CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Text: Daniel Kuchta

19. 05. 2009

2 komentáře

Jak na investování a co je k tomu potřeba

 


 

Obecně je mnohem složitější vybrat správný investiční produkt a vhodnou dobu k investování než otevření si účtu u obchodníka nebo u investiční společnosti. Samotný výběr investičního produktu rovněž trvá (nebo by alespoň mělo) mnohem déle, takže pokud už jste rozhodnuti do čeho investovat a případně také přes koho budete investovat (což je v dnešním konkurenčním prostředí také důležité), nastává ta jednodušší část.

Nejvhodnějším produktem pro začátečníky, resp. ty, kteří nemají s investování velké zkušenosti, jsou patrně podílové fondy. A lze říci, že také jejich nákup je poměrně jednoduchý. Často se stává, že při návštěvě banky, která nabízí podílové fondy své investiční společnosti, případně produkty svého partnera, dostane klient nabídku k investování i bez toho, aby vyvíjel jakoukoli aktivitu.

Dnes je úplně běžné, že svému klientovi zprostředkuje investování do fondů také pojišťovací společnost (nebo prostřednictvím poradce, resp. zprostředkovatele) například v rámci svého investičního životního pojištění. To však není nejvýhodnější způsob investování. Nejen kvůli vyšším poplatkům, které zaplatíte navíc na provizi zprostředkovateli nebo pojišťovně, ale také nemožností si vybrat právě fond, který bude vyhovovat právě vám. Pokud vám ale finanční poradce nabídne podíové fondy přímo, bez pojištění, je tato možnost v pohodě a nakonec ani nebudete muse navštívit banku.

Pokud se rozhodnete investovat do podílových fondů bez poradce, je třeba alespoň jednou osobně navštívit banku nebo investiční společnost. Zde podepíšete smlouvy o obstarání koupě a prodeje cenných papírů vydávaných subjekty kolektivního investování (nebo podobně nazvané), zjednodušeně obstaravatelskou smlouvu a smlouvu o zřízení a vedení majetkového účtu investičních nástrojů.

Investorovi je pak přiděleno číslo majetkového účtu, které při posílání peněz na sběrný účet fondu bude zadávat jako variabilní symbol, a může investovat.

REKLAMA

Zkušenější obchodníci míří své rizikové investice do akcií, případně jiných produktů na ně navázaných, jako jsou certifikáty nebo ETF. Obchodování s těmito nástroji zprostředkují specializovaní obchodníci s cennými papíry, případně některé banky. Pokud chcete investovat do akcií na burze cenných papírů, musíte podepsat komisionářskou smlouvu, což je smlouva o obstarání koupi a prodeje cenných papírů a jiných investičních nástrojů. Na jejím základě pak obchodujete s akciemi prostřednictvím zvoleného brokera. Kromě této smlouvy ještě investor podepíše obchodní podmínky společnosti.

Pokud chcete investovat do domácích akciových titulů, je nutné mít zřízen účet ve Středisku cenných papírů. Ten vám na základě žádosti, kterou podáte osobně nebo poštou na SCP, společně s dokladováním své totožnosti. Na účtu v SCP pak budou evidovány vámi nakoupené české akcie.  

V případě investování do akciových nástrojů nebo ETF na trzích v USA se vyplňuje speciální formulář W-8BEN, který slouží k potvrzení domicilu vlastníků CP pro účely zamezení dvojího zdanění. Pokud klient formulář nevyplní, je u něj aplikována daň ve výši 30 %.

Mnohem více si procvičíte svůj podpisový vzor a prsty na myši při investování do derivátů, jako jsou futures, opce, nebo jiné pákové produkty. Kromě komisionářské smlouvy je zde totiž potřeba vyplnit investiční dotazník, na jehož základě broker zjistí, jestli jste způsobilý (jestli je to pro vás vhodné) investovat do zmiňovaných produktů (i když je pravdou, že investiční dotazník vám dnes dají k vyplnění prakticky všude, i při běžném nakupování akcií, nebo také při investování do fondů). Rovněž je nutné podepsat poučení o rizicích souvisejících s investováním do pákových produktů. Při investování do futures je ještě potřebné podepsat smlouvu o finančním zajištění pohledávek z derivátových transakcí.

REKLAMA

Pro ty, kteří chtějí obchodovat na úvěr (margin), je připravena smlouva o úvěru a zajištění úvěru, která vymezuje a upravuje pravidla a povinnosti při obchodování na margin. Pokud budete chtít využít služby osobního makléře, je možné vyplnit dotazník, v němž obchodník zjistí kromě vašich dosavadních zkušeností s investováním, a také například vaše finanční možnosti, cíle apod.

Pokud budete chtít investovat přes obchodníka s cennými papíry v zahraničí (což byl donedávna prakticky jediný způsob, jak šlo poměrně levně investovat do futures kontraktů, opcí apod.), tak si opět procvičíte klikání myší, ale vlastnoruční podpis nakonec možná vůbec nebude potřeba. Pro obchodníky v zahraničí totiž stačí, že namísto podpisu napíšete do určené kolonky vlastní jméno. Jinak ale po vás obchodník může požadovat relativně velké množství, někdy na první pohled překvapivých, údajů (například takové rodné jméno matky apod.), které budete muset, před samotným zřízením účtu posláním peněz na účet, odklikat.

Kromě toho je také nutné obchodníkům zaslat, nejlépe elektronickou poštou, fotokopie některého ze svých dokladů k ověření totžnosti (nejlépe pas), případně také nějakého dokladu, kterým doložíte používání své adresy, kterou jste do formulářů zadali (účet za elektřinu, plyn apod.).

Pokud jste jako potenciální investor prošli všemi popsanými procedurami, nemělo by vám už nic stát v cestě, abyste se mohli pustit do vydělávání (v horším případě prodělání) velkých peněz. Mnoho zdaru.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentářeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  20 května, 2009

  Je všeobecně známo, že realitní trh v USA je v současné době otevřen výhodným nákupům a investicím. Nejvíce využívanými způsoby jsou nákupy propadlých zástav od bankovních institucí nebo propadlé zástavy nemovitostí v situaci, kdy majitel nezaplatil daň z nemovitosti a v neposlední řadě nákupy přímo od majitelů, kteří si již nemohou dovolit platit měsíční splátky.
  Pokud Vás nabídka levných nemovitostí v USA oslovila a chcete využít situace, pak realitní trh nabízí několik variant, jak postupovat. V první řadě je dobré využít služeb profesionála, tedy osoby, která má praktické znalosti realitního trhu a zároveň se aktivně podílí na investování v USA. Takovou osobou je profesionální realitní investor.
  Jaké techniky nákupů a prodejů používá profesionální realitní investor v USA? Takové, které za co nejmenší riziko investice nabízí co největší zisk v závislosti na podmínkách té které situace. Dobrý realitní investor Vám vysvětlí detailně postup transakce včetně případných rizik. Rovněž by Vám měl nabídnout možnost nákupu za použití minimálních vlastních prostředků, čímž omezujete riziko investice. Tím je investice chráněna hodnotou nemovitosti, která převyšuje vkládanou investici. Zde je jeden z konkrétních způsobů, jak je možno nemovitosti nakoupit:
  Propadlé zástavy nemovitosti z neplacení daně z nemovitosti, kdy 100 tisícová hodnota domu je pořízena za dlužnou částku z nezaplacené daně ( hodnota nemovitosti je 100000 USD, daň z nemovitosti je 1000 USD ročně. Majitel domu nezaplatil daně po dobu 3 let + úroky z prodlení = finální cena je cca 5 až 6.000 dolarů za celý dům ). Toto je pouze jeden způsob, jak výhodně nakoupit nemovitost a mít tak velmi dobrou výchozí pozici pro její případný prodej nebo další využití.
  Co všechno můžete takto nakoupit? Především rodinné domy, rekreační chaty a pozemky. Nakoupené nemovitosti je možné užívat nebo pronajímat a nechat starost o nemovitost tzv. property management (firma, která se stará o nemovitost v době pronájmu) . Z hlediska placení daně z příjmu z nemovitosti je pro Vás, jako investora, nejvýhodnější zisk z nemovitostí opět investovat do nemovitostí a využít tzv. 1031 exchange a vyhnout se dani z příjmu. Více detailů se můžete dozvědět na info@nemovitostivusa.cz.

  Autor: thomas smid,CEO
  International investment estates,LLC

  Odpovědět

 • vondra01

  25 června, 2009

  S vasim nazorem nemuzu souhlasit. To, ze je neco vseobecne znamo neznamena, ze ceny nemohou jit jeste mnohem niz. Pred dvema roky bylo vseobecne znamo, ze reality jsou skvela investice a kupujte rychle nez se ceny prilis zvednou a ocividne je dnes jina situace.
  Jakekoliv stadni chovani je vetsinou cestou do problemu.
  http://www.burzian.com

  Odpovědět