CZK/€ 24.365 -0,12%

CZK/$ 23.487 +0,26%

CZK/£ 28.369 -0,06%

CZK/CHF 24.774 -0,30%

Text: Filip Kučera

23. 08. 2022

0 komentářů

Česko je stále čistým příjemcem evropských peněz. Od vstupu do EU získalo už přes 1 bilion korun

 

V prvním pololetí roku 2022 přesáhly příjmy České republiky z Evropské unie naše odvody do evropského rozpočtu o 15,8 miliardy, při započtení příjmů z Nástroje EU na podporu oživení pak 23,5 miliard korun. ČR tak nadále zůstává čistým příjemcem evropských peněz a od svého vstupu do EU v roce 2004 získala již přes 1 bilion korun.

V průběhu prvního pololetí roku 2022 obdržela České republika z rozpočtu Evropské unie příjmy ve výši 48,4 mld. Kč a do evropského rozpočtu odvedla 32,5 mld. Kč. K 30. červnu jsme tak obdrželi o 15,8 mld. Kč více, než jsme do rozpočtu EU odvedli. Při započítání příjmů z Nástroje EU na podporu oživení (NGEU) ve výši 7,7 mld. Kč, který financuje především investiční a reformní projekty členských zemí EU prostřednictvím národních plánů obnovy, činí pololetní kladné saldo 23,5 mld. Kč. 

Podle Petra Dufka, hlavního ekonoma Banky CREDITAS, je to jistě dobrá zpráva, že z EU získáváme více peněz, než tam posíláme. Nejde podle něj ale jen o samotné částky, ale i účel jejich použití.Doby dotovaných golfových hřišť, rozhleden, penzionů atp. máme snad už za sebou a nyní přijdou na řadu skutečně ekonomicky důležité projekty. A tady vidím tak trochu problém s připraveností projektů. Z fondu obnovy a dalších dodatečných zdrojů máme během dvou let investovat skoro 200 mld. korun, a proto zmíněných 23,5 mld. zatím nepůsobí příliš přesvědčivě,“ vysvětluje Petr Dufek.

„V pololetí letošního roku jsme překonali symbolickou hranici jednoho bilionu korun, který jsme od našeho vstupu do EU získali navíc oproti našim odvodům. Nehledě na finanční výhody našeho členství v EU nám ale v únoru Putinova agrese na Ukrajině ukázala, jak je důležité naše pevné ukotvení v západních demokratických strukturách. Nyní nás čeká půlroční předsednictví Radě EU, kdy máme příležitost provést Evropu tímto turbulentním obdobím, zvýšit na evropské úrovni kredit České republiky a samozřejmě prosadit některé naše národní zájmy,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Ekonom Partners Martin Mašát si myslí, že otázka vstupu do EMU je sice ekonomická, spojovaná s větším a efektivnějším mezinárodním obchodem, kde by Česká republika díky své otevřenosti rozhodně vydělala. Bohužel je v konečném důsledku vstup do Eurozóny zcela v rukou politiků, kteří nechápou komplexnost celého procesu a v rámci politických půtek a volebního potenciálu akcentují pouze podružné, ale pro voliče populární otázky. Je samozřejmě dobře, že výše plateb ČR do rozpočtů EU je celkově nižší než výše čerpaných peněz, ale svým způsobem se tyto částky opět vůbec netýkají otázky, zda má Česká republika vstoupit do EMU či ne.

Od vstupu do EU získala ČR přes 1 bilion korun

Celkově ČR od svého vstupu do EU 1. května 2004 do 30. června 2022 zaplatila do evropského rozpočtu 775,9 mld. Kč a získala zhruba 1,75 bil. Kč. Kladné saldo čisté pozice České republiky ve vztahu k rozpočtu EU tak souhrnně dosáhlo 977,3 mld. Kč. Při započítání příjmů z NGEU činí celkové příjmy 1,78 bil. Kč a celkové kladné saldo za dobu členství České republiky v EU tak překročilo 1 bil. Kč.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář Václava Skoblíka: Zelený a modrý vodík jako součást budoucí energické infastruktury EU

Cíle Evropské unie (EU), v rámci ochrany klimatu, jsou do značné míry postaveny na přechodu k využívání vodíku. Podle analýzy Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) by mohl v roce 2050 pokrývat až 12 procent světové spotřeby energie. Kromě silniční dopravy bude využíván například i v […]

Text: Filip Kučera

25. 10. 2022

Podnikatelská svoboda v Česku. Jsme na tom skutečně tak špatně?

Podnikatelská svoboda v ČR – Úroveň podnikatelské svobody za posledních pět let v České republice klesla. Vyplývá to analýzy Hospodářské komory České republiky (HN) na základě dat živnostníků a firem, které HN zastřešuje. Hlavním důvodem je to, že stát na podnikatele uvaluje nové povinnosti, které s podnikáním nesouvisí. Je […]

Text: Filip Kučera

04. 10. 2022

Kdy se chodí do důchodu v EU

Kdy se chodí do důchodu v EU

V Česku se chodí do důchodu v 65 letech. Tedy v současné době platí výpočtová tabulka, ale postupně dojde ke sjednocení důchodového věku pro muže i pro ženy a do důchodu se bude chodit v 65 letech. V zemích Evropské unie tomu ale tak vždy není. Někde […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

13. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *