CZK/€ 23.825 +0,02%

CZK/$ 21.929 +0,29%

CZK/£ 27.111 +0,08%

CZK/CHF 23.784 -0,12%

Text: Daniel Kuchta

26. 08. 2010

6 komentářů

Chcete investovat do dluhopisů? Zkuste short

 


 

Většina odborníků má dnes jasno. Dluhopisy, ač jsou považovány za konzervativní investice (pokud nepočítáme některé firemní dluhopisy, nebo státní dluhopisy rozvíjejících se zemí) s poměrně malým rizikem potenciálních ztrát, nečeká v následujících letech nic pozitivního. Nejčastějším doporučením (zejména v delším horizontu) je držet se od obligací dál, protože očekávaná inflace a růst úrokových sazeb (z dnešních historických minim v některých zemích vlastně ani není jiný směr) nejspíše přinese pokles cen obligací a s ním související propad hodnoty investic na většině dluhopisových trhů. Zejména v delším investičním horizontu.

Pro běžné investory je to situace možná nepříjemná, zejména v době, kdy akcie, jako další z nejrozšířenějších investičních tříd, nabízejí pouze nejistotu a volatilitu. Pro jiné jde možná jen o trochu omezený výběr cenných papírů s kratší dobou splatnosti, nebo jiným než obvyklým regionálním zaměřením. Spekulanti ale mohou tuto situaci využít ve svůj prospěch. Podobně jako je tomu u akcií (i když právě jejich větší obliba a rozšířenost jim v tomto případě poněkud uškodila), i u dluhopisů lze využít možnost spekulace na pokles prostřednictvím tzv. short sellingu, neboli prodeje nakrátko.

Na rozdíl od akcií, které jsou běžně dostupné drobným investorům a podobně je to pak i u prodejů na krátko (pokud to obchodník umožní), u dluhopisů je situace poněkud komplikovanější kvůli velkým minimálním objemům, v nichž jsou tyto cenné papíry obchodovány. Jinak ale probíhá otevírání a uzavírání short pozice prakticky na stejném principu, jako je tomu u akcií. I zde je potřeba si cenný papír vypůjčit za určitý poplatek a až pak prodat. Po opětovném nákupu jej pak lze vrátit.

Drobní investoři k nákupu dluhopisů mohou využít různé investiční nástroje, jako jsou podílové fondy, certifikáty, nebo ETF, případně futures. Futures na jsou snad nejjednodušším, ale také nejrizikovějším nástrojem, který umožňuje spekulovat na budoucí růst úrokových sazeb. Využívají páku, která na jedné straně zajistí zajímavý a poměrně rychlý výnos, ale na druhé straně riziko vyšších ztrát. Jsou likvidní, obchodované na komoditních burzách a investice do nich zprostředkuje kterýkoli obchodník, který umožňuje přístup na komoditní burzy, případně nabízí CFD navázané na tyto futures kontrakty.

Mezi nejrozšířenější patří desetiletý US t-note, 30-letý US t-bond, obchodované na chicagské burze CBOT, nebo nebo německé bundy obchodované na burze Eurex, které jsou díky své dlouhé splatnosti (a vyšší citlivosti na růst inflace) vhodné pro shortování.

REKLAMA

Hodně oblíbeným nástrojem, který umožňuje shortování dluhopisů, jsou ETF. Právě ty, které umožňují investovat do dluhopisů s delší splatností (ale dostupné jsou také krátkodobé dluhopisy) „nakrátko“ se v poslední době stávají hitem a s rostoucím zájmem investorů roste také jejich počet.

A jelikož se mnohým zdají výnosy a jejich volatilita nejspíše nedostatečné, mnoho investičních společností nabízí produkty, které nabízejí dvojnásobnou (ultrashort, doubleshort), nebo trojnásobnou páku. Že na to investoři slyší, je vidět také z porovnání krátké a dlouhé verze ProShares Ultrashort Lehman 20+ Treasury ETF. Na začátku roku bylo v krátké verzi zainvestováno 4,7 miliardy dolarů, přičemž v dlouhé verzi „pouze“ 2,3 miliard. Dost podstatný rozdíl, který jen dokazuje, co investoři od výnosů dlouhodobých amerických státních dluhopisů očekávají. Je ale nutné brát v potaz, že tyto produkty sice nabízejí zajímavou investiční příležitost, ale také si za to nechají zaplatit a nejsou nejlevnější.

