CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Daniel Kuchta

17. 11. 2008

27 komentářů

ETF – v jednoduchosti je síla

 


 

Úspěch exchange traded funds, čili ETF (někdy nazývané také indexové akcie), dokazují data z několika zdrojů, které nedávno publikoval také magazín Zertifikatejournal. Objem majetku, které jsou investovány do ETF v USA, představuje téměř 600 miliard dolarů a v srpnu vzrostl majetek oproti stejnému měsíci minulého roku o 16 %.

V Evropě, kde zatím ETF nedosáhly takové popularity jako v USA (také kvůli velké oblibě certifikátů), překonal objem na konci druhého čtvrtletí 100 miliard eur, což je oproti minulému roku 19% nárůst. V růžovou budoucnost ETF, věří také na berlínské vysoké škole Steinbeis Hochschule, podle jejíž analýzy dosáhne objem prostředků v ETF ve světě objem téměř dvou bilionů dolarů. Od roku 2004 se podle této studie majetek spravovaný prostřednictvím ETF více než zpětinásobil.

A co vlastně stoj za tímto úspěšným tažením ETF finančním světem? Investoři na tomto investičním nástroji oceňují několik vlastností, které z něj dělají velmi vhodnou součást každého investičního portfolia.

Podle nedávného průzkumu investiční společnosti State Street Global Advisors a online žurnálu Knowledge@Wharton, jehož se účastnilo 840 profesionálních investorů, považuje 67 % dotázaných ETF za nejinovativnější produkt posledních dvou dekád. Až 60 % dotázaných si pak myslí, že ETF zásadně změnily způsob konstruování investičních portfolií.

Základními charakteristikami, které dělají z ETF tak přitažlivý investiční nástroj, jsou podle dotázaných nízké náklady, likvidita, intradenní obchodování, daňové zvýhodnění a čistota investičního stylu. ETF zkrátka těží ze své jednoduchosti kombinované s dobrou dostupností.

REKLAMA

Výhody ocení každý

Nízké náklady jsou základní výhodou, kterou ocení všichni investoři. Jelikož jsou ETF pouze pasivně spravovanými fondy, jejichž základním principem je co možná nejvěrněji kopírovat cenu podkladového aktiva (nejčastěji vybraného indexu), jsou náklady na správu portfolia minimální. Oproti podílovým fondům, s nimiž jsou často srovnávány, jsou na tom s náklady na správu mnohem lépe, zejména když je porovnáme s aktivně řízenými fondy. Taková konkurence je ale pro fondy nakonec vítána, protože je jako dobrý nástroj diverzifikace sami využívají ve svých portfoliích.

Problémem pro drobné investory může být pouze skutečnost, že ETF jsou obchodovány na burze. Nákup přes obchodníka s cennými papíry není při pořizování malého množství cenných papírů vždy nejlevnější.

Právě s obchodováním na burze ale souvisí další dvě výhody, kterými jsou velmi dobrá likvidita a možnost intradenního sledování cen, což například u podílových fondů není možné. Investoři tak mohou promptně reagovat na změny na trzích a díky vysoké likviditě nemají problém s nákupem a prodejem cenných papírů.

Čistota investičního stylu souvisí s transparentností ETF. Každý investor totiž ví, do jakých akcií ETF investuje, protože podkladové aktivum, což je většinou akciový index je přesně stanoveno a ETF jej přesně kopíruje. To je rovněž výhody oproti podílovým fondům, které skladbu svých portfolií zveřejňují jen několikrát do roka, a investoři nikdy přesně nevědí, do čeho investují.

REKLAMA

S transparentností a přesným kopírováním indexu souvisí rovněž velmi malá odchylka od benchmarku (tracking error), která ale není, i když by to tak mohlo vypadat, nikdy nulová, podobně jako například u certifikátů. Zvětšuje se zejména tehdy, kdy dojde ke změně složení indexu, případně k posunu vah jednotlivých společností v indexu. Dlouhodobá podvýkonnost (a bohužel i nadvýkonnost) je tedy prakticky vyloučena.

Oproti certifikátům pak mají ETF jednu velkou výhodu v tom, že mají, podobně jako podílové fondy, oddělený majetek od správcovské společnosti (certifikáty jsou dlužnými úpisy a při problémech emitenta mohou investoři přijít o své investice). ETF rovněž pravidelně vyplácejí investorům dividendy společností zahrnutých v podkladovém indexu, což u certifikátů není pravidlem.

Podobně, jako je tomu u certifikátů, ani ETF se nevyhnuly módním vlnám, které v poslední době začínají dělat trh s těmito nástroji nepřehledným. Mnoho investorů dnes za velkou nevýhodu považuje příliš velké množství produktů navázaných na neznámé a „nevyzkoušené“ indexy a neznámou metodiku při sestavování portfolia. Na druhou stranu je ale pro mnohé investory velký výběr spíše kladem.

První ETF měli za podkladové aktivum zejména globálně známé indexy, jako například DJIA, S&P 500 (diamonds, spiders) apod., ale v poslední době se nabídka rozrostla jak na sektorové indexy, různé národní indexy (tyto ETF jsou často obchodované pouze na lokálních akciových trzích), regionální indexy, indexy představující určitý investiční styl, nebo pouze malé a středně velké společnosti (mid cap, small cap). Velmi oblíbeným nástrojem se také staly dluhopisové ETF, které mají za podkladové aktivum dluhopisové indexy, nebo koše s dluhopisy. Boom na trhu s nemovitostmi samozřejmě dal vzniknout také nemovitostním ETF.

REKLAMA

Jedním z faktorů, který začíná dělat situaci na trhu s ETF poněkud nepřehlednou, jsou nové typy exchange traded produktů, jako exchange traded commodities, exchange traded notes, inverzní ETF nebo pákové ETF, které už s jednoduchostí původních ETF nemají mnoho společného.

ETC jsou navázané buď přímo na určitou komoditu, případně futures kontrakt na danou komoditu, nebo na vybrané komoditní indexy (nejde o akcie těžebních, nebo zpracovatelských společností, které jsou zahrnuty v sektorových ETF). Investoři tak mají možnost spekulovat na pohyb cena drahých kovů, ropy, nebo zemědělských komodit. Jejich odpůrci jim však kromě větší nepřehlednosti na trhu s ETF vyčítají rovněž zvýšenou volatilitu na komoditních trzích, protože slouží jako vhodný nástroj pro spekulanty. Rovněž se spekuluje, že mnohdy nejde o cenné papíry zajištěné fyzickou komoditu, ale pouze o příslib ze strany emitenta, kdy investoři mohou přijít o své investice v případě nesplnění jeho závazku.

Bylo jen otázkou času, kdy se na trhu objeví pákové ETF, které umožňují investorům využít dvojnásobnou, a v poslední době už i trojnásobnou páku. Jejich vznik určitě uvítali mnozí spekulanti, podobně jako vznik short, neboli inverzní ETF (a také pákové short ETF) spekulující na pokles podkladového aktiva.

Relativně novým produktem jsou exchange traded notes, ETN. Na rozdíl od ETF jde o dlužné úpisy, podobně jako je tomu u certifikátů, takže u nich existuje kreditní riziko emitenta. Na druhé straně ale nabízejí investorům prakticky nulovou odchylku od indexu (s výjimkou popatků), protože nejde o investici přímo do akcií v indexu, ale pouze o garanci ze strany emitenta. Jako výhoda se rovněž možnost podílet se na výnosech trhů a strategií, které svým investorům nemohou přinést klasické ETF. S tím ale také souvisí možnost nízké likvidity, protože tyto nové produkty ještě nejsou tak zavedené a populární, jako klasické ETF.

Aktivní správa – zbytečnost

V poslední době se rovněž objevily aktivně řízené ETF. Myslím, že takové produkty poněkud postrádají smysl, protože dodatečné náklady spojené s aktivní správou prakticky mažou jednu z největších výhod ETF, a tou jsou nízké poplatky. Ztrácí se tím rovněž primární účel ETF, co možná nejpřesněji kopírovat vybraný podkladový index (případně jiné aktivum). Rovněž zkušenosti z aktivně řízenými fondy, kterým se jen výjimečně podaří splnit primární cíl překonat benchmark (což by mělo pravděpodobně být také cílem těchto ETF), nejsou zrovna velkým lákadlem.

