Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

ČNB klepla Capital Partners přes prsty

Česká národní banka bere svou roli dohledu nad finančním trhem vážně. V loňském roce rozdala několik bezprecedentních pokud a klepla nepoctivce přes prsty. Před koncem roku udělila pokutu Capital Partners – společnosti, která je „kontroversní“ po celé Evropě.

Finanční trh je především o důvěře. Bez důvěry se finanční systém hroutí. Aby stál pevně na svých zlatem nepodložených základech, dohlíží na jeho účastníky centrální banky a další regulátoři trhu. A ti musí čas od času jednat.

Česká národní banka, jakožto český regulátor finančního trhu, v loňském roce jednala bez kompromisů a s potřebnou razancí. Výsledkem je mimo jiné milionová sankce pro Jana Wernera – a v závěru roku též sankce pro "jeho" obchodníka s cennými papíry (Capital Partners).

Hříchy Capital Partners ČNB rozebírá na čtyřech stranách rozhodnutí bankovní rady ČNB č.j. 2010/3713/110 ze dne 15. 12. 2010. Ve stručnosti by šlo shrnout: "Klamali zákazníky, nerespektovali rizikový profil klientů a nehlídali si řádně své investiční zprostředkovatele." Za to dostali pokutu 20 mil. Kč.

Pokuta ze strany ČNB není ale zdaleka jedinou sankcí pro Capital Partners. A dalo by se říci, že pokuta v této výši je spíše jen třešničkou na dortu.

Vždyť Jan Werner musel zaplatit (jako vázaný zástupce) 1,3 mil. Kč – z nichž byla samotná pokuta 200 tis. Kč a zbytek tvořily provize, které obdržel za necelý rok práce s jedním velmi bonitním klientem. Jeho provize přitom mohla dosahovat řádově 10 – 20 % zaplacených poplatků, které si rozdělil investiční zprostředkovatel a obchodník.

Dalším palčivým "trestem" podle mého odhadu je pro Capital Partners neobnovení členství na pražské burze.

Capital Partners jsou terčem kritiky nejen v Česku. V Maďarsku začátkem loňského roku přišli o licenci a policie zatkla pět manažerů tamní pobočky. "Tento zásah považujeme

za naprosto neadekvátní a neoprávněný, motivovaný pouze tlakem médií a politickými tlaky," vysvětloval tehdejší člen a akcionář Burzy cenných papírů Praha a odvolával se na národnostní diskriminaci: "Zdá se, že jediným klíčem byla česká nebo slovenská národnost přítomných osob." V závěru vyjádření k "maďarské kauze" se Capital Partners dovolával intervence ČNB: "Naše společnost se cítí ohrožena dalšími možnými bezprecedentními kroky maďarských úřadů proti českému podnikatelskému subjektu a obrátila se v této s žádostí o pomoc na Českou národní banku."

Jak vidno, do roka a do dne se zásahu ČNB společnost dočkala. Její zástupci ovšem nepochybně štěstím z intervence národní banky nehýří.

Česká národní banka v loňském roce prokázala, že není bezzubá a dokáže také kousnout. S nadsázkou by se dalo říci, že ji jen chvíli trvá, než najde protézu správné velikosti. V případě "CaPartů" se některé potrestané delikty datují od počátku roku 2007.

Pokutu pro Capital Partners považujete za...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

7 komentářů: “ČNB klepla Capital Partners přes prsty”

 1. Michal napsal:

  ti naháněči od CP, BFC a podobní lůzři, kteří ani nevědí, jak taková burza vypadá. Byla to ostuda české burzy, naprosto neprofesionální traktoristi, najivní studentíci, nezaměstnaní a amáteři všeho druhu. Dost často mi volali a zoufale mě přesvědčovali o investici do akcií. Byli to totální diletanti již z rozhovoru, kolikrát nevěděli, že CP je nejmenší broker na české burze dle objemu obchodů. Děs běs!

