CZK/€ 25.350 +0,06%

CZK/$ 23.442 +0,45%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.632 +0,31%

Text: Jana Poncarová

10. 06. 2020

12 komentářů

Ekonomická krize se blíží. Jak se na ni připravit?

 

Po koronavirové krizi očekávají experti krizi další – ekonomickou. Jak hluboká bude a zda půjde jen o recesi, nebo výraznější ekonomický propad, ukáže čas i naše připravenost. Důležité je diverzifikovat portfolio. A hodí se mít po ruce hotovost i zlato.

Loading 

O ekonomické recesi se hovořilo ještě před epidemií Covid-19. Když se v půlce března zastavilo obchodování, zavřely se některé podniky a propadly se akcie, bylo jasné, že ekonomický otřes je nevyhnutelný. Teď se pomalu vracíme k normálnímu životu, ale nad ním jako tmavý opar visí hrozba další krize.

Ekonomové v České republice předpokládají značný propad HDP a zvýšenou inflaci. Pokud bychom měli vybrat jednu emoci, která teď ekonomikou prostupuje, je to nejistota.

„Ohledně ekonomického vývoje panuje velká nejistota a nelze dobře odhadnout, jak hluboký bude celkový ekonomický propad – kromě toho, že celkový propad bude rekordní. Zatím pracujeme s modelovou variantou, že HDP se propadne asi o 10 %. Očekáváme, že oživení bude pozvolné a v příštím roce česká ekonomika vzroste asi o 3 %,“ říká Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Inflace je nevyhnutelná

Inflace se na začátku letošního roku dostala na osmiletá maxima (v únoru na 3,7 %), ale od dubna začíná výrazně zpomalovat. Velkou zásluhu na tom má propad cen ropy, a tím pádem propad cen pohonných hmot u čerpacích stanic. Postupně inflaci začne tlumit i nepříznivý ekonomický vývoj, tedy utlumená poptávka.

REKLAMA

„Do konce roku by inflace měla zpomalit k úrovni 2 %, na začátku příštího roku i pod tuto úroveň. Ovšem ve střednědobém výhledu stále očekáváme, že inflace bude průměrná či mírně zvýšená. Důvodem je globálně extrémně uvolněná měnová politika v kombinaci s rekordními schodky veřejných rozpočtů. Dalším vlivem jsou náznaky jisté deglobalizace, které budou mít proinflační vliv a levnější exporty nahradí dražší lokální zboží,“ předvídá Petr Sklenář.

Jana Mücková, ředitelka P2P investiční platformy Bondster.com, pak upozorňuje na to, že se konkrétní dopady těžko odhadují, protože současná situace je ojedinělá a nemá novodobý precedens. „Inflace jistě bude problém, ale než k ní dojde, budeme primárně řešit dluhové problémy. Deficity rozpočtů zemí, jako je Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko, z minulé krize nezmizely. Nyní se všechny vlády hodně zadlužují. Tiskneme peníze jako o závod, a to následně vyvolá inflaci,“ dodává.

Rozložit investice a vybrat hotovost

Kdo má peníze a majetek, snaží se ochránit, co se dá, a na nadcházející období se zajistit. Odborníci ve všech pádech skloňují termín diverzifikace portfolia. K tomu se přiklání i Jana Mücková. „Investujte a starejte se o své investice. Využijte krizi k rebalancování portfolia a vytvořte si portfolio nové. Zahrňte do něho všechny třídy aktiv – akcie, dluhopisy nebo P2P půjčky, reality, komodity, jako je investiční zlato či stříbro a ropa,“ vypočítává. Pro znalce a sběratele pak existují ještě další možnosti – mezi nimi například mince, víno, automobiloví veteráni, starožitnosti nebo umění.

Každý investor by tak měl držet ne jednu, ale několik druhů investic a vzít si k srdci okřídlenou radu, tedy dobře rozložit investice pro jistý a stabilní výnos. Zároveň je dobré mít v záloze pohotovostní částku a hotovost pro okamžité použití.

REKLAMA

Na druhou stranu, příprava na krizi neznamená vzít banky útokem a vybrat veškeré finance z účtů. „Český bankovní sektor je stabilní, české banky mají dlouhodobě více vkladů, než kolik poskytly úvěrů. Spíše je v době ekonomické recese užitečné držet více likvidních prostředků – tedy například na běžném účtu nebo v rychle prodejných cenných papírech – než obvykle,“ radí Pavel Ryska, analytik J&T Banky.

To má podle něho dva důvody. „Jednak se tím připravujeme na možné negativní dopady recese na naše finance, jako je ztráta zaměstnání, výpadek dodatečných příjmů a podobně. Zároveň doby recese často přinášejí zajímavé investiční příležitosti, jako jsou nižší ceny nemovitostí nebo cenných papírů, na které se větší objem likvidity může hodit,“ dodává Pavel Ryska.

Zlato i jídlo ve spíži

Vedle finanční přípravy na blížící se ekonomickou krizi je podle investičního poradce Michala Nedbala důležitá i mentální průprava. „Obklopte se lidmi s pozitivním myšlením. S nimi je velká šance, že projdete zlými časy v klidu nebo i vítězně. Hodí se mít doma hotovost, drahé kovy, jako je zlato nebo stříbro, a pochopitelně i zásoby potravin. Karanténa už nám ukázala, že zvyk našich babiček mít plné spíže, není od věci,“ uzavírá.

