CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Petr Jermář

09. 12. 2009

5 komentářů

Investice: Lepší vrabec v hrsti?

 


 

Finanční trhy dnes nabízejí velmi pestrou paletu investičních příležitostí, kde najdeme různě rizikové a výnosné produkty. K mání je vše od takřka bezrizikových spořicích a termínovaných účtů přes fondy a dluhopisy, až po akcie a vysoce rizikové deriváty. Se stoupajícím rizikem samozřejmě roste očekávaný zisk. Racionální investor se vždy drží třech základních axiomů: preferuje více peněž než méně, méně rizika než více a peníze dříve než později. Proti sobě tedy stojí nákladová (riziko) a výnosová (výnosnost) proměnná.

Abychom se do investice mohli vůbec pustit, potřebujeme ohodnotit tyto dvě proměnné. Nyní pro zjednodušení předpokládejme, že známe všechny možné stavy světa (Vi) – jak by mohla investice dopadnout – a pravděpodobnosti (Pi) jejich realizací. Z následující rovnice snadno získáme očekávanou hodnotu výnosu z investice E(V):

E(V) = P1 * V1 + P2 * V2 + … + Pn * Vn

Vždy platí, že součet pravděpodobností je roven jedné. Neexistuje tedy žádná zbytková nejistota, což je silný, ale přípustný předpoklad pro teoretické vysvětlení modelu. Je nezbytné si uvědomit, že takto kalkulovaný očekávaný výnos E(V) již v sobě zahrnuje i riziko. Racionálně jednajícímu investorovi by tedy mělo být jasné, zdali bude investovat např. do termínovaného vkladu, kde je 100% jistota zisku 200 Kč (očekávaná hodnota = 200 Kč), či do akcií, kde jsou možné dva následující scénáře:

 1. 70 % šance na zisk 400 Kč,
 2. 30 % šance na zisk 0 Kč (očekávaná hodnota 280 Kč), neboť očekávaná hodnota akcií převyšuje očekávanou hodnotu vkladu.

Detailně viz rovnice níže. Jedná se pouze o ilustrativní příklad, který je pro základní orientaci v problematice velmi zjednodušen. 

REKLAMA

vklad E(V) = 1 * 200 Kč = 200 Kč

akcie E(V) = 0,7 * 400 Kč + 0,3 * 0 Kč = 280 Kč

Nyní by do hry měl vstoupit i užitek, neboť jsme lidé a ne stroje. Pocity a nálady člověka investora lze jen velmi obtížně popsat matematickými rovnicemi, neboť jde o velmi subjektivní záležitost. Většinu lidí ale obvykle mrzí ztráta více, než jakou má radost ze stejně velkého zisku, tedy můžeme prohlásit většinu lidí za rizikově averzní. S dodatečnými výnosy klesá mezní užitek, tedy funkce užitku bude k počátku konkávní (volíme např. logaritmus), viz následující obrázek.

Obr. 1: Užitek investora z výnosu

REKLAMA

Ze zisku (V) 400 Kč máme užitek (U) 6 jednotek, ze zisku 200 Kč je užitek 5,3 jednotek a ze zisku 0 Kč nám neplyne žádný užitek. Nyní nám již zbývá pouze vyčíslit celkový očekávaný užitek E(U).

vklad E(U) = 1 * 5,3 = 5,3

akcie E(U) = 0,7 * 6 + 0,3 * 0 = 4,2

Očekávaný užitek pro rizikově aversního investora je u akcií nižší než u termínovaného vkladu, přestože očekávaný zisk z akcií převyšuje zisk z vkladu. Máte-li tedy pocit, že je bezriziková investice s nižším výnosem pro vás lepší volbou než riziková investice s vyšším očekávaným výnosem, nemusíte se mýlit. Prvořadý by měl být vždy užitek, tedy vaše radost a dobrý pocit z investice, nikoliv očekávaný výnos. Ne nadarmo se říká, že je lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše.

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Petr Fejtek

  10 prosince, 2009

  To je přesně popis burana s vysokou preferencí likvidity a krátkým horizontem přemýšlení. A takových je tu skoro 10 milionů, zatímco investorů jen (maximálně) 100 tisíc 🙁
  Jakmile snížíte riskaverzi a protáhnete horizont, vzoreček začne vypovídat jinak. Ano – všichni jsme si spálili prsty v roce 1994 (pro pamětníky) pak za ruské, asijské, mexické chřipky, poté dotcom a teď taky, ale puchýře se „zahojí“, zatímco vrabci chcípnou 🙂

  Odpovědět

 • habakuk

  10 prosince, 2009

  Tak se nám pan šéfredaktor odkopal a tenhle člověk šéfuje Finančnímu poradci. Většina vašich buranů nemá puchýře ale přišli o peníze, které jim nikdo nevrátí.

  Odpovědět

 • Fejtek

  10 prosince, 2009

  Buran o penízka nepřijde – má je ve slamníčku 🙂

  Odpovědět

 • andrea

  10 prosince, 2009

  V současné době je více, nez 1.800 nemovitostí v USA vhodných k investici , domy v USA
  ve statech TN,IN,PE,CA od 35.000 USD nakoupene pro nase klienty v dražbě v hodnote 40-60% soucasne trzni ceny , obsazene najemniky, navratnost teto investice je mezi 2 az 3 lety,
  zhodnoceni 100%, pravidelne mesicni cash flow do ceske republiky z najemneho mezi 500-900 USD mesicne. Domy jsou v USA na katastralnich uradech prevadeny ihned, investori dale disponuji napriklad porovnanim cen srovnatelnych nemovitosti v dane lokalite a pod.info@nemovitostivusa.cz

  Odpovědět

 • Radek

  10 prosince, 2009

  Kupujete za 40 – 60 % současné tržní ceny? Toho můžete dosáhnout jen tak, že za ně neplatíte. Jinak je kupujete právě za tržní cenu (tj. cenu na trhu, např. na aukci) 😉

  Odpovědět