CZK/€ 24.495 +0,14%

CZK/$ 23.384 +0,67%

CZK/£ 28.238 +0,01%

CZK/CHF 25.358 -0,08%

Text: KOMERČNÍ ČLÁNEK

Foto: NEY spořitelní družstvo

10. 08. 2022

Investice do zlata zhodnotí vaše úspory až o 8 % ročně

 

Zlato bývá považováno za bezpečnou investici už po staletí. Obzvlášť v nelehkých a turbulentních dobách je zlato vyhledávanou investiční komoditou. A nejinak je tomu dnes, kdy můžeme pro nákup investičního zlata využít i nejrůznější moderní možnosti. Nákup a prodej investičních zlatých slitků lze nově v rámci partnerské spolupráce se společností Gold.plus sjednat i na pražské pobočce NEY spořitelního družstva.

Obliba investování do zlata roste obvykle v nelehkých časech. V době, kdy se nelze zcela spolehnout na hodnotu peněz, se zlato jakožto historicky oblíbený drahý kov stává jedním z nejbezpečnějších a velmi likvidních prostředků pro zhodnocování úspor. Cena zlata roste mimo jiné v době vysoké inflace, kdy hodnota běžných měn klesá. A to se nyní děje.

Dalším faktorem pro růst ceny zlata jsou klesající nevytěžené zásoby – nové zlaté doly se příliš neotevírají. Poptávka po zlatě roste také v průmyslu, zejména v elektrotechnice, a ve šperkařství. V současnosti se tudíž sešla spousta důvodů a signálů, které napovídají, že cena tohoto drahého kovu i nadále poroste.

 Zlaté 24karátové slitky s ověřením pravosti

Jedním z nejjednodušších způsobů investice do zlata je nákup zlatých slitků, tedy kousků drahého kovu s označením výrobce, váhy a ryzosti. Zlaté slitky se nejčastěji prodávají v hmotnostech 1 g, 10 g a 1 oz (troyská unce – něco málo přes 31 g). „Díky našemu partnerovi společnosti Gold.plus nabízíme na naší pobočce v Praze možnost investice do zlata. Lidé u nás mohou zlaté slitky zakoupit, prodat, případně si nechat přímo na místě ověřit jejich kvalitu a ryzost,“ popisuje novou službu Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva.

Na pražské pobočce NEY spořitelního družstva lze v rámci partnerského prodeje nakoupit zlaté slitky švýcarského výrobce PAMP. Jedná se o slitky 24karátového zlata s ryzostí 999,9/1000 Au. Slitky odpovídají londýnskému standardu Good Delivery (LBMA), a jsou proto bez problémů akceptovány na všech světových trzích. Jejich pravost lze kdykoli zkontrolovat pomocí naskenování jejich povrchu a online ověření v databázi výrobce. „Každý ze slitků firmy PAMP má jedinečný mikroskopický povrch, který je možné speciální aplikací VERISCAN naskenovat, porovnat s údaji v databázi výrobce, a ověřit tak jeho pravost,“ popisuje Lukáš Hartl.

Z výnosů investic do zlata neplatíte daň z příjmů

Kromě bezpečnosti a dobré likvidity má investice do zlatých slitků i další výhody. Díky růstu ceny zlata dokáže investice do tohoto drahého kovu zmírnit následky inflace a udržet hodnotu vašich úspor. Pokud nakoupíte a následně prodáte zlato jako fyzická osoba, nebudete platit žádnou daň z výnosu anebo z příjmu z prodeje. Na zlato, ale i stříbro je totiž zákonně nahlíženo jako na movitý majetek, z jehož odprodeje se daň neplatí. Právnické osoby, které nakupují na firmy, však zdaňovat už musejí.

Na rozdíl od investic do akcií či nemovitostí má investiční zlato ještě jednu velkou výhodu: Zákon o DPH, konkrétně § 92, říká, že investiční zlato podléhá zvláštnímu režimu a je osvobozeno od DPH bez nároku na odpočet daně.

Investice do zlata by v současné době měla přinášet roční zhodnocení okolo 6 až 8 %. Vzhledem k tomu, že investiční zlato lze pořídit i ve slitcích o hmotnosti od jednoho gramu, je investice do tohoto drahého kovu dostupná široké škále investorů. Zlato může sloužit jako dobrý doplněk investičního portfolia, a to nejen v ekonomicky turbulentním období, jímž nyní procházíme.

 

Loading 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz