CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Veronika Hejná

23. 07. 2021

0 komentářů

Covid III Invest: Úvěr na investice až do výše 90 milionů se stání zárukou

 

Foto: Shutterstock

V předchozí verzi záručního programu Covid III mohli žadatelé získat provozní úvěr. V nové variantě Covid III Invest mohou nyní podnikatelé žádat také o investiční úvěry.

Loading 

Platnost tzv. Dočasného rámce přijatého loni na jaře Evropskou komisí v reakci na pandemii koronaviru byla prodloužena do konce roku 2021. V tomto rámci je poskytována i podpora v programu Covid III, a to na základě zákona č. 228/2020 Sb., o státní záruce. Díky programu může Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) poskytnout záruku do výše 150 miliard korun, což podnikatelům umožní získat od bank provozní či investiční úvěry až do výše 500 miliard korun.

O záruku k úvěru ČMZRB žádá přímo banka

O investiční úvěry v rámci programu může podnikatel zažádat ve své bance. Za účelem zrychlení celého procesu a zjednodušení administrativy o bankovní záruku následně požádá přímo úvěrující banka jakožto zprostředkovatel. ČMZRB uzavře se zprostředkovateli (bankami a spořitelními a úvěrními družstvy), kteří budou mít zájem o účast v programu, smlouvu o portfoliovém ručení.

„Bude ale odpovědností zprostředkovatele posoudit, zda žadatel splnil parametry a v případě, že ano, jeho úvěru bude zařazen do zaručeného portfolia,“ uvedl již dříve náměstek ministra průmyslu a obchodu pro evropské fondy Marian Piecha.

Úvěry až do výše 50 nebo 90 milionů korun

Úvěry pro podnikatele s méně než 250 zaměstnanci podpoří Českomoravská záruční a rozvojová banka státní zárukou až do výše 90 % jistiny úvěru. Větší firmy s 250 až 500 zaměstnanci získají podporu do výše 80 % jistiny úvěru. Maximální výše úvěru může být 50 milionů korun.

REKLAMA

„Pokud by firmy potřebovaly větší úvěr, tak je to v případě záruky COVID III Invest možné. Nicméně v takovém případě budeme ručit pouze do výše 50 % jistiny úvěru, který pak ale může činit až 90 milionů korun,“ říká generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek. „Přestože tuto možnost nabízíme i malým podnikatelům, tak očekáváme, že ji využijí spíše větší podniky,“ dodává Jirásek.

Parametry úvěrů určují banky

Konkrétní parametry investičních úvěrů, které budou využitelné například na pořízení nových strojů, zařízení, technologií, licencí, softwarů, výstavbu výrobních areálů, jejich rozšíření nebo rekonstrukci, stanoví do programu zapojené banky.

Banky poskytnou investiční úvěry se splatností až šest let. U provozních úvěrů jim ČMZRB poskytla záruku maximálně na tři roky.

Hlavním smyslem programu Covid III je motivace komerčních bank, aby nadále pokračovaly v úvěrování podnikatelů, a to nepříznivé době navzdory. „V roce 2020 se tak i díky tomuto programu podařilo odvrátit riziko tzv. credit crunch, zjednodušeně riziko poklesu nabídky podnikatelských úvěrů. Program COVID III plní svůj účel a jeho rozšířením o investiční financování reagujeme na aktuální poptávku na trhu,“ uzavírá Marian Piecha.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023

Změny penzijního spoření, které dnes schválili poslanci, jsou kroky správným směrem

Změna podpory penzijního spoření, kterou dnes schválili poslanci, je krok správným směrem. Jeden z mnoha, které jsou nutné ke zdolání cesty k dlouhodobé udržitelnosti tuzemského důchodového systému. Přiměje totiž lidi, aby si na důchod spořili sami více.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *