CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Výměna dresů aneb Velké přechody poradců

 


 

Přestože jsou téměř všechny přechody finančně poradenských struktur mezi společnostmi podrobovány mnohdy tvrdé kritice, není na nich nic špatného. Jedná se o obdobnou změnu, k jaké dochází i v jiných podnikání či v zaměstnaneckém poměru. Jedinou spornou otázkou jsou výpovědi smlouvy a následné konkurenční doložky, o jejichž oprávněnost a vyváženost se vedou spory – a soudní spory zatím vyhrávají odpůrci konkurenčních doložek.

Nejvíce aktivní (či nejvíce úspěšná?) v získávání poradců z jiných společností je beze sporu společnost Fincentrum. Ovšem není zdaleka jedinou. Aktivní je v tomto směru také společnost Broker Consulting a obě společnosti posledním velkým přestupem dohání i společnost Partners, Ostatní společnosti buď stojí zcela mimo náborování, nebo jsou „líhní“ poradců, o které ostatní společnosti stojí.

Největší a nejvýznamnější přestup finančních poradců z OVB je v režii společnosti Partners. A to přesto, že Petr Borkovec v rozhovoru pro časopis Profi poradenství & finance uvedl: Z praxe je to o tom, že jsme firma postavená nikoliv na přetahování a přeplácení poradců z jiných firem. Přetahování totiž nezajistí kvalitu a jednotnost společnosti. Takovýto model není dlouhodobě udržitelný – dřív nebo později se zdroje vyčerpají. Na rozdíl od našeho systému, který je opakovatelný a přináší neomezené možnosti růstu.“ 

Největší přestup: OVB → Partners

Největší přestup ještě není dokončen a není ještě ani oficiálně potvrzen. Společnost Partners ani OVB Allfinanz se k přechodu zemského ředitelství Petra Havla nechtějí vyjadřovat. Ani zemský ředitel dosud odchod z OVB nepotvrdil.

Tip: OVB přichází o zemské ředitelství. Odchází do Partners

Ostatně celá společnost Partners vznikla odtržením velké struktury Petra Borkovce a Radima Lukeše z OVB.

REKLAMA

Nejvíce přestupů: → Fincentrum

Nejúspěšnější společností v získávání poradců z jiných společností je společnost Fincentrum. V souvislosti s aktuálním přechodem zemského ředitelství Petra Havla stojí za pozornost struktura Stanislava Dostála st., která v roce 2009 Havlovo ředitelství opustila.

Rozhovor: Stanislav Dostál st.: OVB zaspala 5 až 7 let za konkurencí

Fincentrum založilo na poradcích z jiných společností svůj růst historicky. V roce 2006 se rozbujela „válka poradců“, která skončila smírem OVB a Fincentra, které získalo nemalý počet lidí. Ovšem předtím společnosti Broker Consulting a AWD ČR (dnes Swiss Life Select) přesvědčovaly pojišťovny, aby s Fincentrem rozvázaly spolupráci.

Fincentrum ovšem nesahá pouze do finančně poradenských společností, ale poradci přichází i z „jednobarevných“ distribučních sítí. Největším přírůstkem byl Milan Švec se svým týmem z ČMSS v roce 2010.

Rozhovor: Milan Švec: Nezávislé finanční poradenství má větší budoucnost

REKLAMA

Loňský rok byl pro nábory Fincentra velmi úspěšný. Do společnosti pravděpodobně zamíří kontroversní skupina Františka Chotovinského z OVB, která vzbudila debaty o kvalitě finančního poradenství a která je jednou z možných příčin konce bývalého šéfa OVB Allfinanz v Česku Michala Knappa.

Ve stejné době se svou skupinou do Fincentra přešla také Ilona Růžičková z Rentie, divize společnosti AWD.

Největší individuální přestup: Lukáš Štork → Broker Consulting

Jednotliví poradci v rámci přestupů u multilevelových finančně poradenských společností nebývají příliš zajímaví… pokud se ale nejedná o poradce s největším výkonem v rámci celoevropské sítě OVB. A pokud je oním mužem zároveň finanční poradce s kontroversní historií práce s klientem, stává se přechod rozhodně zajímavým.

Lukáš Štork po mnoha úspěších v řadách OVB a neúspěších v AFIZu, který ho před lety vyloučil pro neetické poradenství, zamířil do Broker Consultingu. Vstoupil do týmu také nově příchozího Radima Štantejského.

Tip:

REKLAMA

Broker Consulting je ovšem úspěšný i v náboru celých sítí. Jeho velkou akvizicí byla v roce 2011 poradenská část distribuční sítě České pojišťovny, která udělala těžkou hlavu Robertu Hlavovi a která přešla do Broker Expert (ta se s BC počátkem letošního roku sloučila).

Ve stejném roce přešel do Broker Consulting také Jiří Tatýrek původně z AWD ČR, o němž se spekulovalo, zda stojí u zrodu společnosti Maxis. V té ale nikdy oficiálně nezakotvil.

Broker Consulting získal také několik celých finančně poradenských společností. Jmenovitě Financial Services (2005), Olymp2002 (2008) a slovenská FinConsulting (2010).

