CZK/€ 25.145 +0,12%

CZK/$ 22.682 -0,50%

CZK/£ 29.764 +0,09%

CZK/CHF 26.790 +0,43%

Text: Daniel Kuchta

25. 11. 2008

10 komentářů

Jak investuje mudrc z Omahy?

 


 

Warren Buffett je nejznámějším zastáncem hodnotového investování, takže investuje do akcií, které jsou vzhledem ke své vnitřní hodnotě zajímavě ohodnocené a vzhledem k trhu nebo odvětví jsou podhodnocené. Nejdůležitějšími ukazateli, které se při hodnotovém investování sledují, jsou P/E (poměr tržní ceny akcie k zisku na akcii), P/D (poměr tržní ceny akcie k vyplacené dividendě), P/B (poměr tržní hodnoty k účetní hodnotě firmy).

Kromě toho se Buffett dívá také na zadlužení společnosti, dostatek volných prostředků a schopný management. A investuje pouze do společností, které podnikají v oborech, na nichž závisí fungování jiných společností, a kterým rozumí.

Největší zastoupení v jeho akciovém portfoliu (resp. portfoliu společnosti Berkshire Hathaway), které činí čtyřicítku titulů, mají společnosti ze sektoru spotřebního zboží, kam patří domácí potřeby (11,3 % portfolia) a potraviny (23 %). Do tohoto sektoru také patří dvě ze tří společností, které zabírají v portfoliu BH více než deset procent a patří mezi stálice. První je lídr v oblasti domácích potřeb, společnost Procter and Gamble, s více než desetiprocentním zastoupením v portfoliu, druhou je jeden z největších producentů nápojů, Coca Cola (15,13 % v portfoliu BH).

Obě jsou to zavedené společnosti s dobrým postavením na trhu a stabilními výsledky. Za poslední rok ztratily akcie P&G kolem 15 %, což je v porovnání s trhem ještě celkem dobrý výsledek, proto jsou také hodnoty P/E (17,8) a P/B (3,03) poněkud vyšší. Akcie Coca Coly ztratily kolem 27 % a ukazatele P/E (15) a P/B (4,38) jsou v podstatě stejné jako v době, kdy akcie kupoval sám Buffett.

Přes pět procent v portfoliu pak ještě zabírá potravinářská společnost Kraft Foods (6,48 %), kterou koupil Buffett před rokem, a nad jedním procentem se drží pivovar Anheuser Busch, jehož akcií se společnost v poslední době zbavuje (a které jako jediné z akcií v portfoliu BH v poslední době posílily).

REKLAMA

Dalším sektorem, do něhož BH investuje ve velkém, jsou finance, kde hrají prim banky (21 %), následované finančními službami (8 %) a pojišťovnictvím (3 %).  Největší zastoupení v portfoliu BH má právě banka, Wells Fargo (15,59 %), kterou koupil Buffett začátkem devadesátých let, kdy cena akcie propadla kvůli problémům společnosti a od té doby rostla průměrně o více než 15 % ročně. V posledním roce dokonce dosáhla svého cenového rekordu a její ukazatele také nejsou vůbec špatné (P/E 16,9, P/B 2,05).

Přes sedm a půl procenta v portfoliu BH představují akcie American Express (7,69 %) a nezanedbatelné místo má také šestá největší banka v Americe, US Bancorp (3,76 %; P/E 13,6, P/B 2,27), jejíž podíl v portfoliu BH se v poslední době ještě zvyšoval. Na druhé straně došlo k výrazné redukci množství akcií další velké americké banky, Bank of America.

Další finanční institucí, která má v portfoliu BH větší než jednoprocentní zastoupení, je pojišťovna Wesco Financial (2,91 %; P/E 31, P/B 0,91), jejíž akcie v průběhu posledních dvou let ztratily polovinu hodnoty.

