Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Ani březen fondy nijak nerozehřál

Investice Petr Fejtek 05.04.2010 | 22:35 2 Komentářů

Přestože se trhy již jarní mízou pěkně zazelenaly a laškují s 18měsíčními maximy, fondům to žádnou velkou přízeň našich investorů nepřineslo. Něco přes půl miliardy za březen je jen na úrovni únorového objemu a pouhá čtvrtina čtvrtletí.

Asi nejzajímavější je sílící trend, který naznačila již únorová čísla, je další odliv z fondů peněžního trhu, který se za březen přiblížil 400 milionům korun. Podílejí se na tom dva naše největší fondy, tedy ČSOB Multi Cash následován ISČS Sporoinvestem. V ČSOB zjevně začali klienty varovat před tím, že v dohledné době peněžní trh nevynese o moc víc než procento (někomu to možná došlo i samo) a větší šanci na výnos mají v zajištěných fondech. Ve spořitelně zase reinkarnovaný ISČS Sporobond září úžasnými 14 %, což je prakticky neodolatelné samo o sobě.

Oba tyto segmenty fondů také vykázaly největší úlovky, jenže nakonec se 450 miliony dluhopisové zvítězily. Ukazuje se totiž problém jednostranné sázky na zajištěné fondy: jde v podstatě o termínované investice a koloběhu těch velkých z let 2004 – 5 již otáčka dobíhá. Tak stačil jeden fond z konce března, aby zápornou stranu bilance zatížila čtvrtmiliarda.

Do dynamičtějších investic se našincům stále příliš nechce, i když se alespoň obrátila letitá nepřízeň smíšených fondů do mírného 50milionového pozitiva. Ani 100 milionů akciových fondů není sice nijak moc, ale snad alespoň ti pravidelně investující drží disciplínu. To se jim vyplatí – na loňský růst budeme sice jen vzpomínat jako na loňské sněhy – ale už letošních 10 % by nemuselo být do začátku nijak špatných. I nálada je optimistická, a kdyby někomu nevonělo staré dobré heslo „Trend is your friend“, ať se porozhlédne po dividendách.

To, co nedostane na všech možných účtech ani v dluhopisech, může dostat přímo na účet nebo do schránky. Na dividendě vyplatí Philip Morris 780 Kč, tedy 8 %, Telefónica O2 s 40 Kč dokonce přes 9 %. Ani jeden z těchto titulů ovšem nemá přílišný růstový potenciál, zatímco ČEZ s 50 až 55 Kč dá sice jen něco přes 6 %, ale s cílovou cenou kolem 1100 korun, takže navíc k tomu ještě s šancí 20% růstu. Kdo si tedy porovná naděje různých produktů, ví „do čeho jít“.

A kontrolní otázka pesimistům: proč se zelená i akciová příroda? No přeci proto, že americká ekonomika začala konečně vytvářet pracovní místa. A komu se nelení, tomu poroste portfolio.

Znáte lepší investici než investici do vzdělání?

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentáře: “Ani březen fondy nijak nerozehřál”

  1. Škodolibka domácí napsal:

    To jako chcete říct, že ve Spořce teď nabízejí klientům přechod z peněžního trhu do dluhopisových fondů ??? To tam mají tedy super poradce a klienti se budou divit.

    Doufám že jim poradce ukazuje jak se chová dluhopisový fond při růstu úrokových sazeb …

    • Fejtek napsal:

      Nevím, zda to lidem radí, ale ani nemusí – stačí se podívat na výnosy, byť minulé :-(ale lidé na jiné nekoukaj:-). Navíc Sporobond nedopadne tak zle, protože z víc než poloviny je už v korporátech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.