Odchody do nových společností

Naprostá většina finančně poradenských společností vznikla odtržením určité finančně poradenské struktury, která si založila vlastní společnost. Často se jedná o poměrně malé subjekty, které nezřídka mají krátkou životnost, ale je mezi nimi i několik větších.

Do této kategorie spadá i společnost Partners, u jejíhož vzniku stál odchod struktury Petra Borkovce a Radima Lukeše z OVB.

Poměrně dramatickým bylo založení společnosti Maxis, o nějž se postarali lidé z divize Rentia společnosti AWD.

Společnost PlansSecur nestála primárně na odchodu konkrétní struktury, ale na osobě bývalého generálního ředitele OVB Allfinanz Pavla Uzla. Jeho pak následovali lidé, které zaujal ať již osobností, nebo filozofií vznikající společnosti.

Jednotlivci a malé skupiny hledající nezávislost na velkých multilevelových finančně poradenských společnostech zpravidla zakotví u některého z broker poolu, u něhož mají možnost vystupovat i pod svou vlastní firmou. Ze známých a uznávaných poradců tak např. Zdeněk Simaichl našel útočiště v Broker Trustu po odchodu z Partners.

Odchází ti neúspěšní?

Po odchodu poradenské struktury lze často z řad jejich původní poradenské společnosti slyšet, že odcházejí, protože se jim v jejich řadách nedařilo, jsou neúspěšní a dělají nekvalitní poradenství. V mnohých případech to může být pravda.

Ovšem proč odchází většina poradců měnících dres? Neodchází za lepším, ale od horšího. Finančního poradce můžete přesvědčovat libovolným způsobem, aby za vámi přišel, ale dokud bude spokojený v původní společnosti, neodejde. Proč také. Na provizích si příliš nepolepší, samotná změna představuje řadu komplikací, a pokud má dostačující servis… proč by si znepříjemňoval vlastní život?

Poznámka: Přehled uvedených přechodů mezi finančně poradenskými společnostmi není zdaleka kompletní. Víte-li o dalších úspěšných přechodech, podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskusi.

Loading

Vstoupit do diskuze 17 komentářů


Související články

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • honza

  15 dubna, 2013

  Pan Borkovec musel být s Havlem domluvený když to řikal.To je morálka, jdu blít.Když si vzpomenu jak jsem mu v Clarionu tleskal,stydím se.

  Odpovědět

 • Petráň Jan

  15 dubna, 2013

  Vždyť jiné poradce nechceme a ani o ně nestojime, psal nedávno P.Borkovec ve svém emailu když prodával novou mandatku poradcům !
  To by mě zajímalo kdo to tedy poslal na podzim náborové letáky s franchisami všem Ppz na trhu ?

  Odpovědět

 • Karel

  15 dubna, 2013

  Jak může Borkovec takle lhát?

  Odpovědět

 • vasek

  15 dubna, 2013

  heh, tohle je dobrá hláška :
  „Loňský rok byl pro nábory Fincentra velmi úspěšný. Do společnosti zamířila kontroversní skupina Františka Chotovinského z OVB, která vzbudila debaty o kvalitě finančního poradenství …“ :-)

  Odpovědět

 • Jakub Sobotka

  15 dubna, 2013

  „kvalita poradenství“ – co to je? Nic takového v podobě MLM společností neznám.
  Tam se přece poměřuje jen to, kdo nabouchá nějvíce investiček a je pak prohlášen za poradce roku :-)

  Odpovědět

 • Ang

  15 dubna, 2013

  Ještě bych napsal článek na tyto témata:
  Franta Omáčka, obkladač u velké firmy se rozhodl že změní zaměstnání, nabídli mu že může obkládat a mít větší odměnu 1000.-Kč, exkluzivně pro investujeme.cz Omáčka ani bývalá firma zatím nepotvrdila změnu.

  Tyhlety články mě iritují –
  Vetsina lidi ve firmach dela kvalitni praci, presto jsou nejvice videt rychlokvasky s produkci postavenou na IZP a kteri misto kvalitni prace porad resi co dela tenhle a tamten.

  Místo aby si každy zametl na vlastním dvorku, tak hází špínu na konkurenci.
  Když mi někdo zavolá a domluví si lanařící schůzku tak je to ta samá písnička.
  Chtěl bych narazit na člověka, který bude jednat stylem- dělám toto, tohle jsem dokázal, podpoří to číslama a řekne člověku, že by s ním rád spolupracoval.

  Místo toho je scénář takovýto – Vaše firma je špatná, platěj málo a nadřízení pro Vás nic nedělají a my jsme nejlepší atd. atd. Pokud chci po takovém člověku ať mi otevře firemní intranet a ukáže mi důkazy a něco o sobě – informace o fluktuaci firmy, množství lidí, peněz co mu chodí atd. tak výmluvy, výmluvy a znovu to samé.

  Férovost a etika díky některým firmám jsou jen prázdné pojmy. Taky z mého okolí přešlo k podobným fimám pár lidí, nic proti nim nemám a dokážu se s nimi bavit normálně. Bohužel opačně se to říci nedá.
  Navolávání cizích klientů, pomluvy, místo práce hledím si svého a makám, sledování výsledků skupiny kterou opouštím, aby se náhodou někomu nedařilo lépe než mě.

