CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

Text: Petr Němec

05. 09. 2019

6 komentářů

Invalidita: Kolik je potřeba vlastních peněz?

 

Jak by vypadal náš život při náhlé invaliditě? Jsme na ni momentálně připraveni? Podívejte se na konkrétní případy možných situací, které mohou nastat. Jak bychom se na ně mohli připravit? 

V současné době je v České republice přes 400 000 spoluobčanů pobírajících invalidní důchod. V potaz však musíme zmínit i fakt, že se v České republice invalidní důchod rozděluje mezi mnohem větší část obyvatelstva, než je tomu například v Rakousku nebo v Německu. V Německu pobírá invalidní důchod okolo 2,19 % obyvatelstva, v Rakousku 1,89 % a naproti tomu v České republice pobírá tento důchod 4,02 %.

Invalidní důchod je v Česku jednodušší dostat i při ne tak závažným poraněním nebo nemoci jako v Rakousku či Německu. I když se důchod rozdává podstatně četněji, je důležité zjistit, kolik by nám v případě invalidity bylo vypláceno a zda se máme starat o vlastní zajištění, nebo ne.

Tři stupně invalidity

Průměrný třetí stupeň invalidity je zhruba stejně vysoký jako minimální mzda v ČR. Pro mnoho lidí to může být naprosto nedostačující, hlavně z důvodu úpadku životní úrovně, na kterou byli zvyklí.

Rozdělení invalidního důchodu:

REKLAMA

  • Invalidita I. stupně: pokles pracovní schopnosti o 35 až 49 %
  • Invalidita II. stupně: pokles pracovní schopnosti o 50 až 69 %
  • Invalidita III. stupně: pokles pracovní schopnosti o 70 a víc %

Výše invalidního důchodu závisí na výši základní výměry, která je v roce 2019 stanovena na 3 270 Kč, dále na počtu let placeného sociálního pojištění a v neposlední řadě na vašem hrubém příjmu, ze kterého bylo odváděno sociální pojištění.

Kdy je nárok na invalidní důchod

Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod činí u pojištěnce ve věku:

  • do 20 let méně než jeden rok,
  • od 20 let do 22 let jeden rok,
  • od 22 let do 24 let dva roky,
  • od 24 let do 26 let tři roky,
  • od 26 let do 28 let čtyři roky a
  • nad 28 let pět roků.

Pokud se však staneme invalidním při výkonu práce, podmínku počtu let splňovat nemusíme. Zároveň ale nesmíme pobírat jiný důchod, jako je například starobní penzi nebo výsluhu.

Na kolik se potřebujeme zajistit

Hlavním tématem okolo invalidity je zajištění. Kolik prostředků potřebujeme, abychom si mohli i v této situaci dopřát stejný životní standard?

REKLAMA

Důležité je uvědomit si, zda jsme schopni si i se slabšími trvalými následky poranění nebo nemoci schopni něco vydělat. Znamenala by pro nás invalidita prvního stupně v nějakém případě razantní ztrátu příjmu, nebo bychom stále byli schopni pokračovat v povolání? Na základě toho musíme přistupovat k výpočtům zajištění. Například tenista nebo houslista by mohli i při malém poranění těla ztratit možnost nadále pokračovat v dosavadní činnosti. Naopak pro lidi pracující v kanceláři by se nejspíš tolik nezměnilo.

1. Stupeň invalidity

Při prvním stupni invalidity dostaneme od státu 23,2 % naší hrubé mzdy jako invalidní důchod. Znamená to tedy, že s průměrnou mzdou 27 582 Kč měsíčně budeme dostávat pouze 6 834 Kč.

Řešení: Při úpadku příjmu na polovinu (jelikož ještě je předpoklad, že dotyčná osoba bude schopná práce) je potřeba si na dorovnání životního standardu zajistit alespoň 2 000 000 Kč. Nejčastějším řešením je uzavření životního pojištění.

2. Stupeň invalidity

Při druhém stupni invalidity dostaneme od státu 29,35 % naší hrubé mzdy jako invalidní důchod. Se mzdou 27 582 Kč tedy dostaneme od státu pouze 8 616 Kč měsíčně.

REKLAMA

Řešení: Při úpadku příjmu na třetinu (jelikož ještě je předpoklad, že dotyčná osoba bude schopná minimální práce) je potřeba si na dorovnání životního standardu zajistit alespoň 2 500 000 Kč. Opět je nejčastějším vhodným řešením životní pojištění.

Při tomto stupni invalidity je již méně pravděpodobné, že bychom mohli vydělávat dostatek peněz na zajištění stejného standardu jako předtím. Proto bych například u životního pojištění volil i vyšší pojistnou částku.

3. Stupeň invalidity

Při třetím stupni invalidity dostaneme od státu 47,8 % naší hrubé mzdy v podobě invalidního důchodu. Se stejnou mzdou dostaneme od státu pouze 13 961 Kč měsíčně.

Řešení: Při nulovém vlastním příjmu je potřeba k dorovnání životního standardu mít přístup alespoň k částce 3 000 000 Kč. I zde je nejčastějším vhodným řešením životní pojištění.

U třetího stupně invalidity se nedá počítat s vlastním příjmem, který by nám dorovnal původní životní standard. Navíc se může stát, že s invaliditou přijdou i další výdaje, jako je osobní péče, úprava bytu či rodinného domu, kompenzační pomůcky a podobně. Je tedy velice důležité si buď našetřit dostatečný obnos peněz, nebo se kvalitně zabezpečit životním a úrazovým pojištěním.

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční pojištění – bude třeba v roce 2023 změnit staré zvyky?

Inflace bude pravděpodobně přetrvávat i v roce 2023 a donutí mnoho pojistitelů diverzifikovat svá aktiva ve snaze chránit se před jejími bezprostředními i dlouhodobými dopady. Tlak regulačních orgánů na odvětví pojišťoven bude také sílit, což přinese nové požadavky týkající se například řízení rizik, udržitelnosti a uspokojování zájmů […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *