CZK/€ 24.895 +0,04%

CZK/$ 23.224 +0,31%

CZK/£ 29.460 -0,02%

CZK/CHF 26.080 -0,38%

28. 06. 2011

0 komentářů

Jarmila Musilová: Registry budeme dále zlepšovat

 


 

Rozdíl mezi registrací a zápisem je po ČNB velký. U registrace musí ČNB ověřovat registrujícíse osobu, při zápisu ověření je tato povinnost přesunuta na zastoupeného. Veškeré registry musí být s dálkovým přístupem. Všechny seznamy jsou průběžně aktualizované, kdy jsou zaznamenány veškeré změny s denním zpožděním.

Zlomovým rokem pro registry byl rok 2006, kdy došlo k integraci dohledu a zároveň vedení registrů pod ČNB. Některé registry byly v té době vedeny dokonce jen v tištěné podobě. Proto ČNB přistoupila ke změně.

Má-li finanční subjekt více rolí na finančním trhu (např. pojišťovací zprostředkovatel a vázaný zástupce), je veden pouze jednou a jsou u něj veškeré role zaznamenány. Registry jsou tedy v tomto směru propojené a historii od 1. 1. 2009 je možné prohlížet, ale ne u všech typů subjektu. Není tam zatím postižena např. změna role, ale i na tom v současnosti ČNB pracuje.

V současnosti probíhá mirace dat ze stávajícího systému registrace pojišťovacích zprostředkovatelů a bude pak možné sledovat i vazby v této skupině stejně jako v ostatních kategoriích.

Další etapou bude změna celého systému registrů. Všechny orgány státní správy budou muset ze zákona zajistit akualizaci informací v základním registru, což současný systém neumožňuje.

REKLAMA

V systému je sice více pojišovacích zprostředkovatelů než skutečně aktivní. Jenže výmaz musí probíhat ve správním řízení, navíc se ČNB v současnosti ani nemusí dozvědět, že poradce kupříkladu zemřel. Nejjednodušší způsob zjištění stavu pro ČNB by byla povinná přeregistrace všech pojišťovacích zprostředkovatelů apod. V tomto směru probíhají jednání, neboť k tomu může dojít jen na základě zákona.

Zpráva z konference "Aktuální podněty Evropské komise k legislativě v oblasti finančních služeb v Evropě"

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *