CZK/€ 23.830 -0,04%

CZK/$ 22.271 +0,65%

CZK/£ 26.675 -0,12%

CZK/CHF 24.053 +0,52%

Text: Karel Pučelík

08. 11. 2019

1 komentář

Christine Lagardeová: Kdo je nová šéfka ECB?

 

Právnička, francouzská ministryně financí i ředitelka Mezinárodního měnového fondu. Toto všechno má místo v životopisu třiašedesátileté Christine Lagardeové, která od začátku listopadu vede Evropskou centrální banku. 

Europoslanec za TOP 09 a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer v rozhovoru pro Investujeme.cz uvedl, že zraky „hledačů“ hlav centrálních bank se v poslední době obrací od slovutných ekonomů k politikům, kteří jsou v mnohých případech schopnější naslouchat různým názorům a komunikovat s veřejností než často vyhranění akademici. Tento popis dobře sedí na i Lagardeovou, která na začátku listopadu v instituci sídlící ve Frankfurtu nad Mohanem střídá Itala Maria Draghiho.

Úspěšná právnička i politička

Christine Lagardeová se narodila prvního dne roku 1956 v Paříži. Vystudovala práva, následně se tomuto oboru dlouhá léta úspěšně věnovala. Ve velké Chicagské advokátní firmě Baker & McKenzie se postupně od začátku osmdesátých let vypracovala v roce 1999 až na vrchol – jako první žena v historii firmy.

V roce 2005 začala její snad ještě úspěšnější kariéra v politice. V republikánských vládách byla ministryní obchodu, zemědělství, a nakonec mezi lety 2007 a 2011 vedla i ministerstvo financí. Během působení ve zmíněných funkcích si získala renomé nejen ve Francii, ale i v zahraničních ekonomických kruzích. O tom svědčí i fakt, že se z francouzské exekutivy přesunula rovnou do čela Mezinárodního měnového fondu.

Ministerská funkce přinesla Lagardeové ale i starosti. Média si například všímala soudnímu procesu, která zkoumal chování šéfky francouzské státní kasy v arbitráži spojené s kontroverzním miliardářem Bernardem Tapiem (ten vedl například Adidas nebo fotbalový klub Olympique Marseilles, kde po něm rovněž zůstala korupční skvrna). Soud v před třemi lety uznal, že pochybila, ale žádné další kroky nenařídil.

REKLAMA

Chce více naslouchat

Mnohé o jejích představách fungování Evropské centrální banky napověděly slyšení v Evropském parlamentu, kde vystoupila jak v ekonomickém výboru, ta k i na plénu před celou množinou poslanců. I tam mimochodem získala silnou podporu.

Lagardeová řekla, že chce navázat na práci svého italského předchůdce. Velkou změnou v chápání role tvůrce měnové politiky je i fakt, že se chce zaměřovat na komunikaci a spojování různých ekonomických směrů a následného hledání rozumného konsenzu. V tom bude mít patrně jako velmi zkušená manažerka a politička nespornou výhodu.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Česká vláda termín přijetí eura nestanoví. Měli bychom jít cestou Chorvatska?

Vláda přijala společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky zatím nestanovit datum přijetí eura. Rozhodnutí je založeno na zjištěních obsažených v dokumentu „Vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou“. V podmínkách dozvuků pandemie covid-19 a důsledků vojenské invaze na Ukrajinu nebude […]

Text: Filip Kučera

30. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *