Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Nemáme do čeho investovat?

Na trhu s investičními nástroji se stále objevují nové a nové investiční příležitosti, které se snaží investory přesvědčit o své opodstatněnosti a výnosnosti. Jakoby na trhu nebylo již tak dostatek příležitostí k uložení volných peněz. Některé novinky jsou skutečně zajímavé, někdy je však toho již moc.

Na trzích stále vznikají různé alternativní způsoby investování, které svým výnosovým potenciálem, nebo nezvyklou strategií a strukturou přitahují zájem mnoha investorů. Někdy jsou nové strategie nebo produkty úspěšné, někdy jejich rozšíření končí katastrofou.

Situace z roku 2008, kdy krachly prakticky všechny investice nějakým způsobem navázané na nepříliš kvalitní hypotéky, přiměla investory přemýšlet o tom, kam vloží své peníze. Vedlo to k omezení investic do různých rizikových nástrojů a novinek, které slibovaly růst, ale nikdo nevěděl, jakým způsobem jej dosáhnou. Po čase trhy zaplavila likvidita, investoři opět našli cestu k rizikovějším nástrojům a investiční společnosti a různé hedge fondy opět přichází na trh s novými produkty slibujícími zajímavé zisky.

Jedním takovým případem, kdy se zdá, že někteří potenciální velmi bohatí investoři jakoby již nevěděli, co s penězi, jsou ETF vznikající prakticky „na zakázku“. Jedním z posledních takových ETF je produkt (resp. produkty) od společnosti Global X Management. Tu oslovil správce hedge fondů MC Capital Advisors, jehož klient, bolivijský magnát R. Marcelo Claure, hledal možnosti investování do Lithia. Obě společnosti se tak podepsali pod „výrobu“ ETF Global X Lithium, který má v portfoliu producenty tohoto kovu a baterií, v nichž se nejlehčí alkalický kov, který má menší hustotu než voda, nejčastěji využívá.

Lithium je sice považováno za kov budoucnosti, pro mnohé investory je však velkou neznámou a neobchoduje se na žádné burze. Bohatý pán z Bolívie si jej vybral patrně kvůli tomu, že právě v této zemi je ho nejvíce a jeho firma vyrábí baterie do telefonů. I když jeho cena za posledních deset let vzrostla trojnásobně, není nijak vzácné, je ho poměrně dostatek a odborníci spíše varují před velkým boomem na tomto trhu. Společně s ETF na Lithium pak vznikly další ETF: Global X Aluminum ETF, Uranium ETF, Food ETF, Shipping ETF, Waste Management ETF a poměrně kuriózní Fishing ETF. Novinek chtiví investoři budou mít žně.

Pro investory by mohlo být ještě zajímavé vědět, že tyto novinky používají strategii replikace indexu, kdy se snaží 80 % investovaných prostředků investovat tak, aby co nejvíce kopírovaly index. Výhodou by měl být co nejmenší tracking error, na druhé straně ale může docházet, zejména u málo likvidních titulů v indexu, nebo při častých změnách jeho báze, ke zbytečnému navyšování nákladů na správu fondu.

Produkty Global X však nejsou jediné svého druhu, které se snaží investorům přinášet sice na první pohled zajímavé ETF. Společnosti se stále více začínají orientovat na málo známé a exotické trhy, jako například malé společnosti v Thajsku, producenty selenu nebo galia (které se využívají například při výrobě fotočlánků v solárních panelech) nebo využívají strategie běžně používané u hedge fondů.

S rostoucím počtem (za letošní první půlrok jich jen v USA přibylo o pětinu více, než v prvním půlroce 2009, celkem 914) a množstvím nových strategií se bohužel ztrácí transparentnost těchto produktů (v porovnání například s fondy nebo certifikáty), která byla zpočátku jejich největší zbraní a důvodem pro jejich vznik. Pro mnoho investorů to sice může znamenat zajímavou příležitost k investování, trochu to ale popírá jedno za základních pravidel rozumného investování, a to rozumět tomu, do čeho investujeme. Často jde o módní záležitosti, které jsou v určité době na vrcholu zájmu investorů, jejich potenciál však může velice rychle vyčpět.

Jako příklad může být uvedeno právě již zmiňované lithium, které je některými považováno za komoditu budoucnosti. Podle toho to také vypadá zájem obchodníků a lidí, kteří chtějí vytěžit z tohoto boomu co nejvíce. Za poslední dva roky tak bylo založeno kolem 50 firem, které se měly podílet na rozvoji trhu s lithiem, ale více než 80 % z nich nakonec kvůli vysokým nákladům nebo  technologickým komplikacím skončilo ještě předtím, než vůbec začaly fungovat. Doufejme, že ani jedna ze společností v nových ETF produktech nebude mít podobný osud.