Nic není tak růžové, jak se zdá

I když to zní všechno celkem hezky, je potřeba dodat, že i když je podle většiny investorské veřejnosti vysoká inflace v příštích letech téměř jistotou, nikde není psáno, že se tak skutečně stane. A i když se tak stane, není nikdo, kdo by mohl předpovědět přesně, kdy vlády (nejen ta americká) začnou s restriktivnější měnovou politikou a úroky se začnou zvyšovat. I proto nejsou prodeje nakrátko, resp. produkty je umožňující, určeny pro každého investora a je zde nutné vždy počítat s určitým rizikem, případně správným načasováním investice.

V případě téměř nemožného scénáře deflace (jeho zastánci dávají za příklad zejména Japonsko 90-tých let), a pokud by například akcie dlouhodobě neuspokojovaly investory svou výkonností, mohou se dluhopisy dostat do větší přízně investorů a jejich ceny nejspíše porostou. Může dojít také k tomu, bude FED v případě potřeby uměle zvyšovat poptávku po dluhopisech jejich skupováním (či už otevřeně, nebo skrytě prostřednictvím třetích stran).

Pro někoho zase může být rizikem a varováním skutečnost, že móda shortování dluhopisů (například právě prostřednictvím ETF) se mezi investory až příliš rozšířila a začíná mít téměř masový charakter. Jak to s podobně masovými akciemi dopadá, nám historie již několikrát ukázala. Nakonec pak budou spokojeni právě investoři, kteří do dluhopisů investují běžným způsobem a spekulanti na pokles zaznamenají ztráty. A u některých double/ultra- shortETF mohou být ztráty poměrně výrazné.

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  26 srpna, 2010

  mi přijde jako totální nesmysl. Toto mohou tvrdit maximálně analytici, kteří se dívají zpětně do historie 10-ti let, ale pokud by si někdo provedl analýzu od 1950+ zjistil by, že není zase až tak moc divné, že japonský akciový trh klesá už 20 let.
  A tohle je pouze jeden úhel pohledu.

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  27 srpna, 2010

  U pákových ETF ještě pozor na jednu věc – volatilita podkladového aktiva jim ubírá na hondotě.
  U akcií se tato volatilita projevila jako smrtelná. U obligací bude volatiliota sice menší, ale i tak v delší časobém horizontu investoři nedosáhnou očekávané páky.

  Odpovědět

 • JM

  1 září, 2010

  Tak pakove ETF standardne i ve svych prospektech rikaji, ze jejich cilem je replikovat vyvoj indexu za 1 obchodni den a a dlouhem horizontu se muze vykonnost lisit.

  Odpovědět

 • byl tam

  27 srpna, 2010

  jen jouda dneska kupuje dluhopisy na LONG a jeste navic emericky, ono mozna nejde ani tak o inflaci jako o moznej bankrot a tudiz se proplati treba jen 30% hodnoty dluhopisu a uplne nejlepsi bude, kdyz se k tomu ta inflace prida, pak clovek dostane realne 10% a to se vyplati!

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  27 srpna, 2010

  Jen tak minmochodem – na technické zabezpečení takovéto operace prý potřebují USA 11 dní. Když na to budou tlačit, tak jim prý stačí 6 dní.

  Odpovědět

 • Anonym

  14 září, 2010

  Pane autore,
  Váš článek považuji za pomýlené zpětné zrdcátko, budiž Vám omluvou, máte-li to z vlastní hlavy.
  V souvislosti s posledním článkem o stále pravděpodobnějším deflačním scénáři se ukazuje, že shortování dluhopisů bude naprostou sebevraždou, podobně jako masové nákupy akcií v letech 2006-2007.
  A tak, jako je znamením začátku, že analytik Michl mluví o dluhopisové bublině (kterou neviděl, když se vlády potichu snažili brutální monetární politikou oživit hospodářství i zacenu hrozící velké inflace), tak bude zanmením konce deflace, až budou o dluhopisech básnit finanční poradci na investuejme.cz a předhánět se, kdo „nezávisle doporučí lepší dluhopisové produkty“.
  Pak nastane to pravé inferno, protože zatímco do akcií se obzvláště v našich krajích namočilo pouze nevýznamné procento populace, dluhopisy vlastní již dnes i Ti, kteří mají spojení „finanční trh“ za sprosté slovo.

  Odpovědět