Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

První čtvrtletí zakončily akcie růstem

Euru pomohlo uklidnění kolem Řecka po rozprodání emise řeckých dluhopisů, byť za nižší cenu, než mnozí doufali. Slabší dolar pomohl komoditám a přidruženým odvětvím. Německo schválilo plán vytvoření fondu na pomoc bankám v budoucích krizích. Apríl přežily trhy bez úhony. (Jan Michelfeit, Commerzbank)

Zkrácený obchodní týden přinesl pozitivní náladu a růsty akciových indexů v Evropě i zámoří. Hned ze začátku týdne dozníval pozitivní efekt summitu evropských lídrů z konce předcházejícího týdne, který přinesl konkrétnější podobu pomoci Řecku a to kombinací peněz od členských států EU (cca dvě třetiny) a peněz z MMF (jedna třetina). Na tento záměr reagoval šéf MMF Strauss-Kahn prohlášením, že Řecko o pomoc nepožádalo, zatím to nevypadá, že tak brzy učiní, a navíc dal jasně najevo, že pokud bude MMF poskytovat Řecku pomoc, bude to za standardních podmínek a plně pod taktovkou fondu. Navíc v Evropě má vize spolupráce na záchraně Řecka s MMF své odpůrce, protože tímto krokem by dala eurozóna najevo svou slabost ekonomickou i „manažerskou“.

Všichni proto očekávali s napětím emisi sedmiletých dluhopisů Řecka v objemu 5-ti miliard eur. Emise sice proběhla úspěšně v tom smyslu, že byla rozprodána, ale úroky, které z takto získaných peněz bude muset Řecko platit, nejsou lepší oproti úrovním z doby před zmiňovaným summitem – i proto se o emisi mluví spíše jako by to bylo Pyrrhovo vítězství. I tak ale posílily jak akciové trhy, tak i samotné euro. Akutní nebezpečí se zřejmě investorům zdá zažehnáno a možná i v kombinaci s faktem, že tento týden je o den kratší, se našlo na trhu více kupců.

Dobré náladě na euru mohlo také pomoci schválení německého plánu na vytvoření záchranného fondu pro banky pro účely pomoci v případě budoucích finančních krizí. Banky do tohoto fondu budou dle plánu přispívat cca 1,2 miliard eur.  

Nejen Řeckem ale byl v tomto týdnu živ trh. Oslabení na dolaru pomohlo komoditám a v kombinaci se zprávou o nedostatku oceli se dařilo vstupním surovinám a průmyslovým kovům obecně. V návaznosti na to rostly i akcie těžařských  a zpracovatelských společností  jako BHP Billiton, Xstrata, Antofagasta,  Alcoa aj. Slabší dolar pomohl také nárůstu cen ropy o cca 6 %, na což reagovaly pozitivně firmy ze sektoru energetiky. Z technologií se dařilo Applu jehož iPad vyvolal větší zájem než se zpočátku očekávalo a navíc Apple pracuje na verzi iPhone čistě pro síť Verizon. V bankovním sektoru bylo také velmi živo. Zatímco UBS oznámila růst tržeb z obchodů s dluhopisy, banky v Irsku zažívaly perné chvilky. Allied Irish Banks a Bank of Ireland klesaly o 19 % resp. o 10 % po oznámení irské vlády o tom, že bude muset zřejmě převzít v bankách větší podíl. Bank of Ireland dva dny nato vyrostla o úctyhodných 23 % poté, co oznámila, že ze soukromých zdrojů získá dostatek prostředků k pokrytí ztrát a nadplánovému navýšení podílu irské vlády se vyhne.

Makrodata odhalila zvýšení osobní spotřeby na úkor úspor domácností a také lepší než očekávanou spotřebitelskou důvěru. Naopak mírné zklamání přinesla data o zaměstnanosti, kdy sdružení ADP reportoval nečekaný pokles pracovních míst v soukromém sektoru. I proto jsou očekávána s napětím páteční data o zaměstnanosti z USA. Ale vzhledem k faktu, že drtivá většina evropských trhů a i burzy v USA jsou dnes zavřené, reakce trhu na tato čísla se dočkáme až v úterý.

Celkově tento týden znamenal pro indexy růsty (SP500 +0,58 %, DJIA +1,01 %, NASDAQ  +1,05 %, Eurostoxx50 +1,48 %,  DAX +2,30 %). Díky zkrácení obchodních dnů a jen dočasnému uklidnění kolem Řecka ale byli investoři očividně naklonění rychlému vybírání zisků a odchodu z trhu. V příštím týdnu lze očekávat, že reakce na události uplynulého týdne  a směr, který trh nabere, bude podpořen solidnějšími objemy obchodů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.