Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

AWD ČR se rozpadá… vznikají Partners II?

Po neshodách s Martinem Valachem odchází z AWD ČR další člen vrcholného vedení Jiří Tatýrek. Na odchodném se nedohodli. Odejde s Tatýrkem i část sítě AWD do nové společnosti Maxis? (Aktualizováno v 15:40)

Lidé přicházejí a odcházejí. Je to životní cyklus nejen finančně poradenských firem. Lidé spolupracující s finančně poradenskou společností jsou ale mnohdy vázáni konkurenčními doložkami a dalšími dohodami, které jim po odchodu ztěžují další práci v oboru. Čas od času se přesto některá struktura sebere a odejde do jiné firmy… nebo si jinou firmu založí.

Nestává se ale příliš často, že by společnost opouštěla poradenská struktura i s částí širšího či užšího vedení. Naposledy tomu tak bylo při vzniku Partners, kdy z OVB odešla struktura Radima Lukeše a Petra Borkovce. Nyní se podobná situace pravděpodobně odehrává v AWD ČR. Jiří Tatýrek, člen (nyní již bývalý) nejužšího vedení AWD ČR, odchází.

Jiří Tatýrek a AWD ČR

Jiří Tatýrek do skupiny AWD přišel v roce 2003, kdy zakládal strukturu a následně i pobočku AWD v Olomouci. Následně do roku 2009 se svým týmem otevřel další pobočky v Opavě, dvě v Ostravě, ve Vsetíně a ve Zlíně.

Koncem roku 2009 měl Michal Pyšík nabídnout Jiřímu Tatýrkovi místo obchodního ředitele pro Moravu, kde by měl podléhat přímo jemu. V té době již gradovaly rozpory mezi Jiřím Tatýrkem a Martinem Valachem, přičemž po přijetí místa obchodního ředitele pro Moravu by se oba dostali na stejnou pozici. „Musím přiznat, že to byla pro mne další velká výzva,“ komentuje nabídku Jiří Tatýrek. K tomu ale nikdy nedošlo.

Jenže následně navzdory nesouhlasu Jiřího Tatýrka od 1. května 2010 vedl celou síť Martin Valach, který se tak pozičně vklínil mezi Michala Pyšíka a Jiřího Tatýrka. Na podzim téhož roku měl Jiří Tatýrek nabídnout Michalu Pyšíkovi tři možnosti řešení:

 1. stane se obchodním ředitelem pro Moravu zodpovídající přímo Michalu Pyšíkovi,
 2. dohodnou se na odchodném, Jiří Tatýrek odejde a ponechá strukturu a vše ostatní AWD,
 3. setrvá na stávající pozici, ovšem ve firmě bude fungovat buď on, nebo Martin Valach.

Dohodou měl být odchod k 31. 1. 2011 s tím, že na odchodném se ještě domluví. Mezitím mělo dojít k přípravě předání struktury pod firmu. K 1. 11. 2010 prošla sítí AWD informace, že je Jiří Tatýrek senior ředitelem: Jsme velice rádi, že vám můžeme oznámit, že k 1.11.2010 byla Ing. Jiří Tatýrkovi přiznána výjimečná pozice „Senior ředitel AWD“ a této pozici odpovídající dlouholetá renta.“

Ovšem senior ředitelem se podle svých slov Jiří Tatýrek nestal. Naopak v rámci finančního vyrovnání požadovala AWD zaplacení dluhu 3 936 818,52 Kč po započtení pohledávky Jiřího Tatýrka a podepsání konkurenční doložky na dva roky s pokutou za jednotlivé porušení ve výši 500 tis. Kč.

K dohodě nedošlo. Zato došlo k výměně několika dopisů s výzvou k úhradě dluhu ze strany AWD (již na částku 6 423 611 Kč) a návrhem „smírčího řešení“ ze strany Jiřího Tatýrka.

Maxis ala „Partners II“?

Vedle sporů mezi Jiřím Tatýrkem a AWD ČR víří druhý okruh. Po nedohodě (a možná zcela nezávisle na ní) prochází informace o založení společnosti Maxis, která by měla vzniknout jako nová finančně poradenská společnost. Společnosti nemalou inspiraci nepochybně poskytl vznik Partners odštěpením významné struktury z OVB.

Jiří Tatýrek v Obchodním rejstříku nefiguruje a vznik společnosti nepotvrdil. Nicméně podle informací od spolehlivého zdroje, který si nepřál být jmenován s ohledem na své postavení, již dochází k oslovování poradců AWD, aby se k nově vznikající společnosti připojili.

Do jaké míry bude společnost Maxis v oslovování poradců AWD úspěšná, je otázka. V každém případě AWD dnes čelí hrozbě odchodu nemalé části poradců – což po ne zcela přesvědčivých výsledcích za rok 2010 rozhodně pro společnost není dobrá zpráva.

Jiří Tatýrek je stále v AWD a vázán tamní smlouvou. Ke společnosti Maxis ani ke sporu s AWD se nechce zatím vyjadřovat, chce nejprve dořešit svůj vztah s AWD.

Zástupce AWD se bohužel nepodařilo kontaktovat.

Úvodní foto: Michal Pyšík, generální ředitel AWD ČR; zdroj: AWD ČR. 

Aktualizováno 15:40

Vyjádření AWD Česká republika k dnešnímu článku na Investujeme.cz

AWD ČR žádá o korekci článku a zejména jeho titulku, který je velmi zavádějící a nepravdivý a poškozuje dobré jméno společnosti AWD Česká republika. Je pravdou, že pan Tatýrek a několik dalších zaměstnanců AWD ČR odešlo na přelomu roku z AWD ČR, nicméně jejich odchod neměl žádný zásadní vliv na hospodaření společnosti. Naopak předběžné výsledky za první čtvrtletí roku 2011 ukazují nárůst ve všech klíčových oblastech. (Vyjádření AWD ČR)

AWD ČR byla od začátku otevřena korektní dohodě s panem Tatýrkem o jeho odchodu z firmy. K dohodě nakonec nedošlo proto, že AWD získala důkazy o tom, že se za jejími zády podílí na rozjezdu nové konkurenční firmy Maxis a to při zneužití veškerého know-how firmy. V této souvislosti podle nás došlo k porušení vzájemných dohod i zákonů ČR a proto AWD podala trestní oznámení na zneužití informací v obchodním styku na čtyři bývalé pracovníky a v této věci už bylo zahájeno vyšetřování. V průběhu vyšetřování nemůžeme ke kauze poskytovat žádné další informace. 

Máme celou řadu důkazů o nekoretních praktikách, které stály za vznikem společnosti Maxis. Vzhledem k tomu, že nechceme poškozovat trh finančního poradenství, v tuto chvíli tyto informace nezveřejníme. Pokud ale budou pokračovat útoky na naší společnost, jsme připraveni je zveřejnit.

Vznikne společnost Maxis jako "druhé Partners"?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

32 komentářů: “AWD ČR se rozpadá… vznikají Partners II?”

 1. mendikon napsal:

  Vážení a milý pisálci, před X lety jsem s kolegy pracoval u AVE FIN s.r.o,(kde to bylo opravdu super). V našem portofoliu jsme měli spoustu zajímavých finančních produktů, které se fakt dobře nabízeli. Po čase nás majitelka (všechny tzv. kmeny ze všech reogionu ČR) zaprodala firmě ECG a tu následně spolklo zde Vámi zmiňované AWD. Už tenkrát jsme téměř všichni ze Západočeského a Severočeského regionu rozpoznali(nevím jak ostatní regiony,potom jsem už nikdy nepátral), když sem AWD vstupovalo, že to není ta firma, pro kterou bychom zrovna chtěli pracovat a měli jsme už tenkrát pro to mnoho svých důvodů. Záhy jsme se témeř všichni rozprchli do všech možných stran. Jen né dělat pro AWĐ. Dnes vidím podle zde Vaších komentářů, jak jsme už tenkrát rychle prozřeli.
  S pozdravem M.Z.Karlovy Vary

 2. neožebračujte lidi napsal:

  Nejen AWD je pomýlenou strukturou. Každý poradce, který komukoli tvoří finanční plán opřený o investice na kapitálových trzích, je mimo mísu. Jsem zvědav, jak budete, „poradci“, klientům za dvacet let vysvětlovat, do kteréžeto čené díry se poděly ty slíbené výnosy z teoreticky bezpečných fondů a investiček.
  No a AWD je kapitola sama o sobě. Cár papíru snese vše a miliony díky optimalizaci vypadají opravdu lákavě. Že jde o iluzorní ptákovinu, která má hodnotu jen toho cáru papíru, je zcela nabíledni.
  A nakonec praktiky AWD v zavázání svých vlastních poradců (obětí) směnkami jakožto zálohy na budoucí ha-ha-ha! výdělky je do nebe volající podvod nejhrubšího kalibru.
  AWD quadratic shit!
  Parners shit!
  OVB shit & piss!

 3. JL napsal:

  Děs! Přišla mi faktura po čtyřech letech od vymahačské zplnomocněné firmy za program a vizitky, které jsem díky včasnému ukončení spolupráce nikdy neviděla.

 4. Jürgen Pepa napsal:

  Tak toto je zacatek konce AWD. Neuveritelne, videli jste to?!?!

  http://www.youtube.com/watch?v=Xn53UO-SCYE

 5. Majitel firmy napsal:

  Dobry den. Na tuto diskusi jsem se dostal nahodou diky googlu a dostal jsem chut zareagovat, ackoli nikoho z vas neznam, nebo prave proto. Vidim to tak, ze tady existuje firma, ktera nekomu patri. Majitel si urcil jak ma firma fungovat a najal si lidi na to oby mu ji ridili. Je jen na majiteli aby hodnotil jestli jeho majetek spravuji dle jeho predstav. Vy kteri tady krizizujete , placete …. Jste museli mit s firmou smlouvu a ta urcovala co kdo muze…..A jen podle ni se ted obe strany mohou / musi chovat. Podepsali jste ji, ale evidentne jste si mysleli, ze z ni budete dodrzovat jen co vam bude vyhovovat. Ted jste prekvapeni, ze management dela svou praci a chrani majitele pred lidmi, kteri nedrzi kontrakt a chteji rozhodovat o cizim majetku, o cizi firme … Sam jsem ve sve firme takove veci uz nekolikrate zazil a presne tu situaci rozpoznavam. Vidim to z tech vasich prispevku a urazene jesitnosti tak, ze jste skupina lidi, kteri bud neuspeli v praci samotne, nebo neuspeli v chuti ovladnout cizi majetek. A to je v solidnim svete nepripustne. Pokud tuhle branzi nezvladate, najdete si jinou, nebo postavte neco sveho, ale bez kradezi, jinak vas vzdy rozumny clovek vyhodi

  • Podvedená klientka napsal:

   Já zase z vašeho příspěvku vidím, že absolutně nevíte, o co jde, a plácáte tady nesmysly.

  • Ute napsal:

   Hm, dostal jste se sem nahodou, mate firmu o dvou poradcich a po vecer sledujete CT2.

 6. MyExi.cz napsal:

  Jak popsal situaci pan redaktor není nic neobvyklého v této společnosti. Stačí trochu „googlovat“ a umět německy a v tu chvíli se vysypou informace -podobné příběhy z domovské společnosti v Německu, jen s tím rozdílem, že se zde bývalí poradci a manažeři s AWD soudí, k čemuž se bohužel v ČR nikdo nedostal, protože se domníval,že s takovým nadnárodním kolosem nemá smysl se soudit. V Německu to smysl mělo. Proto je třeba učinit copyright dle zahraničních vzorů v budoucnu.V Německu vzniklo sdružení bývalých spolupracovníků AWD s právní podporou již od roku 2003 úspěšně napomáhá právní podporou.
  http://verein-der-ehemaligen-awd-mitarbeiter-ev.de/?page_id=2

  Nyní již jen chybí AWD ČR kopírování nějakých skandálů v obchodním světě jako se to daří zakladateli firmy v Německu panu Maschmayerovi. viz link. U novinářů v Německu vděčné téma. Naposledy opět v březnu 2011 v týdeníku DER SPIEGEL

  http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-77435219.html
  a bude evropský obchodní model této společnosti ve standardním modelu tohoto holdingu i v ČR.

  Přeji mnoho úspěchů zejména statutarním zástupcům, i když je z článku patrné, že se jedná o jiné lídry kteří fakticky „vládnou“ ve společnosti AWD ČR, v dalším rozvoji firmy.

 7. ZORO napsal:

  přátelé, je krásné, jak všichni bojujeme především za „své“ ideály, ale platí: „na každém šprochu bývá pravdy trochu“. přeji všem jen to, co si zaslouží!