Loading

Vstoupit do diskuze 12 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Komentář: Rekordní hodnoty na akciovém trhu – případ racionální přebujenosti

Minulý týden padla řada rekordů, když hlavní akciové indexy v USA, Evropě a Japonsku dosáhly historických maxim. Ale na rozdíl od rekordů ve sportovních výkonech bývají rekordy ve výkonnosti akciových trhů spojeny s jednou zásadní obavou: Nejde o případ „iracionálního přebujení“? Myslím si, že je to racionální […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 02. 2024

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Dušan

  10 června, 2020

  Tak jsem nainvestoval po 15.3.2020 asi 200.000 ,-Kč a dnes má výnos víc jak 25%. Fio global 23%, Moneta 20%,
  TopStock a SmallCap víc jak 20%. Ny ní investuji do hotovosti a mrzí mě , že jsem nezainvestoval jednou tolik!!!

  Kdo se bojí nesmí do lesa!!!!

  Odpovědět

 • Dušan

  10 června, 2020

  Ještě jsem si sobě a mé ženě poslal každému do DPS-dynamický Conseq po 20.000,-Kč a již nyní vidím solidní výsledky.
  Nyní jdu do hotovosti, až černá labuť přijde podruhé, abych byl připraven.

  Odpovědět

 • abc

  10 června, 2020

  asi ?? By jste měl vědět kolik posilate ne ? Nebo posílate 201146,50 ,- ze to nevíte přesně ??

  Jste si to asi vymyslel a zmínil jste Conseq jenom pro to aby jste nalákal lidi do Consequ, pac už tušíte ze brzy budete bez práce….

  Odpovědět

 • Nezaměstnanost

  11 června, 2020

  O práci se nebojím vlastím : zkoušky na spotř. úvěr, zkoušky na investice, zkoušky na DPS, zkoušky na pojištění. Praxe 18 let. Velmi dobré,až klíčové školení KFP /pan Pavlásek/. Prošel jsem školení EFPA -finanční plánování. Několi investičních osobních setkání s portfolio managery např. TopStock, SmallCap, Vltava fond a jiné co nabízí v ČR investice. Nevím kam mám skočit dřív. Možná vy máte nějaký svůj osobní problém, který házíte na druhé. Ať se vám vše daří.Víra tvá tě uzdraví a věř sám v sebe.

  Odpovědět

 • Anonym

  25 září, 2020

  no ty ses ale šikovnej hlupáčku …….

  Odpovědět

 • Bitcoin

  10 června, 2020

  To ja koupil po tom brutálnim propadu bitcoin za 4100 usd a vcera ho prodal za 9700. ✌️cekam dalsi propad a budu zase dokupovat. Zlato se mi povedlo nakoupit v prosinci za 1450 usd asi a p2p pujcky jsou nejvetsi propadak. Nikdo nesplaci a uverove spolecnosti prachy zdrzuji a nevyplaci tak jak by mely. Pro me je mnohem vetsi hazard tyhle p2p nesmysly, nez krypto. V p2p mam utopenych 5000€ na Mintosu a stahuju to jak to jde. A na akcie si jeste pockam, tam prehodim penize z p2p pujcek. Podle me jeste bude neco ve velke „sleve“.

  Odpovědět

 • if

  11 června, 2020

  Eura utopená v Mintosu? buback garantee tam funguje OK, a to i navzdory občasnému defaultu. Aktuálně jedu 15% p.a., vč. posledních 3M. S akciemi souhlasím, až na to že 1 EUR za rok už nebude mít hodnotu dnešního 1 EUR, viz měnové uvolňování. Kryptoměny jsou z pohledu inflace OK, ale jen dokud bude důvěra … je to vše jen na důvěře a ochotě investovat, navíc protiváhou extrémního zisku je zde extrémní riziko. Nebo-li je možné hodně vydělat, ale také hodně prodělat.

  Odpovědět

 • Anonym

  11 června, 2020

  Obklopit se pozitivními lidmi a informacemi znamená nečíst zdejší články. Samá krize, hotovost, zlato, jídlo. Ještě chybí informace o střelivu.

  Odpovědět

 • Pavel

  11 června, 2020

  Jo, obklopit se pozitivními lidmi a informacemi… To chcete být jásavý blb z Amway? Tam se každý ňouma ze šroubárny cítí po semináři jako milionář. Jinak ale souhlas, radši střelivo, než zlato. Sám nechápu, co na tom zlatě lidi mají, resp. chápu, prodejci to prodávají, protože je to neregulované, nemusí mít zkoušky a hlavně neručí 5 let…

  Známý má zlato 10 let, aktuálně je 80k v plusu a dal do toho něco přes 400k. To samé by měl za 10 let, kdyby točil s těmi penězi spořáky a terminované vklady. Nechápu, co na tom zlatě kdo vidí. Neprodává se proto, že vám vydělá, ale proto, že za prodej někdo dostane provize…

  Odpovědět

 • AAA

  12 června, 2020

  To co tady tvrdite jsou uplny nesmysly. Kupujete aktiva denominovane v cizi mene cili na sebe berete jeste vyrazne vetsi riziko. Kcemu je udelat 10% , kdyz vam posileni meny ty penize sebere ? Navic 20 000 , WTF? jsou uplne smesne penize k investovani. kolik vam to udela kdyz vydelate 10 % ? 2 lirty ? Kdyz vydelate 25% – 5000 ? wtf . Tim bych se ani nechlubil
  200 000 je ta sama ubohost.
  Pro investovani do cennych papiru je to furt malo. To uz radsi ty penize vemte delejte hustl na e-bayi.

  Odpovědět

 • zbytečně nemyslet záporně

  27 září, 2020

  Koupil jsem zlato 30kg a už mně tak s.r.a.l.o, že jsem ho vyhodil z 10 patra

  Odpovědět

 • Čaj

  17 října, 2020

  Chrstnu vám do xichtu čaj

  Odpovědět