Středa 22. května. Svátek má Emil.

Boj proti finanční krizi je velká výzva současnosti, Paulson

19.11.2008 | 12:55 0 Komentářů

Americký ministr financí Henry Paulson uvedl v Kongresu že Spojené Státy zažívají velmi vážnou krizi. Viděli jsme postupné úpadky bank Bear Stearns, IndyMac, Lehman Brothers, Washington Mutual, Wachovia, Fannie Mae, Freddie Mac a pojišťovny AIG v době kdy se náš finanční systém zadrhával a významně poškozoval ekonomiku. Do září vláda čelila systematické krizi a po měsících neúspěšného boje požádala Kongres poskytnout komplexní plán stabilizace finančního systému za 700 miliard dolarů a minimalizovat dalších škody v naší ekonomice.

Až do 3.října, kdy byla legislativa schválena, nabrala krize finančního trhu takové rozměry že bylo potřeba rychle zasáhnout a postupně obnovit důvěru v bankovní sektor, nákupem nelikvidních hypotečních aktiv. Situace se zhoršila tak vážně že klíčový program TARP nebyl okamžitě efektivní.

Musel jsem si položit dvě otázky. První, Kongres nám dal kompentenci kterou jsme požadovali nicméně stav ekonomiky se začal zhoršovat, co bylo chybné? Druhá, jestiže je bytový trh a hypotéky kořenem našich hospodářských potíží proč se nezaměřit na tyto problémy?

Odpověď na první otázku zní sanace bank za 250 miliard dolarů měla stabilizovat finanční systém a posílit ho. Není to ale všelék na všechny naše hospodářské potíže. Krize finančního systému již zasáhla reálnou ekonomiku. Bez programu TARP by bylo zotavení velmi zdlouhavé a hospodářská situace mnohem horší.

Odpověď na druhou otázku zní snížit cenu úvěrů na bydlení, zpomalit pokles bytového trhu a míru vyvlatnění což můžeme společně v programu TARP realizovat okamžitě. Hlavní úsilí bude zaměřeno na stabilizaci a posílení hypotečních bank Fannie Mae a Freddie Mac a nastartovat půjčování. Spolupracujeme také s DHUD a F.D.I.C. s cílem redukovat nevyhnutelné exekuce. Klíč k řešení bytového problému v USA leží v počtu bank které budou ochotny půjčovat.

Paulson uvedl že je velmi důležité zajistit v této složité době aby žádná automobilka neskončila v úpadku a vysvětloval že existují jiné cesty jak toho dosáhnout. Je přesvědčený o úspěchu záchrany bankovního a bytového trhu USA protože americká ekonomika je flexibilní a odolná, zakořeněna v podnikatelském duchu a produktivitě amerického lidu.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.