Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Poslední letní seanci prožily akciové trhy v poklidné náladě

Investice 22.09.2017 | 17:39 0 Komentářů

Léto končí akciové trhy mírným růstem. Index Stoxx 600 v závěru páteční seance přidává necelé dvě desetiny procenta. Mezi hlavními tahouny jsou farmaceutické (+0,5 %) a energetické tituly (+0,4 %). V zisku se nacházejí všechny sektory s výjimkou akcií utilit a průmyslových podniků, které shodně odepisují dvě desetiny procenta. Zveřejněné předstihové ukazatele PMI byly nepatrně lepší oproti očekávání, nicméně na akciových trzích se obešly bez výraznějších reakcí. V celém týdnu si evropský akciový index polepšil o 0,6 %.

Akciové trhy ve Spojených státech na začátku obchodování stagnují. Index S&P 500 kolísá okolo včerejšího zavíracího kurzu. Zisky či ztráty jednotlivých sektorů se pohybují do půl procenta. Na straně vítězů se prozatím nacházejí energetické či telekomunikační společnosti, mezi poraženými se pohybují utility či těžaři a zpracovatelé komodit. I v celotýdenním hodnocení americký akciový index žádných změn nedoznal.

Pražská burza zakončila obchodování se ztrátou 0,1 %. Ztráty oslabujících titulů dosáhly maximálně 0,8 %, když nejméně úspěšným byly akcie likérky Stock Spirits. Naproti tomu skokanem dne byly akcie Unipetrolu, které si připsaly 1,5 %. Akcie Pegasu dnes ztratily 0,3 %. Jeho novým majoritním vlastníkem se stala společnost R2G Rohan Czech, která získala díky probíhajícímu zpětnému odkupu prozatím 51,28 %. To novému vlastníkovi zajistí schopnost prosadit ve firmě zamýšlené kroky, tedy zejména se soustředit na snižování dluhu a popřípadě vyšší akviziční aktivitu. Na druhou stranu to znamená snížení, popřípadě úplné zrušení výplaty dividendy. Dobrovolná nabídka končí 25. září. Za celý týden si pražský parket pohoršil o 0,4 %. Nejhorším byly akcie Fortuny, které odepsaly přes tři procenta. Jediným ziskovým titulem se staly s necelým jedním procentem akcie Erste.

MIROSLAV FRAYER, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.