 2. Jiří Slaboch napsal:

  Pracoval jsem v Afin Brokers a potom v Capital partners. Dřel jsem klienty jako pes, no a co? Když to chtěli tak to měli!!! Teď jsem si založil firmu Brokertrade s.r.o., a dřu si klienty sám. Vyždímám je jako citron!!!!!!!!!. Ať si Capital partners klidně zkrachuje, žalujte ho, ale mě nikdy nedostanete. Ha,ha. A to jsem těch klientů podojil.Ha,Ha

 3. Lojza napsal:

  1) pokuta 20 miliónů je nejvyšší možná, stačí si přečíst Zákon o podnikání na kapitálovém trhu, §157, anketa je proto mimo mísu
  2) Capital Partners sami požádali o úkončení členství na burze, poznámka o neobnovení je bezpředmětná. Chtějí v tichosti zavřít krám a začít s klientským kmenem pod jinou hlavičkou!
  Proto pro všechny, co mají rozum: nepřecházejte k nikomu, koho vám doporučí! Vyberte si sami, je v čeho (podle abecedy např.) Atlantik, Brokerjet, Cyrrus, Fio, …

 4. sádlo napsal:

  trosku schizofrenní a hlavně hloupý příspěvek, ne?Pane neexistující inženýre.

 5. Ing. Vasil Murgáň napsal:

  nesmysl, hlouposti, jde o štvavou kampaň financovanou konkurencí která mele z posledního. V dnešní době se nekteří lidé neštítí ničeho, je mi stydno, jak vláčí bahnem někoho, kdo je úspěšný, seriozní a prokázal již nespočtukrát svůj čistý štít i své kvality.

  Jsem klientem Capital partners již 8 roků, investoval jsem s nimi 30 milionů korun a vydělali mi 40 milionů. Kde bych jinde tolik penez vydelal??

  Capital partners jsou 100% solidní a prověřená společnost s profesionály na místě makléřů.

  Zeptejte se tech, kdo s nami investovali – všichni jsou spokojeni a vydělali pořádný balík. žádný klient až na toho jednoho potížistu – vyjímka potvrzující pravidlo – si nikdy na nic nestěžoval, aby taky ne, když zisky se počítají v desítkách procent.

  Proti pokutě se Capital Partners samozřejmě odvolal, nikomu nic platit nebudeme, máme čistý štít, nemáme se za co stydět, obchodujeme stejně jako ostatní brokeři. Každý kdo investuje s Capital partners má jistotu vysokého výdělku, pracují zde jen ti nejlepší z nejlepších, odborníci s vysokou erudicí, k vašim penězům se nikdo nedokáže lépe chovat než makléři s dlouholetou praxí od Capital Partners. Svěřte jim peníze jako já a přestanete mít starosti co s penězi až do konce vaěeho života !!!

  • phdr csc napsal:

   souhlas jsou za tim mini cesky firmicky co si myslej ze sezrali salamounovo hovno (po studiu ceske VSE jsou to mistri sveta neeee), viz jejich predstavitele a jejich clanky tady na serveru oneomilnosti seficku techto ceskych firmicek.

  • Jirka Slaboch napsal:

   Kdo tě klepnul do kebule. Pracoval jsem v Afin Brokers a dále pro následovníka Capital partners. Nikdy tam nikdo nevydělal klientovi ani jednu korunu natož pak 40 milionů. HA?HA. Si dobrej komediant. A co se týče těch odborníků, kteří tam pro Vás dělají, já tam zažil samé alektrikáře, traktoristy, dojiče, Ukrajince, Rumuny a většina neměla ani to základní vzdělání. Nevím Murgáň ( nejsi cikán?) o čem mluvíš? Ty asi děláš pro jiného obchodníka než jsem dělal já. Výpisy účtů všech klientů se váleli na stolech, takže jsem viděl kolik jsi jim vydělal, tak nelži!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.