CZK/€ 24.995 -0,12%

CZK/$ 23.189 -0,41%

CZK/£ 29.176 -0,21%

CZK/CHF 25.620 -0,19%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 07. 2023

0 komentářů

Glosa: Ceny a hodnota v ČR a USA

 

Šálek kávy v lázních Luhačovice za stejnou cenu jako na Manhattanu? I to je možné. Současná inflace je jakási daň, kterou platíme kvůli koronaviru. Opravdu?

Loading



 

Už nějakou dobu před rokem 2020 existovala v Česku poměrně značná zadržovaná inflace. Cenová struktura v mnoha oblastech ekonomiky neodpovídala hodnotě v nich vytvářené a lišila se od cenové struktury v tržních ekonomikách. Příkladem budiž levné potraviny. Koncentrace retailu v Česku a ostrý konkurenční boj s ní spojený stlačil ceny potravin dolů na nevídanou úroveň a Česko se v důsledku tohoto procesu stalo zemí akcí, promoakcí a letákových slev. Toto však nemohlo pokračovat do nekonečna a vypuknutí koronaviru bylo pouze rozbuškou celé této nepřirozené, hodnotě neodpovídající situace.

Velmi to připomíná zavedení eura v Německu. To bylo v dané chvíli stejným popudem, stejným hybatelem uvolňujícím stavidla pro dlouho zadržovanou inflaci jako vypuknutí koronaviru v Česku. Ne nadarmo se místo euro začal v Německu používat termín teuro. Koronavirus v Česku zafungoval v potravinářství jako jiskra, která zapálila plamen.

Ne ve všech oblastech ekonomiky však byla výše zadržované inflace tak velká jako v potravinářství. Soukromé penziony na jižní Moravě dnes účtují za noc v přepočtu až ke 150 dolarům, včetně snídaně. V USA ovšem dostane zákazník za stejnou cenu navíc i možnost vstupu do hotelového krytého bazénu a bezproblémové pohodlné parkování přímo před hotelem, nemluvě o jiných službách poskytovaných recepcí.

Na rozdíl od potravinářství ještě koncentrace v hoteliérství a ubytovacích službách v ČR zdaleka tak nepokročila a konkurenční boj je teprve v počátcích. Ani zde cena neodpovídá vytvořené hodnotě, ale s opačným znaménkem.

REKLAMA

Cenová struktura odpovídající vytvářeným hodnotám je funkcí otevřené tržní ekonomiky a její prosazení a zajištění ekonomicky zpočátku velmi bolí. Česko je od ní stále z politických i monopolních důvodů na hony daleko. Dlouhodobě je to však jediná cesta zabezpečující trvalý příliv kapitálu a prosperitu.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *