CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

Text: Hana Bartušková

29. 04. 2020

3 komentáře

Jak moc efektivně dokáže bitcoin diverzifikovat portfolio během koronaviru?

 

Bitcoin a kryptoměny se v současné době nejčastěji řadí mezi alternativní investice a jako takové se považují za vhodné prostředky pro diverzifikaci portfolia. Tedy pro zajištění hodnoty investičního portfolia. To by mělo být postaveno s ohledem na investiční cíle a také zajišťovat proti ztrátě hodnoty během výkyvů trhu.

Loading 

Kryptoměny jako takové jsou považované za vhodný nástroj pro diverzifikaci především z důvodu jiných základů a postavení na jiných trzích. Bitcoiny ani další kryptoměny nejsou obchodovány na Forexu, nejsou součástí komoditních trhů a nejsou ani navázány na trhy akciové. Teoreticky a často i prakticky se chovají od běžných finančních trhů odtažitě, fungují na jiném principu a často také zahrnují jiný typ aktérů, i když aktéři se na jednotlivých trzích i překrývají.

V důsledku toho by tak bitcoin měl fungovat v praxi jako zlato. Jako aktivum, které si drží svou hodnotu, když akcie klesají a vše ostatní se hroutí. Jak ale ukázala současná koronavirová krize, tak bitcoin se tak v posledních týdnech úplně nechoval. Zatímco zlato začalo svou cenou ukázkově růst, bitcoin se propadl společně s akciovými trhy a v krátkém období rozhodně jako aktivum zajišťující hodnotu investičního portfolia nefungoval.

Ještě na konci minulého roku bylo možné najít studie, které bitcoin jako diverzifikační nástroj portfolia doporučovaly. Jen malé množství bitcoinu v portfoliu (5 %) zvyšuje při zachování stejné volatility portfolia jeho celkovou výnosnost. Což je dáno přesně tím, že se bitcoin pohybuje zcela odtažitě od dalších investičních segmentů.

Koronavirus v bitcoinu

Proti tomuto předpokladu se ovšem bitcoin v minulém měsíci dost výrazně vymezil, když nejdřív sice trochu váhal a rozmýšlel, ale pak neprodleně zamířil k poklesu. Stejně jako akciové indexy, které zaznamenaly až bezprecedentní pokles. V tom krátkém období si bitcoin a akcie rozhodně nemají co vyčítat, obojí zamířilo víceméně ke dnu.
bitcoin koronavirus

REKLAMA

(zdroj)

Bitcoin tak úplně nenaplnil předpoklady pro zlepšení výkonnosti portfolia a hlavně v krátkém období se ukázalo, že je mnohem více propojen s celkovou náladou na akciových a investičních trzích, než se předpokládalo. V delším období je pravděpodobné, že bitcoin svými opětovnými zisky akciové indexy překoná, ale je i dost dobře možné, že zamíří opět ke dnu. Ono s těma kryptoměna těžko předpokládat cokoliv s jakoukoliv jistotou.

Bitcoin v době po koronaviru

S cenou bitcoinu v dalších měsících zamává především jeho očekávaný halving a svůj vliv může mít i snižování aktivity jednotlivých těžebních poolů. To by mohlo nahrávat jak rychlejšímu růstu ceny bitcoinu, bude ho na trhu přibývat méně, teoreticky může dojít k převisu poptávky nad nabídkou a opětovnému raketovému růstu, podobně jako v roce 2017.

Na druhou stranu se ale pro spoustu těžařů sníží rentabilita těžby. Což přinese nejspíš zpomalující se blockchainové transakce a může to také přinést začátek konce celého bitcoinu. Dost těžko říct, která z těchto alternativ je pravděpodobnější, asi přece jenom ta předvídající opětovný růst po květnovém halvingu převažuje.

Pro to hraje také několik argumentů, které je nutno zvážit s ohledem na současnou ekonomickou situaci po celém světě.

