Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Chcete vlastní finančně poradenskou společnost? Pozor na zvýšenou odpovědnost

Zákon o obchodních korporacích, který vstoupil v účinnost od letošního roku, má výrazné dopady nejen do samotného fungování společností, ale zavádí poměrně významné změny z hlediska odpovědnosti statutárních orgánů.

Ručení za dluhy?

Zákon o obchodních korporacích se z hlediska odpovědnosti statutárních orgánů inspiruje v zákonné úpravě Velké Británie, a to konkrétně institutem „wrongful trading“. Zákon o obchodních korporacích stanovuje ručení členů statutárních orgánů za závazky společnosti, a to i bývalých členů statutárních orgánů při úpadku obchodní korporace, avšak za splnění konkrétních podmínek.

První podmínkou je skutečnost, že obchodní korporace je na základě rozhodnutí soudu v úpadku. Druhá podmínka stanovuje, že členové statutárního orgánu obchodní korporace věděli nebo měli a mohli vědět, že je obchodní korporace v hrozícím úpadku a v rozporu s péčí řádného hospodáře neučinili za účelem odvrácení úpadku vše potřebné a rozumně předpokládatelné. Soud může rozhodnout o ručení statutárních orgánů na návrh věřitele nebo insolvenčního správce.

Ručení za dluhy pří úpadku společnosti se nepoužije na člena nebo bývalého člena statutárního orgánu obchodní korporace, kteří byli do funkce prokazatelně ustaveni za účelem odvrácení úpadku nebo jiné nepříznivé hospodářské situace obchodní korporace a svou funkci vykonávali s péčí řádného hospodáře.

Navrácení prospěchu a vyloučení z funkce

V rámci zpřísnění odpovědnosti členů orgánu obchodní korporace jsou rovněž zavedena ustanovení pro navrácení prospěchu a vyloučení z funkce. Insolvenční správce je oprávněn vyzvat členy orgánů obchodní korporace k vydání prospěchu získaného ze smlouvy o výkonu funkce, jakož i případného jiného prospěchu obdrženého od obchodní korporace, a to za období až dvou let zpět před právní mocí rozhodnutí o úpadku.

Podmínkou je opět skutečnost, že obchodní korporace je na základě rozhodnutí soudu v úpadku a členové orgánu obchodní korporace věděli nebo měli a mohli vědět, že je obchodní korporace v hrozícím úpadku a v rozporu s péčí řádného hospodáře neučinili za účelem odvrácení úpadku vše potřebné a rozumně předpokládatelné. Tato odpovědnost se vztahuje i na bývalé členy orgánu obchodní korporace.

Insolvenční soud může taktéž rozhodnout, že člen statutárního orgánu obchodní korporace v úpadku nesmí po dobu 3 let vykonávat funkci člena statutárního orgánu jakékoliv obchodní korporace nebo být osobou v obdobném postavení. Insolvenční soud může takto rozhodnout, vedl-li s přihlédnutím ke všem okolnostem výkon jeho funkce k úpadku obchodní korporace.

Důsledný výkon funkce

Členům orgánu obchodní korporace lze doporučit důsledný výkon své funkce v souladu se zásadou péče řádného hospodáře a seznámit se s kompletním novým zněním odpovědnosti. Vzhledem k novým ustanovením zákona o obchodních korporacích a novému občanskému zákoníku je vhodná konzultace s právníky ke kontrole dosavadních vnitřních mechanismů výkonu funkcí jednotlivých členů orgánu obchodní korporace.

