Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

AXA pročistila finanční zprostředkovatele

Životní pojišťovna AXA ukončila spolupráci se 156 finančně zprostředkovatelskými společnostmi a pětisty vlastními obchodními zástupci. Uzavírali špatné obchody.

Pojišťovna AXA tratila kvůli nesplaceným dluhům finančních zprostředkovatelů 250 mil. Kč. Navíc jí hrozí pokuta 20 mil. Kč od České národní banky.

„Před dvěma lety jsme zavřeli poradenské společnosti vlastní sítě, jejichž poradci nedělali dobře svoji práci. A také jsme přestali spolupracovat s 156 brokerskými společnostmi, které produkovaly nekvalitní pojistky. Před dvěma a půl lety jsme měli velké problémy s kvalitou prodeje. A přicházeli jsme tak o spoustu peněz,“ uvedl Martin Vogl, generální ředitel AXA pro ČR a SR v rozhovoru pro iHNed.cz

AXA životní pojišťovna měla s makléřskými společnostmi i s vlastní sítí několik kontroversních zkušeností. V roce 2011 odvysílala TV Prima reportáž ze školení nováčků AXA Représentants, kde školitel jednoznačně apeloval: „Nic nevymejšlejte, protože kdo bude přemejšlet, nebude mít ani korunu. Zakazuju vám přemejšlet a myslet.“

V reakci na reportáž AXA rozvázala okamžitě spolupráci se šesti lidmi, kteří byli za školení zodpovědní, a začala řešit stížnosti školených.

AXA také skupovala kontroversní finančně zprostředkovatelské sítě. Nejznámějším případem je koupě EF (dříve Eurofinancial), která měla prodej založený na náboru mladých lidí, často ještě středoškoláků, kteří si sami kupovali životní pojistky a spolu s tím se stávali i obchodními zástupci společnosti.

„Společnost EF CZ již v polovině loňského roku učinila všechny kroky k tomu, aby k podobným stížnostem do budoucna nedocházelo. A to je do budoucna i naším společným cílem,“ uvedla AXA v lednu 2009 k našemu dotazu na obavy z reputačního rizika spojeného s koupí kontroversní zprostředkovatelské společnosti.

AXA byla v oblasti finančního zprostředkování velmi aktivní. Pomáhala např. financovat vznik finančně poradenské společnosti Partners a stála i za společností Maxis, která vznikla odštěpením části poradenské sítě AWD (dnes Swiss Life Select).

Vedli jsme diskuse s centrální bankou, to nezastírám. Proběhla u nás inspekce na základě stížností klientů z případů z let 2010, 2011. V některých divizích jsme měli více stížností. Případ by se měl uzavřít tento rok. Možná dostaneme pokutu. Může dosáhnout podle zákona až dvaceti milionů,“ připouští Martin Vogl a dodává: „Je to jeden z následků předchozí strategie, plně to přijímáme. ČNB chtěla, abychom zavedli některé změny. Tato diskuse s centrální bankou je jedním z důvodů, ale ne jediným, proč jsme změnili byznys model.“ 

Tip: Rozhovor s Martinem Voglem na iHNed.cz

12 komentářů: “AXA pročistila finanční zprostředkovatele”

 1. ExPartners napsal:

  Finanční šmejdi v praxi, stahujte e-book

  http://miliono­vapraxe.cz/re­cenze-knihy-s-tyrkysovou-obalkou/

 2. XYZ napsal:

  že se nesnaží pročistit i vlastní řady. Otázkou totiž zůstává, kdo patří mezi těch 156 společností a 500 vyhozených samostatných poradců. Vzhledem k tomu, že prasárny se ve velkém dělají na regionálních ředitelstvích, ať jde o zaškolování nováčků formou nejlepšího spoření do životky, slaidů vložte k nám milion a za 5 let jich budete mít 5, náborem sekretářek na regionální ředitelství, jejich přijetím, odesláním na vstupní školení, aby věděli, s čím budou pracovat a po 14 dnech předložením smlouvy o obchodním zastoupení na IČO konče, se spíš domnívám, že a už jsem to i slyšel, že oni poradci hlavně nesjednávali požadované objemy, takže jsou to jen kecy v kleci. A pokutu doufám vyfasují ne jednu, ale opakovaně, za podrazy, které se tam dělaly, a s požehnáním stávajícího ředitele se v nich vesele pokračuje.

  • Abc napsal:

   Ale ale, to jsou mi ale informace ? To pak ale vypadá jen na krásné píár AXA Pojišťovny a skutečný skutek utek…něco mi na tom nesedělo a toto by mohlo být ono, ono obrátit o 180 stupňů není jen tak, že…

 3. Abc napsal:

  AXA Pojišťovna si předchozí politikou, kdy brala snad úplně všechnu produkci a spolupracovala málem s kdejakou žumpou nesmírně pošramotila pověst. Proto jí dodnes nevěřím a sjednávám pro ni jen povinné ručení, kde občas vychází pro klienta finančně dobře. AXA měla potenciál při svém vstupu na český trh pěkně zamíchat kartami a mnohé pojišťovny z toho moc nadšené nebyly, bohužel šla cestou jakou šla…EF CZ atd. a potom ta reportáž v TV…pro AXA Pojišťovnu opakovaně velmi, velmi špatná vizitka a renomé.

 4. Jáchym Bierhanzl napsal:

  Bylo by zajimavé vědět jaké výsledky mělo v posledních dvou letech těch 500 OZ. Také by bylo poučné zjistit co podle AXA znamená špatný obchod. Ať tak či onak, z článku a možné interpretace mrazí.

 5. Insajdr napsal:

  Čím to, že pokud se někde vyskytla nějaká vykutálená (= podvodná) společnost nabízející nějaké výhodné pojištění, vždy se jednalo o produkty Axy.
  Pro vedení společnosti vždy platilo, platí a platit bude:

  • objemy, objemy, objemy a je jedno kdo a jak je nosí. Hlavně to noste.

  Nový boss se tváří, že vše bude jinak, ale on zkrotne, až akcionář bude požadovat zvýšení objemu a hlavně zisku.

  U Axy vždy platilo a bude platit:

  AXA = méně než standard.

 6. Píchal napsal:

  Konkrétně od AXA Pojišťovny bych to tedy vůbec nečekal, jeden čas jsem měl pocit, že berou úplně všechno a od kohokoliv a že budou spolupracovat s kýmkoliv, hlavně že nosí (EF CZ apod.). Časy se asi mění, jen to systémově nic neřeší, protože dotyčné prasárny tak automaticky budou putovat jinam, kde to dodnes stále nevadí. Důležité však je, že je tu první vlaštovka.

  • Radek napsal:

   Ta Axa mě taky překvapila. ČNB asi začala hodně tlačit a asi si otevřeli oči i klienti. Myslím, že to byla Axa, kdo osekal svoje životko např. pro Astraia CZ – taky moc pěkný letadlo.

   • vasek napsal:

    Jsem Axou také překvapen(v do­brém). I když pokud u nich byla ČNB, tak už jim asi nic nezbývá. Teď ještě skousnou 20M pokutu.

  • z Axy napsal:

   Nakradli si na tom Doliak a Adam a Vogel proti nim nejde. Proc asi…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.