 • Koronavirus přinesl značnou nejistotu, která tady s námi zůstane. V ekonomice, v investicích, na jednotlivých finančních trzích. To může nahrávat oblibě alternativních investic, které sice jsou také značně nejisté, hlavně v případě kryptoinvestic, na druhou stranu je ale nejistota trvalým rysem kryptoměn. A není to nic nového, s čím by se měl investor vyrovnávat tak, jak se musí tradiční investoři vyrovnat s koronavirovou černou labutí.
 • Ekonomická obnova dopadů koronaviru bude pravděpodobně obsahovat na celém světě velkou dávku kvantitativního uvolňování v mnoha podobách. Centrální banky zaplaví trhy penězi, to samé budou dělat vlády v rámci stimulačních balíčků. Výsledkem bude setrvalá a výrazná inflace, bitcoin může v takovém případě představovat bezpečnou skrýš před inflační spirálou.
 • Svět se přesouvá online. Digitalizaci víceméně vyžaduje současná karanténa, stejně tak social distancing obyvatelstva. Lidé si tak zvykají více pracovat online, více řešit své záležitosti online. To může přispět k rozvoji i samotných online měn, neboli kryptoměn.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bitcoin kolísá, zatímco trh zatajuje dech

Během sedmi dnů se bitcoinu nepodařilo zaznamenat týdenní posun po mírné volatilitě. Největší světová kryptoměna zahájila minulý týden obchodování na hodnotě okolo 36 800 amerických dolarů a v polovině týdne utrpěla ztráty a klesla na přibližně 35 300 dolarů. Poté se zotavila, čímž se vrátila na svou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 11. 2023

První bitcoinový fond v USA je „na spadnutí“

Bitcoin, „klasika“ mezi kryptoměnami, letos opět roste jako z vody. Od začátku roku zhodnotil o zhruba 125 procent. Přitom před rokem touto dobou byla nejstarší a nejrozšířenější světová kryptoměna na dně. Mnozí bitcoin odepisovali a vyhlíželi jeho definitivní krach. Už poněkolikáté se ale spletli. V lednu se prodával za […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 11. 2023

Cena bitcoinu zůstává beze změny

Cena bitcoinu se minulý týden během sedmi dnů nezměnila a navzdory určité volatilitě v průběhu týdne vzrostla jen o 0,25 %. Kryptoměna začala minulý týden kolem 36 700 amerických dolarů, ale na začátku týdne klesla pod úroveň 35 000 dolarů, než uprostřed týdne zaznamenala nárůst na více […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • začátek konce celého bitcoinu

  29 dubna, 2020

  Mohla by prosim autorka clanku (pripadne nekdo dalsi) lepe rozvezt tuto myslenku? “ pro spoustu těžařů sníží rentabilita těžby. Což přinese nejspíš zpomalující se blockchainové transakce a může to také přinést začátek konce celého bitcoinu“.

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  29 dubna, 2020

  dobrý den, tak pokud nebude halving následovaný adekvátním růstem ceny bitcoinu, tak se odměna těžařům sníží. a dokážu si představit, že bez patřičných výdělků se bude počet těžařů snižovat, protože se jim prostě těžba nevyplatí. tím se může zvyšovat možnost 51% attack, stejně tak se můžou dále prodlužovat doby transakcí. a celá síť bude postupně ztrácet na kredibilitě. ale přiznávám, že tento vývoj nevidím jako nejpravděpodobnější a asi bych si na něj nevsadila.

  Odpovědět

 • Anonym

  29 dubna, 2020

  Odmena o pulku se po halvingu snizi tak jak tak, to ale nema zadny vliv na rychlost potvrzovani transakci. Tim ze odpadnou kvuli nakladum nekteri tezari, obtiznost tezby se pak snizi a bude tak znovu profitabilni i pro dalsi tezare a tim zase poroste bezpecnost a s ni i narocnost. Pred 10 roky, kdy se tezilo na PC nebyla sit bezpecna, nevytezil se kazdych 10 minut blok, cekalo se kvuli tomu nekolik dni na potvrzeni transakci? Nikdy k 51% nedoslo z duvodu, ze by to ihned zlikvidovalo kredibilitu BTC a tim celeho segmentu a ten, kdo by ten utok provedl by nikdy vynalozene prostredky nedostal zpet. Rychlost potvrzovani transakci zalezi jen na jejich poctu v mempoolu a jak vysokou date odmenu pro tezare, s poctem tezaru to nema co delat. Pred casem podobny scenar resil kolega Wolf na lupe.cz, tak snad zde projde odkaz: https://www.lupa.cz/clanky/spirala-smrti-bitcoinu-a-jeho-konec-proc-to-nedava-prilis-smysl/

  Odpovědět