Je lepší být finančním poradcem pod zavedenou společností, nebo si založit společnost vlastní?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

10 komentářů: “Chcete vlastní finančně poradenskou společnost? Pozor na zvýšenou odpovědnost”

 1. Marie Bláhová, Victoria Fin s.r.o. napsal:

  Tak tenhle článek jsem vzhledem k hrůzu budícímu nadpisu opravdu nepochopila… :-) … Nikdo normální, který chce dobře podnikat, přece nezakládá společnost s tím, že jí dovede k úpadku… a když jsme u toho – zrovna v naší branži se mi to zdá docela těžké – skoro žádné náklady, slušné výnosy – podnikáme v jednom z nejlepších oborů :-) (když tedy děláte tuhle práci tak, jak se dělat má…)

  • Michal D. napsal:

   Vůbec se tím nevzrušujte, kdyby se MLM firmy tak neobávaly broker poolů, tak by jim za to nestálo vynakládat tolik úsilí je mediálně neustále očerňovat a varovat před nimi. Motivem je strach, to je celé. MLM už mají svůj zenit za sebou a čím více jim odchází a utíká lidí do poolů, tím více kolem sebe (mediálně) kopou.

 2. Matty napsal:

  Každý takový článek ukazuje bezradnost Fincentra vůči odchodům poradců. Článků proti poolům už bylo hodně, takže na to pan Zámečník jde jinudy – jakoby objektivně. V MLM je stále těžší udržet lidi, proto můžeme očekávat podobnou demagogii ve větší míře. Ostatně na ty hloupější ovečky to bude vždycky stačit.

  • Jiří Krytinář, PPZ napsal:

   Tak určitě… Co dalšího ke článku máte, v čem se mýlí?

  • Jiří napsal:

   Téma MLM vs. broker pooly už je poněkud pasé, že si v poolu vyděláte až násobky toho a za totéž co v MLM je dostatečně známá věc, jen musíte být samostatný a makat. Provize ani produkce za nic nedělání vám nespadne ani v MLM ani v poolu. S celou skupinou jsem před rokem odešel z Broker Consultingu do poolu a jsem maximálně spokojen. Dokonce jsme mohli i trošku zvolnit pracovní tempo, díky vyšším provizím máme za tutéž odvedenou práci více peněz, takže více času na rodinu, koníčky a přátele. Neobhajujeme produkčně žádné posty, sjednáváme si to, co chceme skutečně sjednávat a děláme si práci po svém. Už bych neměnil a jsem max. spokojený. BC mi hodně dalo, ale dělit se v MLM struktuře ze svých provizí a práce s deseti dalšími „manažery“ nad sebou, to už ne. Myslím, že jsme jim vydělali dost milionů na jejich vozy a vily. Novým náctiletým poradcům to taky za pár let dojde a zvednou kotvy.

   • Michal D. napsal:

    Zrovna Broker Consulting bych tu moc nevytahoval, cca před týdnem byly ještě funkční webové stránky http://broker­consulting.web­node.cz/, kde se otevřeně psalo o šokujících praktikách uvnitř této MLM firmy. Dnes už jsou stránky nefunkční, ale odkaz na ně když byly ještě funkční koloval hromadně mezi komunitou poradců a bylo to vážně velmi, ale velmi silné kafe. Jenom mě a kolegům odkaz na tyto webovky přišel od třech různých zdrojů z branže. I kdyby z toho všeho byla pravda jen 10%, tak to bylo opravdu velmi silné kafe. Mrzí mě, že jsem si neudělal print screen, protože dneska by mě to už nikdo nevěřil, jaké nechutné věci a praktiky ze zacházení s poradci tam byly na adresu Broker Consultingu uváděny. Zda byly uváděné praktiky pravdivé ví jen autor stránek a Broker Consulting.

    • Jiří napsal:

     Podobné praktiky provádí více společností, taková stará známá ZFP to je teprve sranda.

 3. Tomas Marny napsal:

  nema autor pocit, ze k bombastickemu nadpisu, hraniciho az s vyhruzkou, nepoustejte se do toho!, pripojil sice vecne spravny text, ale neodpovidajici nadpisu?
  Zalozite-li si vlastni firmu, pokud nevydavate vice, nez vydelate, nemuze problem nastat. A to ani v pripade storen, tezko bude nekdo dokazovat, ze jste jim na vine.A pokud vase obchody byly od pocatku podvod, to je jiz dnes odsouditelne jako trestny cin podvodu a na to postavit obchodne zavazkovy spor.
  Takze, o co jde?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.