Pátek 16. listopadu. Svátek má Otmar.

Řekněte: Kolik berete?

Finanční poradci jsou převážně placeni z provizí za zprostředkování prodeje produktů finančních institucí. Zanedlouho budou muset s pravdou ven a klientům říci, kolik berou za zprostředkování penzijního připojištění. Co to přinese?

V rámci novely zákona o kapitálových trzích zasáhla smršť nových úprav i penzijní připojištění. Jedním z kontroversních ustanovení stanovuje povinnost sdělovat výši provize. Konkrétně § 12 odst. 5 písm. c) uvádí:

[Penzijní fond nebo zprostředkovatel] v písemné formě informuje zájemce o podstatných skutečnostech týkajících se penzijního fondu, své osoby jako zprostředkovatele, o podstatných náležitostech penzijního připojištění, o poplatcích účtovaných účastníkovi, o výši provize za zprostředkování a o jiných souvisejících nákladech penzijního fondu.“

Zvláštní důraz je třeba klást na sousloví „o výši provize za zprostředkování a o jiných souvisejících nákladech penzijních fondů“. Co to znamená? Finanční poradce pravděpodobně nebude sdělovat jen výši své provize, ale měl by také seznámit klienta výší provize na úrovni společnosti – a dalších benefitech, které společnost od penzijního fondu dostává. Vždyť i příspěvek na pořádání výroční konference lze považovat za související náklad!

K čemu novela, která je zařazena na program jednání 8. schůze Senátu začínající 17. června 2009, povede? Důsledků může být několik.

V prvé řadě může dojít k odklonu zájmu zprostředkovatelů o penzijní připojištění. Vždyť již nyní je v jejich očích mnohdy konkurenceschopnější investiční životní pojištění, kde získají vyšší provizi a ještě se o její výši nemusí před klientem zmiňovat.

Problém může být ale i v rámci zejména multilevelových finančně poradenských společností. Společnost získává od penzijního fondu provizi pochopitelně vyšší, než jakou obdrží poradci – zejména na nejnižších úrovních hierarchie. Co se asi stane v rámci většiny společností, když se nováčci dozvědí, že z vyplacené provize dostávají jen zlomek? A co na tom, že se to dozví jen u jednoho produktu… ostatní zřejmě nebudou vypadat jinak.

Potíž ovšem může být i s vyčíslením provize. Ta závisí na mnoha faktorech a rozhodně ji nelze popsat slovy „5 % z měsíční platby“ nebo „150 % ročních příspěvků“ apod. Záleží vždy na věku, na výši částky, na penzijním fondu… nemluvě o již zmíněných „dalších souvisejících nákladech“…

Proč má být zveřejněna výše provize? Důvod je především ve střetu zájmu, v němž se nachází finanční poradce honorovaný finančními institucemi za prodej produktů. Na jedné straně má nestranně radit klientovi (proto „poradce“ a proto „nezávislé finanční poradenství“), na druhé straně může stranit produktům, které nabízejí vyšší provize.

Jak toho docílit? Sdělení výše provize může být jedním z nástrojů snížení rizika plynoucího ze střetu zájmů. Má ale výše uvedené negativní důsledky a je otázka, který efekt – zda pozitivní, nebo negativní – převáží. Alternativou je vydat se „slovenskou cestou“ a za „poradce“ považovat jen ty, kdo si nechávají platit za rady…

Mají finanční poraci sdělovat výši své provize?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

11 komentářů: “Řekněte: Kolik berete?”

  1. Konference napsal:

    Povinnost sdelit vysi provize ma sva pozitiva i negativa. Myslim, ze obecne je fer, aby klient vedel, ze nikdo nedela zadarmo, ze zprostredkovatel dostava za sjednani smluv provize.
    Ceho se trochu obavam, az klienti uslysi vysi provize, mohla by jeste vice utrpet uz tak velmi spatna povest celeho oboru. U PP je to jeste v pohode. Ale az budou zprostredkovatele odkryvat karty take u sjednani zivotniho pojisteni, to bude teprve prulom.

