihlou do Tesca a koupil si chleba a rohlíky?

 • Jan Dvořák

  4 listopadu, 2010

  Rozsah rozhodne. Pokud to skončí u pár tisíc facebookářů, o nic nejde. Pokud by se ale zapojilo větší množství lidí (kolik lidí se źúčastnilo nedávných demonstrací ve Francii?), pak může být problém.
  Mnohem nebezpečnější by to bylo v případě, že by to proběhlo bez předchozího varování. Takhle mají banky dostatek času na přípravu. Jedině, že by organizátoři zničehonic zněnili datum. Pak by mohli nadělat velké problémy.
  Co z toho vyplývá pro mě? Že si pár peněz jako pojistku raději vyberu. Ale předem, ať mám doma nějakou hotovost, kdyby se jim to náhodou povedlo. Jeden nikdy neví.

  Odpovědět

 • Martináč

  7 listopadu, 2010

  Myslím, pane Dvořáku, že děláte z komára velblouda. Pokud by se objevil jen lehký náznak, že může vzniknout nepříjemný problém, Sarkozy okamžitě vydá prezidentský výnos, který zakáže výběr hotovosti nad 1 000 euro v kratší časové lhůtě 24 hodin.
  Takže se absolutně nic nemůže stát.:)

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  7 listopadu, 2010

  Takovýto výnos by naopak byl to nejhorší, co by mohl udělat.
  V takovém případě by tam šli skoro všichni, další by se nahrnuli k bankomatům a těm by došla hotovost… naprosto ideální spouštěč paniky.
  Run na banky by byl přímo ukázkový.

  Odpovědět

 • Martináč

  7 listopadu, 2010

  No, když nad tím tak přemýšlím, tak asi máte pravdu. Beru zpět.

  Odpovědět

 • chk

  9 listopadu, 2010

  nekolik facebookaru nehne s bankama ani trochu. jelikoz je vetsina tech useru mladych studentu, adolescentu a socek, zadnej strach nemam. zadnej velbloud, pouze komar. tech malo lidi, ktery zijou na facebooku, kteri maji penize, tech moc neni. navic tyhle napady mivaji levicovi intelektualove/mlady levicaci, ktery z toho za par let vetsinou vyrostou…
  uvidite sami

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  12 listopadu, 2010

  Nyní jsem narazil na jinou výzvu – útok na JP Morgan. Výzva míří na Američany, aby si každý koupil jednu unci stříbra. Toť vše.
  http://www.youtube.com/watch?v=gXt_Tx93940&feature=player_embedded#!

  Odpovědět