CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Jan Traxler

18. 06. 2019

1 komentář

Fond-show: CPR Invest – Global Silver Age

 

CPR Invest – Global Silver Age je marketingově velmi úspěšný fond, jeho investiční strategie ale zatím úspěchy nesklízí. Výnosově výrazně zaostává za indexem MSCI World. A jeho poplatkovou politiku považuji za velmi nekorektní. 

CPR Invest – Global Silver Age je z právního hlediska podfond společnosti CPR Invest (SICAV), pro zjednodušení ho ale budeme označovat za fond. Má eurovou a korunovou třídu. Správcem fondu je společnost CPR Asset Management ze skupiny Amundi. Fond je tedy v České republice nabízen primárně společností Amundi a v Komerční bance.

Tabulka 1: Základní údaje

Správce fondu CPR Asset Management
Manažer fondu Jean-Dominique Seta
ISIN LU1425272355 (CZK)
Vznik fondu 31. 5. 2016
Velikost fondu 15,8 mld CZK
Rating Morningstar **
SRRI (1-7) 5

Investiční strategie CPR Invest – Global Silver Age

Myšlenka fondu je jednoduchá. Lidská populace stárne, a to nejen v Evropě a USA, ale dokonce ještě ve větší míře také v Číně nebo Japonsku. Silná poválečná generace baby boomers postupně odchází do důchodu. To s sebou nese problémy státních penzijních systémů, ale také řadu investičních příležitostí. Fond CPR Invest – Global Silver Age investuje do akcií firem, které by měly profitovat ze stárnutí populace.

Významnou část investic tvoří farmaceutický a kosmetický průmysl (například Allergan, výrobce Botoxu), různá zdravotní zařízení nebo výrobci zdravotních pomůcek (například Medtronic). Najdeme zde také finanční instituce specializující se na životní a důchodové pojištění či správu penzijních fondů (například Axa, Manulife Financial nebo Prudential Financial). A téměř pětinu portfolia tvoří dále firmy zaškatulkované pod termínem „volný čas“ (například Vivendi nebo Carnival). Celkem má nyní v portfoliu akcie 91 společností.

Graf 1: Složení portfolia fondu CPR Invest – Global Silver Age

REKLAMA

Složení portfolia fondu CPR Invest – Global Silver Age

Tabulka 2: Historické výnosy

1 rok -1,31 % ~ -1,31 % p.a.
3 roky 8,18 % ~ 2,66 % p.a.
od založení 8,18 % ~ 2,66 % p.a.

Korunový podfond nyní funguje tři roky. Za tu dobu hodnota investičních akcií podfondu stoupla o 8 %. Pro srovnání hodnota indexu MSCI World ve stejném období stoupla o 29 %. Fond tedy svými výnosy zatím výrazně zaostává za průměrem trhu, což je dáno tím, že v portfoliu fondu převládají méně cyklické akcie. Nenajdete zde technologické firma jako Amazon, Facebook, Microsoft, Apple a další, které v posledních letech táhly růst akciových trhů.

Graf 2: Vývoj hodnoty podílových listů CPR Invest – Global Silver Age

Vývoj hodnoty podílových listů CPR Invest – Global Silver Age

REKLAMA

Rizika spojená s investicí do CPR Invest – Global Silver Age

Jako většina akciových fondů je i tento z pohledu historické volatility zařazen do páté rizikové třídy ze sedmistupňové škály SRRI. V porovnání s jinými akciovými fondy by přesto měl patřit v průměru k těm trochu méně volatilním ve srovnání s fondy, kde převládají technologie a jiné cyklické sektory. Nicméně stále se jedná o akciový fond, takže investici vhodnou pouze pro dynamické investory s dlouhým časovým horizontem.

Korunový podfond zajišťuje měnové riziko vůči primární eurové třídě fondu.

Tabulka 3: Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 5,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,50 %
Výkonnostní odměna 15 % z ročního výnosu nad indexem MSCI World
TER (celková roční nákladovost) 2,07 %

Ačkoliv fond nemá stanovený žádný benchmark, pro účely výkonnostní odměny pro správce fondu se srovnává s indexem MSCI World. Fond si totiž za správu účtuje kromě standardního 1,5 % fixního ročního poplatku ještě výkonnostní odměnu ve výši 15 % z ročního výnosu nad indexem MSCI World. Tato výkonnostní odměna se kalkuluje každý kalendářní rok zvlášť, vždy za období od 1. ledna do 31. prosince. Není zde aplikován standardní mechanismus high-water-mark.

Takže když fond jeden rok bude zaostávat 10 % za indexem a ve druhém roce index o 1 % porazí, tak si bude účtovat výkonnostní odměnu, ačkoliv celkově bude po dvou letech pořád 9 % zaostávat za indexem. Navíc fond ani nemusí přinést kladné zhodnocení, ale když třeba nějaký rok hodnota indexu MSCI World spadne o 40 % a hodnota fondu jen o 30 %, tak si fond bude účtovat 15 % z 10 % výkonnosti nad indexem MSCI World. Výkonnostní odměna je akorát limitována tím, že může být maximálně 2 % čisté hodnoty aktiv fondu.

REKLAMA

Tohle nastavení osobně považuji za velmi nekorektní. Když už se sleduje relativní výkonnost nad indexem, tak alespoň dlouhodobě s využitím high-water-mark mechanismu. A pokud možno zároveň jen za podmínky kladného zhodnocení fondu. Jinak to není vůči investorům fér.

Závěrečné hodnocení fondu

Fond CPR Invest – Global Silver Age letos získal bronzovou medaili v soutěži Zlatá koruna v kategorii podílových fondů. Umístil se na třetím místě za produkty Active Invest a Horizont Invest společnosti Conseq Investment Management. Upřímně řečeno ale vůbec nechápu, za co si takové ocenění tento fond odnesl.

Myšlenka fondu je marketingově zajímavá, lidé na to slyší, dává jim takové zaměření fondu smysl. Proto také tento fond Komerční banka svým klientům velmi aktivně nabízí a fond dnes spravuje zhruba 600 mil. euro (cca 16 miliard korun).

Nicméně z investičního pohledu strategie fondu zatím příliš úspěšná není, výsledkově fond výrazně zaostává za indexem MSCI World. Poplatkové nastavení fondu považuji za velmi nekorektní vůči investorům. A mě osobně ani příliš nenadchlo konkrétní složení portfolia fondu, ale to je samozřejmě pouze subjektivní názor.

Za sebe mohu říct, že tento fond určitě svým klientům doporučovat k investici nebudu. V rámci akciové složky dám raději přednost klasickému globálně zaměřenému fondu.

Autor je privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management.


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů CPR Asset Management. Data k vývoji hodnoty podílových listů a výkonnosti fondu jsou platná k 31. 5. 2019, data o složení portfolia fondu jsou platná k 30. 4. 2019.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Podařil se zastavit pokles cen kryptoaktiv?

Vypadá to, že rychlý pokles kryptoaktiv v posledních dvou týdnech se prozatím zastavil. Bitcoin v minulém týdnu zaznamenal velký výprodej, který začal nad 33 800 americkými dolary a ve čtvrtek se na platformě eToro dostal až na 26 350 dolarů. Během víkendu se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • Investor

    18 června, 2019

    Více méně souhlasím s autorem článku i když fond nemá dostatečné dlouhou historii, abych si dovolil hodnotit akciový fond po tak krátké době. A pokud bychom měli být fér a rozvinout myšlenku ohledně soutěže Zlatá koruna, tak by mě zajímalo, za co si dlouhodobě zasluhují produkty od Consequ Active Invest a Horizont Invest nejvyšší příčky, když evidentně pokulhávají za konkurenci ať už v aktivní správě, diverzifikaci fondů a celkové výkonnosti. Možná by se mohl nad tím autor článku trochu zamyslet.

    Odpovědět