Dalším sektorem, jehož podíl se v posledním čtvrtletí snížil o 4 %, je poněkud široký průmysl, který se dále dělí na výrobky a služby (13 %) a stavebnictví a materiály (0,6 %). Společnost Burlington North/Santa Fe (P/E 13,4, P/B 2,36) provozuje jednu z největších železničních sítí v USA a její podíl v portfoliu (8,44 %) se v průběhu roku několikrát navyšoval. BH dokonce spekuluje na růst této společnosti vydáváním stále většího množství put opcí.

REKLAMA

Do kategorie výrobků a služeb patří také společnost Moody’s Corporation (2,34 %; P/E 10,7), do jejíž sítě patří i známá ratingová agentura. Novinkou v portfoliu je pak globální průmyslová společnost s široce diverzifikovaným spektrem služeb a výrobků, Eaton Corp. (P/E 5,7, P/B 0,98).

Díky zvyšování podílu společnosti Conoco Philips mají v portfoliu BH relativně výrazné postavení také producenti ropy a zemního plynu (8,8 %; P/E 4,1, P/B 0,79). Množství akcií v portfoliu BH se v poslední době téměř zdvojnásobilo.

Předposledním sektorem je sektor zdravotnictví, který se dále dělí na farmacii a biotechnologie (6,5 %) a zdravotnické vybavení a služby (0,5 %). Z tohoto sektoru má výraznější zastoupení v portfoliu pouze společnost Johnson & Johnson (6,12 %; P/E 13,5, P/B 3,67).

Sektor služeb představují zejména společnosti maloobchodu (3 %) a médií (1,8 %), cestování a volný čas zastoupeno není. Za zmínku z pohledu velikosti v portfoliu stojí pouze největší síť maloobchodních prodejen, WalMart (1,71 %; P/E 15,3, P/B 3,11) a mediální společnost Washington Post (1,38 %; P/E 13,9, P/B 1,1). V posledních měsících se ale z portfolia pomalu vytrácejí některé společnosti právě z oblasti maloobchodu, jako například CarMax zaměřená na elektroniku a PC, prodejce nářadí a stavebního materiálu Home Depot a jeho přímý konkurent Lowe’s Companies.

REKLAMA

Všechny tyto akcie jsou nakupovány společností Berkshire Hathaway, nicméně sám Buffett se nedávno vyjádřil, že bude kupovat americké akcie i na svůj soukromý účet, kde doposud držel pouze státní dluhopisy USA. A pokud se ceny budou nadále vyvíjet podobným způsobem a ohodnocení bude stále atraktivní, bude sto procent jeho účtu tvořeno americkými akciemi. Pan Buffett je evidentně velký patriot, bohužel pro investory, kteří se snaží kopírovat skladbu jeho portfolia a myslí také alespoň na částečnou regionální diverzifikaci, to asi není dobrá zpráva.

V každém případě, Buffett sám diverzifikaci neuznává a dodává, že „diverzifikace je ochrana proti aroganci. Má velmi malý smysl pro ty, kteří vědí, co dělají.“ Zní to hezky, ztotožňovat se s tím nemusím, ale kdo chce investovat jako Warren Buffett, musí na širokou diverzifikaci zapomenout.

Při pohledu na vývoj cen jednotlivých titulů, které v poslední době Buffett nakupoval, není moc důvodů k jásotu. Rovněž akcie BH ztratily od začátku listopadu třicet procent své hodnoty kvůli možným problémům se splácením opcí za 4,5 miliard dolarů v budoucnosti (v případě krachu trhů, na jejichž růst Buffett spekuloval, bude muset vyplatit 40 miliard dolarů). Právě nedodržování svých pravidel a stále větší objem spekulativních obchodů mu jeho kritikové už delší dobu vyčítají.

V dlouhém horizontu to ale zatím vypadá, že je vždy lepší řídit se myšlenkami jednoho z nejúspěšnějších investorů, než často pochybnými analýzami některých analytiků a obchodníků. Zde se hodí ještě jeden výrok, kterým Buffett vyjádřil svůj postoj k analytikům a obchodníkům na Wall Street: „Wall Street je jediné místo, do něhož lidé vjíždějí v Rolls Roycu, aby získali radu od těch, kdo tam jezdí metrem.“

Loading

Vstoupit do diskuze 10 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jan Dvořák

    26 listopadu, 2008

    Před pár dny jsem četl, že SEC se informovala o derivátových pozicích Berkshire Hathaway. Z toho žádný závažný závěr nebyl.

