Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Jak investuje mudrc z Omahy?

Warren Buffett je určitě jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších investorů dnešní doby a mnoho lidí se jej díky jeho úspěchům snaží napodobovat, případně kopírovat skladbu jeho portfolia. Jak a kde tedy mudrc z Omahy investuje?

Warren Buffett je nejznámějším zastáncem hodnotového investování, takže investuje do akcií, které jsou vzhledem ke své vnitřní hodnotě zajímavě ohodnocené a vzhledem k trhu nebo odvětví jsou podhodnocené. Nejdůležitějšími ukazateli, které se při hodnotovém investování sledují, jsou P/E (poměr tržní ceny akcie k zisku na akcii), P/D (poměr tržní ceny akcie k vyplacené dividendě), P/B (poměr tržní hodnoty k účetní hodnotě firmy).

Kromě toho se Buffett dívá také na zadlužení společnosti, dostatek volných prostředků a schopný management. A investuje pouze do společností, které podnikají v oborech, na nichž závisí fungování jiných společností, a kterým rozumí.

Největší zastoupení v jeho akciovém portfoliu (resp. portfoliu společnosti Berkshire Hathaway), které činí čtyřicítku titulů, mají společnosti ze sektoru spotřebního zboží, kam patří domácí potřeby (11,3 % portfolia) a potraviny (23 %). Do tohoto sektoru také patří dvě ze tří společností, které zabírají v portfoliu BH více než deset procent a patří mezi stálice. První je lídr v oblasti domácích potřeb, společnost Procter and Gamble, s více než desetiprocentním zastoupením v portfoliu, druhou je jeden z největších producentů nápojů, Coca Cola (15,13 % v portfoliu BH).

Obě jsou to zavedené společnosti s dobrým postavením na trhu a stabilními výsledky. Za poslední rok ztratily akcie P&G kolem 15 %, což je v porovnání s trhem ještě celkem dobrý výsledek, proto jsou také hodnoty P/E (17,8) a P/B (3,03) poněkud vyšší. Akcie Coca Coly ztratily kolem 27 % a ukazatele P/E (15) a P/B (4,38) jsou v podstatě stejné jako v době, kdy akcie kupoval sám Buffett.

Přes pět procent v portfoliu pak ještě zabírá potravinářská společnost Kraft Foods (6,48 %), kterou koupil Buffett před rokem, a nad jedním procentem se drží pivovar Anheuser Busch, jehož akcií se společnost v poslední době zbavuje (a které jako jediné z akcií v portfoliu BH v poslední době posílily).

Dalším sektorem, do něhož BH investuje ve velkém, jsou finance, kde hrají prim banky (21 %), následované finančními službami (8 %) a pojišťovnictvím (3 %).  Největší zastoupení v portfoliu BH má právě banka, Wells Fargo (15,59 %), kterou koupil Buffett začátkem devadesátých let, kdy cena akcie propadla kvůli problémům společnosti a od té doby rostla průměrně o více než 15 % ročně. V posledním roce dokonce dosáhla svého cenového rekordu a její ukazatele také nejsou vůbec špatné (P/E 16,9, P/B 2,05).

Přes sedm a půl procenta v portfoliu BH představují akcie American Express (7,69 %) a nezanedbatelné místo má také šestá největší banka v Americe, US Bancorp (3,76 %; P/E 13,6, P/B 2,27), jejíž podíl v portfoliu BH se v poslední době ještě zvyšoval. Na druhé straně došlo k výrazné redukci množství akcií další velké americké banky, Bank of America.

Další finanční institucí, která má v portfoliu BH větší než jednoprocentní zastoupení, je pojišťovna Wesco Financial (2,91 %; P/E 31, P/B 0,91), jejíž akcie v průběhu posledních dvou let ztratily polovinu hodnoty.

Dalším sektorem, jehož podíl se v posledním čtvrtletí snížil o 4 %, je poněkud široký průmysl, který se dále dělí na výrobky a služby (13 %) a stavebnictví a materiály (0,6 %). Společnost Burlington North/Santa Fe (P/E 13,4, P/B 2,36) provozuje jednu z největších železničních sítí v USA a její podíl v portfoliu (8,44 %) se v průběhu roku několikrát navyšoval. BH dokonce spekuluje na růst této společnosti vydáváním stále většího množství put opcí.

Do kategorie výrobků a služeb patří také společnost Moody’s Corporation (2,34 %; P/E 10,7), do jejíž sítě patří i známá ratingová agentura. Novinkou v portfoliu je pak globální průmyslová společnost s široce diverzifikovaným spektrem služeb a výrobků, Eaton Corp. (P/E 5,7, P/B 0,98).

Díky zvyšování podílu společnosti Conoco Philips mají v portfoliu BH relativně výrazné postavení také producenti ropy a zemního plynu (8,8 %; P/E 4,1, P/B 0,79). Množství akcií v portfoliu BH se v poslední době téměř zdvojnásobilo.

Předposledním sektorem je sektor zdravotnictví, který se dále dělí na farmacii a biotechnologie (6,5 %) a zdravotnické vybavení a služby (0,5 %). Z tohoto sektoru má výraznější zastoupení v portfoliu pouze společnost Johnson & Johnson (6,12 %; P/E 13,5, P/B 3,67).

Sektor služeb představují zejména společnosti maloobchodu (3 %) a médií (1,8 %), cestování a volný čas zastoupeno není. Za zmínku z pohledu velikosti v portfoliu stojí pouze největší síť maloobchodních prodejen, WalMart (1,71 %; P/E 15,3, P/B 3,11) a mediální společnost Washington Post (1,38 %; P/E 13,9, P/B 1,1). V posledních měsících se ale z portfolia pomalu vytrácejí některé společnosti právě z oblasti maloobchodu, jako například CarMax zaměřená na elektroniku a PC, prodejce nářadí a stavebního materiálu Home Depot a jeho přímý konkurent Lowe’s Companies.

Všechny tyto akcie jsou nakupovány společností Berkshire Hathaway, nicméně sám Buffett se nedávno vyjádřil, že bude kupovat americké akcie i na svůj soukromý účet, kde doposud držel pouze státní dluhopisy USA. A pokud se ceny budou nadále vyvíjet podobným způsobem a ohodnocení bude stále atraktivní, bude sto procent jeho účtu tvořeno americkými akciemi. Pan Buffett je evidentně velký patriot, bohužel pro investory, kteří se snaží kopírovat skladbu jeho portfolia a myslí také alespoň na částečnou regionální diverzifikaci, to asi není dobrá zpráva.

V každém případě, Buffett sám diverzifikaci neuznává a dodává, že „diverzifikace je ochrana proti aroganci. Má velmi malý smysl pro ty, kteří vědí, co dělají.“ Zní to hezky, ztotožňovat se s tím nemusím, ale kdo chce investovat jako Warren Buffett, musí na širokou diverzifikaci zapomenout.

Při pohledu na vývoj cen jednotlivých titulů, které v poslední době Buffett nakupoval, není moc důvodů k jásotu. Rovněž akcie BH ztratily od začátku listopadu třicet procent své hodnoty kvůli možným problémům se splácením opcí za 4,5 miliard dolarů v budoucnosti (v případě krachu trhů, na jejichž růst Buffett spekuloval, bude muset vyplatit 40 miliard dolarů). Právě nedodržování svých pravidel a stále větší objem spekulativních obchodů mu jeho kritikové už delší dobu vyčítají.

V dlouhém horizontu to ale zatím vypadá, že je vždy lepší řídit se myšlenkami jednoho z nejúspěšnějších investorů, než často pochybnými analýzami některých analytiků a obchodníků. Zde se hodí ještě jeden výrok, kterým Buffett vyjádřil svůj postoj k analytikům a obchodníkům na Wall Street: „Wall Street je jediné místo, do něhož lidé vjíždějí v Rolls Roycu, aby získali radu od těch, kdo tam jezdí metrem.“

Sledujete kroky úspěšných investorů?

Nahrávání ... Nahrávání ...

10 komentářů: “Jak investuje mudrc z Omahy?”

 1. kguvvsvde napsal:

  UpRvyW uvrmjejjgcme, [url=http://hilsxkjhttce.com/]hilsxkjhttce[/url], [link=http://xmsjiuubjnyy.com/]xmsjiuubjnyy[/link], http://hexvcbzthmew.com/

 2. gekko napsal:

  jsem, že to bude dobrá investice pro mé děti. Teď váhám. Dá se nějak kvantifikovat riziko Buffettovi smrti (přece jen není nejmladší) na kurs akcie? Následovníka nevidím.

 3. Bedja napsal:

  Nejdulezitejsi pozadavek Buffetta byl zapomenut.
  To je dobrý rust zisku. A ne jen nízké P/E.
  U Buffetta uz neni co odkoukat, stal se proti jeho presvedcení spekulantem s deriváty. A kupuje akcie predrazené, Wrigley melo P/E 35.

 4. Jan Dvořák napsal:

  Před pár dny jsem četl, že SEC se informovala o derivátových pozicích Berkshire Hathaway. Z toho žádný závažný závěr nebyl.

  Narazil jsem ale na informaci, podle které hrozí Buffettově firmě velké problémy právě z oblasti derivátů. Že snížení zisků je jen první závan.

  A zdroj mých informací? Tentýž, co 2 měsíce před krachem Bear Stearns psal o nich jako o prvním kandidátovi na krach, co jmenoval jako další kandidáty Lehman Brothers, Merril Lynch, psal o RBS jako velmi problémové bance, co na jaře psal o tom, že Citi bude pod 5 USD atd. atd.

  Proto jeho názor neberu na lehkou váhu, do problémů bank se trefuje obdivuhodně.

  Chystám se otevřít spekulaci na pokles BRK-A. Nejdříve ale počkám, jak se situace vyvine, zda skutečně nastane ono slibované „bear market rally“.

  Dopady pádu ikony Buffetta si jistě každý dosadí sám.

  • Petr napsal:

   A můžete prosím citovat (uvést) onen zdroj ?

  • Ondřej Záruba napsal:

   BRK-A patří mezi ty méně dostupné pozice.Sice o dost zlevnila oproti září,ale pořád stojí jeden kousek 96 000 USD.BRK-B za 3200 USD už se u někoho dá.

  • obchodnik napsal:

   jeho derivatova pozice je znama. jen sem proletel headline na newsech, ale tusim , ze zkolektoval $5B na tech putkach. expirace nekde +-15let. jsou to navic evropske opce. strike nekde kolem 13.000. to jsou ale jen dohady. sure fact je to zkolektovany premium.

   jinak zajimavy je i udaj o hodnote CDS na BRK. jeste v zari byl 5 lety CDS za 100 ted je 480.

   • Jan Dvořák napsal:

    Otázka je ještě jinde – je tohle jediná jeho derivátová pozice? Nejsou další ukryty zejména v pojišťovací části holdingu? Uvidíme časem.

    • Petr Šafránek napsal:

     Zajímavé by bylo rozhodně vědět, jaká je celková bilance derivátových pozic. Profláklo se, že vypsal Put opce za 5 mld. USD. Ale co když nakoupil Put opce na nižších Strike jako pojištění třwba za 3 mld. USD? To přeci nevíme. Nebo může být hedgovaný vůči této pozici jinak a jinde.

     Jediné co můžeme, je teoreticky spekulovat jak to doopravdy je 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.