CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

Text: Jana Poncarová

15. 12. 2020

8 komentářů

Investiční vyhlídky roku 2021: Do čeho se vyplatí vložit peníze?

 

Turbulentní rok 2020 končí a brzy budeme psát na konci letopočtu jedničku. Vakcína proti covidu-19 je na cestě, americké volby mají svého vítěze a finanční trhy se po bouři zklidňují. To podle expertů vytváří zajímavé investiční příležitosti.

Loading 

Ve vzduchu je cítit naděje, která přichází vždy s nástupem nového roku, i rozčarování z událostí posledních měsíců. Jaký bude z ekonomického pohledu rok 2021 a zda se podaří znovu pořádně nastartovat ekonomiku, si nyní netroufají odhadovat ani renomovaní analytici. Jisté je jedno – kdo má peníze, bude chtít investovat, protože každá krize představuje příležitost.

Akcie nahoru, akcie dolů

Tradičním investicím by v některých ohledech mohla hrát do karet strategie centrálních bank a finanční politiky států. „Nákup dluhopisů a akcií centrálními bankami bude pravděpodobně pokračovat, což bude zřejmě vytvářet přibližně osmiprocentní inflaci na akciových trzích a znamenat i nadále býčí růst,“ uvedl Lukáš Baloga ze společnosti ProfitLevel.

Na druhou stranu, tradiční akciové fondy jsou v řadě případů v mínusu a většina dluhopisů vynáší méně než jedno procento. Zlato i kryptoměny vylétly nahoru a nakupují se za poměrně vysoké ceny. I v této situaci lze ale najít zajímavé investice. Kolísání a výrazné pohyby na trzích totiž s sebou vždy přinášejí šanci vydělat, a to v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Technologie, auta a logistika

Epidemie koronaviru přinutila řadu podniků a podnikatelských aktivit fungovat na internetu, další rozvoj na sebe podle všeho nenechá dlouho čekat. „Vidím perspektivu ve virtuální realitě, v on-line výukových nástrojích. Rád bych fandil i vývoji softwaru v autech, ale kromě Tesly mám pocit, že ostatní automobilky spí. Takže pokud bych kupoval akcie, vybíral bych hlavně z těchto segmentů,“ sdělil investiční poradce Michal Nedbal. Zároveň upozornil, že je vždy dobré zajímat se o účetní uzávěrky takových firem.

REKLAMA

Riziková může být investice do akcií společností vyvíjejících a vyrábějících vakcíny, protože výsledek je (zatím) nejistý. Na druhou stranu, pokud by se celá věc povedla, takové akcie mohou jít nahoru. „Z mého pohledu do toho ovšem vstupuje i otázka morálky, byť ziskově to může být zajímavé. Zvažoval bych ale podpoření firem působících v přepravě, protože doba logistice přeje,“ dodal Michal Nedbal.

Zlato a perspektivní měny

Vedle akcií může být podle investičních poradců zajímavé i zlato, protože nyní se vlády rychleji zadlužují a tisknou peníze, což později pravděpodobně vyvolá inflaci na službách a produktech denní spotřeby. Zlato je ale komodita, která – jak ukazují předchozí zkušenosti – dokáže inflaci předehnat a svým držitelům přinést zisk. Další výhodou je možnost jeho fyzického držení.

Investovat se dá také do měn rozvinutých zemí. „Kanadský dolar, australský dolar nebo novozélandský dolar jsou měny, které by měly posilovat oproti koši měn,“ konstatoval Lukáš Baloga. Oživení ekonomického růstu, které se očekává, může v budoucnu zvyšovat i poptávku po cyklických komoditách, jako je ropa nebo měď, což následně zvýší poptávku po měnách, které jsou na komodity navázány. Měny jako euro nebo dolar by ale podle Lukáše Balogy mohly zažívat postupné znehodnocování z důvodu silného a dlouhodobého zadlužování.