Jste ochotni podstoupit investiční riziko?

Nahrávání ... Nahrávání ...

14 komentářů: “Nemáme do čeho investovat?”

 1. Gekko napsal:

  Problém je v tom, že než jsem je poznal, byl jsem miliardář 🙂

  Prosím zanechte zde v diskusi takové rádoby reklamní oslavy na známé české obírače babiček a dědečků. To už vám došli zlaté stránky a nebo http://www.justice.cz nestačí???

 2. Ives napsal:

  Pane Kuchto,
  dejte mi prosím odkaz, kde se dozvím něco více o těch ETF na Uran, Food nebo Fishing.
  Na stránkách společnosti Global X Management: http://www.globalxfunds.com/fundlist.php – totiž nejsou vůbec uvedené…
  Ives

 3. Pavel napsal:

  Luboši Koubo asi moc dlouho v CP ani v oboru nepracujete ,jinak by jste už věděl ,že na ICZ s takhle ,,vtipnou“ reklamou moc klientů nenalákáte 🙂

 4. Luboš Kouba napsal:

  Z vlastní zkušenosti mohu doporučit brokera Capital Partners.
  Mě zhodnocuje každoročně peníze minimálně o 40% !!, jsou to naprostí profesionálové.

  Pokud nemáte čas stejně jako já, ale potřebujete zhodnotit volné peníze, buďte bez obav, o vše se postarají, a za minimální komisi, která je v podstatě nulová, narozdíl od jiných brokerů, kteří jen obírají klienty.

  Capital partners jsou solidní, působí na trhu nejdéle ze všech, mají nejvíc zkušeností. Já jim věřím a jsem spokojený. Luboš Kouba, malý český investor

  • Václav Kolínský napsal:

   Máte pravdu Luboši, 20-30% za půl roku je jistá věc.
   Můj makléř je Jakub Votava 604 682 482,
   celkem mladý, ale velmi solidní, velmi erudovaný odborník přes finance. Vystudoval dvě vysoké školy a už je z něj manažer. Nemohl jsem si lépe vybrat. Jinak, Capital Partners samozřejmě je velmi solidní broker, u něj jsou jen ti nejlepší a nejtalentovanější pracovníci.
   Všem známým jsem pana Votavu doporučil, takže je bohužel již zcela vytížen, nikoho dalšího nebere. Do noci sedí nad grafy s akciemi, aby na druhý den vydělal pro klienty co nejvíc peněz.

   • Václav Bláha napsal:

    Mohu jen potvrdit.
    Za minulý rok mi pan Jakub Votava vydělal téměř 35 %, přestože většina fondů naopak šla dolů. Letos už jsem 50 % v plusu! Když to tak půjde dál, nebudu muset brzy už vůbec pracovat! Sláva Jakubu Votavovi!!

    • BeegL napsal:

     I ja jsem velmi spokojeny. S kolegou Baltikem jsme dali dohromady nejake penize a letos to dela asi 58%. Bez namahy, jen se sverite sve penize do rukou zkusenych a svedomitych brokeru. A naklady zanedbatelne. Vlastne ani nechapeme, z ceho Capital Partners vlastne profituji. Ale to je jedno, nam to vydelava.

     jeste jednou diky

    • selva napsal:

     Capital partners, Vám už nikdo nevěří, obíráte klienty, máte vysoké poplatky, z kterých žijete a navíc, nikdo u Vás neumí obchodovat, jenom telefonujete a telefonujete. Já vím krome sebe o 5 známých, kteří u Vás přišli o všechno, podali jsme dokonce žalobu. A 50 % v plusu, leda tak ve snu. Nikdy a nikdo u Vás nevydelal a nevydelá, protože vy žujete z poplatku,z čeho by jse jinak měli profit??? Škoda,že jsou lidi tak blbí a pořád Vám věří, i když meníte jmena- bývalý Afinbrokers, nebo i BFC jste vy. Proč sem jeste vubec pisete takove kraviny… hanba všem

   • Kolínský je Votava... napsal:

    Kolínský Václav je Votava Jakub. Jste se sám odhalil. V 1:42 tam ten příspěvek musel dát pan Votava sedíce dlouho do noci nad grafy s akciemi…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.