  Příklad dle skutečné události:
  Odejde manažer s 30 lidma (píše 70% produkce svého vedoucího) ke konkurenci, z GST je tam BD. 10 lidí jde s ním, 10 zůstane a 10 se na to vykašle úplně.
  Spustí se pomlouvačná kampaň. Navolává klienty, navolává spolupracovníky.
  Původní vedoucí o půl roku později píše víc než před odchoděm „klíčového“ článku. A „Klíčový článek“ na ředitelské pozici má v týmu 2 lidi a většinu příjmu tvoří osobní výkon.
  A tohle jsem viděl už xkrát.

  Odpovědět

 • nechápu

  15 dubna, 2013

  Havel největší přestup? Je sice LD, ale píše jako BL u Zoubka. Pane Zámečník, trochu se informujte přetím než něco napíšete

  Odpovědět

 • Milkakrava

  25 července, 2015

  Dobrý den, zajímalo by mne jako nestrannou osobu a známou pana přestoupivšího, jak se daří jeho firmě, zda si skutečně polepšili a jeho firmě se daří tak snově jak vypráví či je pravda jinde. Děkuji pokud víte něco někdo. Miloslava

  Odpovědět

 • lenap

  25 srpna, 2015

  Hezký den Miloslavo, vede se asi tak že od 10 k 5, sama vážně přemýšlím kudy a kam dál a zda setrvat či nikoliv, příjmy nejsou jako byly, vše je mnohem zdlouhavější než bylo, sliby se objevily jako chyby, splněno nebylo nic. Centrála je spíše protivník než spojenec.Lidé odcházejí, ubývají, noví nepřicházejí. Také do jakého klimatu??? Ticho jak v hrobě, motivace žádná. Nárůsty žádné, pouze všude limity, strachy.

  Odpovědět

 • Víme?

  25 srpna, 2015

  Víme kolik peněz skutečně dostal pan ctěný Havel a jeho oba ředitelé za přestup ?

  Odpovědět

 • Zmiatr

  27 srpna, 2015

  To je fakt masakr, není to nějaký zoufalec toto chytající se posledního stébla trávy?

  Odpovědět

 • bagr1

  13 března, 2016

  No upřímně celý stav mám možnost s povzdálí sledovat a pan Havel nechť je vyhlášen největším zoufalcem roku, to asi nebyla dobrá volba pana Borkovce, navést si tam takový „tým“ – tedy spíše řečeno tým netým – pár zoufalců chytajících se posledních stébel trávy??? Od počátku dodnes je to jen o pádu dolů a dolů hlouběji…kam to ještě dojde a kdo ještě půjde z kola ven???

  Odpovědět

 • beroun5

  6 července, 2016

  A víme kdo ještě proboha mu tam zbyl za zoufalce? Rád bych věděl také…..a kdo šel za poslední dobu ven?

  Odpovědět

 • Antoan

  9 července, 2016

  Nic takového, lži lži a opět lži, pravda je naprosto jinde a to totálně. Rozklad, úpadek a útěk pana podnikatele totálně mimo realitu. Bohužel se neprobral a nezačal s tím včas něco dělat, škoda jen. Pozoruji z povzdálí přes mého známého, takže vím skoro vše. Podnikatelský otřes zkrátka.

  Odpovědět

 • Karambol12

  9 července, 2016

  Jasné, víme D1 jedno, M3druhé s celými strukturami M2 s dost velkým týmem – odešli. Uvidíme dění dále, dle všeho však to nebude odchod poslední to rozhodně ne, má tam nějaké schopné konzultanty, pokud mají rozum aspoň trochu už si zjevně vyjednávají místa jinde.

  Odpovědět

 • dddd

  8 září, 2016

  Jsem slyšel jen tak z doslechu, ale to je pravdy nevím, že ty jeho obě nejvýkonnější konzultantky jsou „v tom“ takže to mají asi na dalších 9 měsíců holčiny vyřešené a pečou na to:-) Prej už mu tam nic nezbylo mimo ně a to jeho jedno Déčko1 co ho co nevidět doběhne na jeho pozici, takže provizně o ničem pro něj, nevím … máte někdo info???

  Odpovědět

 • Maroslíno19

  26 července, 2016

  Ubožák je to duševní a nic jiného, lhaní a jen lhaní jak je všechno super, jak je mililonář a už nepotřebuje peníze, hovno a hovno, jezdí oprejskanym volvem a ještě to má na leasing – značku má jinou než jeho trvalé bydliště takže asi jasný, ještě že jsem odešel zavčasu a nesežral jsem mu ty jeho žvásty o milionech, je to chudák, duševní i finanční. Ale nutno doznat – perfektní herec:-) takže přátelé – nevěřte ani slovo o jeho úspěchu a super podnikání, nic takového. A to ještě urážel mého tátu že jeho podnikání je jako živnostník, no hrůza strašný prostě tenkrát, ještě že jsem se tam k němu nezaregistroval.

  Odpovědět