Nejde ani tak o to, že by byly nové sofistikovanější produkty něčím vysloveně špatným, ale všichni víme, kam nás jedna skupina těchto chytrých cenných papírů dostala. Čím je produkt složitější a propracovanější, tím se stává méně přehledným a transparentním. A právě transparentnost a jednoduchost byla jednou z nejsilnějších stránek ETF, které vděčí za tak velkou a rostoucí oblibu u investorů.

Loading

Vstoupit do diskuze 27 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  18 listopadu, 2008

  ETF jsou fajn. Ale zrovna v dnesni situaci si myslim, ze obecne indexove investice (vyjma odvetvovych indexu) nejsou nejlepsi volbou, minimalne ne na kratkodobem ani strednedobem horizontu. Problem totiz je, ze mnohe financni tituly a dalsi „tezke vahy“ indexu asi hned tak neporostou. Nelze ocekavat, ze se banky zahy vrati k miliardovym ziskum, kdyz maji za sebou (a castecne asi jeste i pred sebou) miliardove odpisy, ziskavaji kapital za vice nez 10% rocni urok a pritom vsem jeste vyplaci stamiliony na odmenach manazerum. Ne, opravdu neverim, ze se Citigroup, Merrill Lynch, ale treba taky AIG, nebo General Motors budou brzy valet v zisku. A dokud neni videt svetlo na konci tunelu, tak tyto akcie nemaji duvod rust. A kdyz neporostou „tezke vahy“, tak se nemuze nijak extra darit ani plosnym indexum.

  Mozna se mylim, ale osobne nyni davam prednost vyberu jednotlivych akcii, nebo aktivne rizenym fondum. Kdyz indexy, tak jen odvetvove, nebo nektere specificke regiony.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  18 listopadu, 2008

  Souhlas.Ale na druhou stranu to ETF,které si říká Ultrashort je docela populární:-)

  Odpovědět

 • Anonym

  18 listopadu, 2008

  Shorty se vyznacuji jednou specifickou vlastnosti – docasnost. 😉

  Shorty se pomalu zacinaji uzavirat. Dlouhodobi value investori uz sahaji po hodnotach.

  A spekulanti vi, ze hlavni chod shortu uz je pryc, ze uz to neni na delsi drzeni shortu, ale spis na vlny chvili long a chvili short. 😉 Z cehoz soudim, ze nas i nadale ceka extremni volatilita, kratkodobe euforie z rustu (vidina obratu trendu) stridane s opetovnymi pady dolu.

  Ja se osobne radim spise k value investorum a navzdory dalsim moznym poklesum nakupuji a nakupuji… viz. clanek „Akcie padaji, je cas nakupovat?“
  http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/id-63/

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  18 listopadu, 2008

  Čím dál více lidí mluví o tom, že dno je blízko. To mne utvrzuje v tom, že dno je ještě daleko a hluboko před (pod) námi. Prozatím trvám na své předpovědi, že v lepším případě bude dno na 500-600 bodech indexu SP500.

  Na skutečném dně se o to mluvit nebude, tam se bude psát o tom, že akcie už nechci nikdy vidět apod.

  Těm, co jdou na klasický short je jedno, jestli trh padá u 1500 na 1350 nebo z 900 na 810. Z jejich pohledu je to jedno (pro investory do put opcí či warrantů je ale situace poněkud odlišná).

  Další otázkou je, jak rychlý a silný bude růst následující po dosažení skutečného dna.
  Já sázím na určité „plahočení se při dně“. Nečekám žádný silný „rebound“, ale v lepším případě pomalý růst. Mluvím o reálných (o inflaci očištěných) hodnotách.

  Odpovědět

 • mva1

  18 listopadu, 2008

  je to pesimistický,ale bude to tak…..
  já jsem se z trhů stáhnul,a budu čekat na krátkodobý výkyvy..
  a zkoušet něco na tom trhnout…

  Odpovědět

 • Anonym

  18 listopadu, 2008

  To ale nejsme v rozporu. Prectete si zmineny clanek, nebo rovnou cely investicni vyhled. Ja nemluvim o dne, ale o velmi dobrem ohodnoceni nekterych akcii z dlouhodobeho hlediska. Zda jsme na dne, to si netroufam odhadovat, naopak rikam, ze z historickeho, fundamentalniho i emocionalniho pohledu je prostor pro dalsi pokles. Jak to ale bude, vi Buh. Tak ci tak na nekterych akciich pujde dle meho nazoru pri nakupu za dnesni ceny na dlouhodobem horizontu velmi slusne vydelat.

  Pokud jde o shorty, jiste, procentualne by to na vysledku bylo jedno. Ale jde o ocekavani. Mnoho investoru dnes vaha nahoru/dolu, a tak spise vyckavaji, nez ze by agresivne vstupovali do shortu. A ti, co shortovali uz od 1500, tak dnes postupne pozice uzaviraji. Proto rikam, ze hlavni zne jsou za nami, i kdyby treba na dalsi postupne sklizni slo vydelat stejne jako pri hlavnich znich.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  19 listopadu, 2008

  Výhled jsem četl. Z vlastní zkušenosti ale vím, že i když je akcie zajímavě oceněna, že to neznamená, že nemůže spadnout ještě o desítky procent.

  Je pak na rozhodnutí každého, kdy a po jakých částkách bude nakupovat. Někdo kupuje po vestě dolů, jiný si počká na potvrzení obratu a začne kupovat až po cestě na´horu s tím, že oželí část zisků ode dna.

  Co bude pro vývoj trhů jedním z určujících faktorů je podle mne boj DEFLACE x INFLACE, případně jejich časová souslednost.

  Kdo správně určí vývoj a v ideálním případě i případný „fázový přechod“ mezi nimi, ten má šanci na velmi vysoké zisky. Kdo se zde zmýlí, tomu dost možná zůstanou jen oči pro pláč nebo bude nucen své rozhodnutí „vysedět“, někdy i za cenu prodloužení horizontu.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  19 listopadu, 2008

  „po cestě dolů“, nikoliv „vestě“. Omlouvám se za překlep.

  Odpovědět

 • Anonym

  19 listopadu, 2008

  Opet nejsme v rozporu. Jak rikam, necht si klidne spadnou. Me to netrapi, ze nevydelam maximum. Me netrapi, ze bych teoreticky mohl vydelat daleko daleko vic, kdybych pockal a trefil se na dne. Ale zaroven vim, ze kdybych cekal, ze se taky muze stat, ze vydelam daleko daleko min. A taky vim, ze se na dne nikdy presne netrefim a cekat na potvrzeni trendu je vzdycky tezke, jak se vlastne pozna potvrzeni trendu, ze? Ono je to mnohdy dost daleko ode dna. (To by bylo taky na dlouhou diskuzi.) Pro me jsou soucasne ceny z dlouhodobeho hlediska dostatecne dobre, abych nakupoval. Zaroven jsem presvedceny, ze i kdyz se u nekterych zcela netrefim a firma treba zkrachuje, ze i tak celkove s celym portfoliem velmi slusne vydelam.

  Ale jak rikate Vy, je to o pristupu, nekdo nakupuje po ceste dolu, nekdo po ceste nahoru. Po ceste dolu to chce vic odvahy, je to trochu vetsi adrenalin, vetsi kratkodobe vykyvy a vetsi riziko nezdaru. ;-))
  Jen znovu upozornuji, mluvim o jednotlivych akciich, ne o trhu jako celku.

  Objemy nove tistenych penez, novych dluhu, se musi nekde projevit. Dost se toho desim. Osobne tipuji, ze az odezni hlavni chod recese, tak se silne zvedne inflace (do te doby se domnivam kratkodobe dostane prostor deflace). Proto se take upinam k akciim a postupne planuji pridavat i komodity.
  Zatim jsou to jen mlhave tipy. Jak to vidite Vy? Je to skutecne jedna z nejpalcivejsich otazek. Myslim, ze na toto tema stoji za to rozvest sirsi diskuzi.