    V konecnem dusledku by to ale mohlo aspon vest k tlaku na snizovani provizi – konkurencni boj, ktera firma nabidne levnejsi produkt – ovsem muselo by se jednat o nizsi provizi ve prospech klienta, jako to funguje treba u investic, kde povinnost informovat o vyssi odmeny zprostredkovatele jiz plati.

    Nicmene nakonec to stejne „pojistovaci“ nejak obejdou, nechaji si napr. podepsat papir, kde bude vyse provize uvedena jakymsi vzorcem se zkratkami, kterym klient nebude rozumet, ale pri tom podepise, ze vsemu plne rozumi. At uz budou povinnosti jakekoliv, velke firmy si vzdycky nejakou cestu najdou.

    Jan Traxler
    FINEZ Investment Management

  2. Bodo napsal:

    A je to tady.
    Nyní už jenom chybí doplnit zákony o to, aby mi výši své provize – marže – zisku řekl můj prodejce v autosalónu při koupi nového auta, v elektru při koupi nové televize či ledničky, v Tescu při koupi rohlíků atd. To se budou občané teprve divit.
    Asi oslovím svého poslance aby tento návrh podal. :-))

  3. petrph napsal:

    To slovní vyčíslení ve stylu 5 % z měsíční platby nebo 150 % ročních příspěvků je asi pro klienta přehlednější. Vidí z něj totiž jasně, že ta provize jde přímo z jeho vložených peněz. Zatímco, pokud bude jen uvedena celková částka, může se například domnívat, že provize vyplácí fond z nějaké své nákladové položky (např. na reklamu), aniž se to dotkne přímo jeho vkladů.

    • poradce napsal:

      Bože! Vždyť právě u PP se žádná provize nedotkne vkladů, ale až výnosů z nich. Jde to tedy z nákladů fondu, které v konečném důsledku snižují výnosy, ale vkladů jako takových se to nedotkne! Proto je to celé obrovský Rusnokův blábol – vzhledem k neodělení majetku akcionářů PF a účastníků PP mohou fondy nadále nulovat výnosy klientů svými takřka libovolnými náklady – sdělení výše provize klientovi vůbec nic neřekne, protože mu výnosy může fond vygumovat úplně jinými náklady, než jsou provize. Co kdyby také manažeři PF museli zveřejňoval své odměny – to je totiž z pohledu klienta stejný náklad PF jako provize zprostředkovatele!

      • chk napsal:

        ale manazer podilovyho fondu je placen z objemu prostredku strhavanych kazdy rok (management fee), jasne stanovenych ve statutu fondu. takze klientovi muze byt v tomto smyslu uplne jedno kolik bere portfoliomanazer. je videt, ze v boha se upinate opravnene…

        • Radek napsal:

          U podílového fondu ano, ale u penzijního připojištění ne – tam jdou náklady i na management z výnosů a snižují zhodnocení účastníků.

    • zde je jakakoliv diskuze zbytecna... napsal:

      .

      • Milan napsal:

        Souhlasím

      • Provize ušmatlaných levláků napsal:

        Po přečtení nadpisu „Kolik berete..“ mne napadá jen asociace s tisíci zničenými ovcemi“ levlů,hlavně těch nejhůře placených ovb,zfp,awd..kteří si prosšli pěknými výplachy,po bouchnoutí prvního investička někomu v rodině si koupily lacný oblek,telefon a notebook na lízačku,poslechli rady Wágnera/Štorka a „investovaly“ do své image,práskly ještě pár smluv,pak došli oběti nebo sami otevřely oči a uvědomily si že jsou jen chodící „dotace“ jinému a v branži skončily s dluhy..přidám li k tomu náhled do statistik,kdy třeba 75% ovbáků,áwéďáků..vydělává v průměru 8.000 hrubého tak to raději ani dál nebudu komentovat..a takový trosečníci chtějí radit druhým co s penězma..no comment..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.