 8. bývalá klientka napsal:

  Konečně jednou dobrá zpráva! Jen ať se ta banda gaunerů, zlodějů a podvodníků rozpadne. Aspoň nebudou tím svým podvodným poradenstvím okrádat lidi. S Walachem jsem mluvila pouze telefonicky a stačilo to. Udělal na mě „dojem“ nabubřelého a hloupého člověka.
  A co se týče toho prohlášení AWD, tak nechápu, odkud bere p. ředitel tu drzost, aby mluvil o údajném poškození jejich dobrého jména tímto článkem. Dobré jméno si poškodili sami hlavně tím, jak lidem vnucovali Immofinanz, který podvodně vydávali za nemovitostní fond banky. A pokud si člověk stěžuje, tak jedinou odpovědí na mnohé otázky je to, že ten gauner z AWD, který vrazil jeho peníze do akcií bez ohledu na to, že ho vyhodnotil jako konzervativního investora, jednal údajně správně. Z těchto odborníků je mi fakt na blití.

 9. pametnik napsal:

  http://www.finance.cz/zpravy/finance/44837-pysik-cilem-awd-je-stat-se-jednickou/

  To rikal pan Pysik v roce 2005. Taky doporucoval IMMOFINANZ. Co nam rika dnes? Ach jo.

 10. Bývalý kolega napsal:

  Přemýšlím, že se do AWD vrátím, ale pouze jako nováček:-)

  M.Pyšík: Nováčkům garantujeme příjem až 200 tisíc měsíčně!!!! viz článek dole
  http://www.investujeme.cz/clanky/michal-pysik-novackum-garantujeme-prijem-az-200-tis.-kc-mesicne/

  a já dodávám…….

  nejlepším manažerům garantujeme dluh 6,5 milionů………..

  Michale P. a Martine V. jen tak dále.

  Alespoň je se čemu zasmát

  • Metys napsal:

   To jo, tech 200 tis. garance je taky dluh a na smenku pekne!!!Jeste jsem nevidel zadneho poradce co by tam zbohatnul, jen tech par panaku nahore.

 11. Bývalý kolega napsal:

  Přátelé, v průběhu roku 2007 jsem z AWD odešel, byla to kdysi moje srdeční záležitost. Nyní vidím, že moje volba byla správná. Nebudu psát,v které společnosti jsem skončil. Pro AWD to vždycky byla pouze žumpa. Dnes jsem spokojený včetně mé rodiny.
  Souhlasím s tím, že pan Valach byl/je pro AWD největší průser.
  AWD teď Jirku Tatýrka bude špinit, kde může (tak se vždycky k nám odchozím chovají). Byl to ale právě Jirka, který většinu dobrých věcí v AWD vymyslel (žádné know-how z Německa).
  Od roku 2003 byl ve výsledcích první Tatýrek, pak dlouho dlouho dlouho nic a pak zbytek republiky. Až je to naučil, tak ho vyhodí.
  Jirko, ať se daří. Doufám, že se brzo uvidíme:-)
  Tvůj bývalý kolega.

  • carlos napsal:

   jojo Jiří byl prostě super…IŽP jsem měl od něho na 43 let za 12000 měsíčně…poplatek za vyřízení HU jsem mu platil hotově do ruky a Imhofinnanz jsem nestihl jen tak tak :), takže si myslím, že se mu bude určitě dařit i dál, blbů jako jsem byl já je furt dost..držím palce Jiří

 12. pražák napsal:

  jsem poradce AWD.Potvrzuji,že praktiky dua Pyšík,Valach,začínají být neúnosné.Kdyby mi někdo řekl,že budu chtít z AWD zmizet co nejdřív,nevěřil bych mu.Dnes mám jenom jedno přání,abych se nestal objektem msty .Modlete se za nás a za všechny moje kolegy,začíná to být vážné

  • bývalý napsal:

   V Praze jsou sice nádherné kanceláře,ale i mimo nich je život,rovnější lidé.Pan Valach by měl začít působit v politice.Je tam spousta jemu podobných-bezpáteřních.

  • kolega napsal:

   Souhlasím s kolegou.Chtěl bych se mých šéfů/konkrétně Martina Valacha/zeptat,proč nás vystavujete,takovému reputačnímu riziku?Jiřího jsme měli všichni jako vzor a teď od nás klíčový člověk odchází s 6-ti milionovým dluhem?Z AWD odcházím a moc mě mrzí,že se pod svůj názor nemůžu podepsat.Obecenstvo pochopí-strach o vlastní existenci.Jirko držím palce,ale k Tobě nepůjdu,obávám se brutální pomsty.

