Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Analýza fondu: Templeton K2 Alternative Strategies

Peníze - ruka - myš - klávesnice - počítač
Investice Petr Němec 19.09.2017 | 00:00 7 Komentářů

Otevřený podílový fond Templeton K2 Alternative Strategies má speciální a vyhraněnou strategii. Jak tento hedge fond investuje peníze klientů? A s jakými náklady?

Fond Templeton K2 Alternative Strategies byl založen v roce 2014, ale v zajištěné třídě do českých korun byl vytvořen až v roce 2015. Fond je nastaven velice flexibilně. Fond využívá hedge strategie z důvodů dostatečné diverzifikace, nových zdrojů výnosů pro tradiční akciová a dluhopisová portfolia a potenciálu pro zlepšení riziko-výnosového profilu.

Fond obsahuje čtyři typy hedge strategií, podle kterých do svého portfolia vybírá cenné papíry:

 1. Dlouhé, krátké pozice v akciích – otevírá dlouhé (nákup) a krátké (prodej) pozice v akciích a indexech
 2. Relativní hodnota – snaha profitovat na cenové neefektivitě, konkrétně hledání podhodnocených a nadhodnocených cenných papírů
 3. Událostmi řízený – investuje do cenných papírů společností, které procházejí změnami (nový management, nový druh výrobku, nové procesy…)
 4. Globální makro – soustředí se na makroekonomické příležitosti – vývoj HDP, inflace atd.

První výhodu tohoto fondu vidím v tom, že nemá pevně stanovené, podle čeho se má řídit, ale může reagovat na veškeré změny. Jako přidanou hodnotu fondu vnímám, že nemá vyhraněná aktiva, do kterých může investovat, takže se může stát, že vše bude v dluhopisech, nebo v akciích. Vše závisí na vývoji na trhu.

Tabulka 1: Základní údaje

Poměr rizika a výnosu 3
TER 2,75%
ISIN LU1212701889
Investiční styl Alternativní
Standardní odchylka 1,7%

Při tvorbě tohoto fondu společnost Franklin Templeton vyhledala odborné poradce ze společnosti K2 Advisors, aby pomohli vytvořit Templeton K2 Alternative Strategies Fund. Společnost K2 Advisors je organizací s 20letými zkušenostmi, která se zaměřuje výhradně na investice do hedgeových fondů. Během své historie se K2 stala jedním z největších poradců svého druhu.

Portfolio manažery fondu jsou:

 1. David C. Saunders – zakládající výkonný ředitel – 32 let zkušeností
 2. Brooks Ritchey – senior výkonný ředitel – 31 let zkušeností
 3. Robert Christian – Senior výkonný ředitel – 25 let zkušeností

Tabulka 2: Výkonnost Templeton K2 Alternative Strategies

Investováno v USD 3,27 % p.a. od založení
Investováno v CZK -0,29 % p.a. od založení
Investováno v EUR 2,35 % p.a. od založení

Graf 1: Vývoj hodnoty podílového listu

Templeton K2 Alternative Strategies

Fond K2 dokáže profitovat i na klesajícím trhu, a proto ho vnímám jako fond pro diverzifikaci rizika a lepší vstřebání propadů, které se na trhy s největší pravděpodobností řítí.

Tabulka 3: Alokace podle strategií (% investovaného kapitálu)

Dlouhé, krátké pozice v akciích 33,35
Vyvolaný (způsobený) událostmi 16,48
Relativní hodnota 36,51
Globální makro 13,66

Celková nákladovost fondu se pohybuje na úrovni 2,75 % p.a., protože fond je řízen aktivně. Ke svému porovnání nepoužívá žádný index ani benchmark.

7 komentářů: “Analýza fondu: Templeton K2 Alternative Strategies”

 1. Dave napsal:

  Pro investory, kteří investují v denominaci tohoto fondu určitě zajímavá „alternativa“. Byl jsem na pár online představení rodiny těchto fondů od Franklin Templeton, kde rozebírali víc podrobně strategie investování a hledání potenciálu. Škoda, že u nás (v Evropě) vůbec neexistuje akciový trh, tak jak ho známe např. v USA. Tak snad časem to bude lepší…

 2. Phoenix Investor napsal:

  Tento fond se aktuálně nabízí v portfoliích Phoenix Investor nebo také v ČS. Moje zkušenosti jsou zatím pozitivní. Dle mého nastudování fond usiluje o dosažení svého investičního cíle alokací svých aktiv napříč mnoha „alternativními“ strategiemi a investováním do širokého spektra aktiv. Taková aktiva a investiční nástroje historicky podléhají cenovým pohybům způsobeným faktory jako jsou celková volatilita akciových trhů, náhlé změny úrokových sazeb nebo kolísání cen komodit. Fond se bude snažit omezit volatilitu použitím hedge strategií. V důsledku toho může výkonnost Fondu v průběhu času kolísat pouze MÍRNĚ. Proto může být vhodný zejména pro investory s vyváženou strategií investování. Nelze jinak než doporučit.

  • Anonym napsal:

   Koukám, že opakovat naučené fráze dokážete, ale investicím už tolik nerozumíte.

  • Honza napsal:

   Já jsem s tímto fondem spokojený, dělá přesně to co se od nej očekává a na dlouhodobém horizontu s pravidelnou investicí nemůžete prohloupit. Samozřejmé pro investory, kteří hledají vyšší výnos za cenu vyššího kolísání fondu jsou k dispozici i jiné a dynamičtější fondy, ale to bych už nechal na posouzení odborníkem v investicích, jakou strategií zvolí pro konkrétního klienta… 🙂

   • Anonym napsal:

    Tak se podívejte na nákladovost fondu, srovnejte si s potenciálem fondu po nákladech na měnové zajištění a třeba zjistíte, že to je dost nezajímavé. Ale jsou to vaše peníze. Jen proboha do toho nepřemlouvejte chudáky ostatní…

 3. Tomáš napsal:

  Pozice v akciích – 33,35%.
  Kolik z toho je Long a kolik Short?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.