    Narazil jsem ale na informaci, podle které hrozí Buffettově firmě velké problémy právě z oblasti derivátů. Že snížení zisků je jen první závan.

    A zdroj mých informací? Tentýž, co 2 měsíce před krachem Bear Stearns psal o nich jako o prvním kandidátovi na krach, co jmenoval jako další kandidáty Lehman Brothers, Merril Lynch, psal o RBS jako velmi problémové bance, co na jaře psal o tom, že Citi bude pod 5 USD atd. atd.

    Proto jeho názor neberu na lehkou váhu, do problémů bank se trefuje obdivuhodně.

    Chystám se otevřít spekulaci na pokles BRK-A. Nejdříve ale počkám, jak se situace vyvine, zda skutečně nastane ono slibované „bear market rally“.

    Dopady pádu ikony Buffetta si jistě každý dosadí sám.

    Odpovědět

  • Petr

    26 listopadu, 2008

    A můžete prosím citovat (uvést) onen zdroj ?

    Odpovědět

  • Jan Dvořák

    26 listopadu, 2008

    Jim Willie: Hat Trick Report

    Odpovědět

  • Ondřej Záruba

    26 listopadu, 2008

    BRK-A patří mezi ty méně dostupné pozice.Sice o dost zlevnila oproti září,ale pořád stojí jeden kousek 96 000 USD.BRK-B za 3200 USD už se u někoho dá.

    Odpovědět

  • obchodnik

    26 listopadu, 2008

    jeho derivatova pozice je znama. jen sem proletel headline na newsech, ale tusim , ze zkolektoval $5B na tech putkach. expirace nekde +-15let. jsou to navic evropske opce. strike nekde kolem 13.000. to jsou ale jen dohady. sure fact je to zkolektovany premium.

    jinak zajimavy je i udaj o hodnote CDS na BRK. jeste v zari byl 5 lety CDS za 100 ted je 480.

    Odpovědět

  • Jan Dvořák

    26 listopadu, 2008

    Otázka je ještě jinde – je tohle jediná jeho derivátová pozice? Nejsou další ukryty zejména v pojišťovací části holdingu? Uvidíme časem.

    Odpovědět

  • Anonym

    26 listopadu, 2008

    Zajímavé by bylo rozhodně vědět, jaká je celková bilance derivátových pozic. Profláklo se, že vypsal Put opce za 5 mld. USD. Ale co když nakoupil Put opce na nižších Strike jako pojištění třwba za 3 mld. USD? To přeci nevíme. Nebo může být hedgovaný vůči této pozici jinak a jinde.

    Jediné co můžeme, je teoreticky spekulovat jak to doopravdy je 🙂

    Odpovědět

  • Bedja

    26 listopadu, 2008

    Nejdulezitejsi pozadavek Buffetta byl zapomenut.
    To je dobrý rust zisku. A ne jen nízké P/E.
    U Buffetta uz neni co odkoukat, stal se proti jeho presvedcení spekulantem s deriváty. A kupuje akcie predrazené, Wrigley melo P/E 35.

    Odpovědět

  • gekko

    30 listopadu, 2008

    jsem, že to bude dobrá investice pro mé děti. Teď váhám. Dá se nějak kvantifikovat riziko Buffettovi smrti (přece jen není nejmladší) na kurs akcie? Následovníka nevidím.

    Odpovědět

  • kguvvsvde

    10 prosince, 2008

    UpRvyW uvrmjejjgcme, [url=http://hilsxkjhttce.com/]hilsxkjhttce[/url], [link=http://xmsjiuubjnyy.com/]xmsjiuubjnyy[/link], http://hexvcbzthmew.com/

    Odpovědět