   • konkurence napsal:

    jen tak dál AWD.Za chvíli si od Vás nikdo nekoupí ani povinné ručení.

   • konkurence napsal:

    jen tak dál AWD.Za chvíli si od Vás nikdo nekoupí ani povinné ručení.

   • Jakou hru hraje AXA? napsal:

    Víte někdo o co jde pojišťovně AXA? Sotva Tomáš Knebl odešel, pár měsíců se rozkoukal a založil MAXIS. Už v březnu 2010!!!! Bude Maxis další síť pojišťovny AXA?

    • AXAXAXA? napsal:

     Podle mne velká AXA není blbá. Asi vyhodnotila, že něco jde do kopru, tak vsadila na správné lidi v novém hávu …

   • nebát se a nekrást napsal:

    Nechápu, jakou „brutální“ pomstu máte na mysli. Pokud jste nedělal/a křivárny, tak si můžete snad jít kam chcete … máte uzavřenu Smlouvu o Obchodním Zastoupení, ne Smlouvu o Osobním Zaprodání na doživotí … Pokud za MG stojí lidé (viz. výpis, možná Jirka), tak je to pro mě OK volba.

    • Ja napsal:

     Nebo pokud nevydelavate prilis moc.

     Valach zavadi v AWD moresy Ceske pojistovny, coz vede ke spolehlivemu poklesu. Kellner to ustoji, Maschi uz ne.

     Vzpominam se slzou v oku na Rofis a FIM 🙁

   • AWD napsal:

    Tak tak, taky souhlasím. Náš pan „dokonalý“, jakým si pan Valach myslí, že beze sporu je, je intrikán, bohužel velmi velmi chytrý, který dobře ví, jak si koho získat na svoji stranu nebo kde koho oblbnout. Tak se mu podařilo omotat kolem prstu a vytvořit si figurky z vedení AWD ČR v podobě pana Pyšíka a pana Manhaltera (Michale, otevři už konečně oči a nebuď krátkozraký jako tvůj o mnoho méně vzdělaný mladší bratr – pro nezasvěcené taky jeden z manažerů AWD – takový srandovní :-)). Vždyť může být přece v pohodě. Veškerou odpovědnost za fungování AWD v ČR mají totiž právě tito dva lidé a ne pan Valach, který pendluje po všech kancelářích a oblbuje ostatní. Jak? Třeba tak, že „daruje“ finance manažerům na rozjezd nové či podporu stávající kanceláře a ještě takové manažery ohodnotí přede všemi na výročním meetingu nesmyslným oceněním (např. za loajálnost, profesionální přístup, optimismus apod. komunistické nesmysly). Tento „dar“ je však jen půjčkou (samozřejmě stvrzená směnkou – jak jinak) a tím se daný manažer nejen panu Valachovi potažmo AWD upíše. Pane vážený manažere, chceš odejít? OK, no problem. Tady nám vrať pár mega a šťastnou cestu nebo koukej makat. Co zmínit závěrem? Donutíte odcházet z AWD výborné lidi a necháváte si tam akorát ty, kteří kazí jméno a práci firmy. Jen tak dál.

 13. klientka napsal:

  jsem dlouholetá klientka poradce,který byl podobným“záhadným“způsoben odejit z AWD.jedná se o erudovaného a spolehlivého odborníka.AWD mi nyní vnucuje spolupráci s parodií na finančního poradce.okamžitě jsem ho vyhodila.nechápu společnost,která se zbavuje těch nejkvalitnějších spolupracovníků a nechá si tam loajální ,tupý póvl

  • bývalý klient napsal:

   Mám stejnou zkušenost … Je zvláštní, že taky ten „druhej“ byl parodií na poradce. Samé fráze o velikosti a historii AWD. Při dotazu na trable AWD v Rakousku (kauza IMMO) a Německu (podezření na machinace s politiky, řízený rozpad struktur) jen mlžil a lhal. S AWD končím, ryba smrdí od …

 14. Bývalý \ napsal:

  Bohužel,pan ing.Martin Valach se stal pro AWD větší pohromou než kapitálová krize.

 15. pan nestranny napsal:

  AWD se neumi otevrene vyjadrit ani v reakci na clanek. Z centraly AWD bylo odejito nekolik zamestnancu, ale Jirka Tatyrek prece zadny zamestnanec nikdy nebyl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.