Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Vláda schválila druhé největší navýšení minimální mzdy v historii

Investice 20.11.2018 | 10:23 0 Komentářů

Minimální mzda vzroste od ledna 2019 o 1 150 korun na 13 350 korun. Návrh růstu mezd schválila v úterý vláda. Jde o druhé největší nominální navýšení minimální mzdy od jejího zavedení v roce 1991.

„Pracovat se musí lidem vyplatit. Není možné, aby lidé, kteří chodí do zaměstnání, měli existenční problémy a museli brát sociální dávky. Ekonomika je ve velmi dobré kondici. Výkon české ekonomiky dosahuje na 70 % té německé, ale naši zaměstnanci vydělávají jen přibližně 30 % německých mezd. Proto jsem navrhovala ještě rychlejší růst minimální mzdy, než na jakém jsme se v rámci koalice dohodli. Zvyšování minimální mzdy má pozitivní dopad nejen na 150 tisíc českých zaměstnanců, kteří ji pobírají, ale i na ostatní pracující, neboť celkově zvyšuje tlak na růst mezd,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

S minimální mzdou vzroste zároveň i tzv. zaručená mzda o 1 150 až 2 300 korun. Ekonomický vrchol máme už přitom za sebou a tento krok jen přiživí mzdovou inflaci. Potřebujeme naopak jasná a transparentní pravidla pro určování minimální mzdy, indexace to není,“ míní Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

„Mnohem lepší by byla shoda – měl by to být konsensus vlády, tripartity, zaměstnaneckých svazů nebo dokonce odborné akademické sféry. Ti by měli počítat dopady minimální mzdy na konkurenceschopnost, na zaměstnanost, na ostatní mzdy. Tj. rozšířit spektrum lidí, kteří o minimální mzdě jednají, nastavit pravidla vyjednávání. Nebo by se vláda od určování minimální mzdy mohla úplně odpojit, odpolitizovat, a odborný výbor by jí dával závazná stanoviska,“ dodává Helena Horská.

Zdroj: Tisková zpráva MPSV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.