Vzdělání a dobré kontakty

Mezi investicemi se pak začínají rozmáhat i ty alternativní, například do vína nebo jiného kvalitního alkoholu. „Rozumím tomu, ale osobně bych podpořil spíše jiné alternativní investice, například do 3D tiskáren, tato oblast se v poslední době velmi rozmáhá,“ uvedl Michal Nedbal.

REKLAMA

Obecně se – i přes vývoj vakcíny – očekává třetí vlna koronaviru. Proto je podle odborníků záhodné investovat i do nástrojů, které zjednoduší a zefektivní práci z domova, jako je pořádný monitor nebo kancelářská židle, ze které nebolí záda.

„K tomu bych přiřadil i další zajímavou investici: učení se novým dovednostem, které se v nadcházející době mohou hodit. Vzhledem k lockdownům se totiž zpožďují dodávky zboží i pro velké řetězce, takže některé produkty prostě přestávají existovat nebo jejich dodání trvá velmi dlouho. Hodit se mohou i kontakty s dobrými zemědělci,“ uzavřel Michal Nedbal.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Dušan

  16 prosince, 2020

  Zdravím a každému, kdo má zainvestováno ve zlatě /stříbro jěště větší masakr-DPH/ doporučuji si vyzkoušet zpětný odkup / fyzicky-doopravdy/. To bude někdo velmi ale opravdu velmi překvapen. Ztráta min. 20 % i více, a to se vyplatí. !!! Pokud má šanci na odkup-

  Odpovědět

 • Duke

  16 prosince, 2020

  Tak to vás asi někdo oholil. Kdyby jste nakupoval na zlate-mince.cz tak vidíte, že spread je kolem 5% při obchodu nad 100gr. Není v tom žádná věda.

  Odpovědět

 • Duke

  16 prosince, 2020

  Tak to vás asi někdo oholil. Kdyby jste kupoval na http://www.zlate-mince.cz, tak zjistíte, že spread je kolem 5 % při obchodu nad 100gr. Žádná věda v tom není.

  Odpovědět

 • Nákup zlata - odkud

  19 prosince, 2020

  Zdravím,
  přemýšlím o nákupu (záměrně nepíši investici) do zlata. Jaký server/obchod byste doporučili? Přemýšlím např. nad Golden Gate, zlate-mince.cz apod.? Jak to vidíte? Jsem začátečník, proto uvítám každou radu, předem díky moc za odpověď. Patrik

  Odpovědět

 • Martin Kaláb

  19 prosince, 2020

  Dobrý den, Patriku!
  S nákupem zlata Vám rád poradím. Můžete mě kontaktovat na finance(zavináč)martinkalab(tečka)cz
  Vždy je třeba myslet jak na nákupní cenu, tak i na garanci zpětného odkupu. Spread je běžně kolem 5%, některé eshopy ale mají spread větší, některé pak „cizí“ slitky vůbec nevykupují, nebo s výrazně nižší cenou.
  Hezký den.
  Martin Kaláb

  Odpovědět

 • Brigita

  9 ledna, 2021

  Dobrý den, jsem začátečník a chtěla bych investovat poradíte mi do čeho v roce 21 je dobré a výhodné investovat abych neměla vysoké ztráty? Chtěla bych investovat v horizontu 2 let je něco takového s čím se to vyplatí vůbec a na co se mám zaměřit?

  Odpovědět

 • Anonym

  11 ledna, 2021

  Investovat na 2 roky a bez rizika vysokých ztrát? Pak jedině „investujte“ do termínovaných vkladů a krátkodobých dluhopisů. Výnos ale nebude veskrze žádný (myšleno nad inflaci).

  Odpovědět

 • Jitka

  22 března, 2021

  Dobrý den,
  mám u banky už několik let BFM Konzervativní smíšený fond. Můžete mi poradit, do jakého jiného fondu bych měla investovat, když tento původní nevynáší? Předem děkuji za radu.

  Odpovědět