  Mam hned jeden zajimavy podnet. Co mi totiz do celeho konceptu nesedi jsou nemovitosti. Obavam se, ze ceny nemovitosti jsou stale drahe, prostor pro rust v nejblizsich letech rozhodne nevidim. Bylo by ale zvlastni, kdyby nemovitosti zaostavaly za inflaci. Inflace by podle me nemela prijit driv, nez nemovitosti dosahnou dna. To ale muze dobre dva tri roky trvat. Je realne, aby trvalo tak dlouho, nez se projevi inflace (dana rustem objemu penez v obehu)???
  Pokud by se projevila driv, tak se dost realne jevi scenar vazne ekonomicke deprese. Takovy scenar by pak skutecne musel vest k prodlouzeni horizontu.
  Tohle mi trochu dela vrasky na cele. Jak to vidi ostatni?

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  19 listopadu, 2008

  Netvrdím, že jsem v rozporu, pouze upozorňuji na možná rizika. Jak to vidím? To je na delší povídání, mám v hlavě pár nápadů.

  Zkusím to sepsat (a použiji i své příspěvky z této diskuse) a dát na web, sem pak dám link. Rád bych to měl tak do konce listopadu sepsané – mimo jiné to pomáhá utříbit si myšlenky 🙂

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  20 listopadu, 2008

  Vážné problémy jsou podle mne velmi pravděpodobné.
  Zapomeňme na býčí akcií trh 80. a 90. let a strategie na něm používané a fungující. Tohle není a jen tak nebude dvacetiletý býčí trh akcií.

  Samostatnou kapitolou je měření úspěšnosti investora podle různých kritérií. Někdo by nákup dnes za 100 a prodej za 10 let za 200 považoval za úspěch, někdo ne, protože v mezidobí by mohl totéž koupit třeba za 30-50 po dobu dejme tomu 2 let. Někdo se srovnává s trhem, někdo ne. Někdo měří svoji volatilitu, někdo ne. atd atd.

  Nemovitosti mi problém nedělají, že se o nich něco tvrdí neznamená, že to musí platit v každém okamžiku. Třeba se srovnají za X let.

  Odpovědět

 • Anonym

  20 listopadu, 2008

  Ja si jen nedovedu predstavit situaci, ze by prudce vzrostla inflace a nemovitosti pritom nekolik let klesaly, nebo jeste vice let stagnovaly. To me zarazi.

  Druha vec, co me zarazi, je zlato, cekal bych, ze uz bude davno drazsi i pres rust dolaru. Ale ne a ne se odrazit.

  No uvidime, jak se jeste situace vyvine.

  Hezky vecer

  Odpovědět

 • emigrant

  19 listopadu, 2008

  Pane Traxler, vaše výhledy čtu, sloh máte pěknej, ale jedno mi nesedí a to váš optimismus na developerech, ECM a jeho dá se říci podvodný odkup, a ORCO to je kapitola sama pro sebe, na internetu se šíří zvěsti, že jde do krachu, proto se taky Ott zbavil většiny svých akcií, jaký máte vy názor na tyto dva developery ze SPADu?

  Odpovědět

 • Anonym

  19 listopadu, 2008

  ECM je pasé. Odkud mate informace, ze se Ott zbavil svych akcii? Ja takove informace nemam, ale zajima me to. Je to nekde oficialne zverejneno?

  Obecne k nemovitostnim akciim a akciim mnoha dalsich firem doporucuji jedno, nejste-li ochotny akceptovat riziko, ze firma zkrachuje, tak do ni radeji neinvestujte. Orco neni akcie na dividendovy vynos, Orco je strela, ktera bud muze za par let vynest stovky procent, nebo nemusi prezit do leta.

  Ono je zvlastni, ze stejny vyvoj potkal de facto vsechny nemovitostni akcie ze stredni Evropy. To nejsou jen tyto dve ceske, ale to jsou take desitky nemeckych. Neco tu nesedi. Kdyby se jednalo o ciste developery, tak bych to chapal. Ale mnohdy jde o firmy, ktere spravuji spoustu nemovitosti (coz samo o sobe predstavuje nejakou hodnotu firmy) a maji take slusne prijmy z pronajmu.

  Nekde je zakopany pes a ja radsi nechci spekulovat kde, muze to byt ve firme, muze to byt i jinde. Ale verim, ze stredoevropske nemovitostni akcie jsou z dlouhodobeho hlediska velmi perspektivni investici. Jen se clovek nesmi spatne trefit. S potencialnim vynosem vzdy roste i riziko neuspechu. To je zaklad investovani.

  Odpovědět

 • Radek

  19 listopadu, 2008

  Podle všeho Ottovi prodala akcie banka, které jí ručil za úvěr…

  Odpovědět

 • Anonym

  19 listopadu, 2008

  A je k tomu nekde nejaka oficialni zprava? Nebo odkud tato informace pochazi?

  Samo o sobe to pusobi dost divne, to by musel byt hoooodne vysoky uver. ;-))

  Odpovědět

 • Radek

  19 listopadu, 2008

  Zahlédl jsem to tuším v E15…

 • Jan Dvořák

  19 listopadu, 2008

  já to četl dopoledne na patrii

 • Ferin007

  19 listopadu, 2008

  Už včera to bylo snad ve všech novinách. Ručil akciema za úvěr (pro „sebe“, ne pro Orco) a z důvodu poklesu jejich hodnoty a nenavýšení záruky je banky v září prodaly.

 • Anonym

  19 listopadu, 2008

  Dekuji. Na Bloombergu jsem totiz nic nenasel, ale uz jsem aspon neco nasel na Reuters. Kazdopadne pusobi to divne. I tak ale zatim stale Orcu verim. 😉

 • emigrant

  20 listopadu, 2008

  ECM je pasé, na jak dlouho? Cena je zazděná na nějakou dobu pod 300. Ale asi neni na tom tak špatně jako ORCO kde mi toho nehraje mnohem víc, teď je ORCO defacto bez majitele (jak bude fungovat valná hromada a rozhodování o dalších krocích, když nikdo nemá pořádnej podíl?) a může to taky dopadnout tak, že, poslední zhasíná… Nebo to je úplně jinak a někdo kuje pikle na převzetí celý firmy, ale jak řikam, nad Orcem se podle mě stahují pěkně hustá mračna a budeme rádi když tato firma přežije a když ne tak nám zbydou jen bezcený papírky, to že se analytici oháněj bonusem vůči NAV vůbec neřešim, a z případné likvidace na retail zbude prd. Možná se ještě dozvíme, že ORCO bylo zastaveno u nějaký banky a paaaapaaaa

 • Anonym

  20 listopadu, 2008

  Mozne je vse. Jak rikam, riziko k investovani patri. Kdo ho neni ochotny podstoupit, tak at neinvestuje vubec a vsichni ostatni si musi zvolit takove investice, aby vyhovovaly jejich akceptaci rizika.

 • Ferin007

  19 listopadu, 2008

  Už jednou se o tom diskutovalo.
  „Profíci“ nikdy nebudou tvrdit „akcie nikdy v životě“. A „vidláci“ už dávno odpadli.
  Já vidím jen úvahy, že jsou akcie zajímavě oceněny, případně podhodnoceny, nic o raketových obratech. Naopak, co čtu, tak převažuje názor, že ještě jeden sešup dolů před obratem bude.
  Jinak dno snad už blízko je. Ve smyslu, že je blíž, než vrchol. Aspoň pevně doufám. 😉
  Ve zbývajícím plně souhlasím s J. Traxlerem, že dno, stejně jako vrchol, se většinou pozná až z velkým odstupem, kdy už bývá v obou případech bohužel trochu pozdě (nastěstí ale ne zcela).

  Odpovědět

 • like.n0.other

  19 listopadu, 2008

  vidim to uplne stejne

  Odpovědět

 • tom

  18 listopadu, 2008

  muzete mne vysvetlit, jaky je rozdil mezi etf a indexovym certifikatem? diky

  Odpovědět

 • Anonym

  18 listopadu, 2008

  Pokud si pořídíte např. ETF na DAX a index certifikát na DAX, tak z hlediska vývoje kursu rozdíl nepoznáte. Rozdíl je v právní formě. V případě certifikátu totiž podléháte navíc riziku krachu emitenta, ve své podstatě je totiž certifikát dlužní úpis, jehož cena se vyvíjí podle daného podkladového aktiva.
  To je asi tak vše pro zjednodušené vysvětlení.

  Odpovědět

 • tom

  19 listopadu, 2008

  děkuju za odpověď – takže jen abych to shrnul (pro mé lepší zapamatování): je to jedno, ale ETF jsou relativně bezpečnější

  Odpovědět