Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Jak moc efektivně dokáže bitcoin diverzifikovat portfolio během koronaviru?

Hyperbitcoinizace

Bitcoin a kryptoměny se v současné době nejčastěji řadí mezi alternativní investice a jako takové se považují za vhodné prostředky pro diverzifikaci portfolia. Tedy pro zajištění hodnoty investičního portfolia. To by mělo být postaveno s ohledem na investiční cíle a také zajišťovat proti ztrátě hodnoty během výkyvů trhu.

Kryptoměny jako takové jsou považované za vhodný nástroj pro diverzifikaci především z důvodu jiných základů a postavení na jiných trzích. Bitcoiny ani další kryptoměny nejsou obchodovány na Forexu, nejsou součástí komoditních trhů a nejsou ani navázány na trhy akciové. Teoreticky a často i prakticky se chovají od běžných finančních trhů odtažitě, fungují na jiném principu a často také zahrnují jiný typ aktérů, i když aktéři se na jednotlivých trzích i překrývají.

V důsledku toho by tak bitcoin měl fungovat v praxi jako zlato. Jako aktivum, které si drží svou hodnotu, když akcie klesají a vše ostatní se hroutí. Jak ale ukázala současná koronavirová krize, tak bitcoin se tak v posledních týdnech úplně nechoval. Zatímco zlato začalo svou cenou ukázkově růst, bitcoin se propadl společně s akciovými trhy a v krátkém období rozhodně jako aktivum zajišťující hodnotu investičního portfolia nefungoval.

Ještě na konci minulého roku bylo možné najít studie, které bitcoin jako diverzifikační nástroj portfolia doporučovaly. Jen malé množství bitcoinu v portfoliu (5 %) zvyšuje při zachování stejné volatility portfolia jeho celkovou výnosnost. Což je dáno přesně tím, že se bitcoin pohybuje zcela odtažitě od dalších investičních segmentů.

Koronavirus v bitcoinu

Proti tomuto předpokladu se ovšem bitcoin v minulém měsíci dost výrazně vymezil, když nejdřív sice trochu váhal a rozmýšlel, ale pak neprodleně zamířil k poklesu. Stejně jako akciové indexy, které zaznamenaly až bezprecedentní pokles. V tom krátkém období si bitcoin a akcie rozhodně nemají co vyčítat, obojí zamířilo víceméně ke dnu.

bitcoin koronavirus

(zdroj)

Bitcoin tak úplně nenaplnil předpoklady pro zlepšení výkonnosti portfolia a hlavně v krátkém období se ukázalo, že je mnohem více propojen s celkovou náladou na akciových a investičních trzích, než se předpokládalo. V delším období je pravděpodobné, že bitcoin svými opětovnými zisky akciové indexy překoná, ale je i dost dobře možné, že zamíří opět ke dnu. Ono s těma kryptoměna těžko předpokládat cokoliv s jakoukoliv jistotou.

Bitcoin v době po koronaviru

S cenou bitcoinu v dalších měsících zamává především jeho očekávaný halving a svůj vliv může mít i snižování aktivity jednotlivých těžebních poolů. To by mohlo nahrávat jak rychlejšímu růstu ceny bitcoinu, bude ho na trhu přibývat méně, teoreticky může dojít k převisu poptávky nad nabídkou a opětovnému raketovému růstu, podobně jako v roce 2017.

Na druhou stranu se ale pro spoustu těžařů sníží rentabilita těžby. Což přinese nejspíš zpomalující se blockchainové transakce a může to také přinést začátek konce celého bitcoinu. Dost těžko říct, která z těchto alternativ je pravděpodobnější, asi přece jenom ta předvídající opětovný růst po květnovém halvingu převažuje.

Pro to hraje také několik argumentů, které je nutno zvážit s ohledem na současnou ekonomickou situaci po celém světě.

 • Koronavirus přinesl značnou nejistotu, která tady s námi zůstane. V ekonomice, v investicích, na jednotlivých finančních trzích. To může nahrávat oblibě alternativních investic, které sice jsou také značně nejisté, hlavně v případě kryptoinvestic, na druhou stranu je ale nejistota trvalým rysem kryptoměn. A není to nic nového, s čím by se měl investor vyrovnávat tak, jak se musí tradiční investoři vyrovnat s koronavirovou černou labutí.
 • Ekonomická obnova dopadů koronaviru bude pravděpodobně obsahovat na celém světě velkou dávku kvantitativního uvolňování v mnoha podobách. Centrální banky zaplaví trhy penězi, to samé budou dělat vlády v rámci stimulačních balíčků. Výsledkem bude setrvalá a výrazná inflace, bitcoin může v takovém případě představovat bezpečnou skrýš před inflační spirálou.
 • Svět se přesouvá online. Digitalizaci víceméně vyžaduje současná karanténa, stejně tak social distancing obyvatelstva. Lidé si tak zvykají více pracovat online, více řešit své záležitosti online. To může přispět k rozvoji i samotných online měn, neboli kryptoměn.

3 komentáře: “Jak moc efektivně dokáže bitcoin diverzifikovat portfolio během koronaviru?”

 1. Anonym napsal:

  Odmena o pulku se po halvingu snizi tak jak tak, to ale nema zadny vliv na rychlost potvrzovani transakci. Tim ze odpadnou kvuli nakladum nekteri tezari, obtiznost tezby se pak snizi a bude tak znovu profitabilni i pro dalsi tezare a tim zase poroste bezpecnost a s ni i narocnost. Pred 10 roky, kdy se tezilo na PC nebyla sit bezpecna, nevytezil se kazdych 10 minut blok, cekalo se kvuli tomu nekolik dni na potvrzeni transakci? Nikdy k 51% nedoslo z duvodu, ze by to ihned zlikvidovalo kredibilitu BTC a tim celeho segmentu a ten, kdo by ten utok provedl by nikdy vynalozene prostredky nedostal zpet. Rychlost potvrzovani transakci zalezi jen na jejich poctu v mempoolu a jak vysokou date odmenu pro tezare, s poctem tezaru to nema co delat. Pred casem podobny scenar resil kolega Wolf na lupe.cz, tak snad zde projde odkaz: https://www.lupa.cz/clanky/spirala-smrti-bitcoinu-a-jeho-konec-proc-to-nedava-prilis-smysl/

 2. začátek konce celého bitcoinu napsal:

  Mohla by prosim autorka clanku (pripadne nekdo dalsi) lepe rozvezt tuto myslenku? “ pro spoustu těžařů sníží rentabilita těžby. Což přinese nejspíš zpomalující se blockchainové transakce a může to také přinést začátek konce celého bitcoinu“.

  • dobrý den, tak pokud nebude halving následovaný adekvátním růstem ceny bitcoinu, tak se odměna těžařům sníží. a dokážu si představit, že bez patřičných výdělků se bude počet těžařů snižovat, protože se jim prostě těžba nevyplatí. tím se může zvyšovat možnost 51% attack, stejně tak se můžou dále prodlužovat doby transakcí. a celá síť bude postupně ztrácet na kredibilitě. ale přiznávám, že tento vývoj nevidím jako nejpravděpodobnější a asi bych si na něj nevsadila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.