CZK/€ 24.680 -0,26%

CZK/$ 22.717 -0,33%

CZK/£ 28.888 -0,15%

CZK/CHF 24.969 -0,32%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 12. 2023

0 komentářů

Glosa Je globální válka jen teoretickou možností?

 

Zaujal mě text Wesse Mitchella ve Foreign Policy s názvem “America Is a Heartbeat Away From a War It Could Lose”. Píše především o USA, ale implikace pro NATO, respektive Evropu, jsou zřejmé. Mimo jiné přejít na válečný typ ekonomiky, navazování aliancí, investice do vědy a výzkumu… Níže jsou mé výpisky z jeho textu.

Loading 

Spojené státy jsou jen kousek od světové války, kterou by mohly prohrát. V případě čínského útoku na Tchaj-wan by Spojené státy jen těžko dokázaly útok odrazit a zároveň udržet tok podpory pro Ukrajinu a Izrael. Není to proto, že by Spojené státy upadaly. Je to proto, že na rozdíl od Spojených států, které potřebují být silné na všech třech těchto místech, musí být každý z jejich protivníků – Čína, Rusko a Írán – silný pouze ve svém domovském regionu, aby dosáhl svých cílů.

Spojené státy již dříve vedly války na více frontách. V minulých konfliktech však vždy dokázaly své protivníky převálcovat. To už dnes neplatí. Čínské námořnictvo je již nyní větší než námořnictvo Spojených států, pokud jde o samotný počet lodí, a každé čtyři roky se rozrůstá o ekvivalent celého francouzského námořnictva (podle náčelníka štábu francouzského námořnictva asi 130 plavidel). Pro srovnání, americké námořnictvo plánuje v příštím desetiletí rozšíření o 75 lodí. Jak říká biblické přísloví, strach je počátkem moudrosti.

Globální válka už není teoretickou eventualitou, o níž debatují političtí experti, ani horečnatým snem domnělých jestřábů a militaristů. Je to reálná a předvídatelná, ne-li bezprostřední možnost.

Bezprostřední prioritou Spojených států musí být zajištění toho, aby Ukrajina, Izrael a Tchaj-wan měly zbraně, které potřebují k obraně. To nebude možné, pokud Spojené státy nedají do pořádku svou obranně-průmyslovou základnu. Od začátku rusko-ukrajinské války se celková americká obranná výroba zvýšila o pouhých 10 % – i když tato válka ukazuje ohromující spotřebu vojenské munice ve velkém konfliktu mezi průmyslovými mocnostmi ve srovnání s omezenými protipovstaleckými operacemi z nedávné minulosti.

REKLAMA

Situace je natolik vážná, že Washington možná bude muset uplatnit zákon o obranné výrobě a začít převádět část civilního průmyslu na vojenské účely – včetně přesměrování materiálů určených pro spotřební hospodářství, rozšíření výrobních zařízení a revize ekologických předpisů, které komplikují výrobu válečného materiálu -, aby byla průmyslová základna USA připravena na mobilizaci. Hlavní západoevropští členové dosud nesplnili slib, který dali před více než rokem na summitu bloku v Madridu, že na východním křídle NATO rozmístí jednotky o velikosti brigády.

Evropané budou muset přehodnotit svou nechuť k jaderné energii, američtí pokrokáři budou muset přehodnotit omezení, která si sami stanovili a která omezují schopnost Spojených států zvyšovat výrobu energie. Nic z tohoto seznamu není snadné. Spojené státy a jejich spojenci však vstupují do období těžkých rozhodnutí. To, co se děje na Ukrajině a v Izraeli, by se ještě před několika lety zdálo nepředstavitelné… Američané a jejich spojenci si musí začít dělat pořádek ve svých záležitostech již nyní, aby se neocitli nepřipraveni na globální konflikt, pokud k němu dojde.

Autor:  David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024

Nasdaq-100: Jak inovace poznamenávají váš šálek kávy

Technologie dnes ovlivnily téměř vše. A to včetně toho, co mnozí považují za „pohon“, který stimuluje velkou část světové produktivity. Mluvíme samozřejmě o kávě, staletém nápoji, který si vychutnáváte v domácnostech, na pracovištích i v restauracích. A jak podle společnosti Invesco inovace změnily způsob, jakým vybrané společnosti […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *